מתיחת בטן ( Abdominoplasty (“Tummy Tuck”) ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הניתוח
ניתוח מתיחת בטן מטרתו הסרת עודפי עור וחיזוק שרירי הבטן, כאשר ישנם עודפי עור משמעותיים ושרירי בטן רפויים, למשל בעקבות הריונות אצל נשים, אשר גורמים לרפיון שרירי הבטן, או בעקבות ירידה משמעותית במשקל, המותירה אחריה שכבת עור עודפת בכמויות גדולות. ניתוח מתיחת בטן מוצע אף לאנשים לתיקון אסתטי של בקעים בטניים (בקע טבורי או בקע העובר דרך צלקת ניתוחית בטנית). מטרת הניתוח היא לצרכים אסתטיים, ולרוב אינה בעלת נחיצות רפואית.

ניתוח לצרכים אסתטיים נעשה לרוב לצורך שיפור הדימוי העצמי, וזו הסיבה העיקרית בגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח שאינו בעל נחיצות רפואית.

לרוב פונים אל ניתוח מתיחת בטן כאשר דרכים אחרות להסרת עודפי העור וחיזוק השרירים כושלות. 

הדרך הטובה ביותר למניעת היוותרות עודפי עור בעקבות ירידה דרסטית במשקל היא פעילות גופנית ממוקדת לשרירי הבטן, תוך כדי תהליך הירידה. לעיתים, אנשים אשר אינם מודעים לחשיבות הפעילות הגופנית, נותרים בתום ירידתם במשקל עם עודפי עור גדולים אשר כיסו רקמת שומן נרחבת, אשר מפריעים להם מבחינה אסתטית.הכנה לניתוח
ההכנה לניתוח מתיחת בטן כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל/ת מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותם לניתוח מסוג זה.

הרופא יסביר למטופל/ת מאילו אזוריים ניתן ורצוי אצלם להסיר את עודפי העור הבטניים.לקראת הניתוח, הרופא יפנה את המטופל/ת לבדיקות לפי הצורך- לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם, בדיקת כימיה בדם, ובדיקת תפקודי קרישה. מטופלים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה ואק"ג מקדים.

ניתוח מתיחת בטן מתבצע תחת הרדמה כללית, ויש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

אזור הבטן עובר חיטוי יסודי, ולאחריו מתבצע חתך בקיר הבטן התחתון. החתך הוא אופקי, ועובר דרך העור, שכבות התת-עור, עד להגעה לשרירי הבטן. לרוב נעשה חתך נוסף סביב הטבור.

שרירי הבטן מחוזקים למקומם ע"י תפרים, ועודפי העור המצויים נחתכים. שכבת התת-עור והעור הבטנית נתפרת מחדש לחתך הניתוחי, בצורה ש"מותחת" את העור באופן אחיד ושווה על פני דופן הבטן. לרוב לא מסירים רקמת שומן עודפת נרחבת במהלך הניתוח, למעט במקרים בהם מוסר עודף עור יחד עם מעט רקמת שומן. במידה וישנו צורך בתיקון בקע טבורי או בקע ניתוחי, הוא נסגר ומתוקן. 

החתך הניתוחי נתפר באמצעות תפרים מיוחדים ומונחת חבישה. לרוב המנתח משאיר נקז דרך החתך הניתוחי, לצורך ניקוז ההפרשות ושאריות הנוזלים והדם מהרקמה. משך הניתוח כשעה-שעתיים.

סיכונים ספציפיים לניתוח מתיחת בטן:

תסחיף שומני- סיבוך נדיר מאד, בו חלקיקי שומן עלולים להינתק מהרקמה ולהיכנס לזרם הדם הורידי, ולהיתקע בכלי דם קטנים, למשל בריאות. מדובר בסיבוך קשה שיכול לגרום לירידת לחץ דם, מצוקה נשימתית ועוד, ולכן יש לשמור על ערנות יתרה לשינויים לאחר ניתוח מסוג זה.

אובדן או ירידה בתחושה- לרוב חולפת, בשל פגיעה עצבית קלה באזור דופן הבטן.


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח מתיחת בטן המטופל נשאר בהשגחה באשפוז למשך הלילה. החבישה והנקז לרוב מוצאים ביום למחרת הניתוח. על הבטן תונח חגורת בטן אלסטית למשך כחודש.

יתכנו שטפי דם מרובים אשר יספגו תוך מספר שבועות. בנוסף, יתכנו אי סדירויות בעור שלרוב חולפות אולם יתכן ויישארו קבועות. אצל מטופלים מסוימים קיימים עודפי עור בצידי הבטן ובמותניים, ויתכן ואלה יהיו בולטים יותר לאחר ניתוח מתיחת בטן.

