//

ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה ( Sleeve gastrectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

ניתוח קיצור קיבה מסוג שרוול נחשב לאחד הנפוצים ביותר בישראל, הוא מהווה כ-80% מכלל הניתוחים הבריאטריים, שמיועדים לטפל בהשמנת יתר במקרים שטיפולים אחרים כשלו. במהלך ניתוח שרוול כורתים באופן בלתי הפיך חלק גדול מהקיבה, כך שנשאר רק אזור מוארך דמוי שרוול, אך זה לא משנה את התפקוד התקין של הקיבה.


קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת


הירידה המשמעותית במשקל בעקבות הניתוח מושגת בזכות צמצום כמות האוכל שמכניסים לגוף. עם זאת, מומלץ לשלב את הניתוח עם תוכנית לשינוי תזונה והתנהגות, אורח חיים בריא ופעילות גופנית כדי לשמור עלי התוצאות לאורך זמן.

ניתוח קיצור קיבה שרוול


איך מתבצע ניתוח שרוול?

ניתוח קיצור קיבה שרוול נמשך כשעה-שעתיים תחת הרדמה מלאה. הוא מבוצע בהליך לפרוסקופי (דרך מספר חתכים קטנים, ללא צורך בפתיחת הבטן), שבמהלכו כורתים חלק גדול מהקיבה ומשאירים מעין שרוול שנפחו נע בין 50 ל-200 מ"ל לאורך העקומה הקטנה של הקיבה. ניתוח שרוול אינו מערב את המעיים ואת העצבים באזור הקיבה, בניגוד לניתוח מעקף קיבה


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


איך יורדים במשקל בעקבות ניתוח שרוול?

בעקבות הניתוח, כמויות המזון והקלוריות שאפשר לאכול יורדות בצורה משמעותית, אך הוא אינו גורם לירידה בספיגת מרכיבי המזון. בנוסף, פוחתות גם רמות הגרלין (הורמון הרעב שמיוצר בקיבה) וגורמות לירידה בתיאבון. בסופו של דבר, אנשים שעברו ניתוח שרוול מרגישים שבעים כבר אחרי אכילת מנות קטנות מאד. 


תוצאות הניתוח

ניתוח שרוול מוביל לירידה של כמעט שני שליש מן המשקל העודף בממוצע בתוך שנה ראשונה ולאיבוד של מעט יותר ממחצית המשקל העודף עד כשמונה שנים לאחר הניתוח. 

בנוסף, חל שיפור הדרגתי באיזון רמות הסוכר ובמחלות אחרות שקשורות להשמנה בעקבות הירידה במשקל שמושגת לאחר הניתוח.


למי מתאים ניתוח שרוול ולמי לא?

ניתוחי קיצור קיבה וביניהם גם ניתוח שרוול מיועדים לבעלי השמנת יתר קיצונית, שמוגדרת בשפה הרפואית כחולנית (מורבידית), עם מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40 או לאנשים עם BMI בין 35 ל-40 עם גורמי סיכון נוספים כגון מחלות לב, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם או שומנים בדם, הפסקות נשימה בשינה, כבד שומני ובעיות אורתופדיות או בעיות פוריות שנובעות מהמשקל העודף. 


ניתוח שרוול אינו מתאים לאנשים הסובלים מהחזר ושטי או מבקע סרעפתי גדול. 


הכנה ובדיקות לפני הניתוח 

לפני הניתוח המטופל יעבור הערכה על ידי צוות רפואי שכולל רופא מנתח, פנימאי ורופא מרדים, דיאטנית ופסיכולוג או עובדת סוציאלית. הערכה זו נועדה לברר את התאמת הניתוח למטופל - לעודף המשקל שלו, מחלות רקע, הרגלי האכילה, מצב הרגשי והתנהגות.

כחלק מהכנה, המטופל יקבל מידע אודות השלבים לפני ואחרי הניתוח, לרבות הדרכה לדיאטה, וחשיבות המעקב והמפגשים אחרי הניתוח.

  

בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, איזון גלוקוז ושומנים בדם, רמות ויטמינים ומינרלים מסוימים ותפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; בדיקות הדמיה כמו צילום חזה, ושט וקיבה, גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

המטופל יקבל הנחיות מדויקות מהצוות הרפואי לגבי מה ואיך מותר לו לאכול ומתי ניתן להוסיף מזונות שונים. בדרך כלל, בשבוע הראשון אחרי ניתוח שרוול מותר לצרוך נוזלים בלבד (מים, תה, מרק צח, מיצי פרי מדוללים במים), אפשר להוסיף חלב או יוגורט במחצית השנייה של השבוע. חשוב להקפיד על מנות קטנות מאד בכל פעם ושתייה של 8-10 כוסות נוזלים ביום. מומלץ ליטול מולטי-ויטמין נוזלי או בטבליות ללעיסה.


בשבוע השני – אוכלים מזונות רכים וטחונים במנות קטנות ולאט ולהפריד בין אכילה  לשתייה. בשבוע השלישי אפשר להגדיל את מגוון המזונות בהתאם לתחושה האישית. בשלב זה לא חייבים לטחון אותם, אלא לפורר במזלג. אך בכל מקרה, יש לאכול מנות קטנות, ללעוס היטב ולהימנע משתייה בזמן הארוחה. אכילת כמות גדולה מדי או מהר מדי עלולה לגרום לתחושת חנק או בחילה. 


