קשירת דליות בוושט ( Varicose veins ligation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

קשירה אנדוסקופית של דליות התפתחה בניסיון למצוא פתרון אנדוסקופי לדליות בפחות סיבוכים מאשר בשיטת ההטרשה של כלי הדם (סקלורתרפיה). הקשירה נמצאה יעילה בעיקר בדליות בוושט ולא בדליות בקיבה.
העיקרון הוא לקשור גומייה סביב חלק מהדלייה או סביב הדלייה בשלמותה ולמנוע על ידי כך חסימת הדלייה על ידי קריש. רקמת הדלייה שנקשרה עוברת נמק ונושרת לחלל הקיבה תוך ימים עד שבועות. היא מותירה התכייבות שטחית של הרירית הנוטה להחלמה מהירה.

שיטת טיפול זו מיושמת משנת 1986, וההתקדמות הטכנית הושגה כאשר הוכנס מכשיר המתחבר לאנדוסקופ הסטנדרטי, יורה עד 6 גומיות, והופך בכך את השיטה לפשוטה ובטוחה.

השיטה מקובלת לחיסול דליות הממוקמות בחמשת הס"מ בקטע התחתון של הוושט, אך אינה מוסכמת כשיטת טיפול בדמם חד מדליות. הנימוק העיקרי של המסתייגים קשור בכך שבדמם חד, שדה הראייה מוגבל וקיימת אפשרות שהגומייה תיקשר סביב רירית הוושט במקום סביב הדלייה. עם זאת קשירת רירית ללא דלייה אינה גורמת כל נזק, וכן קיימת כיום אפשרות שטיפה להבטחת זיהוי הדלייה. בסקלרותרפיה, לעומת זאת, חשוב מאוד להגיע לדליה עצמה ולא לרקמה סביבה.

בהשוואה בין שתי שיטות הטיפול נמצא כי הקשירה יעילה יותר: ניתן להגיע לשליטה בדמם על ידי קשירת דליות ב-86% מהמקרים בעוד שהסקלרותרפיה יעילה בדם חד רק ב-77% (נתון זה מסתמך על אחד המחקרים המשכנעים). כפי שנהוג בסקלרותרפיה, גם בקשירה יש לחזור על ההליך כל 10-7 ימים, וכל עוד אין חסימה מלאה של הדלייה ייתכן דמם נישנה. חסימת הדלייה בעקבות קשירה מושגת תוך 3.7 טיפולים בעוד שלהגיע לחסימה בעזרת סקלרותרפיה נדרשים כ-4.9 טיפולים. ניתן לקשור דלייה שעברה קודם לכן סקלרותרפיה אך טכנית ההליך קשה יותר. יתרון נוסף של הקשירה הוא בכך שאין צורך להיזהר מקשירה ליד רירית מכוייבת כפי שנדרש בעקבות סקלרותרפיה. קיימת גם שיטה המשלבת הטרשה (סקלריזציה) וקשירה, אך לא נמצא לה יתרון משמעותי בהשוואה לכל אחת מהשיטות שהוזכרו.

סיבוכי הקשירה פחותים מסיבוכי הסקלריזציה (11% לעומת 25%). חום ודלקת במיצר בית החזה (מדיאסטיניטיס) לא תוארו! כאב אינו שכיח, הירידה בתפקוד הוושט מצומצמת יותר בהשוואה לסקלרותרפיה, ופחות זיהום מחיידקים בדם וזיהומי ריאות. התפתחות ליקוי בתפקוד הקיבה (גסטרופתיה) כתוצאה מעליית הלחץ השערי שכיחה יותר בעקבות קשירה מאשר לאחר סקלרותרפיה. מבחינת המחיר אין הבדל משמעותי בין קשירה לסקלרותרפיה.

