ריסוק אבנים חוץ גופי ESWL ( Extracorporeal shock wave lithotripsy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורולוגיה

טיפול באבנים בכליות בעזרת גלי הלם פותח בגרמניה בשנות ה- 80 ומאז תפס תאוצה. כיום מדובר בטיפול המוביל ונפוץ ביותר באבנים בכליות.
בטיפול זה, גלי הלם המשודרים ממכשיר חיצוני גורמים לפירוק של אבנים המצויות בכליות. האבנים מתפרקות לאבנים קטנות ביותר העוברות בכלות בדרכי השתן ומופרשות אל מחוץ לגוף.

לאילו מצבים מתאים הטיפול?
לא בכל מצב של אבנים בכליות יש צורך בטיפול. אבנים שלא גורמות לחסימה, זיהומים או כאבים, לרוב מצריכות מעקב בלבד. כאשר יש צורך בטיפול, טיפול בגלי הלם מתאים ברוב המקרים, אך לא בכולם. אבנים גדולות מדי (העולות על 2 ס"מ) אינן מתאימות לטיפול בגלי הלם. כמו כן, יש השפעה למיקום האבן בדרכי השתן, למצבו הכללי של המטופל ולמצב הכליות שלו.

ישנם מצבים בהם אסור להשתמש בטיפול בגלי הלם, כמו בהריון, כאשר ישנם זיהום פעיל בדרכי השתן , הפרעת קרישה בעקבות מחלה או תרופות וכאשר האבן נמצאת במקום נמוך בדרכי השתן.
במצבים של השמנה משמעותית או בעיות אורתופדיות, עלול להיות קושי לטיפול בעזרת גלי הלם.

כיצד מתבצע הטיפול?
הטיפול מתבצע על גבי מיטת טיפולים ייחודית. מניחים כרית רכה מלאה במים על הבטן או מאחורי הכליות. ממקמים את המטופל כך שגלי ההלם יועברו בצורה הישירה והקצרה ביותר לכיוון האבן.
זיהוי המיקום המדויק של האבן נעשה על ידי צילום רנטגן. ריסוק אבן דורש בין אלף לאלפיים גלי הלם, לכן כל טיפול אורך כ- 45-60 דקות. בחלק מהמקרים, יש צורך בהחדרת תומכן (סטנט) לפני הטיפול על מנת לאפשר מעבר של האבן בדרכי השתן ובשופכנים.

לאחר הטיפול, יש להישאר להשגחה למשך כשעה. לאחר הטיפול, מומלץ לשתות הרבה. לעתים יש לאסוף שתן לצורך איסוף ובדיקה של האבנים. הטיפול התרופתי לאחר הפרוצדורה משתנה בין המרכזים הרפואיים שונים ויכלול לכלול משככי כאבים, אנטיביוטיקה ותרופות המסייעות להעברה של האבנים (חסמי אלפא או נוגדי תעלות סידן).

למרות שאין בטיפול שום חתך, הוא כרוך בכאבים משמעותיים. אמצעי מניעת הכאבים משתנים בין המרכזים הרפואיים השונים ויכולים לכלול טשטוש, הרדמה מקומית (זריקה), הרדמה אזורית (בחוט השדרה) או הרדמה כללית.

לאחר הטיפול, זמן ההחלמה הוא קצר וניתן לחזור לפעילות רגילה תוך יום או יומיים. בימים לאחר הטיפול, עלולים להופיע כאבי בטן, במיוחד בזמן הפרשת האבנים החוצה. שתיה מרובה יכולה למנוע את הכאבים.
במקרים נדירים עלול להיווצר דימום משמעותי באזור בו היתה האבן. בחלק מהמקרים, גם לאחר הטיפול, לא כל האבנים מצליחות לצאת החוצה ויש צורך בטיפול נוסף בגלי הלם או בטיפול אחר לאבנים.

איך הטיפול עובד?
הגלים המיוצרים על ידי המכשיר מועברים ללא הפרעה דרך הנוזל (לרוב מים) שבכרית ומשם דרך הרקמות הרכות של המטופל, הדומות בצפיפותן למים. כאשר הגלים נפגשים עם חומר בצפיפות שונה – האבנים - נוצר באזור זה ריכוז אנרגטי. פירוק האבן נעשה גם על ידי כוחות מכאניים מהגלים ובנוסף כוחות שליליים מהאפקט של הגלים החוזרים. הדרך בה נוצרים גלי ההלם משתנה בין המכשירים השונים. השיטות הנפוצות עושות שימוש בכוחות אלקטרו-הידראוליים, אלקטרומגנטיים או פיזיו-אלקטריים.

