החלפת מפרק כף היד ( Wrist Replacement Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורטופדיה

מטרת הניתוח ניתוח החלפת מפרק כף היד מטרתו לטפל בשחיקה או פגיעה בלתי הפיכה של המפרק, לרוב עקב דלקת פרקים כרונית- ארתריטיס, על סוגיה השונים, למשל ראומטואיד-ארתריטיס (דלקת פרקים שגרונית) ובעיקר אוסטאוארתריטיס (מחלת פרקים ניוונית). מחלות פרקים אלו, עלולות לגרום לאובדן השימוש במפרק באופן חמור לאורך זמן, והטיפול הניתוחי המוצע, לאחר שכשלו ניסיונות בטיפול שמרני, הוא ע"י השתלת מפרק כף יד מלאכותי.  שכיחות מחלת מפרקים ניוונית עולה עם הגיל, כך שנוצרת היצרות של המרווח המפרקי התקין, וחשיפה של העצם לחלל המפרק. עם הזמן נגרמים כאבים מרובים, קשיחות מפרקית ומוגבלות משמעותית בתנועה, אשר לא מאפשרים הנעה תקינה של פרק כף היד. החלפת מפרק כף היד במפרק מלאכותי מוצע למטופלים אשר אינם משתפרים עם טיפול שמרני (פעילות גופנית, פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת), וכאשר נגרמת פגיעה בתפקוד היומיומי וישנה הפרעה ממשית לאיכות החיים. לעיתים נעשה ניתוח החלפת מפרק כף היד לצורך טיפול והשבת הפונקציה למפרק לאחר פגיעות טראומתיות של היד, עקב תאונות או פציעות אחרות.

הכנה לניתוח

בדיקות דם לפני הניתוח יילקחו ע"פ צורך בהתאם לגיל המטופל ומחלות הרקע שלו. מכיוון שמרבית המנותחים הם בגילאים מבוגרים יחסית, לרוב יידרשו בדיקות דם הכוללות: ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה, בדיקת שתן, ותפקודי כליות וכבד. בגברים מעל גיל 55 ובנשים מעל גיל 60 ייעשו גם בדיקת אק"ג וצילום חזה.

בנוסף, המטופל יישלח לבדיקות הדמיה מתאימות בהפניית הרופא- לעיתים יסתפקו בצילום רנטגן פשוט אך בד"כ נדרשות בדיקות יעילות יותר כגון CT או MRI של המפרק, לצורך אבחון מדויק.

ניתוח החלפת מפרק כף היד מבוצע לרוב תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות בימים הקודמים לניתוח, ויש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי קפדני של אזור הניתוח, יבוצע חתך באזור האחורי של שורש כף היד (בחלק המרוחק של הזרוע). בהמשך, המנתח מסיט את הגידים המתוחים, עד לחשיפת החלל המפרקי, תוך כדי הוצאת הרקמה הסחוסית והגרמית העודפת, אשר מפריעה בחלל זה. 

בנוסף, המשטחים המפרקיים מעוצבים כך שיוכלו להכיל את התותבת המפרקית, ע"י ביצוע חורים קטנים בעצמות הזרוע המחזיקים את התותבת במקומה. המפרק המלאכותי מוצמד למשטחי עצמות הזרוע ע"י חומר הנקרא צמנט או מסוג אחר, המשמשים כדבק פיזיולוגי. 

לבסוף מקבעים את המפרק המלאכותי ע"י השבת הגידים למקומם, על מנת לאפשר תפקוד תנועתי דומה לתקין. החתך הניתוחי נתפר ונסגר. על המפרק נשארת חבישה אלסטית וקיבוע חיצוני ע"י סד. משך ניתוח החלפת מפרק כף היד נמשך כשעה וחצי-שעתיים, בהתאם לחומרת הפגיעה.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות או במפרק עצמו, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז הדימום.

צלקות- אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים לניתוח החלפת מפרק כף היד:


נזק עצבי- עלול להיגרם לעיתים נדירות בשל הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים דרך הזרוע אל כף היד.

נזק לרצועות או לשרירים
- בשל הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כגון חתך או קרע בגיד או קרע של רצועה.

תסחיף שומני- כאשר חלק ממח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הריאתיים וסותם אותם- יכול להתבטא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח המצריכה בירור וטיפול מיידיים. נדיר.


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח החלפת מפרק כף היד לרוב המטופל נשאר באשפוז של מספר ימים (בהתאם לצורך).הוצאת תפרים נעשית לאחר כ-10-14 יום.

במידה וקיימים כאבים ניתן להקל עליהם ע"י משככי כאבים לפי הצורך.

בכל מקרה של כאבים אשר אינם חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, תופעות נוירולוגיות כגון אובדן תחושה או חולשה, עליית חום, קוצר נשימה, הפרשה מהפצע הניתוחי או דימום- יש לפנות מיידית לבדיקה רפואית.

