ניתוח פלסטי ( Plastic Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

ניתוח פלסטי הוא הליך כירורגי שנעשה במטרה לשנות מראה או מבנה של איברים בגוף. לרוב, ניתוח פלסטי מתבצע מסיבות אסתטיות בלבד, אך ישנם ניתוחים פלסטיים המבוצעים לשם שיחזור איבר לאחר פציעה.


רופא מבצע תכנון של ניתוח פלסטי בפנים
 Africa Studio |  Shutterstock


ניתוחים פלסטיים נפוצים הם ניתוח פלסטי באף, ניתוח פלסטי בחזה (הקטנת או הגדלת חזה), טיפול בנגעי עור, שאיבת שומן, הצמדת אוזניים, השתלת שיער, טיפול בכוויות ועוד. 

מיליוני אנשים ברחבי העולם עוברים מדי שנה ניתוחים פלסטיים שונים, והמספרים בעלייה מתמדת. בעשור האחרון עלה מספר הניתוחים הפלסטיים בארה"ב ב-250%, והמספרים בעלייה מתמדת.

  בארץ קיימות אופציות טיפוליות רבות עבור מטופלים המעוניינים לבצע טיפול אסתטי בגופם. הטיפולים מתבצעים במרפאות פרטיות או בבתי החולים, כתלות במורכבות הפרוצדורה. 

בשנת 2013, נשים ברחבי העולם עברו מעל ל-20 מיליון ניתוחים פלסטיים, שהם כ-87% מכלל הניתוחים הפלסטיים שבוצעו בעולם באותה השנה. 


מתי מתבצע

רפואה אסתטית בכלל וכירורגיה פלסטית בפרט, נועדו לשפר או לשקם את מראהו ותחושתו של המטופל או המטופלת באמצעות מגוון רחב של טיפולים, ותוך התערבות כירורגית מועטה ככל הניתן. 

קיימות סיבות רבות בגינן אנשים מעוניינים לעבור ניתוח פלסטי, בהן הרצון להשיב את המראה הצעיר, להיפטר מעודפי העור לאחר ירידה משמעותית במשקל, להרגיש טוב יותר בבגד הים או לשנות את מראה הפנים באמצעות שינוי של האף או האוזניים. 

בהתאמה, הניתוחים הנפוצים ביותר הם ניתוח להגדלת חזה, שאיבת שומן, ניתוחי עפעפיים וניתוח אף

ניתוחים פלסטיים הם תחום רחב הכולל לא רק ניתוחים קוסמטיים או אסתטיים, אלא גם תיקון כירורגי של מומים מולדים כמו שפתיים שסועות, שחזורים כמו לאחר הסרת חזה או ליקויי ראש -צוואר, תיקון לאחר פציעה ועוד. 

הכנות לטיפול

אחד השלבים המשמעותיים ביותר בהכנה לניתוח הפלסטי הוא בחירת הכירורג או הכירורגית. מומלץ לערוך סקר שוק רחב ולבקש המלצות מאנשים שעברו ניתוח דומה בעבר, על מנת לקבל אינפורמציה חיונית ולהישאר עם מספר אפשרויות קונקרטיות.

נקודות נוספות שמומלץ לברר מול הצוות טרם קבלת ההחלטה:

• מה הניסיון, הרקע וההכשרה של מי שינתח אותי?

• האם הניתוח יתבצע תחת גוף גדול ומוכר שיכול לסייע גם בתהליך ההחלמה?

• מי מפקח על המרפאה? 

• האם קיים מענה במקרה של סיבוכים בזמן הניתוח או לאחריו? 

ברוב המקרים, לפני הניתוח מתקיימת פגישה עם הצוות הרפואי על מנת לבצע תיאום ציפיות, להתלבט יחד, לשאול שאלות בנוגע לפרוצדורה ולאסוף מידע על הרקע הרפואי שלך. ייתכן ויהיה צורך בביצוע בדיקות רפואיות רלוונטיות על מנת להיערך לניתוח. 

כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. בהתאם לסוג הניתוח וההרדמה, יידרשו הכנות מקדימות. במידה והניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית, יש להיות בצום מוחלט לפני הניתוח (לרוב 6-8 שעות ללא שתייה ואוכל לפני הניתוח). 

בזמן הטיפול

כאמור, כיוון שמדובר בהליך כירורגי, ניתוחים פלסטיים מצריכים הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לסוג הפרוצדורה. תהליך הניתוח כשלעצמו לא אמור להיות כרוך בכאבים הודות להרדמה, אך ייתכנו כאבים לאחר הטיפול, כתלות בפרוצדורה. 

משך הטיפול משתנה בהתאם לפרוצדורה, ויכול לנוע בין מספר דקות במקרה של הסרת שומות למספר שעות, כמו במקרה של  ניתוח למתיחת פנים, אשר נמשך 2-4 שעות בממוצע. 

אחרי הטיפול

תהליך ההחלמה עשוי להמשך מספר ימים עד שבועות, ובמקרים מסוימים גם חודשים, כתלות בפרוצדורה.

