הדרכת הורים ( Parent’s Guide ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

מה עושים אם הילדה בת ה-14 מסרבת לחזור הביתה בשעה שנקבעה לה? איך מתמודדים עם ילד בן 8 שמכה את אחיו הקטן? כיצד מגיבים כאשר הילד מתעקש לא ללכת לבית הספר, מסרב לקחת תרופות קריטיות לבריאותו או נתפס גונב מחנויות? ומה עושים כשהילדה סובלת מחרדות ופחדים? 

הדרכת הורים היא תהליך ייעוצי בו מונחים הורים לילדים ומתבגרים כיצד לשפר את תפקודם ההורי וכיצד להתמודד עם אתגרים שמעמידה בפניהם ההורות.


זוג הורים וילד עוברים הדרכת הורים על-ידי מומחה

 Photographee.eu | Shutterstockמהי הדרכת הורים?

הורים רבים נתקלים כיום בקושי ניכר בהצבת גבולות לילדיהם ונאלצים להתמודד עם הפרעות התנהגות, חוסר שיתוף פעולה, אלימות וכד'. כמו כן, מתמודדים הורים רבים עם קשיים רגשיים של ילדיהם כמו חרדה, דיכאון וכן הלאה, או עם תחושה כללית כי אינם שבעי רצון מאופן התנהלותם כהורים ("אני תמיד נכנעת"; "אני מתעצבן ומעניש בצורה לא הגיונית").

הדרכת הורים היא תהליך הכולל ייעוץ בו רוכשים הורים לילדים ובני נוער מיומנויות להתמודדות עם קשיי הילד ועם האתגרים היומיומיים המלווים את ההורות. במרבית המקרים מומלץ כי שני ההורים ייקחו חלק בתהליך ההדרכה כדי לסייע ביצירת קו אחיד בהתמודדות מול הילד. עם זאת, ההדרכה עשויה לתרום גם במקרים בהם רק אחד מן ההורים משתתף בה.

השלב הראשון בהדרכת ההורים הוא הערכת הבעיות והגדרת מטרות. ההורים מגדירים את ההתנהגויות הבעייתיות (שלהם או של הילדים) ואת המטרות לשינוי. על בסיס מטרות אלו נבנית תוכנית התערבות המתמקדת במתן כלים פרקטיים להתמודדות עם נקודות הקושי. 

כלים אלו מותאמים לקשייו הייחודיים של הילד. הורים לילדים המתמודדים עם קשיים רגשיים (דיכאון, חרדה) או בריאותיים יונחו כיצד לתמוך בילד ובמקביל לקדם אותו ולסייע להתפתחותו הנורמטיבית. לדוגמא, הורים לילד הסובל מסוכרת יונחו כיצד לספק תמיכה ואמפתיה לקשיים שלו מבלי לפנק אותו כדי לפצות , כביכול, על הסבל הנגרם לו, הדרכת הורים לילדים עם בעיות התנהגות (אלימות, חוסר ציות, עבריינות) מתמקדת בזיהוי תפיסות ההורים המגבילות את יכולתם להציב גבולות ("הוא מאיים בבריחה/התאבדות", "הוא מרביץ לאחים כי הוא נורא סובל"), ובמתן אמצעים להצבת גבולות ולחיזוק הסמכות ההורית. אמצעים אלו מותאמים לקשייו הספציפיים של הילד, לגילו ולהעדפות ההורים, ועשויים לכלול בניית תוכנית חיזוקים, יצירת עמדה אחידה ותיאום בין ההורים ומתן כלים להצבת גבולות ולהפגנת נוכחות הורית (למשל, עירוב גורמים משפיעים נוספים, טלפונים לחברותיה של ילדה שנעלמת מהבית וכד').

מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים?