לסיכום
טיפול בגלי הלם באבנים בכליות נמצא בשימוש כבר יותר מ- 30 שנה. מדובר בטיפול בטוח יחסית, עם אחוזי הצלחה של מעל 50% כבר בטיפול הראשון. הטיפול אינו ניתוחי ולא מצריך אשפוז. כמו כן, לטיפול זה מעט תופעות לוואי.
מומחיםשאלות ותשובות לפי נושא ריסוק אבנים חוץ גופי ESWL

בתחום
בהחלט ישנה בדיקה לאיתור אוקסלאט בשתן. בבדיקה זו מודדים את ההפרשה של אוקסלאט בכליות. ריכוז גבוה של החומר עשוי לגרום להיווצרות אבנים בכליות או בדרכי השתן, דבר שעשוי להתבטא בכאב, בדימום או בהפרעה בתפ...
Uric Acid היא חומצת שתן. חומצה זו היא התוצר הסופי של מטבוליזם של פורינים. פורינים הם חלק מאבני הבניין של ה- DNA הנמצא בתאי הגוף. הגוף אינו יכול לפרק את החומצה האורית ולכן היא חייבת להיות מופרשת בש...

פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלף ורידי ה 02/12/2020 16:26
  • שלום, בן 25, סובל מבעיות בזקפה מספר שנים. ניגשתי לדופלר וקיבלתי אבחנה של דלף ורידי (Veno-occlusive ED). יש לציין כי סיאלס 5מ"ג אפקטיבי ברמה נמוכה ו10 מ"ג קצת יותר עוזר אבל לא מהווה פתרון ממשי. החשק המיני שלי מאוד ירוד שנים רבות. האם יכול להיות שמדובר באבחנת שווא? (נמדד EDV גבוהה מ5) בנוסף, לפני כעשור אוננתי באופן די כפייתי ואני זוכר שנפצעתי מספר פעמים מאוננות יבשה כולל פצעי דם ודם בזרע. האם יש פתרון עבורי שהוא לא תותב? תודה

  • + הוסף תגובה
דלף פנילי ורידי ד"ר נחום זילבר 02/12/2020 22:31
  • יתכן שהאבחנה שבכותרת נכונה. צריך להיבדק לענות לשאלות וייתכן שיש טיפול. תותב אפילו לא על הפרק לא בגילך ולא במצבך!

  • + הוסף תגובה
זיקפה יורדת לי 29/11/2020 08:34
  • אני ובן זוגי מתקשים לקיים יחסים אינטימיים כי הזקפה יורדת לו מהר. הוא בן 49 ואני צעירה ממנו בהרבה. אחרי חדירה הזקפה נעלמת לו תוך כמה שניות והכל נעצר. בפעם הראשונה שזה קרה הוא אמר שהוא לא מרגיש אותי בחדירה ועם הזמן הוא מוצא זוויות שכן הוא מרגיש וגמר כמה פעמים. הוא הלך לרופא מומחה שאמר לו שהכל בסדר ואין לו בעיה רפואית ויכול להיות שזה מלחץ ונתן לו כדור בשם תרין. לפניי היו לו חברות ולא הייתה לו את הבעייה הזאת. רציתי לשאול אם יכול להיות שאברי המין שלנו לא מתאימים? יכול להיות שעם בחורה אחרת לא תיהיה לו את הבעייה הזאת? יכול להיות שהוא לא נמשך לגוף שלי ובגלל זה יורד לו? הבעייה תעלם או שהיא תשאר לנצח? כרגע אני בסוג של דיכאון והביטחון העצמי שלי איתו נעלם. אני נמנעת מלהיות ערומה עלידו ומתביישת לבקש לקיים יחסים. מציינת שאני שומרת נידה וחלון ההזדמנויות שלנו קצר. אודה לעזרתכם 🙏

  • + הוסף תגובה
זיקפה נופלת ד"ר נחום זילבר 02/12/2020 22:25
  • לא מכיר מציאות של איברי מין לא מתאימים. כל השאלות מוצדקות אבל צריך לפנות לאורולוג מומחה בנושא ולמצוא מה הבעיה שלו ואיך ניתן לעזור לו.

  • + הוסף תגובה
בעייה בסקס ראול 19/11/2020 15:51
  • EMLA/VIAGRA יכולים לתת תוצאות טובות אם אני עם בעייה של אורגזמה מהירה מדיי ? איזה טיפול יש אם התרופות נוגדות דכאון לא רלבנטי

  • + הוסף תגובה
בעיה ד"ר נחום זילבר 02/12/2020 22:22

הצטרפו לאינדקס הרופאים!