אמצעי מניעה בלתי הפיכים (קשירת חצוצרות) ( Tubal ligation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

אמצעי מניעה בלתי הפיכים הם כאלה שנועדו למנוע אפשרות של הריון באופן תמידי, והם כוללים: "קשירת החצוצרות" באישה וחיתוך צינור הזרע או "וזקטומיה" בגבר. אמצעי המניעה הבלתי הפיכים לא מקובלים בישראל, והם מבוצעים כאשר חייבים להבטיח מסיבות בריאותיות שהאישה לא תהרה. לדוגמה, אצל נשים שהריון עלול לסכן את חייהן בשל מחלה קשה.
"קשירת חצוצרות" היא למעשה שם היסטורי, מאחר שכיום מקובל לחסום את החצוצרות על ידי חיתוך וכריתה של קטע מהחצוצרות או השמת טבעות מיוחדות על החצוצרות. קשירת החצוצרות יעילה ביותר, אך מחייבת ניתוח שמאפשר גישה אל החצוצרות שמצויות עמוק באגן. הניתוח מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית, על יד החדרת טלסקופ דק בעד הטבור, פעולה הקרויה לפרוסקופיה, או בעת ניתוח קיסרי. בניסיון להפוך את הפעולה לפשוטה יותר, פותחו לאחרונה שיטות המאפשרות חסימה של פתח החצוצרות מהצד שפונה לחלל הרחם. הפעולה מבוצעת תחת הנחיה של טלסקופ דק הקרוי היסטרוסקופ ומוחדר דרך צוואר הרחם. פעולה זו עדיין לא נמצאת בשימוש נרחב.

חיתוך צינור הזרע הוא ניתוח פשוט וקצר, שמבוצע תחת אילחוש מקומי. כעבור כשלושה חודשים ייעלמו תאי הזרע מהזירמה, ללא שינוי ניכר לעין בכמות או במראה הזירמה, וללא כל השפעה על התפקוד המיני.

היתרון העיקרי של השיטות הללו הוא ביעילותן הגבוהה. רק אישה אחת מתוך אלף נשים שעברו קשירת חצוצרות, או שבן זוגם עבר חיתוך של צינור הזרע, תהרה. בנוסף, מדובר בפעולה חד-פעמית שמשחררת את בני הזוג מהצורך לחשוש מהריון לא מתוכנן ומהשפעות לוואי של אמצעי מניעה בלתי הפיכים.

החיסרון של השיטות היעילות הללו הוא הסיכון הניתוחי שקשור בפעולה, ובעיקר אופיין הבלתי הפיך. עם זאת, באותם מקרים נדירים כאשר בני הזוג מתחרטים ומבקשים לשוב ולהרות, ניתן לנסות לשקם את החצוצרות או צינורות הזרע בניתוח מורכב, שמצליח רק בכמחצית המקרים. פתרון אחר הוא לבצע הפריה חוץ-גופית ולשאוב את הביציות ישירות מהשחלות או את הזרע ישירות מצינוריות הזרע והאשכים.

פרופ' מוטי גולדנברג
פרופ' דניאל זיידמן


מאמרים לפי נושא אמצעי מניעה בלתי הפיכים (קשירת חצוצרות)

מאמרים נוספים בתחום
בשנים האחרונות, התפתח שוק עשיר של מוצרים נוגדי חמצון, בצורה של תוספי מזון, משקאות, קוסמטיקה ועוד. מוצרים אלו נחשבים לבטוחים לשימוש ורכישתם אינה מותנית בהצגת מרשם רופא. עם זאת, בפועל כנראה שאיננו מביני...
רוב הנשים בישראל ובעולם נוטלות גלולות למניעת הריון באופן קבוע במשך עשרות שנים לעתים. רבות מכירות את החשש שמתעורר כאשר "מפספסים" גלולה יום אחד. אבל מסתבר שאפשר גם אחרת. נשים רבות התנסו בנטילת גלולו...הצטרפו לאינדקס הרופאים!