טיפול נגד נשירת שיער ( Hiar loss treatment ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואה אסתטית

התקרחות, זמנית או תמידית, אינה ניתנת לריפוי. אולם קיים טיפול בנשירת שיער, למעשה קיימים טיפולים רבים אשר מטרתם העיקרית היא לעודד צמיחה חדשה של שיער או לכסות על נשירת שיער. בסוגי התקרחות מסויימים, ייתכן והשיער יחדש את צמיחתו בלא צורך בטיפול כלשהו.

טיפול תרופתי

יעילותן של התרופות בתור טיפול בנשירת שיער, אשר תפקידן לטפל במצב של נשירת שיער או התקרחות, היא בהסתמך על הסיבה לנשירת השיער, הקיפה ותגובת המטפל לטיפול התרופתי.


מינוקסידיל   Minoxidil - Rogaine)) - תרופה זו, אשר נמכרת ללא צורך במרשם רופא, אושרה על מנת לטפל במצב של התקרחות גברית (Androgenetic Alopecia) או נשירת שיער חלקית (Alopecia Areata). תרופת המינוקסידיל באה בצורה של נוזל או קצף שיש למרוח על גבי עור הקרקפת פעמיים ביום, על מנת להצמיח שיער חדש וכן על מנת למנוע אתה המשך הנשירה. 

חלק מן המטופלים שעוברים טיפול בנשירת שיער באמצות תרופה זו חווים צמיחה מחודשת של השיער, או האטה בקצב הנשירה, או שניהם גם יחדיו. ניתן לקבל את המינוקסידיל בתמיסה בריכוז של % 5 או בתמיסה בריכוז של % 2.

ייתכן והשיער החדש, אשר יצמח הודות לטיפול במינוקסידיל, יהיה דק יותר וקצר יותר מן השיער אשר נשר. אולם סביר להניח כי תהיה צמיחת שיער אשר תהייה מספיקה על מנת לכסות על אזורי קרחת ועל מנת לאפשר שילוב טבעי בין השיער החדש לשיער הטבעי של המטופל. השיער החדש יפסיק לצמוח בו ברגע שתפסיק את השימוש במינוקסידיל. 

השיער החדש יתחיל לצמוח לאחר כ- 12 שבועות של טיפול במינוקסידיל. במידה ואתה רואה תוצאות שאינן משביעות את רצונך, לאחר כשישה חודשים של שימוש במינוקסידיל, ייתכן והרופא המטפל בך יורה לך להפסיק להשתמש בתכשיר. תוצאות הלוואי של השימוש בתכשיר יכולות להיות הופעת גירוי בעור הקרקפת.


פרופסיה ( - (Propeciaתרופה זו מכילה חומר פעיל בשם פינאסטריד (Finasteride), שמאפשר טיפול בנשירת שיער והתקרחות אצל גברים. פרופסיה מצריכה מרשם רופא והטיפול בה נעשה באמצעות בליעת כדור פעם ביום. מרבית הגברים אשר נוטלים פינסטריד חווים האטה בנשירת השיער, וחלק מהם אף יראו צמיחה של שיער חדש. עם זאת, יתכן שיחלפו מספר חודשים עד אשר ניתן יהיה להבחין בהשפעות החיוביות של התרופה. 


פרופסיה (פינסטריד) מעכבת הפיכה של הורמון הטוסטסטרון לדיהידרוטסטוסטרון (dihydrotestosterone - DHT), הורמון אשר גורם להתכווצות זיקי השיער והוא אחד הגורמים המרכזיים של נשירת שיער אצל גברים. תופעות הלוואי של התרופה נדירות ביותר והן כוללות בין השאר ירידה בחשק ובתפקוד המיני. כמו בשימוש במינוקסידיל, התוצאות שהתקבלו בעקבות השימוש בתרופה חולפות לאחר שמפסיקים של השימוש בה.

