ניתוח פלסטי ( Plastic Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

ניתוח פלסטי הוא הליך כירורגי שנעשה במטרה לשנות מראה או מבנה של איברים בגוף. לרוב, ניתוח פלסטי מתבצע מסיבות אסתטיות בלבד, אך ישנם ניתוחים פלסטיים המבוצעים לשם שיחזור איבר לאחר פציעה.


רופא מבצע תכנון של ניתוח פלסטי בפנים
 Africa Studio |  Shutterstock


ניתוחים פלסטיים נפוצים הם ניתוח פלסטי באף, ניתוח פלסטי בחזה (הקטנת או הגדלת חזה), טיפול בנגעי עור, שאיבת שומן, הצמדת אוזניים, השתלת שיער, טיפול בכוויות ועוד. 

מיליוני אנשים ברחבי העולם עוברים מדי שנה ניתוחים פלסטיים שונים, והמספרים בעלייה מתמדת. בעשור האחרון עלה מספר הניתוחים הפלסטיים בארה"ב ב-250%, והמספרים בעלייה מתמדת.

  בארץ קיימות אופציות טיפוליות רבות עבור מטופלים המעוניינים לבצע טיפול אסתטי בגופם. הטיפולים מתבצעים במרפאות פרטיות או בבתי החולים, כתלות במורכבות הפרוצדורה. 

בשנת 2013, נשים ברחבי העולם עברו מעל ל-20 מיליון ניתוחים פלסטיים, שהם כ-87% מכלל הניתוחים הפלסטיים שבוצעו בעולם באותה השנה. 


מתי מתבצע

רפואה אסתטית בכלל וכירורגיה פלסטית בפרט, נועדו לשפר או לשקם את מראהו ותחושתו של המטופל או המטופלת באמצעות מגוון רחב של טיפולים, ותוך התערבות כירורגית מועטה ככל הניתן. 

קיימות סיבות רבות בגינן אנשים מעוניינים לעבור ניתוח פלסטי, בהן הרצון להשיב את המראה הצעיר, להיפטר מעודפי העור לאחר ירידה משמעותית במשקל, להרגיש טוב יותר בבגד הים או לשנות את מראה הפנים באמצעות שינוי של האף או האוזניים. 

בהתאמה, הניתוחים הנפוצים ביותר הם ניתוח להגדלת חזה, שאיבת שומן, ניתוחי עפעפיים וניתוח אף

ניתוחים פלסטיים הם תחום רחב הכולל לא רק ניתוחים קוסמטיים או אסתטיים, אלא גם תיקון כירורגי של מומים מולדים כמו שפתיים שסועות, שחזורים כמו לאחר הסרת חזה או ליקויי ראש -צוואר, תיקון לאחר פציעה ועוד. 

הכנות לטיפול

אחד השלבים המשמעותיים ביותר בהכנה לניתוח הפלסטי הוא בחירת הכירורג או הכירורגית. מומלץ לערוך סקר שוק רחב ולבקש המלצות מאנשים שעברו ניתוח דומה בעבר, על מנת לקבל אינפורמציה חיונית ולהישאר עם מספר אפשרויות קונקרטיות.

נקודות נוספות שמומלץ לברר מול הצוות טרם קבלת ההחלטה:

• מה הניסיון, הרקע וההכשרה של מי שינתח אותי?

• האם הניתוח יתבצע תחת גוף גדול ומוכר שיכול לסייע גם בתהליך ההחלמה?

• מי מפקח על המרפאה? 

• האם קיים מענה במקרה של סיבוכים בזמן הניתוח או לאחריו? 

ברוב המקרים, לפני הניתוח מתקיימת פגישה עם הצוות הרפואי על מנת לבצע תיאום ציפיות, להתלבט יחד, לשאול שאלות בנוגע לפרוצדורה ולאסוף מידע על הרקע הרפואי שלך. ייתכן ויהיה צורך בביצוע בדיקות רפואיות רלוונטיות על מנת להיערך לניתוח. 

כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. בהתאם לסוג הניתוח וההרדמה, יידרשו הכנות מקדימות. במידה והניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית, יש להיות בצום מוחלט לפני הניתוח (לרוב 6-8 שעות ללא שתייה ואוכל לפני הניתוח). 

בזמן הטיפול

כאמור, כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. תהליך הניתוח כשלעצמו לא אמור להיות כרוך בכאבים הודות להרדמה, אך ייתכנו כאבים לאחר הטיפול, כתלות בפרוצדורה. 

