ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה ( Sleeve gastrectomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום גסטרואנטרולוגיה

ניתוח קיצור קיבה מסוג שרוול נחשב לאחד הנפוצים ביותר בישראל, הוא מהווה כ-80% מכלל הניתוחים הבריאטריים, שמיועדים לטפל בהשמנת יתר במקרים שטיפולים אחרים כשלו. במהלך ניתוח שרוול כורתים באופן בלתי הפיך חלק גדול מהקיבה, כך שנשאר רק אזור מוארך דמוי שרוול, אך זה לא משנה את התפקוד התקין של הקיבה.


קראו עוד: חושבים לעבור ניתוח קיצור קיבה? כל מה שאתם חייבים לדעת


הירידה המשמעותית במשקל בעקבות הניתוח מושגת בזכות צמצום כמות האוכל שמכניסים לגוף. עם זאת, מומלץ לשלב את הניתוח עם תוכנית לשינוי תזונה והתנהגות, אורח חיים בריא ופעילות גופנית כדי לשמור עלי התוצאות לאורך זמן.

ניתוח קיצור קיבה שרוול


איך מתבצע ניתוח שרוול?

ניתוח קיצור קיבה שרוול נמשך כשעה-שעתיים תחת הרדמה מלאה. הוא מבוצע בהליך לפרוסקופי (דרך מספר חתכים קטנים, ללא צורך בפתיחת הבטן), שבמהלכו כורתים חלק גדול מהקיבה ומשאירים מעין שרוול שנפחו נע בין 50 ל-200 מ"ל לאורך העקומה הקטנה של הקיבה. ניתוח שרוול אינו מערב את המעיים ואת העצבים באזור הקיבה, בניגוד לניתוח מעקף קיבה


קראו עוד: כיצד לנהוג לאחר ניתוח קיצור קיבה


איך יורדים במשקל בעקבות ניתוח שרוול?

בעקבות הניתוח, כמויות המזון והקלוריות שאפשר לאכול יורדות בצורה משמעותית, אך הוא אינו גורם לירידה בספיגת מרכיבי המזון. בנוסף, פוחתות גם רמות הגרלין (הורמון הרעב שמיוצר בקיבה) וגורמות לירידה בתיאבון. בסופו של דבר, אנשים שעברו ניתוח שרוול מרגישים שבעים כבר אחרי אכילת מנות קטנות מאד. 


תוצאות הניתוח

ניתוח שרוול מוביל לירידה של כמעט שני שליש מן המשקל העודף בממוצע בתוך שנה ראשונה ולאיבוד של מעט יותר ממחצית המשקל העודף עד כשמונה שנים לאחר הניתוח. 

בנוסף, חל שיפור הדרגתי באיזון רמות הסוכר ובמחלות אחרות שקשורות להשמנה בעקבות הירידה במשקל שמושגת לאחר הניתוח.


למי מתאים ניתוח שרוול ולמי לא?

ניתוחי קיצור קיבה וביניהם גם ניתוח שרוול מיועדים לבעלי השמנת יתר קיצונית, שמוגדרת בשפה הרפואית כחולנית (מורבידית), עם מדד מסת הגוף (BMI) מעל 40 או לאנשים עם BMI בין 35 ל-40 עם גורמי סיכון נוספים כגון מחלות לב, סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם או שומנים בדם, הפסקות נשימה בשינה, כבד שומני ובעיות אורתופדיות או בעיות פוריות שנובעות מהמשקל העודף. 


ניתוח שרוול אינו מתאים לאנשים הסובלים מהחזר ושטי או מבקע סרעפתי גדול. 


הכנה ובדיקות לפני הניתוח 

לפני הניתוח המטופל יעבור הערכה על ידי צוות רפואי שכולל רופא מנתח, פנימאי ורופא מרדים, דיאטנית ופסיכולוג או עובדת סוציאלית. הערכה זו נועדה לברר את התאמת הניתוח למטופל - לעודף המשקל שלו, מחלות רקע, הרגלי האכילה, מצב הרגשי והתנהגות.

כחלק מהכנה, המטופל יקבל מידע אודות השלבים לפני ואחרי הניתוח, לרבות הדרכה לדיאטה, וחשיבות המעקב והמפגשים אחרי הניתוח.

  

בנוסף, המטופל יבצע סדרת בדיקות דם הכוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, איזון גלוקוז ושומנים בדם, רמות ויטמינים ומינרלים מסוימים ותפקודי בלוטת התריס, הכבד והכליות; בדיקות הדמיה כמו צילום חזה, ושט וקיבה, גסטרוסקופיה אולטרסאונד בטן ובדיקות אחרות, כמו א.ק.ג., לפי הצורך.