כך, למשל, ניתוח להסרת שומה במרבית האזורים מאפשר שחרור הביתה וחזרה לאורח החיים הרגיל מיד לאחר הניתוח ואינו מצריך אשפוז.  מאידך, ניתוח למתיחת פנים דורש אשפוז של מספר שעות במחלקה  ודורש תהליך החלמה של שבוע עד שבועיים.  בקצה הסקאלה נמצא ניתוח לשינוי מין, המאפשר שחרור מהמחלקה לאחר שבוע-שבועיים, ומצריך תהליך החלמה ממושך שעלול להמשך אף חודשים. 

סיכונים 

כמו בכל פרוצדורה רפואית, קיימים סיכונים גם בניתוח פלסטי, הן בעקבות ההרדמה והן בעקבות הניתוח עצמו. ברוב המקרים הניתוח עובר בשלום, אך יש לקחת בחשבון כי הניתוח עלול להסתבך.

בין הסיכונים הנפוצים בניתוחים פלסטיים הם:

• סיכוני הרדמה מקומית – תחושת אי נוחות באזור הזריקה, הגבלה בתנועה המתמשכת לאחר ההרדמה, כאבים ובמקרים חריגים סיבוכים המודינמיים (של פעילות מחזור הדם).

• סיכוני הרדמה כללית – כאבי שרירים, כאבי גרון וקשיים בבליעה, בחילות, תגובה אלרגית ובלבול. 

• סיכונים הקשורים לניתוח – דימום, זיהום, דחיית שתל (במידה ויש). 

תוצאות הטיפול

תוצאות הניתוח הסופיות תלויות בסוג הפרוצדורה. כך, למשל, בעוד לאחר ניתוח מתיחת בטן תתקבל צורתו הסופית ונטולת הצלקות של הניתוח בתוך מספר חודשים , תוצאות ניתוח אף יתקבלו לרוב רק לאחר כחצי שנה-שנה מהניתוח. 

מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח פלסטי

מאמרים נוספים בתחום
הזכות לקבלת שירותי בריאות וטיפול רפואי נאותים והזכות של כל אדם לקבוע ולהחליט באופן מודע מה יעשה בגופו הינן זכויות יסוד שעוגנו הן בכללי האתיקה של ההסתדרות הרפואית, הן בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, והן בחוק...
ימות הקיץ החמים והלחים נגמרו והאוויר כבר יבש וקריר, שינוי שמורגש גם בתאי העור שלנו. עור יבש וחשיפה מועטה לשמש עלולים להוות חיסרון עבור רובנו, אך זו יכולה להיות הזדמנות לטפל בבעיות עור שונות. פרופ' ארנ...


פורומים הקטנת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חזיית ספורט לאחר הקטנת חזנ גילה 05/10/2020 19:50
  • שלום. אני כשבוע לאחר ניתוח הקטנה. שאלתי היא ממתי לרכוש חזיית ספורט- הרופא המליץ על חזיית הלחץ למשך 3 שבועות מהניתוח ואח"כ לעבור לחזיית ספורט,למשך 3 חודשים. כמו"כ האם חשוב לרכוש חזיית ספורט עם רוכסן קדמי? תודה

  • + הוסף תגובה
הקטנת חזה הדר 30/09/2020 22:33
  • אני בת 21 עם רקע של עקמת, לצערי החזה שלי גדל מאוד בשנים האחרונות דבר שמכביד עלי מאוד. הבנתי שיש דרך הקופת חולים איכשהו לקבל החזר מכיוון שזה קשור למשהו רפואי אך לפניכן אני צריכה ללכת לאורטופד ורציתי לדעת אם יש אורטופד מומלץ ללכת אליו שיוכל לסייע לי. תודה

  • + הוסף תגובה
הקטנת חזה ד"ר שגית משולם-דרזון 01/10/2020 07:24
  • הדר יקרה, ראשית פני לאורטופד שיבדוק את דרגת העקמת שלך. זו בדיקה אובייקטיבית ואינה תלויה ברצון הטוב של האורטופד. אם אכן יש עקמת משמעותית את זכאית לעבור הקטנת חזה בבית חולים או על ידי הפלסטיקאים של קופות החולים. צר לי אך אינני עובדת עם קופות החולים.

  • + הוסף תגובה
הקטנה בהרדמה איזורית דינה 20/09/2020 21:33
  • מעוניינת בהקטנה אך ורק בהרדמה איזורית. האם את מבצעת? הבנתי שיש רופאים שנוקטים בשיטה זו

  • + הוסף תגובה
הקטנה בהרדמה איזורית ד"ר שגית משולם-דרזון 21/09/2020 11:36
  • דינה יקרה, אני לא מבצעת הקטנת חזה תחת הרדמה מקומית. מדובר בניתוח ארוך ולא פשוט טכנית שבו השד נפתח לגמרי, עובר עיצוב מחדש ונסגר מחדש. אינני ממליצה לך לעבור אותו בתנאי עירות. נשים רבות חוששות מההרדמה הכללית ללא סיבה מוצדקת. אין כל סיבה להיות ערה שלוש שעות ולהרגיש את מה שעושים לך בזמן הניתוח כשלחילופין את יכולה להרדם ולהתעורר עם חיוך כשאת אחרי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!