הדרכת הורים עשויה להינתן בנוסף לטיפול פסיכולוגי בילד או בנפרד. כאשר מגיע ילד צעיר לטיפול אישי עקב קשיים רגשיים או חברתיים, ימליצו מרבית המטפלים להורים להשתתף גם בהדרכת הורים במקביל לטיפול, כדי לתמוך בו ולשפר את הישגיו. כאשר הילד צעיר מדי, מסרב להגיע לטיפול או מפגין בעיות משמעת והתנהגות- הדרכת הורים תתרום גם אם לא ישתתף הילד בטיפול.

ישנם מספר מצבים בהם מומלץ לפנות להדרכת הורים:

• בעיות התנהגות: הילד מרביץ, מקלל, מסרב לציית להוריו, משקר, נעדר מבית הספר או עוסק בפעילות עבריינית כגון גניבה ושימוש בסמים.

• חוסר שיתוף פעולה: הילד אינו משתף פעולה עם הטיפול בו באופן הפוגע בתפקודו הנפשי או הבריאותי. לדוגמא, ילדים המסרבים לקחת טיפול תרופתי למרות מחלה כרונית וילדים אשר אינם מוכנים להגיע לטיפול נפשי למרות מצוקה פסיכולוגית הנובעת ממצבי דיכאון וחרדה.

• שינויים ומשברים בחיי הילד ו/או המשפחה: אירועים משמעותיים כמו גירושין, פטירת הורה, מחלה וכן הלאה מערערים את עולמו של הילד ומעמידים הורים רבים בפני תחושה כי הם אינם יודעים כיצד להכין את הילד לשינוי ולתמוך בו לאחריו. כאשר נעשית הפנייה להדרכה בעקבות גירושין מושם דגש משמעותי גם על יצירת שיתוף פעולה הורי.

• תחושה סובייקטיבית של ההורה: גם במידה והילד אינו מפגין התנהגות בעייתית מובחנת, עשויים הורים לחוש חוסר שביעות רצון מתפקודם ההורי ולקבל הכוונה ותמיכה סביב נושאים כמו יצירת זמן איכות ושיפור התקשורת עם הילד, חלוקת תפקידים בין ההורים, חיזוק הסמכות וההשפעה על חיי הילד ועוד.

מתי טיפול לילד עדיף על הדרכת הורים?

הבחירה בין טיפול להדרכת הורים נעשית בעיקר על סמך העדפות ההורה, אך באופן כללי מוטב כי כל טיפול פרטני בילד צעיר ילווה בהדרכת הורים או לכל הפחות במעורבות ההורים במתרחש בטיפול. כאשר מדובר בבני נוער אשר מעוניינים בטיפול ומשתפים עמו פעולה, מעורבות ההורים קריטית פחות, כל עוד לא מדובר במצבים בהם נשקפת לילד סכנה.

מה עושים בהדרכת הורים?

במקרים רבים הדרכת הורים לילדים נערכת במקביל להימצאותו של הילד במסגרת טיפולית כלשהי . יחד עם זאת, כאשר הילד צעיר מדי, או מתנגד לטיפול, עיקר התהליך מתמקד בהורים. אידיאלית הטיפול מתבצע מול שני ההורים, אולם כאשר נבצר מאחד מהם להגיע, הטיפול מתרכז בהורה יחיד. ראשית, מנוסחות מטרות, אשר מותאמות לקושי עמו ההורים מתמודדים. במהלך הטיפול רוכשים ההורים טכניקות, אותן הם מתבקשים לנסות בהתמודדויות מול הילד. לאורך ההדרכה מדווחים ההורים על האינטראקציה עם ילדם, ומנוסחות מסקנות להמשך הדרך.

כמו כן, לומדים ההורים להבין יותר לעומק את עולמו של ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד אשר סובל מבעיות התנהגות, ההדרכה מסייעת להורים להבין את הצורך והקושי שנמצאים מאחוריי האגרסיות של הילד. לצד העמקת ההבנה, ההדרכה מתרכזת בהקניית טכניקות אשר משפרות את איכות התקשורת עם הילד, לדוגמא כיצד לעודד התנהגויות רצויות ולצמצם התנהגויות לא רצויות, וכיצד להציב גבולות באופן אסרטיבי אך גם אמפתי.

