הקטנת חזה ( Breast Reduction Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הניתוח
הקטנת חזה נעשה לרוב לצרכים אסתטיים בלבד, לנשים שאינן מרוצות מגודל החזה שלהן, לסובלות מחוסר סימטריה התפתחותית בין השדיים, ולנשים אחרי הריון ולידה (ובייחוד לאחר הנקה) שהחזה איבד את צורתו מבחינה אסתטית. ניתוח אסתטי נעשה בד"כ על מנת לשפר את הדימוי העצמי, וזו הסיבה העיקרית בגינה נשים פונות לביצוע ניתוח שאינו בעל נחיצות רפואית.

ניתוח הקטנת חזה מתבצע בנוסף למטרה רפואית, אצל נשים שהחזה שלהן מכביד עליהן בצורה הגורמת לאי נוחות או מגבלות פיזית של ממש- כאבי גב, כתפיים, צוואר, התפתחות של עקמת, כבדות נשימתית וכד'. כמו כן, הניתוח מתבצע אצל גברים הסובלים מחוסר איזון הורמונלי, הגורם להתפתחות רקמת שד עודפת- גניקומסטיה.
בניתוח מסירים רקמה עודפת של שומן, עור, ורקמת שד בלוטית מפרישה, ע"פ הצורך.

הכנה לניתוח
ההכנה של ניתוח הקטנת חזה כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותם לניתוח מסוג זה.

גודל החזה הרצוי לאחר הקטנת חזה נבחר תוך דאגה שרקמת השד לא תפגע: עליו להתאים למידות הגוף, בפרופורציה להיקף בית החזה. מספר גורמים משפיעים על ההחלטה בבחירת הגודל הרצוי, אולם לרוב מדובר בהקטנה למקסימום האפשרי, ולא לגודל קטן מאד. אצל גברים נהוג להסיר את כל רקמת השד העודפת לחלוטין. 

לקראת הניתוח, הרופא יפנה את המטופל/ת לבדיקות לפי הצורך- לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. מטופלים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים.

ניתוח הקטנת חזה אצל נשים מתבצע בהרדמה כללית, ויש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח
משך הניתוח הקטנת חזה אצל נשים הוא כשעתיים. המטופלת תקבל עירוי אנטיביוטי למניעת זיהום.
החתך מתבצע ע"פ 2 שיטות מקובלות: חתך דמוי עוגן מתחת לפטמה ומתחת לשני השדיים או חתך המקיף את הפטמה בקפל התת שדי. בהמשך המנתח מרחיק את רקמת השד העודפת ואת השומן והעור העודפים, וממקם את הפטמה והעטרה במיקום חדש (לרוב גבוה יותר).

החתך ייתפר ע"י תפרים קוסמטיים מיוחדים, המצופים בחומר אנטי-חיידקי להקטנת הסיכוי בזיהום.
אזור בית החזה ייעטף ע"י חבישה אלסטית.

משך זמן ניתוח הקטנת חזה אצל גברים עם גניקומסטיה קלה-בינונית הוא קצר יותר ונעשה תחת הרדמה מקומית בלבד. הניתוח כולל ביצוע חתך קטן בגבול התחתון של הפטמה ושאיבת תאי השומן באזור.

סיכונים ספציפיים של ניתוח הקטנת חזה:

אסימטריה- קיים סיכון באי שוויון בין שני הצדדים של אזור הניתוח. קשה לשער באיזו מידה היא תשתפר, בייחוד אם הייתה קיימת אסימטריה ברקמות לפני הניתוח.

פגיעה בתחושה- ירידה בתחושה אופיינית סביב הפטמה (כ-10% מהניתוחים).

אי יכולת להניק- חוסר אפשרות להנקה אחרי ניתוח להקטנת חזה הוא נפוץ יחסית, ולכן הניתוח מומלץ לנשים אשר אינן מתכננות הנקה בעתיד.


הטיפול אחרי הניתוח

לרוב ניתוח הקטנת חזה דורש השגחה באשפוז למשך 24 שעות. בימים שלאחר הניתוח יש כאבים והחזה נפוח. עלולים להופיע שטפי דם על פני החזה, ובד"כ המנתח משאיר נקז או מספר נקזים בחתך עד להפסקת ההפרשות והדימום.

את הנקזים מוציאים לאחר מספר ימים. במידה וישנם כאבים ניתן ליטול משככי כאבים במידת הצורך.
החבישה האלסטית תוחלף בחזיית ספורט מיוחדת, המקלה את ההחלמה ומספקת תמיכה לחזה. אין צורך בהוצאת התפרים כיוון שהם נמסים מעצמם.

זמן ההחלמה מניתוח הקטנת חזה הוא כשבוע ומומלץ בימים אלו להימנע מפעילות גופנית ולנוח. לפעילות ספורטיבית בהיקף מלא ניתן לשוב רק כחודש לאחר הניתוח.תהליך החלמת הצלקת אורך עד שנה. 

