קולפורפיה ( Colporrhaphy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

קולפורפיה הוא הליך ניתוחי בו מתקנים פגם בדופן הנרתיק. הפגם יכול להיות בדופן הקדמית של הנרתיק ולגרום לבלט של כיס השתן (cystocele), או בדופן האחורית של הנרתיק ואז לגרום צניחה של המעי (rectocele).

רקע

צניחה של איברי האגן היא בעיה שכיחה בקרב בנשים רבות. במצב זה, איברי הבטן, כמו שלפוחית השתן, יורדים מתחת למקומם הרגיל וגורמים ללחץ על פני דופן הנרתיק. הגורם לצניחה הוא היחלשות של שרירי רצפת האגן, בעקבות תהליכים של הזדקנות ולידה. הצניחה יכולה להיות מלווה בכאבים או בחוסר נוחות, כאשר ברוב המקרים ישנו שיפור עם הזמן.

גורמים
לרוב, צניחה של איברי האגן מקושרת למאמת המופעל בנשים בזמן הלידה. במצב תקין, איברי הבטן מקובעים למקומם בעזרת שרירי רצפת האגן. במהלך לידה, שרירי רצפת האגן נמתחים או נחלשים ואז עלולה להתפתח הצניחה. גורמים נוספים הם כריתת רחם, השמנה משמעותית, שיעול ממושך, עצירות כרונית, גידולים באגן.
בנוסף, עם העלייה בגיל, היחלשות השרירים ומתיחת הרצועות עולה הסיכון לצניחה של איברי האגן.

סימפטומים
מצב זה גורם בעיקר לתחושת לחץ במקומות שונים, כמו דופן הנרתיק (הסימפטום השכיח ביותר), תחושת מלאות בבטן התחתונה, תחושה שמשהו יוצא מהנרתיק, תחושה של מתיחה באזור המפשעה או בגב התחתון, בריחת שתן או צורך תכוף בהתרוקנות, כאבים בזמן קיום יחסי מין או הפרעות במערכת העיכול, כמו עצירות.

אבחון
מתבסס על תלונות המטופל ועל בדיקה גופנית, בפרט בדיקה של האגן.

טיפול
ההחלטה על טיפול נעשית בהתאם לחומרת הסימפטומים. כאשר ההפרעה קלה בלבד, ניתן להסתפק במעקב רפואי ובביצוע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.
כמו כן, ניתן להפחית את הסימפטומים באמצעות שינוי אורח חיים, כמו ירידה במשקל, הפחתה בצריכה של קפאין והימנעות מהרמת חפצים כבדים.

אופן הניתוח
קולפורפיה הוא הליך ניתוחי שתפקידו לחזק את דפנות הנרתיק. במהלכו, מחזקים את הדופן האחורית של הנרתיק (posterior colporraphy) במצבים של בלט של המעי הגס (rectocele). חיזוק הדופן הקדמית (anterior colporraphy) נעשה במקרים של בלט של כיס השתן (cystocele). ישנם מצבים בהם ישנו צורך בתיקון כפול קדמי ואחורי. במהלך הניתוח, מחדירים רשת שתפקידה לחזק את קיר הנרתיק בו קיים הפגם המבני.
לרוב, הניתוח מחייב אשפוז של יום עד יומיים, בהתאם לסוג הניתוח הספציפי ולקצב ההחלמה האישי. ההרדמה יכולה להיות כללית או מקומית. לאחר הניתוח, משאירים קטטר לניקוז השתן ותחבושת לוחצת בנרתיק לעצירת דימומים. שניהם מוסרים תוך יום עד יומיים, בהתאם לקצב ההחלמה.

סיכונים ותופעות לוואי
כמו כל הליך ניתוחי, גם קולפורפיה אינה חפה מסיבוכים ותופעות לוואי. בדומה לכל ניתוח אחר, הסיבוכים הפוטנציאליים כוללים סיבוכי הרדמה, דימומים, זיהומים ופקקת ורידים. במקרים נדירים, בזמן הניתוח עלולה להיגרם פגיעה באיברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או המעיים. לאחר הניתוח, עלולות להופיע הפרעות בשליטה בשתן או כאבים בקיום יחסי מין. כאשר הניתוח נעשה באינדיקציות המתאימות, אחוז הסיבוכים זניח בהשוואה לתועלת שלו.מאמרים לפי נושא קולפורפיה

נשים בכל גיל לפני לידה או אִחרי, סובלות מבעיות ברצפת האגן. למרות שמדובר בתופעה נפוצה, רבות אינן מדווחת עליה לרופא המטפל, בשל חוסר מודעות לפתרונות השונים שמשפרים משמעותית את איכות החיים. בעיות רצפ...


פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביוץ לפני שאיבה אודל 10/10/2019 08:04
 • שלום . ביום השאיבה גילינו שהתרחש ביוץ והשאיבה בוטלה ,ערב לפני השאיבה היו לי כאבי ביוץ וגם בבוקר השאיבה , קיימתי יחסים בערב האם הביצית עדיין זמינה להפריה? כשלילה קודם התחילו כאבי ביוץ וגם למחרת

 • + הוסף תגובה
ביוץ לפני שאיבה אודל 12/10/2019 08:53
 • ביום השאיבה התגלה שהיה ביוץ ובוטלה השאיבה . ערב לפני השאיבה הרגשתי כאבי ביוץ וגם ביום השאיבה , ביום שבוטלה השאיבה קיימתי יחסים בערב בתקווה שזה ייתפס . שאלתי : האם יום לאחר כאבי הביוץ הביצית עדיין זמינה להפרייה ? תודה

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 15/10/2019 08:17
 • הביצית זמינה להפריה כיממה לאחר הביוץ. אם הביוץ היה שמונה שעות לפני השאיבה כנראה שהביצית תהיה זמינה עד לערב.

 • + הוסף תגובה
ביוץ אודל 15/10/2019 11:27
 • ביום שלישי ה 1/10 הזרקתי אוביטרל , יום לאחר מכן ב22:00 הרגשתי כאבי ביוץ שנמשכו עד הבוקר (יום השאיבה) ורגע לפני השאיבה התגלה ביוץ ושאין מה לשאוב ,באותו יום בערב קיימתי יחסים בתקווה שהביצית עדיין זמינה להפריה . מה הסיכוי שההביצית הייתה זמינה?

 • + הוסף תגובה
2 זקיקים תמר 07/10/2019 10:59
 • הי, רציתי לשאול האם כאשר יש שני זקיקים הlh והe2גבוהים יותר למרות שהביוץ רחוק?

 • + הוסף תגובה
2 זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 15/10/2019 08:24
 • LH אמור להיות נמוך לפני הביוץ E2 יכול להיות גבוה יותר עם שני זקיקים.

 • + הוסף תגובה
נצפה גופיף צהוב בגודל 13 ממ בשחלה השמאלית ז'אנה 12/10/2019 10:07
 • ד"ר שלום רב, אני בת 42 אחרי 5 לידות, ווסט אחרונה 27/08/19 ביצעתי בדיקת הריון ביתי ב2/10 יצא חיובי אך הפס היה חלש, בתאריך 10/10 ביצעתי אולטראסאונד, להלן הממצאים: רחם במרקם שרירני אורך 59 אובי 58 רוחב 66 ממ ובי הרירית 13 ממ שחלה ימנית תקינה אורך 21 ורוחב 10 ממ שמאלית אורך 21 ורוחב 11 ממ נצפה גופיף צהוב בקוטר 13 ממ בדוגלס נצפה מעט נוזל.לא נצפה שק הריון. אשמח אם תוכל להסביר לי את הממצאים, טרם קיבלתי וסט, הווסט בדרך כלל סדירה כל 30 יום. חייבת לציין שכבר יותר משבועיים מרגישה רגישות בחזה ובחילות וכאבי מחזור למטה ובלילה דקירות בצד שמאל. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
גופיף צהוב ד"ר גיל ירושלמי 15/10/2019 08:22
 • גופיף צהוב הוא ממצא באולטראסאונד שבדרך כלל מעיד שהיה ביוץ. במקרה שלך הכי כדאי פשוט לבצע בדיקת דם לפרוגסטרון ולבטא על מנת לראות מה קורה עם ההריון ובמידה ובטא עולה בצורה תקינה לחזור על האולטראסאונד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!