ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה ( Sleeve gastrectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

ניתוח קיצור קיבה מסוג שרוול נחשב לאחד הנפוצים ביותר בישראל, הוא מהווה כ-80% מכלל הניתוחים הבריאטריים, שמיועדים לטפל בהשמנת יתר במקרים שטיפולים אחרים כשלו. במהלך ניתוח שרוול כורתים באופן בלתי הפיך חלק גדול מהקיבה, כך שנשאר רק אזור מוארך דמוי שרוול, אך זה לא משנה את התפקוד התקין של הקיבה.


קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת


הירידה המשמעותית במשקל בעקבות הניתוח מושגת בזכות צמצום כמות האוכל שמכניסים לגוף. עם זאת, מומלץ לשלב את הניתוח עם תוכנית לשינוי תזונה והתנהגות, אורח חיים בריא ופעילות גופנית כדי לשמור עלי התוצאות לאורך זמן.

ניתוח קיצור קיבה שרוול


איך מתבצע ניתוח שרוול?

ניתוח קיצור קיבה שרוול נמשך כשעה-שעתיים תחת הרדמה מלאה. הוא מבוצע בהליך לפרוסקופי (דרך מספר חתכים קטנים, ללא צורך בפתיחת הבטן), שבמהלכו כורתים חלק גדול מהקיבה ומשאירים מעין שרוול שנפחו נע בין 50 ל-200 מ"ל לאורך העקומה הקטנה של הקיבה. ניתוח שרוול אינו מערב את המעיים ואת העצבים באזור הקיבה, בניגוד לניתוח מעקף קיבה


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


איך יורדים במשקל בעקבות ניתוח שרוול?

בעקבות הניתוח, כמויות המזון והקלוריות שאפשר לאכול יורדות בצורה משמעותית, אך הוא אינו גורם לירידה בספיגת מרכיבי המזון. בנוסף, פוחתות גם רמות הגרלין (הורמון הרעב שמיוצר בקיבה) וגורמות לירידה בתיאבון. בסופו של דבר, אנשים שעברו ניתוח שרוול מרגישים שבעים כבר אחרי אכילת מנות קטנות מאד. 


תוצאות הניתוח

ניתוח שרוול מוביל לירידה של כמעט שני שליש מן המשקל העודף בממוצע בתוך שנה ראשונה ולאיבוד של מעט יותר ממחצית המשקל העודף עד כשמונה שנים לאחר הניתוח. 

בנוסף, חל שיפור הדרגתי באיזון רמות הסוכר ובמחלות אחרות שקשורות להשמנה בעקבות הירידה במשקל שמושגת לאחר הניתוח.


למי מתאים ניתוח שרוול ולמי לא?

ניתוחי קיצור קיבה וביניהם גם ניתוח שרוול מיועדים לבעלי השמנת יתר קיצונית, שמוגדרת בשפה הרפואית כחולנית (מורבידית), עם מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40 או לאנשים עם BMI בין 35 ל-40 עם גורמי סיכון נוספים כגון מחלות לב, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם או שומנים בדם, הפסקות נשימה בשינה, כבד שומני ובעיות אורתופדיות או בעיות פוריות שנובעות מהמשקל העודף. 


ניתוח שרוול אינו מתאים לאנשים הסובלים מהחזר ושטי או מבקע סרעפתי גדול. 


הכנה ובדיקות לפני הניתוח 

לפני הניתוח המטופל יעבור הערכה על ידי צוות רפואי שכולל רופא מנתח, פנימאי ורופא מרדים, דיאטנית ופסיכולוג או עובדת סוציאלית. הערכה זו נועדה לברר את התאמת הניתוח למטופל - לעודף המשקל שלו, מחלות רקע, הרגלי האכילה, מצב הרגשי והתנהגות.

כחלק מהכנה, המטופל יקבל מידע אודות השלבים לפני ואחרי הניתוח, לרבות הדרכה לדיאטה, וחשיבות המעקב והמפגשים אחרי הניתוח.

  

בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, איזון גלוקוז ושומנים בדם, רמות ויטמינים ומינרלים מסוימים ותפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; בדיקות הדמיה כמו צילום חזה, ושט וקיבה, גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

המטופל יקבל הנחיות מדויקות מהצוות הרפואי לגבי מה ואיך מותר לו לאכול ומתי ניתן להוסיף מזונות שונים. בדרך כלל, בשבוע הראשון אחרי ניתוח שרוול מותר לצרוך נוזלים בלבד (מים, תה, מרק צח, מיצי פרי מדוללים במים), אפשר להוסיף חלב או יוגורט במחצית השנייה של השבוע. חשוב להקפיד על מנות קטנות מאד בכל פעם ושתייה של 8-10 כוסות נוזלים ביום. מומלץ ליטול מולטי-ויטמין נוזלי או בטבליות ללעיסה.