תזונה והתאוששות אחרי הניתוח

המטופל יקבל הנחיות מדויקות מהצוות הרפואי לגבי מה ואיך מותר לו לאכול ומתי ניתן להוסיף מזונות שונים. בדרך כלל, בשבוע הראשון אחרי ניתוח שרוול מותר לצרוך נוזלים בלבד (מים, תה, מרק צח, מיצי פרי מדוללים במים), אפשר להוסיף חלב או יוגורט במחצית השנייה של השבוע. חשוב להקפיד על מנות קטנות מאד בכל פעם ושתייה של 8-10 כוסות נוזלים ביום. מומלץ ליטול מולטי-ויטמין נוזלי או בטבליות ללעיסה.


בשבוע השני – אוכלים מזונות רכים וטחונים במנות קטנות ולאט ולהפריד בין אכילה  לשתייה. בשבוע השלישי אפשר להגדיל את מגוון המזונות בהתאם לתחושה האישית. בשלב זה לא חייבים לטחון אותם, אלא לפורר במזלג. אך בכל מקרה, יש לאכול מנות קטנות, ללעוס היטב ולהימנע משתייה בזמן הארוחה. אכילת כמות גדולה מדי או מהר מדי עלולה לגרום לתחושת חנק או בחילה. 


חשוב להימנע ממשקאות מוגזים, חמוצים (עלולים לגרות את הקיבה) וממזונות עתירי סיבים או כאלו שמכילים גרעינים מחשש להיווצרות חסימה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה – התמודדות נפשית לפני ואחרי


סיכונים וסיבוכי הניתוח

ניתוח שרוול לקיצור קיבה עלול לגרום לסיבוכים הבאים: היווצרות קריש דם או תסחיף ריאתי, דליפה מאזור החתך בקיבה (1%-5%, פחות מאשר בניתוחי מעקף) או התפתחות זיהום. בעקבות השינויים במבנה הקיבה עלולים להופיע בחילות, הקאות, סלידה מאוכל, היצרות ה"שרוול" או שיתוק חלקי של הקיבה שמעכב את ההתרוקנות שלה. חלק קטן מאד מהמנותחים עלולים לפתח צרבת, כאב או עווית בוושט. יתכן גם נזק בלתי הפיך לעצבי הקיבה שעלולים לגרום לבחילה.

בנוסף, יתכנו חוסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים מסוימים.


ממשיכים לדבר על זה בפורום קיצור קיבה


עוד על ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים): ניתוח קיצור קיבהניתוח מעקף קיבה, ניתוחי מעקף תריסריון.

מאמרים לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

מאמרים נוספים בתחום
הארוחות החלביות של שבועות נראות לנו נחמדות וקלילות יותר מארוחות בשריות, אליהן אנחנו רגילים מחגים אחרים (אלו מאיתנו שאינם צמחונים, כמובן). אבל מה שבטוח, זה מוצרי החלב ברובם ממש לא דלים בשומן. מוצרי חל...
מחקר שפורסם בפברואר 2013 בעיתון PLOS ONE שופך אור נוסף על ההשפעות האפשריות של צריכת סוכר על בריאותנו ומצביע על קשר בין עלייה בזמינות הסוכר באזורים מסוימים בעולם לבין שכיחות הופעתה של מחלת הסוכרת באזור...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח שרוול קיבה, קיצור קיבה

בתחום
רדוקטיל, או בשמו המסחרי Sibutramine, הוא תכשיר לירידה במשקל. לרדוקטיל השפעה סלקטיבית על רמות של חומרים ביוכימיים ספציפיים (סרוטונין, נוראדרנלין, ובמידה פחותה דופאמין), המתווכים את ההעברה במסלולים ...
הזנה פומית, הנקראת גם אנטרלית, משמשת כתחליף למזון בחולים שלא יכולים לאכול, נמצאים במצב רפואי קשה, או כתוספת למזון. הם מכילים רכיבי מזון שונים מאוזנים, ועפ"י הצרכים השונים. היא ניתנת בד"כ דרך זונדה...