פרופ' רן אורן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
מומחים
פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צילום שיר 26/11/2020 09:25
  • שלום אם אפשרי לפחות כיוון מה לעשות לאחר צילום mri שבוצע עקב כבד שומני צוין כבד שומני מעט מגורגר מזה שאני סובלת כמה שנים מבינה מה אומר וכתוב שפה אני באמת רוצה להבין שהרופא בפגישה שיש לי איתו עוד שבועיים לא יתיחס וקורה מקרים כאלה . עיבוי נודולרי 7 מ"מ באדרנל שמאל ללא ירידה משמעותי בסיגנל בין סריקות ל ip opלא אופיני לאדנומה .ועוד משהו ברשותך כתוב הסננה לא ספציפית foramen of winslow בלוטות לימפה ושמו סימן שאלה מבקשת עזרה שלא ידלגו לי על זה בלחץ עצום תודה

  • + הוסף תגובה
אולטראסונד דופלר שיר 24/11/2020 09:58
  • תודה על התשובה לגבי היפרטרופיה של סגמנט הקאודייט.ביצעתי אולטראסונד דופלר וזו התשובה ברשותך .כבד שומני דרכי מרה חוץ ותוך כבדיות לא מורחבות. רוחב הוריד הפורטלי ראשי עד 11 מ"מ רוחב וריד הטחול 4מ"מ עורק טחול תקין עורק כבד תקין מהירות זרימה ורידית בשער הטחול 16.3 סמ"ש בפורטה מהירות זרימה ורידית 14.6 סמ"ש כיווני זרימה תקינים ורידים הפטיים פתוחים אין סימנים ללחץ פורטלי תודה על העזרה והתשובה האם זה תקין

  • + הוסף תגובה
תשובת אולטראסאונד דופלר תקינה ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:19
תוספת לתשובה תודה דן 24/11/2020 09:23
  • קודם כל בלי קשר לכלום אין פורום כזה עם הסבר כזה מפורט ממש כיף להכנס ולראות תשובות.אלקלעי פוספטאז שעולה .ביצאתי בחודשיים מלא בדיקות אינוזאינזים וכל בדיקות הדם שנתן הרופא אימנוגלובינים אינזימי כבד סימנים מטבולים בדיקות דם לבדיקות דלקת כבד מרתית ברוך השם הכל יצא תקין אינזמי הכבד השונים היום גבוהים ירדו עם הדיאטה לנורמה .ממש מ א עד ת אולטראסונד כבד שומני כולל דופלר תקין אם אר אי mrsp כבד גודל תקין מעט מגורגר עם קונטור מעט לובלורי ללא עדות להרחבה דרכי מרה תוך כבדיות או חוץ כבדיות .לא הודגמו מוקדים פתולגים מתאדרים בכבד.לא ניצפו דליות בדיקת פיבורסקאן יצא בין f3 ל f4 אני מבין ויודע מכל השנים על כבד שומני שכנראה אני בתחילת שחמת עם הצתלקות גבוהה יודע שהטיפול זה דיאטה ושמירה . אני סובל מהשמנה סכרת וכבד שומני מגיל 25 היום כבר אחרי 15 קילו פחות הבדיקות באנזמי הכבד ירדו אלקלעי רק בעליה לא מבין למה לא יורד עם הדיאטה מה יכול להיות.אני מודה לך עם כל המידע ממש שנתתי כולו האם יכול לרדת אלקלעי האם המצב שלי יכול להעצר אולי ליסוג אלו כל הבדיקות שעשיתי לפעמים שיושבים מול רופא כמו כל השנים אם הייתי יותר מודע להשלכות של כבד שומני אולי כבר לפני כמה שנים הייתי מתחיל מה שהיום אני עושה.תודה שוב פעם

  • + הוסף תגובה
עליה מבודדת של alkaline phosphatase ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:18
  • שלום דן, נשמע שעשית בירור שלם להפרעה בתפקודי כבד. מאחר וכל הבדיקות היו תקינות, קרוב לוודאי שהאלקליין פוספטאז מוגבר עקב הצטלקות הכבד והסכרת. יתכן שירד בהמשך. חשוב שתזכור שהמטרה היא לא להחזיר את הבדיקה לנורמה, אלא לשפר את בריאותך ותפקוד הכבד. המשך הקפדה על תזונה, איזון סכרת, משקל מתאים ופעילות גופנית יביאו לשיפור הבריאות, בלי קשר לרמות הבדיקות. חשוב גם להמשיך מעקב בדיקות מעבדה ובדיקות הדמייה (US או MRI) פעם בחצי שנה. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!