היסטרוסקופיה ( Hysteroscopy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

משמעות המונח היסטרוסקופיה ביוונית היא התבוננות ברחם (היסטר = רחם, סקופיה = התבוננות). בפעולה זו, מוחדר דרך הנרתיק וצוואר הרחם סיב אופטי המאפשר התבוננות ברחם, בצוואר הרחם ובפתחי החצוצרות. 

קיימים שני סוגים של היסטרוסקופיה:

היסטרוסקופיה אבחנתית - בדיקה שמטרתה לאבחן מצבים רפואיים גינקולוגיים.

 היסטרוסקופוה ניתוחית - שיטת טיפול בהפרעות גינקולוגיות ברחם, בצוואר הרחם ובפתחי החצוצרות.

היסטרוסקופיה יכולה לשמש לאבחנה ולטיפול גם יחד.

שיפור ההכשרה הרפואית, שיפור והקטנת המכשור הרפואי והעובדה שניתן לבצע בדיקה זו גם במרפאות הופכת את ההיסטרוסקופיה לאחת הבדיקות הגניקולוגיות הנפוצות ביותר.

ההפרעות אותן ניתן לאבחן ובהן ניתן לטפל בעזרת היסטרוסקופיה הן: :

- דימום לא תקין מהרחם.

- עיבוי, שרירנים או פוליפים ברירית הרחם, מצב של גידולים לא ממאירים הגורמים לכאבים או לתופעות אחרות.

- הידבקויות של רירית הרחם (אשרמן) - מצב הגורם לבעיות פוריות. לכן יש צורך לאבחן אותו במסגרת בירור כולל של הפרעות פוריות וכן לטפל בו.

- מומים מבניים אחרים ברחם, כמו מחיצה - מומים מולדים ברחם העלולים לגרום לאי-פריון או להפלות מוקדמות, בהם ניתן לטפל בעזרת היסטרוסקופיה.

- גופים זרים או מצבים של שאריות הריון בחלל הרחם - מצב בו יש גופים זרים ברחם העלול להוביל לזיהום ולתהליך דלקתי. לכן יש לפנות את השאריות.

- נגעים ממאירים ושפירים נוספים ברירית הרחם.

אסור לבצע היסטרוסקופיה במקרים של הריון, זיהום בכליות, או כאשר ידוע על קיומו של גידול סרטני ברירית הרחם או בצוואר הרחם.

אישה בחדר ניתוח לפני בדיקת היסטרוסקופיה, גניקולוגית מחדירה את הסיב האופטי


גניקולוג מומחה. פיתח את שיטת הטיפול של היסטרוסקופיה בלייזר.

הכנה להיסטרוסקופיה

בקרב נשים לפני גיל המעבר, הזמן האידיאלי לביצוע היסטרוסקופיה הוא בימים שלאחר סיום הדימום החודשי. בנשים בעלות מחזורים לא סדירים, ביצוע היסטרוסקופיה בזמן מתאים יכול להיות מעט יותר מורכב. בנשים לאחר גיל הבלות, ניתן לבצע את ההיסטרוסקופיה בכל שלב.

כאשר ההיסטרוסקופ הוא בקוטר העולה על 5 מ"מ, יש צורך בהרחבה של צוואר הרחם לפני הפעולה. את צוואר הרחם מרחיבים בעזרת סדרה של מרחיבי צוואר בעלי קוטר עולה. ישנם מקרים בהם נותנים תרופה הניטלת בליעה או ישירות לצוואר הרחם כדי לסייע לתהליך הרחבת הצוואר והפחתת הכאב.

ניתן לבצע את הפעולה ללא הרדמה, בעזרת הרדמה מקומית בזריקה לצוואר הרחם, הרדמה אזורית לחוט השדרה או הרדמה כללית. סוג ההרדמה תלוי באופי הפעולה המבוצעת. כאשר ההיסטרוסקופיה מתבצעת המרפאה, היא מבוצעת לרוב ללא הרדמה או בהרדמה מקומית בלבד. לעיתים, נותנים בשילוב עם ההרדמה תרופות לטשטוש או הרגעה כדי להפחית את המתח בזמן הפעולה ולהגביר את נינוחות הנבדקת.

ההליך של הבדיקה

לאחר הרחבת הצוואר, מוכנס ההיסטרוסקופ דרך צוואר הרחם. בשלב הבא, מנפחים את הרחם בעזרת נוזל או גז כדי לאפשר התבוננות על כל חלקי הרחם. אם מתגלה במהלך הפרוצדורה ממצא המחייב התערבות, ניתן לטפל בבעיה באופן מיידי ללא צורך בביצוע פרוצדורה חוזרת. כך, ניתן לבצע פעולות שונות, כמו לקיחת ביופסיות של ממצא חשוד, כריתה של ממצא חשוד או שרירנים, הפרדת הידבקויות של רירית הרחם, פינוי גופים זרים או שאריות הריון מחלל הרחם ועוד.

לאחר הפעולה, עלולים להיות כאבים ותחושת נפיחות בבטן החולפים תוך דקות עד שעות. ניתן לטפל בכאבים בעזרת משככי כאבים רגילים, כמו אקמול, אופטלגין נורופן וכדומה. לעיתים מופיעים דימומים לאחר ההליך. במידה והדימומים כבדים או במקרה של הפרשות כבדות אחרות, חום או כאבים בלתי נסבלים לאחר ההליך, יש ליצור קשר עם הרופא.