בשבוע השני – אוכלים מזונות רכים וטחונים במנות קטנות ולאט ולהפריד בין אכילה  לשתייה. בשבוע השלישי אפשר להגדיל את מגוון המזונות בהתאם לתחושה האישית. בשלב זה לא חייבים לטחון אותם, אלא לפורר במזלג. אך בכל מקרה, יש לאכול מנות קטנות, ללעוס היטב ולהימנע משתייה בזמן הארוחה. אכילת כמות גדולה מדי או מהר מדי עלולה לגרום לתחושת חנק או בחילה. 


חשוב להימנע ממשקאות מוגזים, חמוצים (עלולים לגרות את הקיבה) וממזונות עתירי סיבים או כאלו שמכילים גרעינים מחשש להיווצרות חסימה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

ניתוח שרוול לקיצור קיבה עלול לגרום לסיבוכים הבאים: היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי, דליפה מאזור החתך בקיבה (1%-5%, פחות מאשר בניתוחי מעקף) או התפתחות זיהום. בעקבות השינויים במבנה הקיבה עלולים להופיע בחילות, הקאות, סלידה מאוכל, היצרות ה"שרוול" או שיתוק חלקי של הקיבה שמעכב את ההתרוקנות שלה. חלק קטן מאד מהמנותחים עלולים לפתח צרבת, כאב או עווית בוושט. יתכן גם נזק בלתי הפיך לעצבי הקיבה שעלולים לגרום לבחילה.

בנוסף, יתכנו חוסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים מסוימים.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוח מעקף קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון.

מאמרים לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

מאמרים נוספים בתחום
הארוחות החלביות של שבועות נראות לנו נחמדות וקלילות יותר מארוחות בשריות, אליהן אנחנו רגילים מחגים אחרים (אלו מאיתנו שאינם צמחונים, כמובן). אבל מה שבטוח, זה מוצרי החלב ברובם ממש לא דלים בשומן. מוצרי חל...
מחקר שפורסם בפברואר 2013 בעיתון PLOS ONE שופך אור נוסף על ההשפעות האפשריות של צריכת סוכר על בריאותנו ומצביע על קשר בין עלייה בזמינות הסוכר באזורים מסוימים בעולם לבין שכיחות הופעתה של מחלת הסוכרת באזור...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

בתחום
רדוקטיל, או בשמו המסחרי Sibutramine, הוא תכשיר לירידה במשקל. לרדוקטיל השפעה סלקטיבית על רמות של חומרים ביוכימיים ספציפיים (סרוטונין, נוראדרנלין, ובמידה פחותה דופאמין), המתווכים את ההעברה במסלולים ...
הזנה פומית, הנקראת גם אנטרלית, משמשת כתחליף למזון בחולים שלא יכולים לאכול, נמצאים במצב רפואי קשה, או כתוספת למזון. הם מכילים רכיבי מזון שונים מאוזנים, ועפ"י הצרכים השונים. היא ניתנת בד"כ דרך זונדה...

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצירות וAR בתשבע 25/11/2020 12:27
  • שלום ד"ר, הבנתי שעצירות היא משהו שכיח כשנותנים פורמולות AR ושיש כאלה שפחות גורמות לזה כמו אנפמיל. האם זה נכון? האם יש עדיפות להסמכת תמל רגיל במקום AR מחשש לעצירות?

  • + הוסף תגובה
עצירות דר' דן קרטר 25/11/2020 22:14
דם רקטלי היתוש 25/11/2020 10:45
  • שנים רבות אני סובלת מדם רקטלי לאחרונה עשיתי דם סמוי- יצא שלילי אחרי תקופת מה עשיתי קולונוסקופיה- ( לפני שנה) לא היו ממצאים חריגים דהיינו הבדיקה תקינה הייתה רגיעה ואולם לאחרונה מידי פעם ישנו דימום רקטלי- האם יש לי סיבה לדאגה? בדיקות שעליי לעשות?

  • + הוסף תגובה
דימום רקטלי דר' דן קרטר 25/11/2020 22:13
  • שלום מדובר ככל הנראה בדימום מטחורים ניתן להרגע בהנתן והקולונוסקופיה הייתה תקינה ובהכנה טובה

  • + הוסף תגובה
הליקובקטור פלורי יעל 24/11/2020 15:23
  • שלום, גילו אצל חבר שלי את החיידק הליקובקטור פלורי בקיבה רציתי לדעת האם זה חיידק מדבק? הרופאה שלו אמרה שלא אבל באינטרנט קראתי שכן, אני סובלת מכאבי בטן שבאים והולכים ואי נוחות בבטן לכן רציתי לדעת האם יכול להיות שנדבקתי ממנו?

  • + הוסף תגובה
הליקובקטר דר' דן קרטר 24/11/2020 22:54
  • שלום החיידק מדבק, אולם לא בדרך הרגילה בדרך כלל מדובר בהדבקה בגיל הילדות עקב שימשו בכלים משותפים

  • + הוסף תגובה
חיידק יעל 25/11/2020 01:07

הצטרפו לאינדקס הרופאים!