ארטרוסקופיה ברך ( Knee Arthroscopy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח ארטרוסקופיה של הברך מטרתו לטפל בבעיות ברכיים שונות, בצורה זעיר פולשנית. הניתוח מבוצע ע"י ביצוע חתכים מזעריים בברך, והחדרת מכשיר דק מיוחד המכיל מצלמה אל תוך הרקמה, תוך הסתכלות על הרקמה מבחוץ באמצעות מסך הטלוויזיה. המכשור הזעיר מאפשר ביצוע פעולות ברקמה מבלי לגרום לטראומה גדולה באזור.

מרבית ניתוחי ארטרוסקופיה של הברך מבוצעים לצורך טיפול בשחיקה של הסחוס המפרקי, עקב דלקת פרקים כרונית, ובעיקר מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס).

שכיחות מחלת מפרקים ניוונית עולה עם הגיל, כך שנוצרת היצרות של המרווח המפרקי התקין, וחשיפה של העצם לחלל המפרק. עם הזמן נגרמים כאבים מרובים, קשיחות מפרקית ומוגבלות משמעותית בתנועה, אשר לא מאפשרים הנעה תקינה של הרגל בזמן הליכה. הניתוח מוצע למטופלים אשר אינם משתפרים עם טיפול שמרני (פעילות גופנית, פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת), וכאשר נגרמת פגיעה בתפקוד היומיומי וישנה הפרעה ממשית לאיכות החיים.

קיימות חלופות אחרות לניתוח ארטרוסקופיה ברך, כגון: ניתוח החלפת המפרק או ניתוח אוסטאוטומיה, בהתאם לגיל המטופל ומצב המפרק.

אינדיקציות נוספות לביצוע ארטרוסקופיה של הברך הן לתיקון פציעות ברקמות- ברצועות, בסחוסים או בעצם באזור המפרק, למשל- תזוזה של המפרק, קריעה של רצועות, או ניקוז של נוזלים. רופאים מעדיפים לבצע ארטרוסקופיה כאשר לא מעוניינים לבצע ניתוח "פתוח" גדול יותר.

מומחה בניתוחי ברכיים ופגיעות ספורט
הכנה לניתוח
 לפני ניתוח ארטרוסקופיה ברך יילקחו בדיקות דם ע"פ צורך בהתאם לגיל המטופל ומחלות הרקע שלו.

אצל מטופלים צעירים, לרוב אין צורך בבדיקות כלליות מיוחדות. בגילאים המבוגרים יותר, לרוב יידרשו בדיקות דם כלליות מסוג: ספירת דם, כימיה בדם ותפקודי קרישה.

בנוסף, המטופל יישלח לבדיקות הדמיה מתאימות בהפניית הרופא- לעיתים יסתפקו בצילום ברך פשוט אך לרוב גם לבדיקת CT או MRI של הברך.

ניתוח ארטרוסקופיה ברך מבוצע תחת הרדמה כללית, אזורית או מקומית, בהתאם למידת הפגיעה. יש להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות בימים הקודמים לניתוח, ויש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי קפדני של אזור הניתוח, יבוצעו חתכים קטנים באזור קדמת הברך. המנתח יחדיר את מכשיר האתרוסקופ דרך אחד החתכים, באמצעותו יראה את חלל הברך של המטופל על מסך הטלוויזיה. 

באמצעות מכשור דק שיוחדר דרך החתכים הנוספים, יחשוף את החלל המפרקי, ויבצע את הפעולה הנדרשת, למשל חיתוך של הרקמה הסחוסית והגרמית העודפת, במידה וישנה הפרעה לחלל המפרקי כמו בדלקת סחוסית ניוונית. המכשיר הזעיר מאפשר לחתוך, להצמיד ולתפור את הרקמה, וכך ניתן לחבר יחדיו חלקי רצועה שנקראה, או להזיז את עצמות המפרק במידה וקיימת תזוזה שלהן.

לבסוף החתכים הקטנים יתפרו, ועל המפרק נשארת חבישה אלסטית.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות או במפרק עצמו, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז הדימום.

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח, אולם מכיוון שמדובר בחתכים קטנים מאד, לא צפויה היוותרות רקמה צלקתית משמעותית.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים לניתוח ארטרוסקופיה ברך:

נזק עצבי-
עלול להיגרם לעיתים נדירות בשל הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים מחוט השדרה אל כף הרגל.

נזק לרצועות או לשרירים- בשל הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כגון חתך או קרע בשריר או קרע של ליגמנט.

תסחיף שומני- כאשר חלק ממח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הריאתיים וסותם אותם- יכול להתבטא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח המצריכה בירור וטיפול מיידיים. נדיר.

הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך לרוב המטופל משתחרר לביתו או נשאר כיממה להשגחה באשפוז, בהתאם לסוג הפגיעה, ומידת הכאבים הקיימים. הוצאת תפרים נעשית לאחר כשבוע.

במידת הצורך המטופל מקבל טיפול נוגד כאבים דרך הוריד, כולל טיפול אנטיביוטי למניעת זיהום.

במידה וקיימים כאבים בבית ניתן להקל עליהם ע"י משככי כאבים לפי הצורך.

בכל מקרה של כאבים אשר אינם חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, תופעות נוירולוגיות כגון אובדן תחושה או חולשה, עליית חום, קוצר נשימה, הפרשה מהפצע הניתוחי או דימום- יש לפנות מיידית לבדיקה רפואית.

מרבית האנשים מדווחים על שיפור בתפקוד לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך. .

מומלצת ניידות מוקדמת, כלומר- דריכה על הרגל כבר לאחר הניתוח, מכיוון שנחשבת כמשפרת פרוגנוזה, אולם יש להימנע מתנועות חדות, כיפוף או סיבוב של המפרק.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
מומחים


מאמרים לפי נושא ארטרוסקופיה ברך

מאמרים נוספים בתחום
רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, קרוב ככל האפשר למועד הפגיעה. אם הניתוח מתעכב, הפעולה הכירורגית קשה יותר וסיכויי הה...
האם לפנות לרופא עם כל כאב ברכיים?אינני נוהג בשיטה של לצייר תרחישי אימה עבור המטופלים שלי. לא כל כאב בברך מחייב הגעה מיידית אל הרופא המטפל או אורטופד, אלא אם כן מדובר בתאונה (נפילה, חבלה וכו'), בה המצב...

שאלות ותשובות לפי נושא ארטרוסקופיה ברך

בתחום
הפניה לניתוח, למרות שמדובר בניתוח זעיר פולשני, אינה מיידית, עם התחלת הסימפטומים. מרבית הרופאים, מבצעים ניסיון בטיפול שמרני- תרופות נוגדות כאבים ודלקת, פיזיותרפיה ופעילות גופנית, לפני שממליצים על...
לאחר ניתוח ארתרוסקופיה של הברך לעיתים המטופל נדרש בטיפול שיקומי משלים במוסד המתמחה בשיקום, או כחלק מטיפול אמבולטורי במרפאה. מומלץ לבצע טיפול פיזיותרפי מוקדם ככל האפשר, שמטרתו להביא לתנועה מוקדמת ש...

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר בבוהן כתוצאה מטראומה של חפץ כבד מ.ד 16/02/2020 20:57
 • בשבוע שעבר נפל על האצבע ה1 הבוהן חפץ כבד והאצבע שלי לא הפסיקה לדמם ובעקבות המכה גם שינתה את ציבעה . לאחר שהייתי במיון שם ריבונו שבר קטן ללא תזוזה קיבעו לי את האצבע ונישלחתי הביתה. רציתי לדעת מה הסיכויים שהציפורן לא תינשור לי או לחילופין האם במצבים כאלה הציפורן נושרת? עוד אוסיף ואומר שהדימום שהיה לי היה ממש מתחת לציפורן שם כאשר החפץ נפל על הבוהן הוא יצר לי חתך אודה לך על תשובתך

 • + הוסף תגובה
שבר בבוהן ד"ר נועם רשף 16/02/2020 22:04
 • שלום . מטרת הפורום הנה לענות על שאלות הקשורות לפציעות ספורט. פנית לפורום הלא נכון. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
כאב ברכיים תוצאות אולטרסאונט רוני 12/02/2020 14:47
 • שלום לכולם היום הגיעה לי תוצאות של האולטרסאונט אשמח לחוות דעת ולפיענוח התוצאות מערכות לבדיקה - US של הברכיים סיבת הבדיקה - כאבים יותר מימין. TENDON QUADRICEPS – טנדינוזיס קלה דו צדדי. .נוזל ללא SUPRAPATELLAR BURSA .נוזל ללא INFRAPATELLAR BURSA - טנדינוזיס קלה, יותר מימין. PATELLAR TENDON M.C.L – דלקת קלה מימין. שמאל - תקין. .פ.מ.ב PES ANSERINUS .פ.מ.ב L.C.L המניסקוסים הודגמו בהיקפם תקינים איזור פופליטיאלי – ללא עדות לציסטה ע"ש בייקר .פ.מ.ב P.C.L מבנה גרמי תקין. יש לציין שאי אפשר להדגים מבנים עמוקים בברך באמצעות .US