סיבוכים אפשריים

הליך זה הוא בטוח יחסית ושיעור הסיבוכים עומד על 2-3 סיבוכים לכל אלף הליכים המבוצעים. הסיבוך השכיח ביותר הוא קרע בדופן הרחם אשר עלול אף לפגוע באיברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או לולאת המעי. סיבוכים אפשריים נוספים כוללים:

-הגדלת נפח הדם כתוצאה מספיגת כמות גדולה של הנוזל אל מחזור הדם ובעקבות כך הופעת בצקות בגפיים או בצקת ריאות

-דימום מרירית הרחם או מצוואר הרחם

-זיהום של רירית הרחם או זיהומים בדרכי השתן

-כאשר יש גידול ברירית הרחם, ההליך עלול לגרום להתפשטות הגידול.

מומחים


מאמרים לפי נושא היסטרוסקופיה

מאמרים נוספים בתחום
בדקי: האם את סובלת מדימום ווסתי מוגבר?דימום ווסתי מוגבר, כשמו כן הוא: בשיא המחזור, האישה צריכה להחליף תחבושת או טמפון כל שעתיים-שלוש כשאלו ספוגים לגמרי, והוא נמשך מעל 10 ימים. לעיתים מתלווים לדימומים ...
חלל הרחם הינו חלל סגור המצוי בחלקו העליון של צוואר הרחם ולכן לא ניתן לראותו בצורה ישירה, זאת בניגוד לנרתיק שהוא חלל פתוח שניתן להסתכל לתוכו בעזרת מפסק – (ספקולום). מסיבה זו קיים קושי לבצע פעולות אבחנת...

שאלות ותשובות לפי נושא היסטרוסקופיה

בתחום
ככל הנראה שבעשרת הימים הראשונים לא ייגרם נזק, אבל השימוש בסמים יכול למנוע את היקלטות ההריון. על כל פנים, כאשר מנסים להיכנס להריון, מומלץ לא להשתמש בחומרים כאלה. ד"ר נעמה ורבין - אינפומד
אסטרופם הוא אסטרוגן סינתטי. תרופה זו ניתנת כטיפול לכמה בעיות, בין השאר כטיפול הורמונלי חלופי (HRT) בתסמיני גיל המעבר, טיפול בבעיות אל-וסת האופייניות לשלב שלפני גיל המעבר, כטיפול בליקויים במחזור הווס...

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטרסאונד וגינלי מרינה 21/01/2020 18:05
  • שלום רב, אני מטופלת בגונל f של 50, והיום בפעם השנייה עשיתי בדיקות דם ו אולטרסאונד מעקב זקיקים, בדיקת דם: estrodiol 628pmol/l, lh 27.20iu/l, progestron 5.4 nmol/l יש זקיק מוביל של 20. וכמה זקיקים קטנים. הרופא שלי אמר שאין טעם לעשות הזרעה החודש כי כבר בייצתי. ואמר שיעשה היו זריקת אוביטרל ונקיים יחס מין היום ומחר. שאילתי היא אם כבר בייצתי האם יש טעם בכלל להזריק אוביטרל? ודבר שני בעלי חולה עם חום 38.5 בבית ורוב הסיכוי שביומיים האלה לא נקיים יחסי מין עקב מצבו. והיחסים האחרונים ניום ביום שבת. האם יש טעם להזריק אוביטרל לאור כל הנתונים הללו? תודה

  • + הוסף תגובה
תזמון יחסי מין בביוץ נעם 20/01/2020 16:17
  • היי ד"ר צהריים טובים מנסים להכנס להריון כמה חודשים.הריון ולידה תקינים לפני 3 וחצי שנים. בני 33. מספר הימים בין וסת לוסת לרוב 29 ימים. משתמשת בערכה לזיהוי ביוץ, הערכה יצאה חיובית בדיוק ביום ה14 לאחר תחילת המחזור והיתה חיוביות יומיים.יחסי מין בימים שלפני בדיקת הביוץ החיובית וגם ביומיים שבהן יצאה חיובית.ביום לאחר מכן לא.החשש שלי שדווקא יום הביוץ עצמו היה ביום או יומיים שאחרי ושפספסנו.לא יודעת אם רלוונטי אבל נצפו הפרשות פוריות גם ביום שאחרי בדיקת הביוץ . מציינת שבאותם ימים בעלי היה מעט חולה ולכן החשש שאיכות הזרע לא אידיאלית ( אין בעיית זרע ידועה ברגיל החשש רק בעקבות המחלה)אשמח לדעתך

  • + הוסף תגובה
ריבוי זקיקים הריון יעל 19/01/2020 19:43
  • שלום ד״ר ירושלמי בבדיקה בשבוע 6, ראו עובר עם דופק. הרופא אמר שיש גם ריבוי זקיקים ולנסות לא לעשות ספורט. חשוב לציין שמעקב זקיקים קודם להזרעה אך היום לי הרבה זקיקים (2 בשלים ועוד זקיקים קטנים-בינוניים) מה זה אומר בדיוק שיש עוד זקיקים? מתי הם אמורים להתמוסס וכמה אני אמורה לחשוש? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
ריבוי זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 20:33
  • בעיקרון אם השחלות מוגדלות בשל ריבוי זקיקים יש יותר סיכוי לשיזור שחלתי. השחלות הולכות וקטנות לגודל הנורמלי תוך מספר שבועות. במידה ואין כאבי בטן חריגים ניתן לחזור לבצע פעילות ספורטיבית רגילה.

  • + הוסף תגובה
תודה והמשך יעל 19/01/2020 20:48
תוספת ד"ר גיל ירושלמי 19/01/2020 21:14
  • פשוט בינתיים לא לקפוץ או לקיים יחסי מין פרועים... אין מה לעשות רק להמתין.

  • + הוסף תגובה
תודה :) יעל 19/01/2020 21:33

הצטרפו לאינדקס הרופאים!