קולפורפיה ( Colporrhaphy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום יילוד וגניקולוגיה

קולפורפיה הוא הליך ניתוחי בו מתקנים פגם בדופן הנרתיק. הפגם יכול להיות בדופן הקדמית של הנרתיק ולגרום לבלט של כיס השתן (cystocele), או בדופן האחורית של הנרתיק ואז לגרום צניחה של המעי (rectocele).

רקע

צניחה של איברי האגן היא בעיה שכיחה בקרב בנשים רבות. במצב זה, איברי הבטן, כמו שלפוחית השתן, יורדים מתחת למקומם הרגיל וגורמים ללחץ על פני דופן הנרתיק. הגורם לצניחה הוא היחלשות של שרירי רצפת האגן, בעקבות תהליכים של הזדקנות ולידה. הצניחה יכולה להיות מלווה בכאבים או בחוסר נוחות, כאשר ברוב המקרים ישנו שיפור עם הזמן.

גורמים
לרוב, צניחה של איברי האגן מקושרת למאמת המופעל בנשים בזמן הלידה. במצב תקין, איברי הבטן מקובעים למקומם בעזרת שרירי רצפת האגן. במהלך לידה, שרירי רצפת האגן נמתחים או נחלשים ואז עלולה להתפתח הצניחה. גורמים נוספים הם כריתת רחם, השמנה משמעותית, שיעול ממושך, עצירות כרונית, גידולים באגן.
בנוסף, עם העלייה בגיל, היחלשות השרירים ומתיחת הרצועות עולה הסיכון לצניחה של איברי האגן.

סימפטומים
מצב זה גורם בעיקר לתחושת לחץ במקומות שונים, כמו דופן הנרתיק (הסימפטום השכיח ביותר), תחושת מלאות בבטן התחתונה, תחושה שמשהו יוצא מהנרתיק, תחושה של מתיחה באזור המפשעה או בגב התחתון, בריחת שתן או צורך תכוף בהתרוקנות, כאבים בזמן קיום יחסי מין או הפרעות במערכת העיכול, כמו עצירות.

אבחון
מתבסס על תלונות המטופל ועל בדיקה גופנית, בפרט בדיקה של האגן.

טיפול
ההחלטה על טיפול נעשית בהתאם לחומרת הסימפטומים. כאשר ההפרעה קלה בלבד, ניתן להסתפק במעקב רפואי ובביצוע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.
כמו כן, ניתן להפחית את הסימפטומים באמצעות שינוי אורח חיים, כמו ירידה במשקל, הפחתה בצריכה של קפאין והימנעות מהרמת חפצים כבדים.

אופן הניתוח
קולפורפיה הוא הליך ניתוחי שתפקידו לחזק את דפנות הנרתיק. במהלכו, מחזקים את הדופן האחורית של הנרתיק (posterior colporraphy) במצבים של בלט של המעי הגס (rectocele). חיזוק הדופן הקדמית (anterior colporraphy) נעשה במקרים של בלט של כיס השתן (cystocele). ישנם מצבים בהם ישנו צורך בתיקון כפול קדמי ואחורי. במהלך הניתוח, מחדירים רשת שתפקידה לחזק את קיר הנרתיק בו קיים הפגם המבני.
לרוב, הניתוח מחייב אשפוז של יום עד יומיים, בהתאם לסוג הניתוח הספציפי ולקצב ההחלמה האישי. ההרדמה יכולה להיות כללית או מקומית. לאחר הניתוח, משאירים קטטר לניקוז השתן ותחבושת לוחצת בנרתיק לעצירת דימומים. שניהם מוסרים תוך יום עד יומיים, בהתאם לקצב ההחלמה.

סיכונים ותופעות לוואי
כמו כל הליך ניתוחי, גם קולפורפיה אינה חפה מסיבוכים ותופעות לוואי. בדומה לכל ניתוח אחר, הסיבוכים הפוטנציאליים כוללים סיבוכי הרדמה, דימומים, זיהומים ופקקת ורידים. במקרים נדירים, בזמן הניתוח עלולה להיגרם פגיעה באיברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או המעיים. לאחר הניתוח, עלולות להופיע הפרעות בשליטה בשתן או כאבים בקיום יחסי מין. כאשר הניתוח נעשה באינדיקציות המתאימות, אחוז הסיבוכים זניח בהשוואה לתועלת שלו.מאמרים לפי נושא קולפורפיה

נשים בכל גיל לפני לידה או אִחרי, סובלות מבעיות ברצפת האגן. למרות שמדובר בתופעה נפוצה, רבות אינן מדווחת עליה לרופא המטפל, בשל חוסר מודעות לפתרונות השונים שמשפרים משמעותית את איכות החיים. בעיות רצפ...


פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה אלה 16/10/2019 16:04
 • שלום ד"ר, שאלה - האם זה בטוח לטוס בדיוק 7 ימים מההזרעה (שכן ההשתרשרות של העובר מתרחשת בזמן זה ולא הייתי רוצה לפגוע בסיכויים של זה להתרחש) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בטיחות טיסות אלה 16/10/2019 23:23
 • אוסיף שההזרעה בוצע ב 13.10 והטיסה ב 22.10. הנני בת 35.5 וזה ניסיון ההזרעה השני שלנו תודה!!

 • + הוסף תגובה
בטיחות טיסות אלה 16/10/2019 23:24
בטיחות טיסות ד"ר גיל ירושלמי 18/10/2019 08:35
 • לא ידוע לי על קשר בין טיסה לחוסר השתרשות של עובר. מותר לטוס אחרי טיפול פוריות.

 • + הוסף תגובה
אוביטרל אודל 17/10/2019 19:03
 • ערב טוב . לפני 17 ימים הזרקתי אוביטרל והביוץ היה יום למחרת ועדיין לא קיבלתי ווסת ובדיקה ביתית שלילית . האם אוביטרל מעכב את הגעת הווסת ? תודה .

 • + הוסף תגובה
אוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 18/10/2019 08:34
 • הייתי מבצע בדיקת הריון בדם כולל בדיקת פרוגסטרון. אוביטרל יכול לעכב הגעת ווסת אם מקבלים מנות נוספות לתמיכה בגופיף הצהוב( הביוץ) לרוב כשיש רק מנה אחת שמביאה את הביוץ הוא לא אמור לעכב אם אין הריון.

 • + הוסף תגובה
6 ימים לאחר הזרעה שניה - אשמח לעצה ממך שירה 17/10/2019 20:19
 • ערב טוב ד"ר, אוביטרל ב 11.10, הזרעה ב 13.10. התפתתי ובצעתי בדיקת הריון היום (17.10) כיוון שהסתקרנתי, והיא יצאה לגמרי שלילית! שאלתי היא - איך ייתכן שלאחר 5 ימים בלבד מאוביטרל הבדיקה שלילית? שהרי אמורות להשאר שאריות מהאוביטרל, לא? שאלה נוספת - האם התוצאה השלילית מעידה על העדר הריון? קראתי שערך הבטא מתחיל לעלות סביב שבוע מההזרעה..ואם לא עולה ייתכן שמעיד על הבאות. תודה רבה על המענה, אשמח לדעתך המלומדת

 • + הוסף תגובה
6 ימים אחרי אוביטרל ד"ר גיל ירושלמי 18/10/2019 08:33
 • בדיקת הריון ביתית יכולה להיות שלילית אחרי חמישה ימים. זה לא מעיד על שום דבר. פשוט צריך להיות סבלניים...

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!