חשוב להימנע ממשקאות מוגזים, חמוצים (עלולים לגרות את הקיבה) וממזונות עתירי סיבים או כאלו שמכילים גרעינים מחשש להיווצרות חסימה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

ניתוח שרוול לקיצור קיבה עלול לגרום לסיבוכים הבאים: היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי, דליפה מאזור החתך בקיבה (1%-5%, פחות מאשר בניתוחי מעקף) או התפתחות זיהום. בעקבות השינויים במבנה הקיבה עלולים להופיע בחילות, הקאות, סלידה מאוכל, היצרות ה"שרוול" או שיתוק חלקי של הקיבה שמעכב את ההתרוקנות שלה. חלק קטן מאד מהמנותחים עלולים לפתח צרבת, כאב או עווית בוושט. יתכן גם נזק בלתי הפיך לעצבי הקיבה שעלולים לגרום לבחילה.

בנוסף, יתכנו חוסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים מסוימים.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוח מעקף קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון.

מאמרים לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

מאמרים נוספים בתחום
הארוחות החלביות של שבועות נראות לנו נחמדות וקלילות יותר מארוחות בשריות, אליהן אנחנו רגילים מחגים אחרים (אלו מאיתנו שאינם צמחונים, כמובן). אבל מה שבטוח, זה מוצרי החלב ברובם ממש לא דלים בשומן. מוצרי חל...
מחקר שפורסם בפברואר 2013 בעיתון PLOS ONE שופך אור נוסף על ההשפעות האפשריות של צריכת סוכר על בריאותנו ומצביע על קשר בין עלייה בזמינות הסוכר באזורים מסוימים בעולם לבין שכיחות הופעתה של מחלת הסוכרת באזור...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

בתחום
רדוקטיל, או בשמו המסחרי Sibutramine, הוא תכשיר לירידה במשקל. לרדוקטיל השפעה סלקטיבית על רמות של חומרים ביוכימיים ספציפיים (סרוטונין, נוראדרנלין, ובמידה פחותה דופאמין), המתווכים את ההעברה במסלולים ...
הזנה פומית, הנקראת גם אנטרלית, משמשת כתחליף למזון בחולים שלא יכולים לאכול, נמצאים במצב רפואי קשה, או כתוספת למזון. הם מכילים רכיבי מזון שונים מאוזנים, ועפ"י הצרכים השונים. היא ניתנת בד"כ דרך זונדה...

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:14
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
רעב תמידי דר' דן קרטר 27/07/2020 00:03
 • שלום ממליץ על בדיקת הליקובקטר במידה ושלילי להמשיך לגסטרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה אתי 27/07/2020 14:43
 • אני אמורה לחשוש מזה?זה נשמע משהו מסוכן חוששת לעשות בדיקת גסטרו

 • + הוסף תגובה
חוששת דר' דן קרטר 27/07/2020 22:32
 • אין מה לחשוש אם זה מפריע תעברי בירור אם לא מפריע- אז לא

 • + הוסף תגובה
בדיקת המוגלובין וקולונסקופיה רוני 25/07/2020 22:27
 • שלום רב. בן 64, צמחוני. אוכל הרבה פירות וירקות. אחרי מעקפים, נוטל אספירין, ביסופרולול ללחץ דם, סטטור לכולסטרול וציפרלקס. בדיקת המוגלובין לפני שבוע הייתה 13.2, לפני 3 חודשים - 13.7, לפני חצי שנה ושנה - 14. הערכים של IRON ופריטין תקינים תמיד. וכנ"ל B12, בלוטת התריס וגלוקוז. רופאת המשפחה המתלמדת סברה שכדאי להתייעץ עם מומחה גסטרו אם לבצע קולונסקופיה - ב-2016 ביצעתי בדיקה זו שהייתה תקינה. רופאת המשפחה הקבועה החליטה לחזור על הבדיקות בעוד חצי שנה. פוחד לעבור הבדיקה הפולשנית שוב ואשמח להיוודע מה דעתך. אגב, 3 חודשים אחרונים נטלתי תוספי תזונה של ליקוריץ ושום שחור וכעת הפסקתי. תודה רבה ושבוע טוב ומבורך!

 • + הוסף תגובה
קולונוסקופיה דר' דן קרטר 25/07/2020 23:00
 • שלום אם אין חסר ברזל, הרי סביר שהאנמיה לא נובעת מפגיעה במערכת העיכול ולכן אם ההמוגלובין יציב וקלונוסקופיה לפני מספר שנים תקינה, ניתן לעקוב בלבד

 • + הוסף תגובה
בדיקת המוגלובין וקולונסקופיה רוני 26/07/2020 07:51
 • תודה רבה למענה המהיר והמנומק. שבוע טוב וכל טוב!

 • + הוסף תגובה
בליעת עצם עוף יוסי 25/07/2020 13:04
 • לא ידוע גודל העצם בזמן הבליעהואם היה חד בקצוות עברו 10 ימים יציאות רגילות של קיבה ובליעה טובה הרגשה לא נעימה כאב המום במרכז הבטן העליונה מתחת לצלעות האם ייתכן שהעצם התפוררה ויצאה בגללהבליעה והיציאות ובלי תופעותצריבות הקאות או כל דבר אחר חוץ או שתקועה ובגלל זה הכאב ההמום וההרגשה הלא נעימה ולמה צריך לשים לב לאיזה תופעה או שינוי ואם זה אמור לעבור בהמשך לשאלתי בליעת עצם אגי בן 62

 • + הוסף תגובה
בליעת עצם דר' דן קרטר 25/07/2020 22:49
 • שלום יוסי קש לדעת אם נגרם נזק אך אם קיים כאב, אין ספק ש שלפנות לבדיקה ממליץ שתפנה קודם כל לרופא המשפחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!