לאחר ניתוח החלפת מפרק כף היד ישנו צורך בטיפול פיזיותרפי משלים, על מנת להניע מוקדם את המפרק ולהביא לתוצאות המיטביות האפשריות.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון


מאמרים לפי נושא החלפת מפרק כף היד

מאמרים נוספים בתחום
מפרקים מופיעים במקום בו נפגשות לפחות שתי עצמות, והם מאפשרים לעצמות לנוע ביחס זה לזה. לדוגמא, המפרק נמצא בין הזרוע העליונה לתחתונה. תפקיד המפרק הוא לאפשר תנועה חוזרת חלקה, בטוחה ויעילה בין העצמות. ...
דלקת פרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית. פירושו של דבר הוא שהיא נגרמת על ידי מתקפה מצד המערכת החיסונית של הגוף כנגד רקמות הגוף עצמן.  בדלקת פרקים שגרונתית, תאי מערכת החיסון נמצאים במספרים ...

שאלות ותשובות לפי נושא החלפת מפרק כף היד

בתחום
הסיבה המרכזית המצריכה ניתוח חוזר להחלפת מפרק שורש כף יד מלאכותי לאחר שנים, היא העובדה כי המפרק המלאכותי עובר עם הזמן תהליך של רפיון. החלל המצוי בין המשטחים המפרקיים לבין שתל המתכת או הצמנט הולך ומתרח...
Kienbock's disease (קינבוק), היא מחלה של עצם הלונאטום, אחת מעצמות פרק כף היד. במחלה, אספקת הדם לעצם נפגעת עד שהיא נהרסת ומתמוטטת. המהלך הוא בדרך כלל הדרגתי ומתבטא בכאב, נוקשות, רגישות ונפיחות בכף ...

פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם התקפי כאבי פיברו יש להיות בחצי גוף מזח 09/11/2019 09:21
  • מזה כמה שנים סובלת מכאבים במפרקי הידים והאצבעות כאבי שרים ועצמות לפני כשנה אבחנה עי רמטולוג שיש לי פיברו הומלץ לי חקחת סמבלטה עשה לי רע עברתי לליריקה בנוסף לוקחת גם טרמדקס במקביל סובלת גם עם פריצת דיסק +הכרנה לרכל ימים קושי בשכיבה ישור הרגל או קיפוף הרגל מזה כחודשים סובלת מכבים בעצמות האגן כאבים לאורך כול רגל ימין מפרקי האצבעות בכף הרגל ותחושה של משהו בתוך העם כמו משהו שחופר עם כפית קודח לתוך העצם בקרתי עצל ממוחה גב חשבתי שהבעיה כתוצאה מפרצת הדיסק אמר שזה כנראה מהפיברו האם יתכן שיש כאבים התקפים בחצי גוף לציין כי יש כאבים כרגע רק בצד ימין ידים מפרקי אצבעות פרקי ציפרנים כאבים באגן הצד ימין וכן רגל ימין לארוך הרגל ובעיקר מקו הברך עד קצות האצביות בין האצבעות עם טרמדקס ועדין יש קושי בלילות אשמח לעזרנ תודה

  • + הוסף תגובה
כאבים ונימול בכל חצי הפנים הצוואר והכתפיים אביב 05/11/2019 16:54
  • שלום רב אני סובלת מפיברומיאלגיה ועייפות כרונית מאובחנת מזה 12 שנים למרות שסבלתי הרבה לפני מגיל צעיר מאוד 22.אני סובלת מכאב ותחושת נימול בכל הפנים כולל מצח ועיניים בצוואר בכתפיים בעיניים ובקרקפת. כאשר זה מופיע בחצי הגוף ומתחלף לסירוגין מצד לצד זה מופיע בצד ימין ובמהלך היום קורה שזה מחליף צד ועובר לשמאל וההפך. כל הפנים והצוואר והעיניים כואבות ותחושה של נפיחות כאילו ריסקו לי את הראש והפנים. אני ממש סובלת וזה לא עובר עברתי בשנים האחרונות משברים כמו פיטורין וגירושים איבדתי ראיה בעין אחת והעין השניה גם בקושי רואה עברתי ניתוח עיניים שלא עזר. לא חזרתי לעבוד כבר 7 שנים אני בבית לא מסוגלת לראות ולזוז מיואשת ובמצב רוח רע כל הזמן תפוסה וכואבת איך אפשר להעלים את התופעות הראש והפנים והצוואר זה הכי קשה לא מצליחה להחזיק את הראש ולקום.האם ניתן לרפא את זה? איך מעבירים תופעות אלו?אני במעקב רמוטלוג אך התרופות לא עוזרות ליריקה

  • + הוסף תגובה
כאבי בירכיים אצל ילד כאב ברכיים 29/10/2019 12:14
  • שלום, אצל הבן שלנו כאביי ברכיים בתדירות גבוהה, (לא סביר שזה כאבי גדילה) מה ניתן לעשות / לבדוק? בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!