ארטרוסקופיה ברך ( Knee Arthroscopy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורטופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח ארטרוסקופיה של הברך מטרתו לטפל בבעיות ברכיים שונות, בצורה זעיר פולשנית. הניתוח מבוצע ע"י ביצוע חתכים מזעריים בברך, והחדרת מכשיר דק מיוחד המכיל מצלמה אל תוך הרקמה, תוך הסתכלות על הרקמה מבחוץ באמצעות מסך הטלוויזיה. המכשור הזעיר מאפשר ביצוע פעולות ברקמה מבלי לגרום לטראומה גדולה באזור.

מרבית ניתוחי ארטרוסקופיה של הברך מבוצעים לצורך טיפול בשחיקה של הסחוס המפרקי, עקב דלקת פרקים כרונית, ובעיקר מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס).

שכיחות מחלת מפרקים ניוונית עולה עם הגיל, כך שנוצרת היצרות של המרווח המפרקי התקין, וחשיפה של העצם לחלל המפרק. עם הזמן נגרמים כאבים מרובים, קשיחות מפרקית ומוגבלות משמעותית בתנועה, אשר לא מאפשרים הנעה תקינה של הרגל בזמן הליכה. הניתוח מוצע למטופלים אשר אינם משתפרים עם טיפול שמרני (פעילות גופנית, פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת), וכאשר נגרמת פגיעה בתפקוד היומיומי וישנה הפרעה ממשית לאיכות החיים.

קיימות חלופות אחרות לניתוח ארטרוסקופיה ברך, כגון: ניתוח החלפת המפרק או ניתוח אוסטאוטומיה, בהתאם לגיל המטופל ומצב המפרק.

אינדיקציות נוספות לביצוע ארטרוסקופיה של הברך הן לתיקון פציעות ברקמות- ברצועות, בסחוסים או בעצם באזור המפרק, למשל- תזוזה של המפרק, קריעה של רצועות, או ניקוז של נוזלים. רופאים מעדיפים לבצע ארטרוסקופיה כאשר לא מעוניינים לבצע ניתוח "פתוח" גדול יותר.

מומחה בניתוחי ברכיים ופגיעות ספורט
הכנה לניתוח
 לפני ניתוח ארטרוסקופיה ברך יילקחו בדיקות דם ע"פ צורך בהתאם לגיל המטופל ומחלות הרקע שלו.

אצל מטופלים צעירים, לרוב אין צורך בבדיקות כלליות מיוחדות. בגילאים המבוגרים יותר, לרוב יידרשו בדיקות דם כלליות מסוג: ספירת דם, כימיה בדם ותפקודי קרישה.

בנוסף, המטופל יישלח לבדיקות הדמיה מתאימות בהפניית הרופא- לעיתים יסתפקו בצילום ברך פשוט אך לרוב גם לבדיקת CT או MRI של הברך.

ניתוח ארטרוסקופיה ברך מבוצע תחת הרדמה כללית, אזורית או מקומית, בהתאם למידת הפגיעה. יש להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות בימים הקודמים לניתוח, ויש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי קפדני של אזור הניתוח, יבוצעו חתכים קטנים באזור קדמת הברך. המנתח יחדיר את מכשיר האתרוסקופ דרך אחד החתכים, באמצעותו יראה את חלל הברך של המטופל על מסך הטלוויזיה. 

באמצעות מכשור דק שיוחדר דרך החתכים הנוספים, יחשוף את החלל המפרקי, ויבצע את הפעולה הנדרשת, למשל חיתוך של הרקמה הסחוסית והגרמית העודפת, במידה וישנה הפרעה לחלל המפרקי כמו בדלקת סחוסית ניוונית. המכשיר הזעיר מאפשר לחתוך, להצמיד ולתפור את הרקמה, וכך ניתן לחבר יחדיו חלקי רצועה שנקראה, או להזיז את עצמות המפרק במידה וקיימת תזוזה שלהן.

