ניתוח החלפת מסתם ( Valve Replacement Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה


מטרת הניתוח

ניתוח החלפת מסתם לבבי מטרתו השתלת מסתם לבבי חדש, מלאכותי או ביולוגי, במקום מסתם פגום הקיים בין מדורי הלב, לצורך תפקודו התקין. קיימים ארבעה מסתמים לבביים, המפרידים בין מדורי הלב העליונים (העליות) לבין מדורי הלב התחתונים (החדרים), ובינם לבין העורקים הגדולים: המסתם המיטרלי (נקרא גם המסתם ה"דו-צניפי"), הטריקוספידלי ("תלת-צניפי"), האאורטלי (מסתם הותין) והפולמונלי (המסתם הריאתי). 

כל אחד ממסתמים אלו אחראי על הכוונת הדם בין מדורי הלב השונים בכיוון אחד, בעת כיווץ העליות והחדרים, על מנת שהדם העובר בלב, יגיע אל העורקים הגדולים ומשם לריאות ולשאר הגוף. כאשר אחד המסתמים פגום: למשל עקב היצרות קשה או חוסר סגירה טובה מספיק של עלי המסתם (אי ספיקה מסתמית), הדם הזורם אינו מגיע ליעדו כראוי (זורם לאט או זורם אחורנית) והדבר מקשה על התפקוד הלבבי התקין. 

כאשר היצרות קשה או אי ספיקה של אחד המסתמים פוגעת בתפקוד או במבנה הלבבי, קיימת אינדיקציה לתיקון או החלפת המסתם.

מחלות המסתמים מלוות כמעט תמיד בסימפטומים כגון חולשה, כאבים בחזה, קוצר נשימה, עייפות במאמץ ועוד. הגורמים למחלות המסתמים הם מגוונים ורבים: שחיקה של המסתמים עם הגיל, מומים מולדים של המסתמים, זיהומי המסתמים ועוד.

ניתוח החלפת מסתם יכול להיעשות בדרך זעיר פולשנית ע"י צנתור לבבי, אולם החלפה שלמה של המסתם נעשית ע"י ניתוח. במהלך הניתוח, גופו של המטופל תלוי בתמיכת מכונת "לב-ריאה", אשר מהווה מעין משאבה חיצונית של דם המטופל, לצורך חמצון וניקוי רעלים תקין, בעת חיבור המסתם החדש במקומו של המסתם הפגום.
כיום קיימת אופציה ניתוחית נוספת- החלפת מסתם אנדוסקופית, אשר מאפשרת ביצוע ניתוח קטן יותר ועם פחות סיבוכים.*באדיבות בית החולים איכילובהכנה לניתוח

לפני ניתוח החלפת מסתם המטופל נשלח לסדרת בדיקות מסוג: ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה, תפקודי כליות וכבד, בדיקת שתן, צילום חזה, אק"ג, בדיקת אקו-לב להערכת התפקוד הלבבי, וכן במקרים מסוימים צנתור לבבי מקדים (לרוב על מנת לבדוק את הלחצים הקיימים על פני המסתמים).

ניתוח החלפת מסתם מבוצע תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול בימים שלפני ניתוח החלפת מסתם וכן יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי יסודי של בית החזה, ייעשה חתך מרכזי ארוך בבית החזה מעל עצם הסטרנום. לאחר מכן, העצם תופרד לצורך אפשרות גישה לכל איברי בית החזה.

השלב הבא יכלול ביצוע מעקף לב-ריאה של המטופל ע"י מכונת לב-ריאה מלאכותית, לשמירה על הסירקולציה התקינה של דם המטופל בזמן הניתוח, שלא דרך בית החזה (על מנת לאפשר למנתחים לעבוד בשדה ניתוחי ברור ונקי).

