ביבליותרפיה ( Bibliotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


האדם הקדמון נהג לצייר על קירות המערות על מנת לסמל אובייקטים. במאה הרביעית לפני הספירה התפתח הכתב הראשון שהתבסס על סמלים ולא על ציורים. כיום, יודעים מרבית בני האדם קרוא וכתוב ויכולת זו נחשבת בסיסית והכרחית בחברה המערבית.

ביבליותרפיה היא תהליך דינאמי היוצר אינטראקציה בין האישיות של הקורא לבין הספרות, בליווי של מטפל, ובמילים אחרות, זהו טיפול באמצעות טקסטים ספרותיים. הביבליותרפיה התפתחה בשנות ה-20, אך בתחילה היתה נפוצה יותר בקרב ספרנים מאשר בקרב מטפלים מקצועיים. כיום, ביבליותרפיה משמשת יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מורים, ספרנים ועובדי בריאות הנפש.

מהי ביבליותרפיה?

הביבליותרפיה היא שיטת טיפול באמצעות טקסטים ספרותיים ומתבצעת בעזרת קריאה ו/או כתיבה. דרך הסיפורים יכול המטופל לספר את סיפורו האישי, לחקור יחד עם המטפל את רגשותיו ולהביאם למודעות. הדגש אינו על התבטאות בכתב אלא על התהליך שעובר האדם בעת הכתיבה, ולכן אין כל צורך בכישרון או בידע.
בעזרת הטיפול ניתן להגיע למודעות עצמית, להבנה ולאמפתיה כלפי האחר, לבגרות רגשית ולהערכה עצמית גבוהה יותר. בנוסף ניתן לשפר את כישורי ההתמודדות עם בעיות ולהפחית רגשות שלילים כמו חרדה, לחץ ובדידות. הטיפול יכול להיות קבוצתי, מה שמאפשר לקבל פידבק מאחרים, ללמוד על יחסים בין-אישיים ולשמוע נקודות מבט שונות.

ביבליותרפיה יכולה להיות עם אוריינטציה פסיכודינמית או קוגניטיבית-התנהגותית: טיפול ביבליותרפי פסיכודינמי מתבסס על ספרות בדיונית, המאפשרת הזדהות וביטוי של רגשות המאפשרים חקירה של העצמי. הטיפול הביבליותרפי הקוגניטיבי-התנהגותי מתבסס על ספרי הדרכה לא בדיוניים המאפשרים הבנה של התנהגות האדם ותורמים למודעות אינטלקטואלית של האדם כלפי עצמו.

מהו תפקיד המטפל?

המטופל עובר תהליך משמעותי בטיפול וזקוק להדרכת המטפל בשלב האינטראקציה עם הטקסט וכן בעיבוד התכנים שעלו.
הבחירה של החומרים הספרותיים בטיפול חשובה ועל המטפלים להתייחס לגורמים רבים כגון ההקשר של הטיפול, צרכי המטופל, השלב ההתפתחותי בו נמצא המטופל, השלב בטיפול ועוד.

למי מיועד הטיפול?

ביבליותרפיה מתאימה לכל גיל וניתן לטפל בעזרתה בבעיות שונות (כגון סיוטים, אגרסיביות, התמכרויות, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, דיכאון ועוד) וכן במצבי חיים שונים (כגון גירושין, אימוץ, אובדן, הזנחה והתעללות בילדים ועוד).
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
תופעות הלוואי של קנאביס רפואי


אנחנו נוטים להסתכל על קנאביס רפואי כתרופה מבטיחה או כסם מסוכן, עם מעט מאד תחום אפור ביניהם. האמת, כמו הרבה דברים בר...

אידוי, עישון או בליעה?

עולם הקנאביס הרפואי מורכב וסבוך גם למומחים ותיקים ומנוסים. למשתמש המתחיל לא תמיד קל לאזן בין המינונים והזנים, היעילות ותופעות הלוואי. זו הסיבה שמטופלים שחוו התנסות ראשונית שלילית עם קנאביס ל...

מחקרים קליניים בקנאביס רפואי: תורמים למדע, ולכם


״ישראל היא בירת מחקר הקנאביס של העולם", כך הכריז כתב הבריאות הראשי של ה-CNN, ד״ר סנג'אי גופטה, ביוני השנה. ההישג הזה נזקף במידה רבה לזכותו של פרופ׳ רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית, שהיה ה...

האם אפשר לרדת במשקל רק באמצעות ספורט?


פעילות גופנית מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הירידה במשקל ושילובה בו מסייע בהקטנת התלות בדיאטה כאמצעי העיקרי להרזיה. פעילות גופנית מסייעת לנו להרגיל את הגוף להשתמש במסת השומן כמקור אנרגיה לתא...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!