משך הטיפול משתנה בהתאם לפרוצדורה, ויכול לנוע בין מספר דקות במקרה של הסרת שומות למספר שעות, כמו במקרה של  ניתוח למתיחת פנים, אשר נמשך 2-4 שעות בממוצע. 

אחרי הטיפול

תהליך ההחלמה עשוי להמשך מספר ימים עד שבועות, ובמקרים מסוימים גם חודשים, כתלות בפרוצדורה.

כך, למשל, ניתוח להסרת שומה במרבית האזורים מאפשר שחרור הביתה וחזרה לאורח החיים הרגיל מיד לאחר הניתוח ואינו מצריך אשפוז.  מאידך, ניתוח למתיחת פנים דורש אשפוז של מספר שעות במחלקה  ודורש תהליך החלמה של שבוע עד שבועיים.  בקצה הסקאלה נמצא ניתוח לשינוי מין, המאפשר שחרור מהמחלקה לאחר שבוע-שבועיים, ומצריך תהליך החלמה ממושך שעלול להמשך אף חודשים. 

סיכונים 

כמו בכל פרוצדורה רפואית, קיימים סיכונים גם בניתוח פלסטי, הן בעקבות ההרדמה והן בעקבות הניתוח עצמו. ברוב המקרים הניתוח עובר בשלום, אך יש לקחת בחשבון כי הניתוח עלול להסתבך.

בין הסיכונים הנפוצים בניתוחים פלסטיים הם:

• סיכוני הרדמה מקומית – תחושת אי נוחות באזור הזריקה, הגבלה בתנועה המתמשכת לאחר ההרדמה, כאבים ובמקרים חריגים סיבוכים המודינמיים (של פעילות מחזור הדם).

• סיכוני הרדמה כללית – כאבי שרירים, כאבי גרון וקשיים בבליעה, בחילות, תגובה אלרגית ובלבול. 

• סיכונים הקשורים לניתוח – דימום, זיהום, דחיית שתל (במידה ויש). 

תוצאות הטיפול

תוצאות הניתוח הסופיות תלויות בסוג הפרוצדורה. כך, למשל, בעוד לאחר ניתוח מתיחת בטן תתקבל צורתו הסופית ונטולת הצלקות של הניתוח בתוך מספר חודשים , תוצאות ניתוח אף יתקבלו לרוב רק לאחר כחצי שנה-שנה מהניתוח. 

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח פלסטי

מאמרים נוספים בתחום
הזכות לקבלת שירותי בריאות וטיפול רפואי נאותים והזכות של כל אדם לקבוע ולהחליט באופן מודע מה יעשה בגופו הינן זכויות יסוד שעוגנו הן בכללי האתיקה של ההסתדרות הרפואית, הן בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, והן בחוק...
ימות הקיץ החמים והלחים נגמרו והאוויר כבר יבש וקריר, שינוי שמורגש גם בתאי העור שלנו. עור יבש וחשיפה מועטה לשמש עלולים להוות חיסרון עבור רובנו, אך זו יכולה להיות הזדמנות לטפל בבעיות עור שונות. פרופ' ארנ...


פורומים ניתוחים פלסטיים ומתיחת בטן אחרי ירידה במשקל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאיבת שומן ליהי 29/04/2020 20:06
 • שאיבת שומן היי, אני מוגדרת כ- skinny fat, בחורה עם אחוזי שומן נמוכים (14%) ומסת שריר נמוכה ככל הנראה על רקע חולשת השרירים שלי. מבחינה חיצונית יש לי צברי שומן בירכיים, ובאזור הבטן קפלים. כבר קרוב לתשעה חודשים אני מתאמנת בחדר הכושר כדי להעלות מסת שריר ואח"כ להיכנס לתהליך של חיטוב. עד כה המשקל שלי עלה רק בקילו-קילו וחצי, כשבד"כ בזמן הזה אנשים אחרים מצליחים להעלות בתוך 6 חודשים מסה (5% ממשקלם ההתחלתי) ובשלושת החודשים הנותרים להתחטב. אשמח להתייעצות 1. האם במקרה שלי, היית ממליץ על שאיבת שומן מהאזורים הבעייתים? 2. אחרי שאיבת השומן, האם אני יכולה להמשיך בתהליך העלאת מסת השריר במכון הכושר (עלייה ב5 % -10% מהמשקל ההתחלתי = 5-10 קילו) ואחכ תקופת חיטוב, תוך כדי שתוצאות הניתוח יישמרו ולא אחבל בהן? (כולל חיטוב) 3. לאחר השאיבה, ידוע לך מה סך הקלוריות שעלי לאכול ביום? 4. במידה ואכנס להיריון בהמשך(כרגע לא רלוונטי) האם התוצאות של השאיבה יישמרו, אם אמשיך ברוטינת האימונים והתזונה הנכונה, או שהתוצאות ייהרסו? תודה!