מעקף לב-ריאה נעשה ע"י עצירת מעבר הדם בכלי הדם הראשיים (אבי העורקים, ורידי הריאה וכו'), והסטתו אל המכונה, לצורך אספקת חמצן וניקוי הדם מרעלים, למשך זמן קצר. בהמשך, המנתח פותח את קרום הפריקרד (המעטפת החיצונית של הלב), ומאתר את המסתם הפגום. במידה ויש צורך להחליף לחלוטין את המסתם, הוא מוחלף במסתם מכאני, מסתם ביולוגי (שתל רקמה) או מסתם שנתרם מאדם שנפטר. לאחר שהמסתם החדש נתפר למקומו, מוודאים כי זרימת הדם דרך המסתם היא תקינה וללא דליפות. לבסוף מוסת דם המטופל חזרה מהמכונה אל הגוף. 

קרום הלב נסגר ובית החזה נתפר בחזרה. בבית החזה מונחים נקז או מספר נקזים לצורך איסוף שאריות הנוזל והדם מהרקמה. על החתך הניתוחי מניחים חבישה גדולה. משך הניתוח כשלוש שעות.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח-
לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עור ואף בעצם החזה, אשר מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, עד 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם קטנים או גדולים נפתחים ומדממים, או כתוצאה מחיבור לא תקין של המסתם (leak).

במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז נוסף. דימום משמעותי הגורם לאובדן דם רב יכול להצריך ניתוח חוזר לעצירת הדימום.

צלקות- אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של ניתוח החלפת מסתם:


פגיעה בכלי הדם הלבביים הגדולים
- בשל השימוש במכשור חד.

פגיעה במבנה הלב- המסתמים האחרים, השריר או המעטפת.

הפרעות קצב- בשל המגע הקרוב עם סיבי שריר הלב.


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח החלפת מסתם, המושתל נשאר באשפוז ביחידת טיפול נמרץ לצורך התאוששות והשגחה במשך כ-1-3 ימים. משך האשפוז הצפוי במחלקה הוא של כ-10-14 יום נוספים.

לעיתים יושם במהלך הניתוח קוצב לב חיצוני, אשר יעזור ללב לתפקד חשמלית בימים לאחר הניתוח, עד להסדרת קצב הלב.

כמו כן, יינתנו תרופות אנטיביוטיות למניעת זיהומים, ונוזלים לשמירה על לחץ הדם לאחר הניתוח.לרוב יינתנו גם תרופות לשיכוך כאבים דרך הוריד, ע"פ הצורך.

הוצאת החבישה והתפרים מהחתך הניתוחי נעשית לרוב לאחר שבוע-שבועיים מהניתוח. הוצאת הנקזים נעשית ע"פ הצורך לפי כמות הנוזלים והדימום המנוקז.

אם המסתם שהושתל הוא מסתם מכאני, יינתן למטופל טיפול נוגד קרישה לכל החיים.

בכל מצב של עליית חום פתאומית, ירידת לחץ דם, קוצר נשימה, אצירת שתן, דימום חריף או כאבים בלתי נסבלים יש לדווח מיידית לרופא.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח החלפת מסתם

במידה ויש לך מחלת לב, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך ליטול חלק בתוכנית לשיקום לבבי בבית החולים הקרוב. תוכנית שיקום לב מיועדת לסייע לך לבצע בבטחה פעילות גופנית ולשמור על אורח חיים בריא.  התוכני...
ניתוחי לב מספקים מענה לחולים קרדיאליים בהם לא ניתן לטפל ביעילות באמצעים אחרים, כמו תרופות או צנתורים. לרוב, הפניה למנתח לב תתבצע על ידי הקרדיולוג המטפל לאחר שלילת אפשרויות טיפול שמרניות אחרות. ני...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח החלפת מסתם

בתחום
משך ההחלמה לאחר ניתוח החלפת מסתם לבבי תלויה רבות בגורמים הקיימים אצל המטופל, ובראשם גיל המטופל בעת הניתוח ונוכחות מחלות רקע נוספות. מטופלים מבוגרים יותר בעלי מגוון מחלות רקע צפויים להחלמה ממושכת י...
התשובה היא כן. כמובן שכאשר ניתן, מעדיפים להימנע מביצוע ניתוח לבבי פתוח, אשר כרוך בתחלואה ותמותה, ומטפלים במסתם הפגום בעזרת צנתור טיפולי: כניסה אל מדורי הלב ישירות דרך כלי הדם הגדולים ופתיחת ההיצרו...

