השתלת קרנית ( Corneal Transplantation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

מטרת הניתוחי קרנית


מטרתו החלפת קרנית עין פגועה עקב מגוון רב של גורמים, המביאים למחלות קרנית העין או פגיעה בלתי הפיכה בקרנית. הקרנית המושתלת נלקחת מתורם שנפטר, ומדובר בניתוח הנפוץ ביותר מבין ניתוחי השתלות האיברים.

קרנית העין (cornea) היא האזור השקוף המכסה את גלגל העין מבחוץ, ומגן עליה מפני כניסת זיהומים, חומרי פסולת וכו'. תפקיד הקרנית העין הוא בשבירה האופטית של קרני האור הנכנסות לעין, ולכן היא בעלת תפקיד חיוני ליכולת מיקוד התמונה ברשתית.

השתלות קרנית העין - ניתוח קרנית העיןפגיעה בקרנית יכולה להיגרם עקב מחלות קרנית העין זיהומיות כגון: נגיף ההרפס הגורם לכיב בקרנית, הדבקה חיידקית, פטרת ועוד. 

פגיעה נפוצה אחרת יכולה אף להיווצר עקב טראומה עינית- חדירת גוף זר הפוצע את הקרנית, אשר לא מצליחה להחלים. ישנן בנוסף מחלות עיניות הגורמות לצורת קרנית לא סימטרית, עכורה או קמורה וכו', המפריעים לראייה התקינה עד עיוורון, ומצריכים השתלת קרנית חדשה (למשל קרטוקונוס, קטרקט). מדובר בניתוח לא פשוט, ופונים אליו בד"כ כאשר נוסו כל הדרכים אחרות לטיפול שמרני וללא הצלחה.

קיימות מספר שיטות לניתוחי השתלת קרנית העין, הוותיקות יותר - בהן מסירים את הקרנית הפגועה לחלוטין ובמקומה מצמידים את הבריאה ע"י תפרים, והחדשות יותר - בהן משתמשים במכשור זעיר כגון לייזר, שיטה להסרת חלק מהקרנית (DSEK) וכו'.הכנה לניתוח


לצורך השתלת קרנית אין צורך בהתאמת רקמות או סוג דם, שכן ישנם טיפולים טובים לאחר ההשתלה המאפשרים את קליטת השתל באחוזי הצלחה גבוהים של כ-90%. סיבה נוספת לכך היא שהקרנית הינה רקמה מבודדת אשר אינה מחוברת לכלי דם.

לרוב אין צורך בבדיקות כלליות מקדימות לפני הניתוח. רופא העיניים - מומחה קרנית העין  יעשה בדיקת עיניים מקיפה, כולל בדיקת שדה ראייה, לחץ תוך עיני, חדות ראייה ובדיקת קרקעית העין, על מנת לוודא את תקינות הרשתית.

השתלת קרנית העין מבוצעת תחת הרדמה מקומית או כללית. יש להיוועץ עם הרופא עיניים לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.


תהליך ניתוח קרנית


לאחר טפטוף חומר המרחיב אישונים לתוך העין תבוצע הרדמה מקומית של האזור ע"י הזרקה מקומית, או הרדמה כללית במידת הצורך. בשיטה ה"קלאסית", המנתח יבצע חתך דק וקטן בקרנית, ויסיר את כל רקמת הקרנית. לאחר מכן, יתפור את רקמת הקרנית המושתלת במקומה.

בשיטות החדשות של השתלת קרנית, לא תמיד יש צורך בהשתלת כל הקרנית, וניתן לבצע השתלה של תאי אנדותל (באם הם שנפגעו) או השתלה של חלק מהקרנית באמצעות מכשור מדויק. בשיטת הלייזר (השתלת קרנית בלייזר) מבצעים חיתוך של הקרנית המושתלת ע"פ הגודל והצורך, בהתאם למידת הפגיעה בקרנית העין בלייזר, המקורית, ואח"כ מחברים, כאשר לא תמיד ישנו צורך בתפרים. לבסוף מונחת חבישה על העין.

