היסטרוסקופיה ( Hysteroscopy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

משמעות המונח היסטרוסקופיה ביוונית היא התבוננות ברחם (היסטר = רחם, סקופיה = התבוננות). בפעולה זו, מוחדר דרך הנרתיק וצוואר הרחם סיב אופטי המאפשר התבוננות ברחם, בצוואר הרחם ובפתחי החצוצרות. 

קיימים שני סוגים של היסטרוסקופיה:

היסטרוסקופיה אבחנתית - בדיקה שמטרתה לאבחן מצבים רפואיים גינקולוגיים.

 היסטרוסקופוה ניתוחית - שיטת טיפול בהפרעות גינקולוגיות ברחם, בצוואר הרחם ובפתחי החצוצרות.

היסטרוסקופיה יכולה לשמש לאבחנה ולטיפול גם יחד.

שיפור ההכשרה הרפואית, שיפור והקטנת המכשור הרפואי והעובדה שניתן לבצע בדיקה זו גם במרפאות הופכת את ההיסטרוסקופיה לאחת הבדיקות הגניקולוגיות הנפוצות ביותר.

ההפרעות אותן ניתן לאבחן ובהן ניתן לטפל בעזרת היסטרוסקופיה הן: :

- דימום לא תקין מהרחם.

- עיבוי, שרירנים או פוליפים ברירית הרחם, מצב של גידולים לא ממאירים הגורמים לכאבים או לתופעות אחרות.

- הידבקויות של רירית הרחם (אשרמן) - מצב הגורם לבעיות פוריות. לכן יש צורך לאבחן אותו במסגרת בירור כולל של הפרעות פוריות וכן לטפל בו.

- מומים מבניים אחרים ברחם, כמו מחיצה - מומים מולדים ברחם העלולים לגרום לאי-פריון או להפלות מוקדמות, בהם ניתן לטפל בעזרת היסטרוסקופיה.

- גופים זרים או מצבים של שאריות הריון בחלל הרחם - מצב בו יש גופים זרים ברחם העלול להוביל לזיהום ולתהליך דלקתי. לכן יש לפנות את השאריות.

- נגעים ממאירים ושפירים נוספים ברירית הרחם.

אסור לבצע היסטרוסקופיה במקרים של הריון, זיהום בכליות, או כאשר ידוע על קיומו של גידול סרטני ברירית הרחם או בצוואר הרחם.

אישה בחדר ניתוח לפני בדיקת היסטרוסקופיה, גניקולוגית מחדירה את הסיב האופטי


הכנה להיסטרוסקופיה

בקרב נשים לפני גיל המעבר, הזמן האידיאלי לביצוע היסטרוסקופיה הוא בימים שלאחר סיום הדימום החודשי. בנשים בעלות מחזורים לא סדירים, ביצוע היסטרוסקופיה בזמן מתאים יכול להיות מעט יותר מורכב. בנשים לאחר גיל הבלות, ניתן לבצע את ההיסטרוסקופיה בכל שלב.

כאשר ההיסטרוסקופ הוא בקוטר העולה על 5 מ"מ, יש צורך בהרחבה של צוואר הרחם לפני הפעולה. את צוואר הרחם מרחיבים בעזרת סדרה של מרחיבי צוואר בעלי קוטר עולה. ישנם מקרים בהם נותנים תרופה הניטלת בליעה או ישירות לצוואר הרחם כדי לסייע לתהליך הרחבת הצוואר והפחתת הכאב.

ניתן לבצע את הפעולה ללא הרדמה, בעזרת הרדמה מקומית בזריקה לצוואר הרחם, הרדמה אזורית לחוט השדרה או הרדמה כללית. סוג ההרדמה תלוי באופי הפעולה המבוצעת. כאשר ההיסטרוסקופיה מתבצעת המרפאה, היא מבוצעת לרוב ללא הרדמה או בהרדמה מקומית בלבד. לעיתים, נותנים בשילוב עם ההרדמה תרופות לטשטוש או הרגעה כדי להפחית את המתח בזמן הפעולה ולהגביר את נינוחות הנבדקת.

ההליך של הבדיקה

לאחר הרחבת הצוואר, מוכנס ההיסטרוסקופ דרך צוואר הרחם. בשלב הבא, מנפחים את הרחם בעזרת נוזל או גז כדי לאפשר התבוננות על כל חלקי הרחם. אם מתגלה במהלך הפרוצדורה ממצא המחייב התערבות, ניתן לטפל בבעיה באופן מיידי ללא צורך בביצוע פרוצדורה חוזרת. כך, ניתן לבצע פעולות שונות, כמו לקיחת ביופסיות של ממצא חשוד, כריתה של ממצא חשוד או שרירנים, הפרדת הידבקויות של רירית הרחם, פינוי גופים זרים או שאריות הריון מחלל הרחם ועוד.

