אימון משפחתי ( Family Coaching ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


המשפחה הינה אחד התאים החברתיים הבסיסיים והמשמעותיים ביותר בחיינו. לכן, אנו משקיעים במשפחה אנרגיות ומשאבים נפשיים רבים. מחקרים רבים בתחום הפסיכולוגיה והסוציולוגיה כי ישנה חשיבות לחוזקה ועמידותה של המשפחה על תפקודו של כל אחד מהחברים בה. לפיכך, טיפולים משפחתיים, הדרכות הורים וכדומה, נעשו לכלים טיפוליים נפוצים אשר יעילותם זכתה לתמיכה מחקרית רבה. בשנים האחרונות התפתח גם תחום האימון המשפחתי - אימון המתמקד בשיפור וייעול תפקודו והתנהלותו של התא המשפחתי.

מהו אימון משפחתי?

אימון מיועד במהותו לאנשים מתפקדים, אשר מעוניינים לשפר את הישגיהם וביצועיהם, ולממש את הפוטנציאל שלהם בתחומים שונים, כגון התחום התעסוקתי, האישי, הזוגי או המשפחתי. במסגרת האימון המשפחתי, מכוון המאמן את המתאמן או קבוצת המתאמנים להצבת מטרות, זיהוי קשיים ומכשולים המעכבים את השגתן ותכנון תוכנית פעולה להשגת היעדים אשר הוצבו.

האימון המשפחתי מיועד לשפר את התנהלות התא המשפחתי באופן אשר יוביל לשיפור היחסים והתפקוד הן של כל אחד מחברי המשפחה והן של המשפחה כולה, כמערכת. אימון משפחתי עשוי לסייע בתחומים שונים, כגון שיפור ההתנהלות הכלכלית, הקצאת זמן איכות, חלוקת תפקידים יעילה יותר, התמודדות עם משבר וניהול תקשורת משפחתית חיובית ואפקטיבית. תהליך האימון נעשה באמצעות זיהוי הגורמים החיצוניים (שעות עבודה ממושכות, קשיים כלכליים) והפנימיים (חילוקי דעות סביב חלוקת התפקידים בבית, תפיסות שונות של המודל המשפחתי) העומדים בבסיס הקשיים הניצבים בחייהם של הפונים לאימון, ותכנון אסטרטגיית התמודדות עימם.

האימון המשפחתי עשוי להשתנות בתוכנית הפעולה שלו בהתאם לסוג הקשיים, גילאי הילדים והעדפת ההורים במשפחה. בחלק מן המקרים, ההורים פונים לאימון רק עבורם, אך תוכנית האימון ממוקדת בשינוי דפוסי התנהלותה של המשפחה כולה. במקרים אחרים, עשויה המשפחה כולה ליטול חלק בתהליך, כאשר בחלק מהפגישות יהיו נוכחים כל בני המשפחה ובחלקן ייפגש המאמן רק עם חלק מבני המשפחה (לדוגמה, מפגש רק עם ההורים). יש להדגיש כי גם אימון בו ישתתפו רק ההורים, עשוי להיות אימון משפחתי ולא זוגי. בני זוג המעוניינים לשפר את התקשורת זוגית ביניהם, לפתור קונפליקטים בקשר וכדומה, יפנו לאימון זוגי או טיפול זוגי. בני זוג אשר חשים כי מוקד הקושי הינו בהתנהלות התא המשפחתי- יוכלו להגיע לאימון לבדם, אך ההתמקדות תהיה בהיבטים המשפחתיים.

מתי יש לפנות לאימון ומתי לגישור משפחתי או טיפול משפחתי?

האימון המשפחתי, כאמור, מיועד למשפחות מתפקדות אשר מתמודדות עם קושי היבט בעייתי ספיציפי בהתנהלות המשפחה. לדוגמה, משפחה הנקלעת לקשיים פתאומיים עקב פיטורין של אחד ההורים, קונפליקטים סביב תפקידי ואחריות הילד במשפחה וכדומה.
ישנם קשיים משפחתיים מסוימים המצריכים פנייה לעזרה של טיפול משפחתי או גישור משפחתי, ולאו דווקא לאימון.

גישור משפחתי מיועד לרוב לזוגות או משפחות הניצבות אחרי או לפני גירושין, אשר מעוניינות לשפר את היחסים המשפחתיים או לבצע את תהליך הגירושין באופן בריא יותר. גישור משפחתי מסייע לצדדים להגיע להסכמה סביב נושאים שונים, כגון קביעת הסדרי ראייה, משמורת, חלוקת רכוש וכדומה, הגישור נעשה תוך שמירה על האינטרסים של הנוגעים לעניין ומתוך מטרה למנוע את הבאת הסכסוך לדיון משפטי. כמו כן, הגישור עשוי לסייע לבני זוג גרושים אשר מעוניינים לפתור מחלוקות, ולשפר את תפקודם המשותף כהורים.

הגבול בין אימון משפחתי לבין טיפול משפחתי הינו דק יותר, ובחלק מן המקרים עשויות משפחות להיעזר הן בטיפול והן באימון המשפחתי. עם זאת, במקרים של תפקוד משפחתי לקוי, בעיות חמורות או ממושכות (ילד אלים או נערה המתדרדרת לעבריינות), התמודדות עם הפרעות נפשיות במשפחה (הפרעות אכילה של ילד, דיכאון של הורה), מצבים קיצוניים (אלימות במשפחה, התמכרות לחומרים) וכדומה, יש להיוועץ עם מטפל משפחתי מוסמך או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. ישנה חשיבות לעשות זאת, מאחר והכשרתם של מאמנים אינה מקנה להם ידע בתחומי בריאות הנפש או היכרות מעמיקה עם מודלים משפחתיים וזוגיים.
מומחים


מאמרים לפי נושא אימון משפחתי

מאמרים נוספים בתחום
כולנו רגילים להתלונן על חום יולי-אוגוסט, על מחירי הקייטנות, על עודף האנרגיה של הקטנטנים ובאופן כללי על עצם קיומו של חופש גדול. מה שלא פעם אנחנו שוכחים הוא ההיבט הזוגי, שאמנם אינו נמצא במוקד ההתמודדות ...
לוואקום שנוצר ולאוויר שנכנס לבקבוק התינוק בזמן היניקה השפעה רבה על הבריאות. בדקנו איזה בקבוק עושה את העבודה הכי טובסוגי בקבוקיםסוגי הבקבוקים הקיימים בשוק נחלקים לבקבוקים ללא מערכת אוורור, בקבוקים בעלי...הצטרפו לאינדקס הרופאים!