משך הניתוח כשעה-שעתיים (בהתאם לסוגו).סיכונים בניתוח קרנית.סיכונים כלליים בניתוחים:זיהום בחתך הניתוחי
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום עיני משמעותי יותר. לעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

*דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום נוצר כאשר כלי דם בעין נפתח ומדמם.


צלקת - לא אמורה להישאר רקמה צלקתית בקרנית, שכן אזור התפרים הוא קטן ודק מאד, אולם לעיתים הריפוי אינו תקין ותוותר צלקת, שתגרום לראייה עכורה בקרנית המושתלת.


סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנפילקטי).סיכונים ספציפיים לניתוח השתלת קרנית:יובש בעיניים
- לרוב ניתן להתגבר על כך באמצעות טיפות עיניים מתאימות.


רגישות לאור - אמורה לחלוף זמן קצר (עד כחודש) לאחר הניתוח.


דחיית שתל חריפה
- מתבטאת בתגובה חיסונית חריפה של הגוף כנגד הקרנית שהושתלה, כיום ניתנות תרופות מדכאות חיסון במידה וקיימת.הטיפול אחרי הניתוח.


לאחר ניתוח השתלת קרנית המטופל לרוב נשאר בהשגחה למשך לילה עד מס' לילות. בשיטות החדשות יותר לעיתים משתחררים מוקדם יותר. המטופל יודרך להשתמש בטיפות עיניים אנטיביוטיות למניעת זיהום עיני למשך של כ-3 שבועות לאחר הניתוח. כמו כן, יינתנו טיפות עיניים למניעת דלקת ולצורך דיכוי חיסוני.

במידה וקיימים כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך. ההחלמה תלויה בסוג השתלת קרנית שבוצעה, כאשר בניתוחים החדשים יותר משך ההחלמה הוא קצר יותר.

הוצאת התפרים במידה וישנם תעשה רק לאחר מספר חודשים (בניתוח השתלת קרנית "קלאסי").

במידה וישנם כאבים אשר אינם חולפים למרות שימוש במשככי כאבים, הפרשות מן העין, דימום עיני או עליית חום, יש לפנות מידית לרופא.


המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

שאל את המומחה שלנו בפורום קרנית העין  ומחלות חיצונית של העין>>>

מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת קרנית

מאמרים נוספים בתחום
שירות חדש באינפומד: מנגנון אינטרנטי לבדיקת ראייה ללא תשלום. המנגנון מותאם לגדלים שונים של מסכים ומאפשר לכוון את מדדי הבדיקה בהתאם לרזולוציות של המסכים השונים. בדיקת ראייה באינטרנט מאפשרת לבדו...
קרטוקונוס היא מחלת עיניים שבה הקרנית הולכת ומתקמרת בהדרגה, ומשנה את צורתה מצורת כיפה סימטרית לתבנית דמויית-חרוט ולא סימטרית. תבנית זו גורמת לירידה בחדות הראייה ולשינוי במרשם המשקפיים. ישנם אמצעי ט...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת קרנית

בתחום
הסיכון העיקרי בניתוח השתלת קרנית הוא דחייה של השתל, אולם מכיוון שמדובר ברקמה חסרת אספקת דם יחסית, ושאין צורך בהתאמת סוג דם או סיווג רקמות, שיעורי דחיית השתל אחרי ניתוחים אלה הם נמוכים יחסית, הנמוכ...
בשיטה הישנה להשתלת קרנית, אחוזי הסיבוכים ומשך ההחלמה הם ארוכים יותר. המעקב אחר החולה צריך להיות ממושך והשיפור בראיה בעזרת הקרנית המושתלת הוא הדרגתי ואיטי יותר. בנוסף, לעיתים רבות נותרים ליקויי ראי...

פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסתגלות אחרי ניתוח אבי 19/11/2019 10:11
 • איך מקלים את ההסתגלות להבדלים בין העיניים אחרי ניתוח.בעין המנותחת עדשה מס 0.בעין השנייה יש מולטיפוקל עם -7.5.האם אפשר ללכת לעבודה 3 ימים אחרי הניתוח.עבודה עם מחשב.

 • + הוסף תגובה
הסתגלות ד"ר אליה לוינגר 22/11/2019 17:40
 • שלום רב, יתכן וההבדל בין שתי העיניים יכול להקשות מעט יש לקחת זאת בחשבון. זמן ההחלמה יכול להשתנות בין מספר ימים ועד שבועיים

 • + הוסף תגובה
איזו עדשה להשתיל בניתוח קטרקט מוטקה 17/11/2019 17:50
 • אם אין מחלות אחרות, קטרקט במצב בינוני, ציפיה שלא להשתמש במשקפיים לאחר מיכן. האם העדשות המולטיפוקליות טובות אפשר לראות בהן טוב מאוד.. ואיך להם תופעות לואי.? בקיצור מה מומלץ

 • + הוסף תגובה
איזו עדשה ד"ר אליה לוינגר 17/11/2019 23:21
 • שלום רב, כעיקרון עדשות מולטיפוקליות יכולות להקטין את התלות במשקפיים לאחר הניתוח. ברוב המקרים התוצאות טובות אך יש לזכור שחלק מהמטופלים מציינים סינוורים והילות לאחר הניתוח בלילה. בנוסף אם לא מגיעים למספר הקרוב לאפס לאחר הניתוח יש צורך בניתוח משלים (כמו לייזר להסרת משקפיים) מאחר ושארית מספר יכולה לפגוע ביעילות העדשה.

 • + הוסף תגובה
איזו עדשה ד"ר אליה לוינגר 22/11/2019 17:38
 • שלום רב, יש צורך לבדוק מספר פרמטרים ולכן לא אוכל להמליץ על סוג עדשה מסויים. כעיקרון העדשות המולטיפוקליות מתפקדות טוב מאוד אך ללא תופעות לוואי כמו סינוורים או הילות בלילה . בכל מקרה יש צורך לשוחח על כך עם הרופא המנתח.

 • + הוסף תגובה
לפני ואחרי ניתוח קטרקט איתי 12/11/2019 20:10
 • בתאריך 4.2016 לפני שהיה קטרקט ימין ditance cc 6/6.6 שמאל ditance cc 6/20 ditance ph 6/15 10.2019 אחרי ניתוח הקטרקט ימין ditance sc 6/6.6 שמאל ditance sc 6/15 ditance ph 6/10 בביקורת סופית אחרי ניתוח שני העיניים ימין ditance sc 6.75 שמאל ditance sc 6/15 1. מה השתנה אחרי הניתוח בפועל ? 2. מה ההבדל או השוני בין scל ph? 3.בניתוח הקטרקט האם העדשה באה אוטומטית מכוונת לרחוק או קרוב או שהמנתח הוא זה שמכוון וקובע את הכל ? האם המנתח יכול לדעת מה יהיה המספר אחרי הניתוח או שממתינים ורק בבדיקה אחרי ניתוח ניתן לדעת מס סופי ? שמעתי שאם מסתכלים עם משקפי קריאה לרחוק זה יכול להרוס את הראיה לרחוק ? אחרי קטרקט הבנתי שזה לא משנה כי המספר כבר קבוע האם זה נכון ? 4.המספר בעין יכול להשתנות אחרי ניתוח קטרקט אם כן זה בצורה משמעותית ? (+2 במשקפי קריאה לדוגמא יכול לעלות ל+2.25 או 3?)או הפוך במשקפים למרחק ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
לפני ואחרי ד"ר אליה לוינגר 17/11/2019 23:18

הצטרפו לאינדקס הרופאים!