לאחר הפעולה, עלולים להיות כאבים ותחושת נפיחות בבטן החולפים תוך דקות עד שעות. ניתן לטפל בכאבים בעזרת משככי כאבים רגילים, כמו אקמול, אופטלגין נורופן וכדומה. לעיתים מופיעים דימומים לאחר ההליך. במידה והדימומים כבדים או במקרה של הפרשות כבדות אחרות, חום או כאבים בלתי נסבלים לאחר ההליך, יש ליצור קשר עם הרופא.

סיבוכים אפשריים

הליך זה הוא בטוח יחסית ושיעור הסיבוכים עומד על 2-3 סיבוכים לכל אלף הליכים המבוצעים. הסיבוך השכיח ביותר הוא קרע בדופן הרחם אשר עלול אף לפגוע באיברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או לולאת המעי. סיבוכים אפשריים נוספים כוללים:

-הגדלת נפח הדם כתוצאה מספיגת כמות גדולה של הנוזל אל מחזור הדם ובעקבות כך הופעת בצקות בגפיים או בצקת ריאות

-דימום מרירית הרחם או מצוואר הרחם

-זיהום של רירית הרחם או זיהומים בדרכי השתן

-כאשר יש גידול ברירית הרחם, ההליך עלול לגרום להתפשטות הגידול.

מומחים


מאמרים לפי נושא היסטרוסקופיה

מאמרים נוספים בתחום
בדקי: האם את סובלת מדימום ווסתי מוגבר?דימום ווסתי מוגבר, כשמו כן הוא: בשיא המחזור, האישה צריכה להחליף תחבושת או טמפון כל שעתיים-שלוש כשאלו ספוגים לגמרי, והוא נמשך מעל 10 ימים. לעיתים מתלווים לדימומים ...
חלל הרחם הינו חלל סגור המצוי בחלקו העליון של צוואר הרחם ולכן לא ניתן לראותו בצורה ישירה, זאת בניגוד לנרתיק שהוא חלל פתוח שניתן להסתכל לתוכו בעזרת מפסק – (ספקולום). מסיבה זו קיים קושי לבצע פעולות אבחנת...

שאלות ותשובות לפי נושא היסטרוסקופיה

בתחום
ככל הנראה שבעשרת הימים הראשונים לא ייגרם נזק, אבל השימוש בסמים יכול למנוע את היקלטות ההריון. על כל פנים, כאשר מנסים להיכנס להריון, מומלץ לא להשתמש בחומרים כאלה. ד"ר נעמה ורבין - אינפומד
אסטרופם הוא אסטרוגן סינתטי. תרופה זו ניתנת כטיפול לכמה בעיות, בין השאר כטיפול הורמונלי חלופי (HRT) בתסמיני גיל המעבר, טיפול בבעיות אל-וסת האופייניות לשלב שלפני גיל המעבר, כטיפול בליקויים במחזור הווס...

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות דם חנה 19/09/2020 22:12
 • שלום דר גיל היקר וחג שמח יום חמישי האחרון בתאריך ה 17/9 ביצעתי בדיקות דם ביום ה 12 למחזור ואלו התוצאות E2-169.13 pg/ml Progstrone -0.39ng/ml Lh -7 ml בגלל החג אין בדיקות דם יום ראשון ויש בדיקות דם רק יום שני היום בשבת יומים לאחר בדיקות הדם בדיקה ביוץ ביתית הראתה חיובית אבל לפי בדיקות הדם מיום חמישי אני עדין לא הייתי בטווח ביוץ מה עלי לעשות יש לי בדיקות דם רק ביום שני האם אני יפסיד את הביוץ

 • + הוסף תגובה
בדיקות דם ד"ר גיל ירושלמי 21/09/2020 12:54
 • אין הרבה מה לעשות פרט לקיום יחסים. מומלץ לשלב בדיקות דם עם בדיקת אולטראסאונד על מנת להיות יותר בכיוון.

