ניתוחים אנדוסקופיים ( Endoscopic surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

ניתוח אנדוסקופי מאפשר גישה ישירה לחללי הגוף דרך חתכים זעירים, על ידי החדרת אנדוסקופ (מעין טלסקופ ממוזער המחובר למצלמת וידיאו זעירה) לתוך האזור המנותח: לחלל הבטן, לבית החזה, ולחללים נוספים בגוף. דרך חתכים נוספים מוחדרים מכשירי ניתוח מיוחדים המאפשרים חיתוך והפרדה של רקמות, קשירה ו"הלחמת" כלי דם ותפירת רקמות, והניתוח כולו מתבצע כאשר המנתח מתבונן במסך וידיאו גדול במקום במנותח. את תחושת המגע של יד המנתח ברקמה מחליפים תנאי ראות מיטביים, הגדלה ותאורה טובה מאוד. במרבית הניתוחים יש צורך בהרדמה כללית.
ניתוח אנדוסקופי בבטן נקרא לפרוסקופיה.
ניתוח אנדוסקופי בבית החזה נקרא תורקוסקופיה.
ניתוחים אנדוסקופיים מבוצעים גם במוח, בסינוסים, בלוע, באגן, בדרכי השתן והמין ובמפרקים.

לניתוחים אנדוסקופיים מספר יתרונות על ניתוחים פתוחים:
הטראומה לדופן הגוף בניתוח אנדוסקופי קטנה באורח ניכר מזו שבניתוח רגיל. מידת הכאב פחותה, ומרבית החולים שנותחו בשיטה אנדוסקופית יכולים להשתחרר מבית החולים בתוך מספר ימים, ולחזור לפעילות רגילה לחלוטין בתוך כשבוע. המנותח מסוגל להיות נייד בתוך פרק זמן קצר וכך נמנעים סיבוכים בריאות ובלב. גם סיבוכים הכרוכים בפצע, כמו זיהום ובקע בעקבות ניתוח אנדוסקופי, נדירים, מכיוון שפצע הניתוח האנדוסקופי קטן באורח משמעותי בהשוואה לפצע מניתוח רגיל.

הניתוח האנדוסקופי השכיח ביותר בכירורגיה הכללית הוא כריתת כיס המרה. ניתוח זה הוא ניתוח הבטן הבררני השכיח ביותר, ובעולם המערבי הוא מחליף כיום את הניתוח "הפתוח" ב-90% מהמקרים בקירוב. במצבי חולי אחרים לא תמיד נכון לבחור בגישה אנדוסקופית, וזאת משיקולים של בטיחות הניתוח, בשל מגבלותיו הטכניות ועל פי התאמתו לסוג המחלה.

בנוסף לניתוח זה מתבצעים כיום ניתוחים רבים בשיטה אנדוסקופית, וניתן לסווגם לשלוש קבוצות:
1. ניתוחים מקובלים ומוכרים המתבצעים במרבית בתי החולים. הניתוח השכיח ביותר הוא כריתת כיס המרה. בנוסף מתבצעים ניתוחים למניעת הזעת-יתר בכפות הידיים, כריתת התוספתן, ופעולות אנדוסקופיות לצורך התקנת ביופסיה מחלל הבטן או מבית החזה.

2. ניתוחים מורכבים יותר המתבצעים במרכזים רפואיים בעלי מומחיות מיוחדת. בניתוחי בטן מדובר בניתוחי קיבה למניעת עליית חומצה לוושט (רפלוקס), ניתוחים לכריתה של הטחול, יותרת הכליה, והכליה (כולל הוצאת כליה לצורך השתלתה), כריתה של חלקי מעי דק או גס וניתוחי בקע על כל סוגיהם. בניתוחי בקע יש לניתוח האנדוסקופי יתרון בעיקר בשל היכולת לחזור כמעט מייד לפעילות רגילה, והוא יעיל במיוחד לתיקון של בקע נישנה ובקע דו-צדדי.

3. ניתוחים ניסיוניים המתבצעים במסגרת הערכה ופיתוח של ניתוחים חדשים במרכזי מחקר גדולים. במרכזים בודדים מבוצעים ניתוחים ניסיוניים נוספים. כיום נמצאים בפיתוח ניתוחים של כלי דם גדולים, ניתוח מעקפים אנדוסקופי בלב, ניתוחים בעוברים בזמן ההריון כדי לתקן מומים מלידה טרם הלידה, וניתוחים ב"שלט רחוק", כלומר, המנתח מבצע את הפעולה תוך שהוא מסתייע במערכת רובוטית הנשלטת מרחוק.

ד"ר עמיר סולד
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוחים אנדוסקופיים

מאמרים נוספים בתחום
בדיקות דם שעוקבות אחר רמות של חומרים מסוימים בדם מהוות חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי. פענוח התוצאות של בדיקות הדם מאפשר לאסוף מידע חשוב על מצב המטופל ולראות אם חלה הטבה או החמרה במצבו.בדיקות הדם נ...
עייפות פיזית היא תופעה מוכרת בקרב סובלות ממחלה באופן כללי, ובקרב מי שעוברת טיפולי הקרנות או כימותרפיה בפרט. מה גורם לעייפות ואיך מתמודדים איתה?בזמן החלמה ממחלה, אנו חווים שורה של שינויים פיזיולוג...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוחים אנדוסקופיים

בתחום
התוספתן הוא צינור קצר המחובר למעי (הצקום במעי הגס). הוא עשיר ברקמה לימפטית (רקמה השייכת למערכת החיסון). במשך השנים יוחסו כל מיני תכונות ותפקידים לתוספתן, כגון תפקידים חיסוניים, אולם חלק זה של המעי...
משמעות התוצאות היא שישנה מחלה דיפוזית, כלומר לא מחלה נקודתית, אלא מחלה שמערבת את כל רקמת בלוטת התריס ולא רק חלק מסוים ממנה. ישנן כמה מחלות הגורמות למחלה דיפוזית, חלק מהן הפיכות לחלוטין תוך זמן קצר...


הצטרפו לאינדקס הרופאים!