בנוסף, הדרכת הורים לילדים מתמקדת גם באיכות התקשורת בין ההורים עצמם, וכחלק מכך בחלוקת התפקידים שהתפתחה ביניהם, מול הילד. במקרים רבים יש חשיבות לשיפור התיאום בין ההורים או באיזון מחודש של חלוקת התפקידים. לדוגמא, כאשר הורה אחד נוהג להיות רך ורחום, לעומת ההורה השני שמבצע את תפקיד המעניש, הדרכת הורים לילדים עשויה להקנות להורה המתקשה יותר, כלים אשר יאפשרו לו להתנהל מול הילד באסרטיביות. כמו כן, ישנם מקרים בהם ההורים סובלים מחוסר תיאום המתבטא בסתירות ביניהם. הדרכת הורים לילדים מסייעת להם ללמוד כיצד ליישב מחלוקות ביניהם, באופן יגרום לילד כמה שפחות בלבול.


מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא הדרכת הורים

מאמרים נוספים בתחום
כולנו יודעים שאוכל הוא מרכיב בסיסי לחיים טובים, בעל השפעה מיידית על התפקוד של הילד והשפעות משמעותיות על הבריאות שלו בעתיד. מזון בריא מאפש גדילה והתפתחות תקינים וכן מחנכת לאכילה בריאה בהמשך החיים. יותר...
"חג פורים – חג גדול לילדים", אך יש לזכור כי מדובר בחג הטומן בחובו גם סכנות פוטנציאליות. תחפושות, אביזרים, ממתקים ואפילו איפור - ישנם לא מעט גורמים מסוכנים שיש לשים לב אליהם, על מנת להימנע מתקריות לא נ...


פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב בין ריספרדל לריטלין רונית 19/08/2017 09:02
 • היי הבת שלי בת 6, שוקלת 30 ק"ג, גבוהה מאוד לגילה (עלתה המון בעקבות הריספרדל) עולה לכיתה א' בחינוך מיוחד. היא עם עיכוב שפתי,ויסות חושי, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות. למדה 3 שנים בחינוך מיוחד. כבר מזה שנה שלוקחת 1 מ"ג ריספרדל להרגעה כי היו התקפי זעם, חרדות וכל מיני. בחודש האחרון לקראת כיתה א' התחלנו גם ריטלין LA 20 מ"ג. והריספרדל ממשיכים לתת כמו שהיה. הריטלין עובד והיא יושבת יפה וממש ניכר שיפור בהתנהגות שלה. ועכשיו כמה שאלות אליך: 1. הוא אמור להספיק ל-8 שעות, בפועל בשעה האחרונה כבר אין השפעה... זה תקין? 2. במהלך השפעת הריטלין היא אוכלת חטיפים, גלידה ושאר שטויות (פחות במינון שהייתה רגילה לפני כן), זה תקין? הייתי בטוחה שריטלין גורם לאבדן תיאבון... 3. הריספרדל שאותו עדיין לוקחת, העברנו לערב, ואינני בטוחה שהוא בכלל עוזר. האם עדיף להעביר לצהריים כשפגה השפעת הריטלין? זה מותר? 4. האם יש תרופה במקום הריספרדל שלא גורמת להשמנה? בלי שום קשר לריטלין...כי הילדה שמנה מאוד ונראית גדולה מאוד לגילה... וגם ככה היא בחינוך מיוחד, לא רוצה להוסיף לה עוד גורם בחיים להתמודדות... סליחה על האורך ותודה לך.... רונית

