//

ניתוחי כיפיון (אפילפסיה) ( Epilepsy surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה

מחלת הכיפיון (אפילפסיה) היא מהשכיחות שבמחלות הנירולוגיות ולוקים בה כ-1%-0.5% מהאוכלוסייה.
אצל שליש מהחולים נמשכים הפרכוסים חרף טיפול מורכב בתרופות. בקבוצה זו של חולים ניתן לאבחן מקרים שבהם ניתוח עשוי לרפא לחלוטין את ההתקפים, או להוריד במידה ניכרת את תדירותם או חומרתם.

כדי לזהות את החולים שניתן לעזור להם באמצעות ניתוח דרושה סקירה רפואית מקיפה הכוללת:

א. ניטור בווידיאו וברישום אלקטרואנצפלוגראפי (EEG) אשר ניתן דרכו לצפות בהתקף ובו-בזמן לזהות האם יש מוקד ב-EEG אשר הפעילות החשמלית שגורמת להתקף מתחילה בו.

ב. דימות בתהודה מגנטית (MRI) שניתן לעיתים לאתר באמצעותה בעיה מבנית במוח, כגון גידול, כלי דם בלתי תקינים, צלקת, או דיספלזיה קורטיקלית.

ג. Positron Emission Tomography - PET - שניתן באמצעותה לאתר פעילות מטבולית בלתי תקינה באזור מסוים במוח.

ד. Single Photon Emission Computed Tomography - SPECT, בדיקה המבוססת על עלייה בזרימת דם מקומית במוח, בזמן התקף.

ה. מגנטואנצפלוגראפיה (MEG) - רישום שניתן בעזרתו להצביע על מוקדים בלתי תקינים בשדה המגנטי המלווה את הפעילות החשמלית הבלתי תקינה.

ו. הערכה נירופסיכולוגית - המסייעת להצביע על תפקוד בלתי תקין שקשור לאזור מסוים במוח.

ז. במקרים קשים במיוחד ניתן להשתיל אלקטרודות אל תוך המוח, או על משטח המוח כדי לאתר מוקד של פעילות חשמלית בלתי תקינה.

תסמונות הכיפיון (האפילפסיה) העיקריות שהטיפול בניתוח יעיל לגביהן, כוללות:
1. אפילפסיה שמקורה באונה הטמפורלית (כיפיון רקתי), ובעיקר באזור ההיפוקמפוס שיש בו אובדן של תאי עצב וגליוזיס מוגבר.

2. אפילפסיה שמקורה בפגם ממוקד במוח, כגון גידול, או כלי דם בלתי תקינים (Mesial temporal sclerosis).

3. אפילפסיה שמקורה בהתפתחות בלתי תקינה של המוח המתבטאת בליקוי מקומי, כגון עירוב של חומר אפור ולבן (דיספלזיה קליפתית קורטיקלית).

4. אפילפסיות קטסטרופיות של גיל הילדות שמקורן בליקויים המערבים מספר אונות, ולעיתים המיספרה שלמה של המוח, כגון תסמונת רסמוסן (Rassmusen encephalitis).

הניתוחים העיקריים כוללים:
1. כריתה חלקית (קדמית ועמוקה) באונה הטמפורלית בצד אחד של המוח המקיפה על פי רוב את ההיפוקמפוס וחלק מהאמיגדלה.

2. כריתה מקומית באונה אחרת, כגון אונת המצח מחוץ לרקה.

3. כריתת פגם ממוקד (Lesionectomy), כריתה של גידולים או של ליקויים של כלי דם הכרוכים באפילפסיה, או בכריתה של דיספלזיה קורטיקלית ממוקדת.

4. כריתה של כמה אונות של המוח מצד אחד Multilobar resection.
5. המיספרקטומיה או המיספרוטומיה - שהן פעולות לכריתה חלקית של חצי המוח הנגוע ובידודו משאר חלקי המוח.

6. הפרדה, חלקית בדרך כלל, של שני חצאי המוח על ידי כריתה של קורת המוח (על פי רוב בחלקה הקדמי).

7. חיתוכים תת-רכיתיים - Multiple subpial transactions. זוהי פעולה שמטרתה למנוע התפשטות של הפעילות החשמלית שגורמת להתקף, תוך שמירת תפקודי המוח באזור.
בשנים האחרונות פותחו שיטות טיפול למקרים קשים במיוחד הכרוכות בהשתלה של אלקטרודות והפעלת גירוי מבוקר של המוח, מקומי (גירוי עמוק של המוח - Deep brain stimulation) או כללי, דרך העצב התועה (Vagal nerve stimulation - VNS).

פרופ' יצחק פריד
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוחי כיפיון (אפילפסיה)

מכיוון שכאבי ראש כל כך נפוצים, חשוב לזהות את אותו כאב ראש מסוכן, מה שמהווה אתגר אבחנתי לרופאים בכל העולם. ישנן מספר דרכים להבחין בין כאבי ראש שונים, כאשר הדבר החשוב הוא לאבחן כאבי ראש הנחשבים ...
בניגוד לסברה הרווחת, כי מספר תאי העצב במוח אינו משתנה, מחקר חדש מצא כי מתאפשרת הגדלת מספר תאי העצב על ידי השתלה של תאי עצב עובריים. הבשורה: תקווה לריפוי מחלות נוירולוגיות. תוצאות מפתיעות בסדרת ניסו...


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!