לבסוף החתכים הקטנים יתפרו, ועל המפרק נשארת חבישה אלסטית.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות או במפרק עצמו, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז הדימום.

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח, אולם מכיוון שמדובר בחתכים קטנים מאד, לא צפויה היוותרות רקמה צלקתית משמעותית.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים לניתוח ארטרוסקופיה ברך:

נזק עצבי-
עלול להיגרם לעיתים נדירות בשל הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים מחוט השדרה אל כף הרגל.

נזק לרצועות או לשרירים- בשל הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כגון חתך או קרע בשריר או קרע של ליגמנט.

תסחיף שומני- כאשר חלק ממח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הריאתיים וסותם אותם- יכול להתבטא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח המצריכה בירור וטיפול מיידיים. נדיר.

הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך לרוב המטופל משתחרר לביתו או נשאר כיממה להשגחה באשפוז, בהתאם לסוג הפגיעה, ומידת הכאבים הקיימים. הוצאת תפרים נעשית לאחר כשבוע.

במידת הצורך המטופל מקבל טיפול נוגד כאבים דרך הוריד, כולל טיפול אנטיביוטי למניעת זיהום.

במידה וקיימים כאבים בבית ניתן להקל עליהם ע"י משככי כאבים לפי הצורך.

בכל מקרה של כאבים אשר אינם חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, תופעות נוירולוגיות כגון אובדן תחושה או חולשה, עליית חום, קוצר נשימה, הפרשה מהפצע הניתוחי או דימום- יש לפנות מיידית לבדיקה רפואית.

מרבית האנשים מדווחים על שיפור בתפקוד לאחר ניתוח ארטרוסקופיה ברך. .

מומלצת ניידות מוקדמת, כלומר- דריכה על הרגל כבר לאחר הניתוח, מכיוון שנחשבת כמשפרת פרוגנוזה, אולם יש להימנע מתנועות חדות, כיפוף או סיבוב של המפרק.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
מומחים


מאמרים לפי נושא ארטרוסקופיה ברך

מאמרים נוספים בתחום
רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, קרוב ככל האפשר למועד הפגיעה. אם הניתוח מתעכב, הפעולה הכירורגית קשה יותר וסיכויי הה...
האם לפנות לרופא עם כל כאב ברכיים?אינני נוהג בשיטה של לצייר תרחישי אימה עבור המטופלים שלי. לא כל כאב בברך מחייב הגעה מיידית אל הרופא המטפל או אורטופד, אלא אם כן מדובר בתאונה (נפילה, חבלה וכו'), בה המצב...

שאלות ותשובות לפי נושא ארטרוסקופיה ברך

בתחום
הפניה לניתוח, למרות שמדובר בניתוח זעיר פולשני, אינה מיידית, עם התחלת הסימפטומים. מרבית הרופאים, מבצעים ניסיון בטיפול שמרני- תרופות נוגדות כאבים ודלקת, פיזיותרפיה ופעילות גופנית, לפני שממליצים על...
לאחר ניתוח ארתרוסקופיה של הברך לעיתים המטופל נדרש בטיפול שיקומי משלים במוסד המתמחה בשיקום, או כחלק מטיפול אמבולטורי במרפאה. מומלץ לבצע טיפול פיזיותרפי מוקדם ככל האפשר, שמטרתו להביא לתנועה מוקדמת ש...