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי טיסה דן 02/12/2020 14:37
  • שלום לפי כל הבדיקות שעשית מ א ועד ת אני בתחילת שחמת עקב סכרת כבד שומני כתבתי פה כמה פעמים ירידה של 18 קילו כבר אינזימי הבכבד ברוך השם בנורמה לאחר הדיאטה השאלה עם קיים דליה או 2 ממש מינימליות קימת איזה בעיה לטוס או לא קשור בכלל כי אני טס יום ראשון 6 שעות ת

  • + הוסף תגובה
בדיקת ctu - תוצאות סיגל 02/12/2020 09:07
  • שלום רב, בת 48 בריאה בדר"כ. נשלחתי לבדיקת ctu ע"י אורולוג עקב דימום בשתן ולאחר שבדיקת שתן יצאה תקינה וגם בדיקת ציטולוגיה נמצאה תקינה. בבדיקה נמצא כי הכליות תקינות למעט אבן בגביע העליון בקוטר 0.7 ס"מ. בנוסף, נכתב בסיכום כי "כבד בגודל ובמבנה תקינים, תהליך בקוטר 1.8 ס"מ באיזור כיפת הכבד, בנוסף בקוטר 0.7 באיזור כיס המרה, בנוסף בקוטר 0.6 ס"מ באונה השמאלית ובקוטר 0.8 ס"מ בסגמנט. התהליכים מלווים ב-THAD היפודנסיים עד איזודנסיים ללא הזרקת חומר ניגוד, עוברים האדרה חזקה בשלב העורקי ואינם עוברים שטיפה בשלב המאוחר. לבלב במרקם ובמימדים תקינים, לולאות המעי הדק ברוחב ובמימדים תקינים, איברי האגן שמורים ודרכי המרה אינן מורחבות. לסיכום - אבחנה מבדלת flash filling hemangioma." הומלץ לשקול ביצוע MRI מולטיפזי לכבד. התוצאות מלחיצות אותי מאוד... האם יש סיבה לדאגה? האם מדובר בגידולים סרטניים? מה ניתן לעשות? כמובן שקבעתי תור ל-MRI אבל זה רק עוד חודש... תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
פטרייה הדר 01/12/2020 20:26
  • דר הירש שלום רב, כמעט מזה שנה שאני סובלת,סובלת,סובלת מטעם מר וריח רע בפה 24/7! הייתי בשלל בדיקות שמהן לא יצאה שום הבחנה,עי שלל רופאים. אחרי חקירה באינטרנט אני חושדת כי ייתכן ויש לי קנדידה. רציתי לשאול אותך:1-האם קנדידה בפה בהכרח מצביעה על קנדידה במערכת העיכול? 2-אם לקחתי פרו ביוטיקה וזה לא עזר (אבל לא טיפלתי בפה) זה אומר שאין קנדידה במערכת העיכול? תודה לך!

  • + הוסף תגובה
קנדידה ד"ר אייל הירש 01/12/2020 23:38
  • שלום הדר, ריח רע מהפה מדווח בכ30% מהאוכלוסיה, לרבע מהם אין ממצא של ריח רע בבדיקת רופא. כ90% מהסיבות לריח רע מהפה קשורות לבריאות הפה והלוע ורוב הסיבות לריח רע קשורות לחיידקי הפה : דלקות חניכיים, דלקות בשיניים, הצטברות חיידקים בחריצי הלשון, תותבות מלוכלכות, יובש פה, בעיות בשקדים. סיבות מאוד נדירות הן פיסטולה בין הושט למעי הגס, זיהומי ריאות, סעיפים בושט, הליקובקטר פילורי וריפלוקס (לא מוכחים ממש כגורמים). הבדיקות הראשוניות צריכות להתבצע על ידי רופא שיניים, ובהמשך אם הכל תקין פה ולסת. במידה ואין סיבה ברורה ההמלצות הן: - שמירה על הגיינת פה כולל חוט דנטלי - ניקיון של חלק הלשון האחורית - שטיפת פה עם כלורהקסידין לפני השינה לעיסת מסטיק ללא סוכר (מגרה הפרשת רוק) באשר לקנדידה: קנדידה היא פטריה שלרוב נמצאת בגוף האדם בלי לגרום לזיהום, בעיקר במערכת העיכול. במטופלים עם דיכוי מע' החיסון או מטופלים שלוקחים אנטיביוטיקה או סטרואידים, קנדידה יכולה לגרום לזיהום במערכת העיכול, בלוע או בדרכי המין. אצל רוב האנשים אפשר למצוא קנדידה בדגימות רוק אולם לא כגורמת מחלה. לרוב הבעיה שהקנדידה מואשמת בה לא קשורה אליה, ושרלטנים מנצלים את העובדה שניתן לבודד קנדידה מכל אחד. בזמן זיהום בקנדידה (במדוכאי חיסון) יש צורך בטיפול אנטי פטרייתי ולא בפרוביוטיקה שאינה יעילה. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!