תרופת הפינסטריד אינה מאושרת לשימוש אצל נשים. יתר על כן התרופה מסוכנת מאוד לשימוש אצל נשים בגיל הפוריות. במידה ואת בהיריון, אפילו אל תגעי בכדורי פינסטריד מרוסקים או שבורים, מכיוון שספיגת התרופה, אפילו דרך העור, יכולה להביא לידי פגמים מולדים חמורים ביותר אצל יילודים ממין זכר.


קורטיקוסטרואידים   (Corticosteroids) - זריקות על בסיס קורטיזון אל תוך עור הקרקפת יכולות לסייע במהלך טיפול בנשירת שיער חלקית. טיפול זה מיושם על בסיס חודשי. לעיתים יש רופאים אשר נוהגים לרשום כדורים אשר מכילים קורטיקוסטרואידים, וזאת על מנת לטפל במצב של נשירת שיער חמורה. ניתן יהיה להבחין בצמיחתו של שיער חדש בתוך כארבעה שבועות. 

יתר על כן ניתן להשתמש במשחות אשר מכילות קורטיקוסטרואידים, אך יעילותן פחותה בהשוואה לזריקות.


אנטרלין   (Anthralin - Dritho-Scalp) - ניתן להשיג בצורת משחה. האנטרלין הוא תוצר סינטטי, דמוי זפת, שיש צורך למרוח על פני עור הקרקפת ולשטוף על בסיס יום יומי במהלך טיפול נגד נשירת שיער. 

התכשיר מיושם בדרך כלל אצל חולי פסוריאזיס, אולם ישנם רופאים אשר משתמשים בתרופה לטיפול במגוון מחלות עור אחרות. אנטרלין יכול לעורר צמיחה חדשה של שיער במקרים של נשירה חלקית. ייתכן ויחלוף פרק זמן של 12 שבועות עד אשר ניתן יהיה להבחין בצמיחה חדשה של שיער.


ניתוח


ניתוח השתלות שיער וניתוח לצמצום עור הקרקפת יכול לסייע על מנת לטפל במקרים של התקרחות גברית, במידה וטיפולים אחרים לא השיגו תוצאות משביעות רצון. במהלך ניתוח השתלת שיער, הרופא המנתח ישתמש במשטחי עור קטנים הנלקחים מן העורף או צידי הקרקפת שלך, אשר מכילים שערה אחת או קווצת שיער. 

משטחי עור אלה מושתלים לאחר מכן באזורי הקרקפת הקרחים. ייתכן ויהיה צורך בביצוע מספר הליכים ניתוחיים שכאלה, מכיוון שלא פעם התקרחות שהיא על בסיס תורשתי נוטה להחמיר עם הזמן.


ניתוח לצמצום עור הקרקפת, מהווה גם הוא טיפול בנשירת שיער, ומשמעותו צמצום משטחי העור הקרחים על פני הקרקפת שלך. על פניו נראה כי עור הקרקפת שלך, כמו גם החלק העליון של הראש שלך, צמודים ומותאמים היטב לגולגולת. 

אולם העור גמיש וניתן למתוח את עור הקרקפת על מנת שניתן יהיה להסיר חלק ממנו בניתוח. לאחר הסרת חלקי הקרקפת הקרחים, מכסים את המרווח שנוצר בעזרת עור קרקפת נושא שיער. הרופא המנתח יוכל גם לבצע את הניתוח בשיטה של יצירת קפל של עור קרקפת נושא שיער על פני האזור הקירח. ניתן לבצע ניתוח בשיטת יצירת הקפל יחד עם השתלת שיער, על מנת ליצור מראה טבעי יותר אצל אלה אשר סובלים ממצב של התקרחות נרחבת יותר.


הליכים ניתוחיים לטיפול נגד התקרחות הם יקרים מאוד ויכולים להיות כרוכים בכאב רב. הסיכונים האפשריים כוללים בין השאר: זיהום והופעתן של צלקות. יחלפו בין שישה לשמונה חודשים עד אשר ניתן יהיה לראות ולהעריך כראוי את איכות השיער החדש שצמח.