נפיחות תיתכן בעיקר בשבועות הראשונים לאחר ניתוח מתיחת בטן, אשר יורדת בהדרגה.במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים לפי הצורך. במידה וקיימים כאבים שלא חולפים עם השימוש במשככי כאבים, עליית חום, קוצר נשימה, דימומים או הפרשה מוגלתית מהחתך יש לחזור לבדיקה רפואית מיידית.
מומחים


מאמרים לפי נושא מתיחת בטן

מאמרים נוספים בתחום
כאשר מטופל מחליט לעבור ניתוח פלסטי עליו לשאול את עצמו לא רק איזה ניתוח הוא מעוניין לעבור ולמה, ולא רק מי הוא היה מעוניין שינתח אותו - אלא גם מתי הוא רוצה לעבור אותו. הרי ידוע כי לכל ניתוח פלסטי יש את ...
לייעוץ מומחה בנושא מתיחת בטן לחצו כאן >>> בשנים האחרונות התפתחה הרפואה האסתטית והיא מאפשרת כיום לשפר את המראה החיצוני בדרכים שונות אשר בעבר לא היו מוכרות. דוגמא טובה לכך הוא ניתוח מתיחת בט...

שאלות ותשובות לפי נושא מתיחת בטן

בתחום
לא. מטופלים רבים מבלבלים ניתוח מתיחת בטן עם ניתוח שאיבת שומן, וחושבים כי ניתוח שכזה יאפשר להם ירידה נוספת במשקל. מחשבה זו מוטעית, שכן בניתוח לא מסירים עודפי שומן נרחבים אלא רק עודפי עור, ומהדקים א...
במרבית המקרים ניתוח מתיחת בטן מכונה ניתוח "בחירה" או ניתוח "קוסמטי", מכיוון שזהו סוג של ניתוח שאתה עובר מתוך בחירה. בדרך כלל הניתוח אינו מבוצע מתוך שיקולים רפואיים או בריאותיים. ני...

פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני הייתי אצל נזים קרקס פלוני 19/11/2019 19:05
 • אני רואה שהרבה כאן מתעניינים, תשאירו את המייל שלכם ואענה לכם על כל השאלות

 • + הוסף תגובה
תיקון ניתוח אף אחרי שני נתוחים כושלים ריטה. 13/12/2019 20:48
 • מעוניינת לקבל פרטיים על ד"ר נזים סרקס בתורכיה.

 • + הוסף תגובה
תשאירי את המייל פלוני 14/12/2019 12:01
ronnie1235@gmail.com רון 22/12/2019 21:01
Rinatvengel@gmail.com רינת 18/01/2020 16:24
up0546620300@gmail.com up0546620300@gmail.com 19/01/2020 14:27
אחרי ניתוח אף נוי 14/01/2020 22:16
 • שלום, לפני שנה בדיוק עברתי ניתוח אף לשיוף גבנון קטן, אבל אני עדיין רואה נפיחות קטנה מעל קצה האף לא איפה שהיה הגבנון, איפה שהיה הגבנון המקום ישר דווקה הבליטה הקטנה או נפיחות בצד השני איפה שלא היה שום גבנון זה הגיוני שיש נפיחות בצד שלא היה שום גבנון? והאם זה עוד ירד למרות שעבר שנה, אציין שהנפיחות היה יותר ועכשיו הרבה פחות

 • + הוסף תגובה
ייתכנו בליטות קטנות עקב אי סדירות של העצם או הסחוס. ד"ר יעקב בר 15/01/2020 20:00
 • צריך לבדוק כדי להעריך אם יש מקום לטיפול נוסף, לרוב הבליטות לא נעלמות, אך לא בכל מקרה הן מספיק בולטות בכדי להצדיק טיפול.

 • + הוסף תגובה
המשך נוי 15/01/2020 22:30
 • תודה לגבי התשובה, אבל שאני נוגעת זה לא מרגיש עצם זה ממש רך ושאני נוגעת זה שוקע ויש כל שבוע יותר שיפור, מחר זה בדיוק שנה שעברתי את הניתוח, אחרי שנה כבר לא צריך להיות שום נפיחות?

 • + הוסף תגובה
אז ייתכן שמדובר בסחוס, ד"ר יעקב בר 16/01/2020 08:55
קושי בנשיפה ולא בשאיפה דני 15/01/2020 08:28
 • שלום, אני מרגיש שקל לי לשאוף דרך האף אבל לנשוף יש סוג של חסימה מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
קושי בנשיפה ד"ר יעקב בר 15/01/2020 19:54
 • יתכן שמעברי הנחיריים צרים עקב הצטלקות לאחר הניתוח, לעיתים אפשר לטפל בכך ניתוחית.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!