כריתת בועה בריאה ( Bullectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

בולה ריאתית (Bullae) היא חלל אוויר המסובב ברקמת ריאה הרוסה. הבולות גורמות למחלת נפחת הריאות (אמפיזמה). הגורמים להיווצרות הבולות וכנובע מהן לאמפיזמה, הם:
עישון, זיהום סביבתי ומצב תורשתי הקרוי Alpha1-antitrypsin deficiency.
בכל המצבים הללו נגרם הרס של חללי האוויר הקטנים ביותר בריאות. חללים אלו גדלים, דוחקים את רקמת הריאה התקינה ובשלב מסוים גורמים לתסמינים בעיקר לקוצר נשימה ולשיעול.

ניתוח לכריתת בולות בריאה נדרש כאשר נראות בולות בטומוגרפיה מחשבית הגורמות לתסמינים המפורטים לעיל, או כאשר מופיעים סיבוכים מהבולות כגון אוורת בית החזה או גניחת דם. לקראת הניתוח נעשית הערכה נשימתית של החולה וברונכוסקופיה. ועוד לקראת הניתוח: מלמדים את החולה שיעול "יעיל" ונשימה עמוקה, מטפלים בפיזיותרפיה נשימתית ובתרופות המשפרות תפקוד נשימתי.

חשוב שהחולה יפסיק לעשן מוקדם ככל האפשר לקראת הניתוח. בניתוח מבוצעת כריתה של רקמת הריאה החולה עם כריתת המינימום האפשרי של ריאה תקינה. הניתוח המקובל הוא דרך תורקוטומיה (קרי פתיחה של בית החזה בהרדמה כללית). סטרנוטומיה אורכית נעשית בעיקר כשדרוש ניתוח בו-זמנית משני הצדדים. בניתוח זה יש חיתוך של עצם בית החזה על כל המשתמע מכך. הניתוח דומה לזה שמבוצע בשעת ניתוחי לב. שיטת התורקוסקופיה מועדפת פחות.

ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן
מומחים


מאמרים לפי נושא כריתת בועה בריאה

אין ספק שעישון סיגריות הוא הרגל מסוכן. יותר מ-400,000 אנשים מתים מידי שנה בארה"ב בלבד מנזקים וסיבוכים הקשורים לעישון. אולם מה בנוגע לעישון פסיבי? האם טמונה סכנה אמיתית לבריאותנו בחשיפה לעשן סיגריות ממ...הצטרפו לאינדקס הרופאים!