ניתוח ברקית ( Surgical-procedures Glaucoma ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

לחץ כאן לייעוץ חינם עם מומחה בנושאי עיניים ועפעפיים >>>
הסיבות לניתוח:  גורם הסיכון העיקרי במחלת הברקית הוא רמת הלחץ התוך-עיני. כאשר לחץ זה אינו יורד בעקבות טיפול בתרופות או בקרני לייזר באורח משמעותי, או כאשר הנזק לעצב ו/או לשדה הראייה מתקדם למרות טיפול בתרופות או בלייזר, קיימת הוריה לניתוח.

מטרת הניתוח: הורדת הלחץ התוך-עיני לרמה נמוכה על ידי יצירת מעבר חלופי בין הנוזל התוך-עיני לבין כלי הדם שבחלקה החיצון של העין.

מהלך הניתוח: הניתוח הטיפוסי, טרבקולקטומיה, מבוצע בעזרת מיקרוסקופ, באילחוש מקומי של פני שטח העין, על מנת למנוע כאב. הוא אינו מחייב אשפוז. בשלב הראשון נעשה פתח בקרום החיצוני של העין, בלחמית. בשלב הבא מניחים חומר המונע הצטלקות וסגירה של אזור הניתוח, מיטומיצין, למשך כחצי דקה. בשלב השלישי יוצר המנתח בעזרת סכין יהלום עדין פתח קטן בדופן העין המקשר בין מקום הנוזל התוך-עיני לבין החלל שמתחת לקרום החיצוני של העין. קרום זה נתפר מחדש בסוף הניתוח בתפרים עדינים מאוד שבדרך כלל אין צורך להוציאם. כך מתנקז הנוזל התוך עיני אל החלל שמתחת ללחמית, כרית הסינון, ומשם חוזר אל כלי הדם שבחלקה החיצון של העין.

ניתוח הטרבקולקטומיה יכול להיות משולב בניתוח ירוד (קטרקט), כאשר לחולה ברקית ירידה בראייה כתוצאה מהירוד. במקרה זה נעשה ניתוח הירוד ומייד לאחריו ניתוח הטרבקולקטומיה, באותו אזור בעין או באזור נפרד.

שיעור ההצלחה: ניתוח הטרבקולקטומיה כשלעצמו או במישלב עם ניתוח ירוד יעיל להורדת הלחץ התוך-עיני, ללא צורך בתרופות, בערך ב-80% מהמנותחים. באחרים יש להוסיף טיפול בתרופות על מנת להשיג את רמת הלחץ התוך-עיני הרצויה. 5% מהמנותחים לערך, נזקקים לניתוח חוזר. במקרים אלה של ניתוחים שהצטלקו, ניתן להשתיל מסתם מלאכותי המחובר למיכל המסיט את כרית הסינון לחלקים אחוריים יותר של פני שטח העין שאינם מצולקים.

סיבוכים: אצל 2% מהמנותחים מתרחשים סיבוכים. רמה נמוכה מדי של לחץ תוך-עיני עלולה לגרום לאי-סדירות ברשתית ולהפרעה בראייה. דלף מכרית סינון דקה עלול לגרום לזיהום. ירוד מתפתח מהר יותר אצל מטופלים שעברו ניתוחי ברקית, אולם ניתן לטפל בו בעזרת ניתוח בלא הבדל מן המקרים האחרים.
ד"ר יוסף גלובינסקי

לחץ כאן לייעוץ חינם עם מומחה בנושאי עיניים ועפעפיים >>>
מומחים

הצטרפו לאינדקס הרופאים!