גרורות ודיסקציה צווארית ( Neck, metastases and neck dissection ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

גידולים ממאירים של אזור הראש והצוואר כגון גידולים במיתרי הקול, הלשון, בלוטת התריס, בלוטות רוק וכו' עלולים להתפשט דרך צינורות הלימפה אל קישריות הלימפה בצוואר. כאשר קיים חשד לגרורות בקישריות לימפה בצוואר, מבצעים ניתוח המכונה דיסקציה צווארית אשר במהלכו נכרתות קישריות הלימפה בצוואר באזורים שבהם עלולות להימצא הגרורות.
בגוף האדם נמצאות כ-600 קישריות לימפה, כ-200 מהן נמצאות בצוואר. דיסקציה צווארית מבוצעת במטרה לנקות אזורים מסוימים בצוואר מקישריות הלימפה כאשר קיים בהן גידול סרטני וגם כשאנו מבקשים לבדוק אם קישריות לימפה הנראות תקינות מכילות גרורות. את הקישריות שנכרתו שולחים לבדיקה במיקרוסקופ. אם נמצא שקישריות אלו מכילות גרורות, יינתן לחולה טיפול נוסף כגון טיפול בקרינה.

בתרשים זה נראים חמישה אזורים שונים של הצוואר הנקראים תחנות לימפטיות. במחקרים שונים שבוצעו נמצא שסוגים שונים של סרטן נוטים להתפשט לתחנות לימפטיות שונות, לדוגמה גידולים באזור הפה נוטים להתפשט בתחילה לצוואר העליון (תחנות I-III) בעוד שגידולים באזור מיתרי הקול נוטים לשלוח גרורות לתחנות לימפטיות נמוכות יותר (תחנות IV-III).

תהליך הביצוע של הדיסקציה הצווארית: הדיסקציה הצווארית מבוצעת דרך חתך בצידי הצוואר.

יש שלושה מבנים חשובים בצוואר המעורבים בדיסקציה הצווארית. מבנים אלו הם: הווריד היוגולרי הפנימי המנקז דם מהמוח לכיוון הלב, עצב הגולגולת מספר 11 (עצב האקססורי) המעצבב מספר שרירים המניעים את הכתף, והמבנה השלישי הוא שריר מרכין הראש (סטרנוקלידומסטואיד), השריר הגדול והעיקרי בצוואר.

על המנתח לזהות מבנים אלו ולנסות שלא לפגוע בהם במהלך הניתוח. אם הגרורות פלשו לאחד או יותר משלושת המבנים הללו, יש לכורתם בניתוח ולא ניתן לשמור עליהם. הוצאת הווריד היוגולרי מצד אחד בצוואר בדרך כלל אינה גורמת לבעיה מאחר שיש בצוואר ורידים חלופיים רבים המנקזים את הדם. במקרה זה ייתכן שתופיע נפיחות זמנית בצוואר, אך היא תחלוף עם הזמן. כריתת העצב האקססורי תגרום להגבלה בתנועת הכתף ובהנפת הזרוע ממצב אופקי לכיוון שמעל הראש. בנוסף, יכול להיגרם כאב במיפרק הכתף כתוצאה מתהליך דלקתי במיפרק. כריתת שריר מרכין הראש מצד אחד של הצוואר תגרום לאי-סימטריה במראה הצוואר אך לא לבעיה בתפקוד.

ד"ר דן גוטמן
מומחים


מאמרים לפי נושא גרורות ודיסקציה צווארית

כאשר מדברים על רפואת העתיד, מדברים בעיקר על רפואה מונעת. הכוונה היא לאימוץ אורח חיים בריא ותזונה נכונה. תזונה נכונה כחלק מאורח חיים בריא תסייע לנו למנוע התפתחותן של מחלות שונות ובכך לחסוך מעצמנו את...הצטרפו לאינדקס הרופאים!