כריתת רחם - חלקית, מלאה או רדיקלית ( Hysterectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

ניתוח כריתת רחם (הנקרא גם ניתוח הוצאת רחם) כולל הוצאה שלמה או חלקית של הרחם, המהווה את אחד מאיברי הרבייה של האישה.

ניתוח זה מבוצע לרוב כאקט טיפולי עקב מחלה ממארת של אחד מאיברי הרבייה: סרטן הרחם, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות או החצוצרות, המחייבים כריתה של איברים אלו בנוסף לרחם, לריפוי מהמחלה או בעקבות גידולים שפירים גדולים ברחם הגורמים לנפיחות, כאבים ודימומים בלתי פוסקים.

סיבה נוספת בגינה נשים רבות מחליטות על ניתוח כריתת רחם היא כאקט מניעתי - מניעת הריון לנשים שאינן מעוניינות להביא יותר ילדים או מניעה של גידולים ממאירים בקרב נשים המצויות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השחלה (נשאיות הגן BRCA).

ניתוח כריתת רחם מבוצע ע"י רופא נשים כירורג.
סוגי כריתת רחם


כאשר מדברים על ניתוח לכריתת רחם, חשוב להבדיל בין רמות שונות של כריתה:

- כריתה חלקית - בניתוח זה כורתים את הרחם בלבד, ללא פגיעה באיברים סמוכים.
- כריתה מלאה - בניתוח זה כורתים את הרחם וכן את צוואר הרחם, הוא החלק ברחם הממוקם בתוך חלל הנרתיק.
- כריתה רדיקלית - בכריתה זו כורתים את הרחם, צוואר הרחם וגם את החצוצרות והשחלות.

הבחירה בין הכריתות השונות תלויה במידה רבה בסיבת הניתוח וברצונה של המנותחת.

שיטות לכריתת רחם

את כריתת הרחם ניתן לבצע בכמה שיטות: כריתה בניתוח פתוח, כריתה דרך הנרתיק, גישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) בשיטה הקלאסית או בעזרת רובוט. בחירה בשיטת הניתוח תלויה ביכולותיו של המנתח, רצונה של המטופלת וסיבת הניתוח.

בניתוח כריתת רחם פתוח, מבוצע חתך אחד בקיר הבטן התחתון, עד לכניסה לחלל האגן.
לאחר שהמנתח מבצע סקירה של חלל הבטן והאגן, הרחם מאותר ומנותק מאספקת הדם. בהמשך, מנותק הרחם מהרצועות המחזיקות אותו אל קירות האגן ובהתאם לסוג הניתוח - הרחם מוסר, עם או ללא צוואר הרחם, השחלות או החצוצרות. קיר הנרתיק העליון נתפר, לאחר הוצאת הרחם החוצה.
משך הניתוח הוא כשעה-שעתיים (אם מדובר בכריתת רחם חלקית או מלאה).

ניתוח הסרת רחם, כריתת רחם בטנית


בניתוח כריתת רחם בגישה נרתיקית (כריתת רחם וגינלית), הניתוח כולו מתבצע דרך הנרתיק ודרכו מוציאים את הרחם. גישה זו הוכחה כיעילה ומוצלחת ובנוסף - זמן ההחלמה קצר יותר. במצבים בהם יש חשש לבעיות נוספות באיברי האגן נעזרים בזמן הניתוח במצלמה המוחדרת לחלל הבטן דרך חתך קטן (לפרוסקופ) על מנת לבחון את איברי הבטן והאגן בצורה טובה וכן כדי לסייע בביצוע הניתוח מזווית נוספת.

בניתוח כריתת רחם בגישה זעיר פולשנית (כריתת רחם לפרוסקופית), מבצעים 3 חתכים קטנים (כ- 1-3 ס"מ) באזור הבטן, בקרבת הטבור ובשני מקומות נוספים שייבחרו בהתאם לסוג הניתוח המדויק, דרכם יחדירו את זרועות הלפרוסקופ. בהמשך, חלל הבטן מורחב על ידי החדרת גז דרך הפתחים, כדי לאפשר ראייה טובה של כל איברי הבטן דרך מכשיר הלפרוסקופ. לאחד הפתחים מוחדרת מצלמה כדי לאפשר ראייה של איברי הבטן ומהפתחים האחרים מוחדר מכשור רפואי באמצעותו ניתן לבצע את כריתת הרחם.

קיימות גישות חדשניות יותר בניתוחים זעיר פולשניים הכוללות ביצוע ניתוח זעיר פולשני באמצעות חתך אחד במקום שלושה, או שימוש במכשיר רובוטי אותו מפעיל המנתח.

