//

כריתת סינוביטיס ( Synovectomy for rheumatoid arthritis ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח

כריתת סינוביטיס מבוצעת כדי להסיר רקמת מפרק דלקתית (סינוביום) הגורמת לכאב בלתי נסבל או מגבילה את יכולתכם לתפקד או את טווח התנועה שלכם. ייתכן שרצועות ומבנים אחרים יוזזו הצידה כדי לגשת על ציפוי המפרק הדלקתי ולהסירו. ההליך עשוי להיות מבוצע באמצעות ארתרוסקופיה.


למה לצפות לאחר הניתוח

לאחר כריתת סינוביטיס , פיזיותראפיסט ילמד אתכם כיצד ומתי להזיז את המפרק. משך ההתאוששות תלוי בשיטת הניתוח ובמיקום החתכים.

לאחר סינובקטומיה של הברך, הברך שלכם תקובע בגבס ניתן להסרה, והטיפול הפיזיותראפי מתחיל כעבור יום או יומיים.

מדוע מבוצע הניתוח

כריתת סינוביטיס  עשויה לשמש לטיפול במפרקים שנפגעו מדלקת מפרקים שגרונתית אשר סובלים מהרס מינימלי של העצם או הסחוס, וכאשר תרופות לא סייעו בהקלת הכאב.

כריתת סינוביטיס עשויה להישקל במקרה שכאב ניכר נמשך כעבור 6 עד 12 חודשים של טיפול תרופתי, כולל שימוש בתרופות נוגדות שיגרון ומשנות מחלה (תרופות DMARD)

חשוב לציין, כריתת סינוביטיס אינה מרפאת את המחלה, אולם היא עשויה להקל זמנית על התסמינים.

סיכונים

סיכוני כריתת סינוביטיס  כוללים את הסיכונים הרגילים שבניתוח ובשימוש בחומר הרדמה, בנוסף לסיכון קל של זיהום ודימום במפרק.

ייתכן גם אובדן טווח תנועה במפרק, או שהדלקת במפרק עלולה לחזור.

דברים לחשוב עליהם

כריתת סינוביטיס היא טיפול מועיל בדלקת מפרקים שגרונתית בשלב מוקדם בה לא הועיל טיפול תרופתי, כולל תרופות DMARD או זריקות קורטיקוסטרואידים. היא עלולה לספק הקלה זמנית בלבד.
מומחים
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בכתף ובשכמה עמית 09/08/2020 23:04
 • היי, לפני כמה חודשים בתרגיל לחיצת חזה הרגשתי משהו בכתף יוצא וחוזר למקומו, לא כל כך כאב אבל הורגשה חולשה ביד מיד לאחר מכן. כמה ימים לאחר הפציעה ביצעתי אולטרסאונד, הכל היה תקין חוץ מנוזל בSubacromial Bursa. הכאבים הורגשו לאורך כל היד עד קצות האצבעות, עם מעט עקצוצים. לאחר שיפור התחלתי לחזור בהדרגה לפעילות בחדר הכושר, והכאבים חזרו וכנראה שהחמרתי את המצב. החלטתי להפסיק לגמרי ולתת למקום זמן לנוח. לפני חודש בערך התחלתי פיזיותרפיה, הכאבים קצת השתפרו. הפיזיותרפיסט אומר שאין צורך בmri כי אופן הטיפול לא ישתנה. יש כאב ב External rotation עם התנגדות, הפיזיותרפיסט חושד שמדובר באינפרספינטוס (שגם כואב למגע). שמתי לב שבהרמת היד מעל הראש נשמעות חריקות וקולות מעצם השכמה, כאילו היא מתחככת בצלעות או בעצם אחרת. בבדיקת רנטגן שנערכה גם היא מיד לאחר הפציעה הכל היה תקין. רציתי לשאול במה לדעתך מדובר. כרגע כאבים במנוחה במשך רוב היום בעוצמה של 2-3/10. הכאב לא מתגבר בלילה.

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין עמית 09/08/2020 23:12
 • רק רציתי להוסיף, תרופות אנטי דלקתיות לא כל כך עזרו לכאבים אבל שיפרו את העקצוצים משמעותית. כרגע בפיזיותרפיה מחזק את שרירי הגב והכתף לייצוב המפרק, תרגילי לחיצה כואבים לביצוע, בעיקר תרגילי חזה. לא נערך אולטרסאונד לגב, רק לכתף. ללא עבר מלא בפציעות, הייתה לי רק פציעה אחת לפני שנתיים של תת פריקה של עצם הבריח באותה כתף. תודה רבה ולילה טוב.