פורומים, פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פגיעה..................... דנה 05/11/2019 20:35
 • שלום ד"ר נפגעתי בתאונה קיבלתי מכה בכתף עשיתי צילום רנטגן ויצא תקין המשיך כאבים ומגבלה ושלחו אותי לMRI ממצאים: הרצס האקסילרי תקין. המרווח של השרוול המסובב תקין. יש אי-סדירות קלה בלברום הקדמי ללא קרע. יש שקע קטן בראש ההומרוס האחורי עליון. יש קרע קטן בלברום האחורי האמצעי. גידי השרוול המסובב תקינים ללא קרע. גיד הראש הארוך של שריר הביצפס תקין ללא קרע. אין אטרופיה של שרירים. אין בצקת מח עצם. המפרק האקרומיו-קלביקולרי תקין. לסיכום: קרע בלברום האחורי האמצעי. אי-סדירות קלה בראש ההומרוס. צידי השרוול המסובב תקינים. אין עדותל-CAPSULITIS ADHESIVE גיד הראש הארוך של שריר הבייספס שמור. לפני זה עשיתי פיזיוטרפיה ולא עזר ואחרי הMRI הלכתי למשהי מומחית בבעיות בכתף ועשיתי גם אצלה פיזיוטרפיה טיפול שביעי בערך וגם שלחה אותי להידרותרפיה טיפול חמישי בערך יש לציין שגם היו לי כאבים בצוואר ועשיתי צילום צוואר ואמרו שיש לי יישור לורדוזיס יש לציין שהכאבים בכתף ממש ירד אבל יש גם כאבים בשכם ובצוואר המגבלה בכתף השתחררה קצט עדין יש מגבלה בכתף יש לציין שאני צעירה רציתי לדעת מה עושים במצב כזה האם זה בגלל הצוואר שאני לא מצליחה להחלים ממנו האם יכול להיות שישאר לי מגבלה ולא יעשו איתי כלום ויגידו שזה יעבור אחרי שנה שנתיים ושלוש האם לגשת לרופא או להמשיך פפיזיוטרפיה הפיזיוטרפיסטית אמרה לי שיקח לכתף זמן לחזור לכמו שהיא היתה יכול להיות כמה חודשים ויכול להיות כמה שנים מה דעתך בנושא האם המגבלה קשורה לצוואר מה דעתך בנושא? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
פגיעה ד"ר נועם רשף 08/11/2019 18:05
 • שלום דנה. את מתארת בעיה מורכבת. מצד אחד ישנה פגיעה קלה בכתף שכן משתפרת בפיזיותרפיה - כפי שאת מתארת.מצד שני - ישנו סיפור של כאבי צוואר ושכמות. אין זה הפורום המתאים ליעוץ בפגיעות אלה. אני ממליץ בדיקה אצל מומחה עמ"ש והמשך טיפול. אם פיזיותרפיה עוזרת יש להמשיך . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
פגיעה דנה 09/11/2019 17:56
 • הפיזיוטרפיסטית כתבה יש שיפור בכאבים ובתפקוד הכתף עדין בבדיקה הקטיבית נעצרת ב90 מעלות אך בטיפול מגיעה תפקודית גם ליותר סיבולת ירודה מגיעה- 10 חזרות מקסימום מזה אומר? מה אני אמורה לעשות במצב כזה האם אני לחזור לרופא או עדין לא מזה סיבולת ירודה?? והאם רופא ספורט יכול ללעזור לי בכל הדברים אלה של השכמות כתף וצוואר או שזה אמור לעבור? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בעיית עצב והשלכה לרגל קארינה 07/11/2019 09:20
 • רציתי להתייעץ יש לי בעיה בגב התחתון והשלכה לרגל ימין המתליצו לי לעשות התעמלות לגב בכדי לחזק את שרירי הגב ובכדי למנוע התקפים חוזרים שמשבשים לי את החיים אני לא יכולה לצאת אני כבר מעל חודש בבית מתי אפשר כן להתחיל לעשות התעמלות באיזה מצב אני מיואשת אני כבר ככה מעל 5 חודשים בחודש יולי גם הייתי ככה בבית ליציאה רק אחרי יותר מחודש החוצה ובחודש אוגוסט יצאתי כבר מהבית אני רוצה להתחיל לעשות התעמלות אבל אני לא יכולה כי עוד לא החלמתי הייתי אצל רופא אורטופד בקהילה ואמר עוד עד כשבועיים החלמה אני מקווה שאני יחלים כי זה קשה המצב הזה ואי אפשר לעשות כלום