במידה ואתה מעוניין לבצע את טיפול בנשירת שיער באחד הדרכים אשר פורטו לעיל, עליך לשקול לגשת לייעוץ אך ורק אצל רופאי עור, מנתחים פלסטיים, או מנתחים קוסמטיים שהם רופאים מומחים ומורשים. יתר על כן מומלץ לבדוק האם הוגשו נגד הרופא הנבחר על ידך תביעות רשלנות כלשהן על ידי מטופלים. היוועץ עם הרופא המטפל בך על מנת לאבחן את הסיבה לנשירת השיער אצלך, וכן על מנת לבחון את כל אפשרויות הטיפול אשר עומדות בפניך, כולל אלה אשר אינם מצריכים ניתוח, בטרם תחליט לגשת לניתוח.


תוספות שיער ופאות


במידה ותרצה לבחון חלופה של טיפול בנשירת שיער על בסיס רפואי או תרופתי לבעיית הנשירה או ההתקרחות שלך, או במידה ואינך מגיב לטיפולים, ייתכן ותוכל לשקול תוספת שיער או פאה. 

תוספת שיער או פאה יכולים לכסות על נשירת שיער זמנית או התקרחות תמידית. כיום ישנן בשוק תוספות שיער ופאות אשר נראות כשיער טבעי לכל דבר.

מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול נגד נשירת שיער

מאמרים נוספים בתחום
אנו נמצאים בעידן של מחקר וטכנולוגיות מתקדמות. בזכות המדע וההתפתחויות בתחום הבריאות אנו חיים שנים ארוכות יותר ויודעים לשמר ולהאריך את בריאות מנגנוני הגוף השונים. לשמחתנו, גם תחום השיער נהנה מהקדמה...
לייעוץ חינם בנושא הסרת שיער פנה למומחה שלנו >>> הרפואה הסינית רואה בחזות החיצונית של האדם ייצוג של מצב האיברים הפנימיים, אנרגיית החיים ומצב זרימת הדם. הגישה הסינית לשימור אנרגיית החיים, מר...

שאלות ותשובות לפי נושא טיפול נגד נשירת שיער

לא מצאתי שישנה אינטראקציה בין שתי תרופות אלה. אתה יכול לקחת אותן יחד. אם תרגיש תופעות לוואי בלתי רצויות, אתה מוזמן לפנות אלינו בשנית או להיוועץ ברופא המטפל. ד"ר שירי אורי - אינפומד

פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיקום האף לאחר ניתוח מוהס שולי 05/11/2020 19:33
  • שלום, לפני חודש עברתי ניתוח מוהס באזור האף עם שתל עורי מהמצח. נוצרה " תעלה" באזור הניתוח, ולבישת המסכה לוחצת על מקום זה. מה ניצן לעשות לגבי המסכה, וכמה זמן יקח עד שהאזור יגיע לצבע ולשטח הרצוי?

  • + הוסף תגובה
בלוטה בחזה ליד בית השחי... תיאנה 05/11/2020 03:41
  • אני בת חמש עשרה, לפני כמה ימים שמתי לב לבלוטה מתחת לעור בצד שמאל של החזה, קרוב לבית השחי. רגישה למגע בלבד, לא מורגשת אחרת. מרגיש כמו בלוטת לימפה, יכול להיות שזה מה שזה? מה זה יכול להיות\לסמן? כדאי ללכת לבדוק?

  • + הוסף תגובה
צריבה במחט דנית 26/10/2020 18:47
  • היי, הייתה לי מיליה ממש ממש קטנה(אפילו לא בגודל של מחט). הרופא עור צרב לי אותה עם מחט חשמלית ןכרגע נראה שיש שם סימן פי 10 מהגודל שהיא הייתה אם לא יותר ונראה עמוק. כרגע יש עדיין גלד שהתחיל קצת להתקלף(עברו 8 ימים מהצריבה) ואני ממש לחוצה שהולך להישאר לי שם סימן רציני אפילו שהמיליה הייתה מניטורית. האם יש סיכוי שלא תישאר צלקת ומה ניתן לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!