שתל כלי דם ( Graft ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

שתל הוא רקמה או חומר סינתטי המושתל בגוף על מנת לתקן פגם כלשהו. השתל יכול להיות ביולוגי (מהחי) או סינתטי. לעיתים קרובות נלקח השתל מאזור מסוים בגוף החולה על מנת לתקן פגם באזור אחר בגופו, שתל אוטולוגי או אוטוגנוס (Autogenous or autologous). הומוגרפט (Homograft) הוא שתל מן החי מאותו מין או סוג, כגון מבני אדם לבני אדם. הטרוגרפט (Heterograft) הוא שתל מן החי אך התורם אינו ממינו או מסוגו של מקבל התרומה. לדוגמה מחיה לבני אדם.
שתלים מושתלים במערכות שונות. השתלת עור במקרה של כוויות. במקרה זה העור נלקח מאזור אחר בגוף של אותו חולה כדי לכסות אזור שנפגע מכוויה או מסיבה אחרת. השתלת לשד עצם היא אחת הדרכים המקובלות כיום לטיפול בחולים שלקו בסרטן הדם או במחלות אחרות שפוגעות בלשד עצם. השתלת קרנית בפגיעה בקרנית הגורמת להפרעות בראייה.

האזור הנפוץ ביותר להשתלה הוא בכלי דם (Vascular graft). בלב, כאשר העורקים הכליליים של הלב (Coronary arteries) פגומים או צרים, מחליפים את העורקים בשתל. השתל לצורך זה נלקח מעורק סמוך ללב כמו עורק השד (Mammary artery), או מהוורידים השטחיים של הרגליים.

השתלות כלי דם מבוצעות בכלי דם שבהם יש פגיעה בכלי דם, בעיקר באב העורקים ובעורקי הרגליים (תמונה). בהשתלות בכלי דם אלה, השתל הוא בדרך כלל סינתטי (Synthetic graft). פיתוח שתלים סינתטיים החל לפני כמאה שנה. במרוצת השנים עברו שינויים וחלה התקדמות רבה בדרך למציאת שתל שיתאים להיות מושתל בגוף חי, שיהיה גמיש, שלא יגרום לתופעות אלרגיות או העליונות ושיהיה בעל שטח פנים חלק על מנת שלא יגרום לדימום, לזיהום, או ליתר-קרישיות. השתלים כיום מצוידים במרביתן של תכונות אלה, אך החיפוש אחר השתל המיטבי עדיין נמשך.
מומחיםשאלות ותשובות לפי נושא שתל כלי דם

המחל ויטיליגו (בהרת) קשורה לעיתים למחלות בבלוטת התריס (עד כ-30% מהמקרים), לסוכרת (פחות מ-5% מהמקרים), להופעה של pernicious anemia, אנמיה עקב ירידה ניכרת בספיגת ויטמין B12 על רקע חסר באנזים המופרש ...

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופלר צווארי אורי 25/11/2020 17:20
  • שלום ד"ר לבנון, שאלה כללית ועקרונית. בבדיקת דופלר צווארי שעשיתי לאחרונה, ערכי ה- PSV בכל הפרמטרים שנבדקו היו גבוהים יותר מהערכים שהיו לי בבדיקה מלפני 5 שנים. ברמת העיקרון האם זה טוב או לא.

  • + הוסף תגובה
פלאק רך בבדיקת דופלר זוהר 25/11/2020 10:25
  • שלום. בן 46, כולסטרול 243, טריגליצרידים תקינים. בבדיקת דופלר בקרוטיס משותף מימין הודגם בביפורקציה פלאק רך שאינו גורם להפרעה המודינמית.יתר הבדיקה תקינה ללא חסימות. משקל תקין, אוכל ביצה כל יום+שתי פרוסות גבינה צהובה. לא עושה ספורט במאמץ (רק הליכה מתונה מדי פעם כחצי שעה). מעשן כקופסה 1 בחודש (לפעמים מפסיק לגמרי), שותה מעט מים. לאמא יש כולסטרול גבוה אך אין היסטורייה של אירוע לב/מח משום סוג. רופא משפחה רשם מיד סטטינים ומיקרופירין. האם זה אומר שאצטרך לקחת את שני הכדורים באופן כרוני? האם יש מה לשפר באורח חיים שישפיע על המצב?

  • + הוסף תגובה
שאלה לגבי לחץ דם ח 24/11/2020 22:28
  • שלום רב יש לי שאלה האם התרגשות יכולה לגרום ללחץ דם גבוהה בדרגה 2 זמני של 105/170 וכו .?

  • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר אסף לבנון 25/11/2020 05:06
  • התשובה לשאלתך היא כן יחד עם זאת הערך שתואר גבוה במידה כזו שרצוי לבצע מעקב לחץ דם כדי לוודא שבמנוחה לחץ הדם תקין שכן הוא יכול להיות גבוה ללא תלונות כלשהן ולגרום נזק מתמשך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!