במידה וקיימים כאבים שלא חולפים עם השימוש במשככי כאבים, עליית חום, דימומים או הפרשה מוגלתית מהחתך יש לחזור לבדיקה רפואית מיידית.

רוצה להתייעץ בנוגע לניתוח שד? שאלי את המומחה בפורום הגדלת חזה ואסתטיקה של השד >>>


מאמרים לפי נושא הקטנת חזה

מאמרים נוספים בתחום
בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, או לאופן שמצטייר בתקשורת, ישנן נשים רבות שבוחרות לעבור ניתוחי הקטנת חזה. מה שאומר שחזה גדול זה אומנם יפה ומקובל, אך יש לא מעט נשים שישמחו להיפטר ממנו. אם ניתוח הגדלת חז...
בניגוד למה שאנו נוטים לחשוב, ניתוח הקטנת חזה הוא הרבה יותר מרק ניתוח אסתטי. מדובר בניתוח בעל משמעויות פיזיות ונפשיות רבות. אומנם בתודעתנו, חזה גדול הוא דבר מרשים ויפה, אך עבור נשים רבות ובעיקר בחורות ...

שאלות ותשובות לפי נושא הקטנת חזה

בתחום
כיום מרבית המנתחים מבצעים ניתוחי הקטנת חזה בשתי שיטות אפשריות: האחת, נקראת שיטת "T " הפוך- ע"י ביצוע חתך עורי אשר מקיף את הפטמה, ויורד ממרכזה כלפי מטה לעבר הקפל התת-שדי, ומשם אל מתחת לכל שד בנפרד....
הקטנת חזה מתבצעת בהתאם למבנה השד, ובדגש על שמירת בריאות השד- מבחינת אספקת הדם אליו, העצבוב, אספקת הדם אל הפטמה וכו'. לא ניתן להקטין נפחי שד גדולים במיוחד לנפחים קטנים מאד, והסיבה העיקרית נובעת מחשש ...

פורומים, פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גירוד בפי הטבעת ומחוצה לו רון 19/10/2019 09:19
 • שלום, מזה תקופה ארוכה אני סובל מגירודים באיזור פי הטבעת ומחוצה לו. קיבלחי בזמנו מכירורג מרשם להידרואגיסטן אך משחה זו ממש לא מסייעת בהקלה על תחושת הגירוד. בביקור השני אצל הכירורג לאחר שהבעיה לא נעלמה הוא הפנה אותי אל רופא עור אך דבר לא השתנה. בחודש הבא יש לי תור לכירורג שמתמחה בפרוקטולוגיה ועד אז אני ממש סובל. בנוסף, בזמן היציאה מרגיש לי כאילו יש לי מעין פצע בתוך העכוז. אני ממש מוטרד מזה ואשמח לעצתך.

 • + הוסף תגובה
גרד בפי הטבעת ד"ר רפאל אלון 19/10/2019 11:53
פיסורה יעל 18/10/2019 12:27
 • קבלתי מרשם לאטרולין במקום ניפידין מה לידות אם המשחה מורידה לי לחץ דם ?

 • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 18/10/2019 20:04
 • שתי המשחות מכילות את אותו חומר פעיל. לא אמורה להיות השפעה על לחץ הדם.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח טחורים ד. 15/10/2019 20:50
 • שלום וברכה אני לאחר ניתוח טחורים מלא. בשיטת ליגשור. הרופא המנתח טען שאין היצרות והכל תקין. כיום לאחר חודשיים יש לי כאבים בזמן היציאות ללא דימומים. הצרה האמיתית דווקא באה מכיוון ההיגיינה...מס רב של פעמים לאחר כל ריקון עלי לבצע ניקוי עקב דליפות נוזל צואה/הפרשות אני מעוניין להיות תחת שמוש פדים באופן קבוע. מניסיון אצל מנותחים.. האם המצב תקין ו עובר לאחר תקופה? תודה

 • + הוסף תגובה
אחרי ניתוח ד"ר רפאל אלון 16/10/2019 19:55
 • המצב המתואר בפניה אינו תקין. עליך לפנות לבדיקה חוזרת אצל המנתח ו/או לפנות לבדיקה אצל מומחה אחר.

 • + הוסף תגובה
הדגשה ד 16/10/2019 20:10
 • חשוב לי להבהיר לא מדובר על דליפה של צואה ככה סתם, אלא על לכלוך של צואה/הפרשה של הפצעים לאחר כל צאייה ואשר לאחר מס שעות ומס ניקיונות נעלמים האם הדבר נפוץ במיקרים של ניתוח טחורים מלא?

 • + הוסף תגובה
הדגשה ד"ר רפאל אלון 16/10/2019 20:11
ד ד 16/10/2019 20:16
 • האם כבר לאחר פרק זמן קצר ניתן לקבוע האם יש בעייה או להמתין מס חודשים? המנתח אמר שעדיין הפצעים קיימים וגורמים להפרשות האם ההפרשה גורמת ללכלוך הצואה גם?

 • + הוסף תגובה
ד ד"ר רפאל אלון 16/10/2019 23:43

הצטרפו לאינדקס הרופאים!