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה במשמעות אקו לב ונוס 14/09/2020 09:24
 • בת 46  ( itp ברמסיה ברקע ) בריאה ,ללא יל"ד לא נוטלת כדורים, הופנתי לבדיקה עקב דקירות שהיו לי בחזה שמאל למשך מס דקות מלווה דופק מהיר (תק לחוצה) אקג ולחץ דם תקין, נשלחתי לעשות אקו לב עי רופא משפחה, מה יכולה להיות הסיבה להפרעה ברסלקציה (קראתי מה זה ) בגילי וברקע ? האם אמור להדאיג אותי? האם צריכה לפנות לקרדיאולוג? כמו כן מה משמעות של מסתם מטרלי ואאורטלי מעובה ,ו-"מסתם טריקוספידלתי תקין ,דלף טריוויאלי "( משמעות?)וסיגנל לא מלא של דופלר- משמעות?

 • + הוסף תגובה
תשובה לונוס ד"ר גבריאל גרינברג 14/09/2020 14:27
 • על פניו לממצאים האלו שציינת אין כל משמעות אך ממליץ להשלים גם הולטר ולגשת לקרדיולוג עם שתי הבדיקות על מנת לוודא כי הכל בסדר . בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שיניים לאחר צינטור אלי 12/09/2020 10:18
 • בן 65,עברתי שוב (אצלך:-)) לאחר 20 שנה, 2 צינטורים בהצלחה עם סטנדים,לפני כמה חודשים, ונוטל כרגיל לאי קרישה ברילינטה פעמיים ביום, ואספירין 75 פעם אחת. בדך כלל בריא. צריך לעבור 2 עקירות ב 2 שיניים סמוכות למעלה, לצורך שתלים. מה מקובל לגבי הדימום? קראתי הפחתה כמה ימים קודם? לגבי שיננית ניתן לי אישור ממנו לבצע ללא הפחתת מינון. נראה לי אישית שתחבושת לחיצה אחרי עקירה די טובה. הלא כן?! כבר עברתי עקירות לפני צינטור חדש, והאם חייב עקירה בבית חולים?

 • + הוסף תגובה
תשובה לאלי ד"ר גבריאל גרינברג 12/09/2020 10:24
 • השתלות שיניים דורשות הפסקת מדללים עקב דימום רב מהאיזור. טרם הפסקת טיפול במדללים צריך לקחת בחשבון את הסיבה לצנתור, מה עשו בצנתור כלומר מה הסיכון לצרות. אני לא נותן יעוצים פרטניים בפלאטפורמה זו. זה דורש יעוץ במיסגרת מירפאה.

 • + הוסף תגובה
המשך אלי 12/09/2020 10:25
 • אני מרגיש שאין מדיניות קבועה .. אישית, לו היה תלוי בי, הייתי מפחית לשלושה ימים לפני, ברילינטה ל 1 ביום, ולא 2, וגם לא נוטל אספירין ל 3 ימים..אולם איני רופא ולא קדדיולוג-זה מסוכן מאד? מסוכן?

 • + הוסף תגובה
אלי ד"ר גבריאל גרינברג 12/09/2020 10:28
 • אתה צודק - אתה לא קרדיולוג וכל שינוי טיפול דורש התייחסות פרטנית. זה לא כמו בישול. לא מפחיתים או מוסיפים כראות עיניך. דורש יעוץ והתייחסות למיספר פרמטרים במסגרת מירפאה. בהצלחה אלי.

 • + הוסף תגובה
פענוח אקו לב יעל 09/09/2020 20:30
 • שלום.אבי בן 80 מושתל קוצב דפיברילטור. בוצע אקו לב.העליה השמאלית מוגדלת .mild pht Ef 65% Deleted la moderate 5 cm Moderate mr Mild ar Mild tr אם הבנתי נכון יש אי ספיקת מסתם? מה הטיפול המומלץ? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ליעל ד"ר גבריאל גרינברג 10/09/2020 13:37
 • דרך כתיבת הדו"ח איננה ברורה לי , לא מבין ממנו מהם הממצאים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!