 • + הוסף תגובה
היי היי 08/05/2020 14:59
 • היי ד"ר, אשמח אם תוכלי להשיב לי. עד כה, לא נמסר לי מידע מפורט, וזה גורם לי להרגיש לא בנוח סביב קבלת החלטה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
היי ד"ר טלי פרידמן 11/05/2020 14:57
שאיבת שומן ד"ר טלי פרידמן 11/05/2020 15:05
 • היי, בהמשך לדברייך נשמע כי שאיבת שומן איננה פתרון מתאים, המלצתי היא להתייעץ עם דיאטנית/נטורופטית בשילוב עם המשך של פעילות גופנית לטובת ירידה נוספת במשקל. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תודה ליהי 12/05/2020 09:04
 • היי ד"ר, זה בדיוק מה שאני עושה- מלווה אותי תזונאי ספורט ודיאטן, עם מאמן כושר אישי...כמעט שנה. המאמן קיבל טיפים מהפיזיותריפיסט מוסמך איך לערוך את התרגילים. המשקל שלי נמוך מלכתחילה, אני נראית רזה אך המבנה שלי לא פרופרציונאלי. השומנים נמצאים בירכיים ובבטן וזה נראה מצחיק. .ירידה נוספת תהיה כבר אנורקסיה... מלבד לעלות כמה קג ואחכ לרדת אותם לטובת העלאת מסת שריר...,שזה לא בדיוק תהליך שעובד.... אני אשמח להבין באיזה מצבים אני יכולה לעבור את השאיבה ולמה כרגע זו לא אופציה....(העלאת 5 קג וירידה שלהם יכולה להרוס את השאיבה?) הייתי שמחה לתוצאה קבועה, ולהרגיש בנוח... תודה

 • + הוסף תגובה
שאיבת שומן ד"ר טלי פרידמן 24/05/2020 10:57
 • היי ליהי, כל מקרה הוא לגופו. עם זאת ממה שאת מספר הייתי ממליצה להמשיך עם תוכנית מסודרת של פעילותצ גופנית ותזונה מאוזנת ביחד עם בקרה של תזונאית, כמו שייעצתי קודם. מעבר לכך את מוזמנת להגיע לייעוץ במידה ואת בכל זאת תרצי לעבור הליך של שאיבת שומן .

 • + הוסף תגובה
שאיבת שומן עם מחלת רקע לופוס הילית 21/05/2020 18:59
 • היי ד"ר, לפני שבוע עברתי ניתוח הסרת שתלי סיליקון והזרקת שומן עצמי שנשאב מהירכיים והמותניים. יש לי ברקע לופוס ואני סובלת כשבוע עם כאבים קשים ללא שיפור. האם המחלה מחמירה את הכאבים ומאריכה את ההחלמה? תודה

 • + הוסף תגובה
שאיבת שומן עם מחלת רקע לופוס ד"ר טלי פרידמן 24/05/2020 10:54
 • היי, הילית, הייתי ממליצה לחזור ולדבר מול הרופא המטפל. בריאות ובהצלחה

 • + הוסף תגובה
חזרה לפעילות ספורטיבית אינטנסיבית אחרי ניתוח מתית בטן מלאה ושאיבת שומן ש 07/05/2020 14:57
 • האם לאחר שהייתי פעילה מאוד לפני הניתוח וכיום אני שלושה וחצי חודשים אחרי אני יכולה לחזור לפעילות מלאה לרבות משקלים כפיפות בטן וכו'?

 • + הוסף תגובה
חזרה לפעילות ספורטיבית לאחר ניתוח מתיחת בטן ד"ר טלי פרידמן 11/05/2020 15:01
 • היי, באופן כללי ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית לאחר 3 וחצי חודשים. בכל מקרה הייתי ממליצה להתייעץ עם הרופא המטפל מאחר וכל מקרה הוא פרטני.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!