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דידי 08/08/2020 18:32
 • ד"ר סלע ערב טוב, אני עם כאבים בכתף שמאל, מוגבלת בתנועה (יכולה להרים את היד עד לגובה מסוים), נטלתי תרופות נוגדות דלקת, עברתי זריקות אצל מומחה לכתף אך כלום לא עזר. בבדיקת אולטרסאונד נמצאה התשובה הבאה: גיד הסופרהספינטוס: עובי תקין. בחלק דיסטלי של הגיד הודגם אזור היפואקוגני 0.5*0.3. אשמח לעזרתך לגבי הבדיקה. האם זהו מצב הדורש ניתוח? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין דידי 08/08/2020 19:12
 • אני בת 41. הכאב בכתף כבר המון זמן (כמה שנים). לא התחיל מחבלה אותה אני זוכרת. זו היתה תקופה שבה טופלתי בשיאצו דרך קופת חולים + קיבלתי מתנה עיסוי בספא. הרופא אמר שיתכן ואחד הטיפולים העמיס על הכתף, אבל נכון לכרגע לא ידועה הסיבה לכל זה. תודה!

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דר' ירון סלע 09/08/2020 08:58
 • שלום רב דידי, ותודה על פנייתך ! האם נבדקה האפשרות של כתף קפואה ? האם בבדיקה הגופנית יש קושי הן בתנועה אקטיבית והן בתנועה פאסיבית של היד ? האם טופלת בפיזיותרפיה / הידרותרפיה לאורך התקופה , בנוסף להזרקות ? האם בוצע צילום רנטגן בנוסף לבדיקה הסונוגרפית ? יש לשלול בעיות גרמיות כדוגמת שחיקה סחוסית כמקור לנוקשות בתנועה (וזו רק דוגמה אחת...) אשמח לראות הבדיקה בעיניי, ולייעץ בנושא באופן ישיר. ללא בדיקת הישירה, אני מוגבל ביכולת העזרה. אאחל לך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דידי 09/08/2020 10:51
 • שלום ד"ר, בוצע רנטגן אך ללא ממצאים והרופא גם שלל כתף קפואה. פיזיותרפיה עברתי בכמה סדרות אך ללא הועיל. אשמח לתאם אליך תור ולהראות לך את הבדיקה. אצור קשר עם קופת החולים. המון תודה!!

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דר' ירון סלע 09/08/2020 11:02
כרב חד במרכז החזה העליון אביטל 08/08/2020 12:09
 • בת 52 , לפני כיומיים לאחר קניות , העברתי אבטיח כבד מעגלה לרכב , תוך כדי כאילו נשמט ואחזתי בחוזקה , התנועה בסטרס גרמה לכאב חד מאד במרכז החזה העליון שנמשך כחצי דקה , הייתי קצת מבולבלת ולא הבנתי מה נגרם, אחרי מס דקות ובחינת הנשימה והתנועה , סהכ היה בסדר והמשכתי . עדין בתנועה חדה יש כאב , יש כאב באזור כתף ימין ומתחת. יבנה תחושה עמומה של כאב פנימי וכאב חזק יותר בתנועה חזקה או הרמה. האם יש צורך להגיע לרופא?

 • + הוסף תגובה
כאב חד במרכז החזה העליון דר' ירון סלע 09/08/2020 09:11
 • שלום רב אביטל, ותודה על פנייתך ! התשובה היא כן. יש צורך להיבדק על ידי רופא. נושא של כאבים בבית החזה, על סוגיהם השונים ומקורותיהם השונים, תמיד מצריך התייחסות "לחומרה" ולא "לקולה". יש לשלול בעיות משמעותיות על ידי רופא המשפחה, הזמין ברמה היומית, ובמידה ויראה לנכון, יפנה אותך למומחה כתף. הבדיקה הגופנית קריטית כאן. יש לבדוק את הלב והריאות, ובנוסף, את מערכת השרירים והשלד. יתכן מתיחה של שריר בית החזה הקדמי, או קרע או בעיות סחוס/עצם במפרק עם בית החזה הקדמית. מומלץ להתחיל לפחות עם צילום חזה וכתף, ולהשלים עם בדיקת US מקומית. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!