 • + הוסף תגובה
המשך חנה 21/09/2020 13:35
 • שלום דר גיל ביצעתי בדיקת דם היום בבוקר , אלו הם התוצאות Progstrone-2.68 ng/ml E2-91 Pg/ml Lh-6.3 הבנתי שאני לאחר ביוץ כנראה קיימתי יחסים אתמול בשעה 12 בלילה , ובבוקר ביצעתי את הבדיקות האם פספסתי את הביוץ תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 22/09/2020 15:38
המשך חנה 22/09/2020 16:43
 • דר גיל היקר תודה לך על המענה אין כמוך רציתי לשאול האם קיימתי בזמן הביוץ או לפני תודה רבה , הבדיקות דם מיום שני בבוקר קיימתי יחסים בלילה ב12 ובבוקר עשיתי תבדיקות זאת אומרת שב 12 בלילה יחסים ובבוקר הבדיקות אחרי 9 שעות עשיתי בדיקות ועוד קצת זמן עד שהיה תוצאות האם קיימתי בביוץ או לפני

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 22/09/2020 22:00
 • אם הבדיקות היו 9 שעות לאחר היחסים כנראה שהביוץ היה כ-12-24 שעות לפני היחסים

 • + הוסף תגובה
המשך חנה 23/09/2020 00:00
הזרעה עידית 21/09/2020 17:25
 • שלום רב אני בהזרעה השלישית (ללא הורמונים) גיל 30 היום ביצעתי מעקב זקיקים יצא זקיק הכי גדול -19 סמ. אתמול הייתה לי הרגשה כי אני בהליך ביוץ וביצעתי בדיקה עם סטיק ויצא 2 קווים ההזרעה קבועה למחר ב 19 והזרקתי היום אובטרול ב 17:15 (בגלל החג היינו קצרים בזמנים) אני מפחדת שנפספס את מועד הביוץ האמיתי (במידה וזה קורה היום כבר ולא בהתאם לאוביטרול) האם לקיים יחסי מין היום יפגע בצורה אקוטית בזרע של ההשבחה מחר (התור להשבחה נרבע ל 18 בערב) או שניתן לנסות בצורה טבעית ״לכסות את כל האפשרויות״ אנו בהליכי הזרעה בשל איכות זרע ירודה אולם משיחה עם מומחה פיריון נאמר כי לא יופתע אם ניכנס להריון גם בצורה טבעית כי הבעיה היא לא משמעותית ביותר (ועל כן חושבת לקיים יחסים לפני ההשבחה על אף שאומרים שיש להתנזר כ3 ימים לפני הדגימה) אודה לעזרה

 • + הוסף תגובה
עדכון עידית 21/09/2020 17:53
הזרעה ד"ר גיל ירושלמי 22/09/2020 15:37
 • נראה שתבייצי מחר אלא אם הפרוגסטרון מעל ארבע. אם הביוץ מחר ההזרעה מחר אחה״צ אמורה להיות בסדר גמור.

 • + הוסף תגובה
הבהרה עידית 22/09/2020 16:12
 • כנראה לא שמת לב שעבר יום מההודעה ההזרעה היום ב19:30 אוביטרול ניתן אתמול ב 17:15 והפרוגסטרן היה על 2.43 (אתמול בבדיקת דם)

 • + הוסף תגובה
רמת פרוגסטרון בהריון לאחר הזרעה שאנל 17/09/2020 15:00
 • ביצעתי הזרעה ב27.8 ולאחר שבועיים נקלטתי להריון. יום ראשון (שבועיים ו3 ימים) רמת הבטא היית 202 והפרוגרסטרון היה 7.5. הבנתי שזה רמה נמוכה ועשיתי בדיקה שוב היום (3שבועות בדיוק מההזרעה) והבטא 1248 והפרוגרסטרון 6.8. למה הפרוגרסטרון יורד? מזה אומר? מה עליי לעשות?האם העובר בסיכון?

 • + הוסף תגובה
רמות פרוגסטרון ד"ר גיל ירושלמי 19/09/2020 10:24
 • נראה שרמות הבטא תקינות. יתכן והפרוגסטרון נמדד ביחידות של NG ולא nmol ואז את צריכה להכפיל פי שלוש בערך. המלצתי היא לבצע אולטראסאונד בשבוע הבא לראות שק הריון.

 • + הוסף תגובה
לדר היקר לגבי הפרוגרסטרון שאנל 21/09/2020 12:49
פרוגסטרון ד"ר גיל ירושלמי 21/09/2020 12:54
תודה רבה שאנל 21/09/2020 12:57
 • בהחלט הרגעת אותי.. אך שאלה אחרונה.. למה בכל זאת הוא ירד מ7.5 ל6.85 ב5 ימים?

 • + הוסף תגובה
פרוגסטרון 6.85ng ד"ר גיל ירושלמי 22/09/2020 15:39
 • לא שונה משמעותית מ-7.5 לכן אין משמעות לשינויים שראית.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!