 • + הוסף תגובה
בעיית עצב מהגב קארינה 07/11/2019 09:21
כאבי גב והקרנה לרגל. ד"ר נועם רשף 08/11/2019 18:12
 • שלום קארינה. כאב גב עם הקרנה לרגל למשך 5 חודשים זה מצב מאוד בעייתי. הייתי מציע להתחיל בירור וטיפול מסודר. ממליץ להתחיל טיפולי פיזיותרפיה ובמקביל להבדק על ידי מומחה עמוד שדרה. לגבי התעמלות - אין בעיה לבצע פעילות ספורטיבית מתונה שלא מחמירה כאבים.בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
החלמה מבעיית גב קארינה 08/11/2019 18:37
בעיית עצב מהגב קארינה 08/11/2019 18:38
בעיית עצב מהגב. ד"ר נועם רשף 08/11/2019 19:42
 • שלום קארינה, לא אוכל לעזור מעבר לכך. זה אינו תחום העיסוק שלי ומטרת הפורום הנה לטפל בבעיות או פציעות הנובעות מפגיעות ספורט. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
ספורט קארינה 08/11/2019 19:47
 • רציתי לשאול המליצו לי לעשות התעמלות לחיזוק שרירי הגב והבטן איזה התעמלות אפשר לעשות בשלב זה אני עדיין עם קב הולכת

 • + הוסף תגובה
כאבי גב והקרנה לרגל. ד"ר נועם רשף 09/11/2019 15:22
 • שלום קארינה. אם כך הדבר - אני מניח שלא מדובר בהתעמלות ככלל אלא בתרגילי פיזיותרפיה לחיזוק שרירים. אני ממליץ לך להתחיל טיפולי פיזיותרפיה אצל פיזיותרפיסט המתמחה בפגיעות גב או פגיעות ספורט - גם אם פרטי. כדי להתחיל. במקביל יש להמשיך את המעקב עם מומחה העמוד שדרה. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
התעמלות לגב קארינה 09/11/2019 15:30
 • אני עושה פיזיטרופיה כבר 7 חודשיים ואני מטופלת אצל אורטפד עמוד שדרה בקהילה אני מתכוונת להתעמלות רפואית לגב חיזוק שרירי הגב והבטן בכדי למנוע התקפים חוזרים מהגב אבל אני כרגע לוקחת וטמינים ואני הולכת על קב אחד אפשר לעשות בשלב זה התעמלות לגב ? זה הייתה השאלה שלי לא פיזיטרופיה

 • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים - להפחית ספורט או להפסיק? עופר 07/11/2019 17:02
 • שלום רב! לאחרונה חזרתי לרוץ, ולראשונה התחילו לי כאבי ברכיים - לא מאוד חמורים אך מורגשים גם כמה ימים אחרי כל ריצה. הפחתתי קילומטרג' ריצה בצורה משמעותית והתחלתי לשלב תרגלי כוח רגלים, אופניים ואליפטיקל, מבלי להוריד את נפח האימון הכולל. עדיין ישנם כאבים - לא מאוד חמורים. האם מומלץ להפסיק ולתת מנוחה מוחלטת? להפחית? לההתמקד רק בחלק מהפעילות (כוח, אליפטיקל, אופניים) או שניתן להמשיך ולתת לברכיים לעבוד ולהתחזק? תודה מראש, עופר

 • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים ד"ר נועם רשף 08/11/2019 18:09
 • שלום עופר. אם ישנם כאבים בברכיים, אני מציע להוריד עומסים ולהתמקד בעבודה ללא IMPACT קרקע= אופניים, אליפטיקל....וכו. במקביל להתחיל פיזיותרפיה. אם אין שיפור - יש להבדק על ידי אורטופד ספורט או מומחה ברך.בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!