מחקרים הצביעו כי אין הבדלים משמעותיים בין הגישה הנרתיקית לגישה הזעיר פולשנית מבחינת משך האשפוז, רמת הכאבים ושיעור הסיבוכים. עם זאת, הגישה הנרתיקית היא הזולה והמהירה ביותר ובנוסף אינה משאירה פגמים קוסמטיים בדופן הבטן. לכן, בהיעדר סיבה להימנע מגישה זו, כריתת רחם דרך הנרתיק נחשבת לגישה המועדפת.
מומחים
פרופ' אלדד זילברשטין
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סורוקה, באר שבע


מאמרים לפי נושא כריתת רחם - חלקית, מלאה או רדיקלית

מאמרים נוספים בתחום
ב 30 באפריל 2005 פורסמו במגזין Lancet תוצאותיו של מחקר "מיליון הנשים" אשר בחן את הקשר בין הסיכון לפתח סרטן רירית הרחם בנשים שנטלו טיפול הורמונלי חלופי, בהשוואה לנשים שמעולם לא נטלו ט...
הגיליון האחרון של כתב העת הרפואי הבינלאומי החשוב בעולם - לנצט (The Lancet), מדווח על תוצאות דרמטיות של מחקר חדש ומקיף מסוגו בהשתתפות 18,644 נשים ונערות בגילאי 15 עד 25 מ - 14 מדינות ברחבי אירופה...

שאלות ותשובות לפי נושא כריתת רחם - חלקית, מלאה או רדיקלית

בתחום
לניתוח הלפרוסקופי מספר יתרונות בולטים על פני הניתוח הפתוח: מדובר בחתכים ניתוחיים קטנים מאד, אשר מפחיתים משמעותית את מידת הזיהומים, הדימומים והטראומה המקומית לרקמה. לפיכך, ניתוח שכזה מפחית את מ...
הדימום שאת מתארת יכול היה להיות תוצאה של כמה דברים, ביניהם בדיקות וגינליות שעלולות היו לגרום לדימום, בעיקר אם במהלכן נפצע צוואר הרחם; היפרדות חלקית של השליה; או שהדימום פשוט היה תחילת תהליך הלידה ...

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרידה שירה 06/06/2020 06:55
  • לפני 3 ימים עברתי גרידה.אחרי ההרדמה הרגשתי סבבה ואפילו התהלכתי בבית החולים. שעתיים אחרי ההרדמה התחילו כאבי בטן והשאירו אותי לאישפוז להשגחה עשו אולטרסאונד והכל היה נראה תקין. שיחררו הביתה. הכאבים פחתו ונתנו לי אנטיביוטיקה. אתמול קמתי משינה בצהריים בעקבות כאבי בטן קשים וזיעה קרה. בקושי הצלחתי לקום מהמיטה וללכת לשירותים ושם שילשלתי כמות רצינית. וככה מאתמול עם כאבי בטן חזקים שלשולים וגלי חום כמו זיעה קרה כזו. מפחדת להגיע לבית החולים הרופאה באונליין לא ממש מבינה בזה היא אמרה שהיא רופאת משפחה. נתנה לי הפניה למיון.

  • + הוסף תגובה
ציטוטק ניקיטה 04/06/2020 11:58
  • נטלתי ציטוטק אתמול. מאז יש לי דם טיפה בפד ושעושה פיפי יש דם בכמות די קטנה..הגיוני?

  • + הוסף תגובה
ציטוטק בעקבות שארית שיליה אנונימית 04/06/2020 06:37
  • היי ד״ר ינאי, אני 6 שבועות אחרי לידה שניה , טבעית , הריון תקין . בביקורת בקהילה התגלה חשד לשני שאריות קטנות של שיליה או מיומה . הופניתי למיון לקבלת ציטוטק ובמידה ולא יצא להיסטרוסקפיה אבחנתית וניתוחית. בלידה הראשונה הריון תקין, ולידה טבעית, עברתי דבר דומה, בחדר הלידה דיממתי בכמות גדולה ובוצע רביזיה ע״י רופא עד לניקוי מלא של הרחם. בלידה השניה כבר דרשתי אולטרסאונד לפני השחרור שם ונכתב כי הרחם נקי. שאלתי היא, האם יומיים אחרי לידה לא ניתן כבר היה להבחין בשארית? האם עצם העובדה שזה שארית חוזרת מעידה משהו על מבנה הרחם שלי ספציפית? מוטרדת ומודאגת אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/06/2020 07:29
  • יומיים לאחר לידה ניתן לראות קרישי דם ברחם אם אין מדובר בכמות רבה - זה תקין. גם כעת - 6 שבועות לאחר הלידה צריך לבחון היטב את האולטראסאונד ואולי גם לבצע בדיקה בכולתת זרימות דם, כדי להחליט האם להמתין או לבצע היסטרוסקופיה. בהיסטרוסקופיה ניתן לראות את מבנה הרחם והאם יש בו דבר מה היכול להסביר תופעה חוזרת בין ההריונות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!