 • + הוסף תגובה
ריספרדל וריטלין ד"ר בועז רפפורט 19/08/2017 09:18
 • שלום, אענה לפי הסדר: 1. משך ההשפעה של הריטלין LA אמור להיות 8 שעות אבל זה אינדבדואלי , יכול להיות גם 7 או פחות . כמובן שהטיפול כולו צריך להתעדכן לפי יעילותו וצרכיה של הילדה. 2. הריטלין מוריד את התיאבון , לא תמיד מבטל אותו. כמובן שנושא ההשמנה הופך לאישיו בפני עצמו וצריך לאזן את התרופות בהתאם (הפחתת הריספרדל או העלאת הריטלין). 3. כעיקרון אפשר לתת את הריספרדל בכל שעה. מכיוון שגם מרדים , יש היגיון לתת בערב. בכל מקרה הוא אמור להשפיע 24 שעות כך שאין צורך להתאימו לשעות השפעת הריטלין. 4. כל התרופות שעושות את מה שהריספרדל עושה, עלולות לגרום להשמנה. שני דגשים מבחינתי: א. לפי השאלות שלך אני מבין שאין לך את מי לשאול. עליך למצוא רופא/מרפאה כדי לקבל ליווי יותר צמוד וכך להגדיל את הבקרה על הטיפול. ב. חשוב מאוד ללכת להדרכה הורית אצל מאמנת המומחית להפרעות קשב וריכוז. הדרכה שלכם וליווי רפואי צמוד יותר יתנו לכם את הסיכוי המירבי להצלחה. בברכה,

 • + הוסף תגובה
כמה שאלות בקשר לתגובתך רונית 19/08/2017 09:37
 • קודם כול,תודה על המהירות. החא מטופלת במרפאת בריאות הנפש בנס ציונה, כל פעם רופאה אחרת (כי הן כל הזמן בהריון ומתחלפות), הזמן שם מאוד מוגבל בזמן הביקור בגלל העומס ולהשיג אותן בטלפון זה ממש מסובך. הלכנו להדרכה הורית משפחתית במשך שנה. אולי בהמלצה שלך אשקול שוב ללכת להדרכה הורית שמומחית לתחום זה. ושוב תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
הפרעות קשב סיון 26/11/2020 20:51
 • היי רונית אפשר אולי לדבר איתך ? לילדה שלי יש בדיוק את מה שיש לבת שלך ואשמח פעם אחת לדבר עם מישהו במקרה דומה .הבת שלי בת 4 וחצי ואני מאוד מיואשת. ניסינו מלא טיפולים וגם טיפולים תרופתיים כמו ריטלין ונלופטיל לכלום לא עוזר .רק הנילופטיל ממש קצת . עכשיו ממש לוחצים עליי שתיקח ריספרידל ואני מאוד חוששת . אשמח לדבר איתך אפילו שאנחנו לא מכירות .רק לשמוע ולקבל עצה . תודה רבה !! 052-7761115

 • + הוסף תגובה
החלפה מאטנט לרטלין דניאל 25/11/2020 17:24
 • בן 24 מאובחן עם בעיות קשב וריכוז . רופא )נוירולוג) רשם לי מרשם לאטנט אך אני מעוניין להחליף לרטלין la שיש לי יותר נסיון איתה ועבד לי בצורה מצויינת בעבר ללא תופעות לוואי כלל. הרופא אמר לי להתחיל עם האטנט ואם יש בעיות לחזור אליו בעוד חודש. אני מעדיף לא לקחת תרופה שאין לי נסיון איתה כשאני יודע שיש תחליף אחר שעובד בשבילי בצורה טובה. לאיזה רופא בכל זאת אני יכול לפחות ולבקש תרופה ספציפית ע"פ הנסיון שלי ולא ע"פ האבחון שלו?

 • + הוסף תגובה
ריטלין מיכל 25/11/2020 08:35
 • בוקר טוב ד״ר בן 4 קשה לו לקחת ריטלין la ניסיתי לפתוח הקפסולה ולשים החומר בתוך כפית עם מעדן ולא עזר אם אפשר לפתוח הקפסולה ולשים החומר בתוך המים?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!