 • + הוסף תגובה
us ברך ד"ר נועם רשף 14/02/2020 06:45
 • שלום רוני. פיענוח הUS שלך הוא למעשה תקין. כעת, השאלה היא למה ביצעת US? בדיקת US היא בדיקה לא יעילה לברך בדרך כלל אלא כשיש שאלה יחודית חוץ מפרקית. אם זה המצב - הבדיקה תקינה ואתה יכול להיות רגוע. תחושתי היא שלא .חשוב להבדק על ידי אורטופד ספורט או אורטופד ברך - להבין מה התלונות, מה סוג הכאב ומה הממצאים בבדיקה הפיסיקלית. כהדמיות יש צורך בצילום רנטגן רגיל ואם יש חשד לפגיעה במבנים בתוך המפרק (מניסקוסים, רצועות , סחוס) יש צורך ב MRI. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
קרע בשריר שוק ימין ענת 03/02/2020 09:49
 • בוקר אור, לפניי כשבוע תוך כדיי משחק כדורגל לא מקצועי הרגשתי כאב נוראי. ביום למחרת פניתי לאורטופד כללי בטראומה ששלח אותי לצילום. יומיים לאחר מכן ניגשתי שוב לרופא עם תוצאות האולטרסאונד. הפענוח הראה על קרע חלקי בשריר. היות ובמחחקת טראומה אורטופדית של הכללית יש מאות אנשים לא הוסבר לי מה לעשות. הרופא היה קצר בשתיי הפעמים,מלמל משהו על מנוחה ופיזיותרפיה, כן להזיז את הרגל, לא להזיז אותה, לשים קר, לשים חם. מבולבלת. אני עם גרב אלסטית. מורידה אותה בלילה. אני סובלת כאבים איומים. גם בלילה. ועכשיו גם הברך התחיחה לכאוב לי פתאום. אולי מחוסר תזוזה. סיוט! מה לעשות? אשמח גם לקבל חוות דעת על רופא ספורט. לא מכירה אורטופד מהתחום. תודה ויום מקסים

 • + הוסף תגובה
קרע בשריר התאומים מימין ד"ר נועם רשף 03/02/2020 10:31
 • שלום ענת. אני בהחלט אורטופד ספורט. קרע בשריר הוא פגיעה נפוצה. חשוב מאוד(מאוד) להתחיל טיפולי פיזיותרפיה כמה שיותר מהר. בשלב הראשון יש להקפיד על מתיחות וזאת כדי שהצלקת שנוצרת תהיה מקבילה למנח סיבי השריר. במקביל יש לבצע טיפולים עם קרח לימים הראשונים ולקחת טיפול אנטי דלקתי במידה שאינך רגישה אליו. בקרעים גדולים וספורטאים מקצועיים יש אפשרות לזרז את הריפוי מעט בטיפול ב זריקות PRP - מיצוי טסיות ופלזמה. חזרה להליכה חופשית צפויה כשבועיים לאחר הפגיעה, ולספורט מלא 6-8 שבועות לאחר הפגיעה כתלות בגודל הקרע. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
קרע בשריר שוק ימין ענת 03/02/2020 10:36
 • דוקטור רשף היקר. מודה מכל הלב על תגובתך המהירה. אפעל לפי הסבריך. המשך יום מקסים

 • + הוסף תגובה
קרע בשוק ימין ענת 03/02/2020 10:47
 • עוד שאלה קטנה ברשותך, תרגילים ומתיחות עם פיזיותרפיה לא כל כך מסתדר לי עם מנוחה מלאה במשך חודש שהציע לי האורטופד. לפי הבנתי מדברייך דווקא מומלצת לי חזרה קלה לשגרה ולנסות ללכת? או שאני טועה? לא רוצה לגרום נזק חס וחלילה לרגל. בנוסף אשמח לקבל מידע היכן ניתן לקבוע איתך לחוות דעת נוספת. בברכה ענת

 • + הוסף תגובה
קרע בשריר התאומים מימין ד"ר נועם רשף 03/02/2020 11:29
 • הליכה צריכה להיות לפי כאב. אם קשה - דריכה חלקית . אם לא - דריכה מלאה. איטית. ללא מאמץ ספורטיבי אלא יומיומי בלבד. חשוב מאוד להתחיל את הפיזיותרפיה כמה שיותר מהר. חבישה אלסטית על השוק או שרוול לחץ יכולים לעזור גם .

 • + הוסף תגובה
קרע תאומים מימין ד"ר נועם רשף 03/02/2020 11:58
 • תוכלי לקבוע תור אלי דרך האתר שלי www.nr-ortho.com או בטלפון 077-5520163

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!