הידרותרפיה ( Hydrotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


המילה הידרותרפיה לקוחה מיוונית ופירושה טיפול (תרפיה) במים (הידרו). היוונים היו הראשונים אשר השתמשו באמבטיות לצרכים טיפוליים, תחת חוקים נוקשים, כאשר בתחילה התייחסו אליהן רק כמשפרות את המצב הבריאותי. במשך תקופה ארוכה ראו אמבטיות חמות כמותרות בלבד, אך השפעתם המרגיעה של המים החמים התבססה ככלי לטיפול במחלות נפש, באמצעות חיזוק הקשר בין הנפש והגוף. ההידרותרפיה התפתחה מאז תקופת היוונים והיא פופולארית גם כיום.

מהי הידרותרפיה?

הידרותרפיה היא תוכנית טיפולית המתבצעת במים מחוממים, אשר עוזרת לשפר את התפקוד הנוירו-מוסקולארי-שלדי של האדם. במים המטופל משוחרר ממשקל גופו והוא יכול לבצע פעולות ללא תלות בכוח המשיכה. כמו כן, לאמבטיות בעלות הטמפרטורה הנעימה ישנה השפעה מרגיעה ומפיגת מתח. מאחר שהשהיה במים מאפשרת הרפיה ולחוויה כולה יש אפקט מרגיע, לטיפול בעזרת הידרותרפיה יש גם השפעות פסיכולוגיות.

מתי נהוג לפנות לטיפול בהידרותרפיה?

בעזרת ההידרותרפיה אפשר לטפל בהפרעות שונות וכן לשלב אותה עם טיפולים אחרים. נהוג להשתמש בהידרותרפיה בכל הגילאים ועבור המקרים הבאים: פגיעות שונות אצל ילדים ובייחוד בעיות קואורדינאציה, אסתמה, מחלות פרקים, בעיות גב, היפוטוניה, פוליו, מחלות-לב, פרקינסון, שיווי משקל ועוד.

ישנן מספר גישות לטיפול במים

הגישה המשחקית- טיפול מסוג זה נעשה בדרך כלל במסגרת של קבוצה ומטרתו לשפר מיומנויות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות של המטופל, כמו גם כישורים בין אישיים, וזאת דרך שימוש בהנאה הנגרמת במשחק.

הגישה הרפואית- מתמקדת בבעיות הרפואיות של המטופל ומשתמשת במים ככלי טיפולי רפואי. התכונות הייחודיות של המים מאפשרות להשיג שיפור משמעותי בתפקודו הגופני של המטופל.

הגישה המשלבת- גישה בהידרותרפיה המנסה לשלב בין הגישה המשחקית והגישה הרפואית. השיטה משתמשת במשחקים במים תוך הצבת מטרה טיפולית מוגדרת. למשל, מטרה משולבת עשויה להיות פיתוח כישורים בין אישיים תוך כדי תרגול מיומנויות גופניות שימושיות, באמצעות משחק.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
תופעות הלוואי של קנאביס רפואי


אנחנו נוטים להסתכל על קנאביס רפואי כתרופה מבטיחה או כסם מסוכן, עם מעט מאד תחום אפור ביניהם. האמת, כמו הרבה דברים בר...

אידוי, עישון או בליעה?

עולם הקנאביס הרפואי מורכב וסבוך גם למומחים ותיקים ומנוסים. למשתמש המתחיל לא תמיד קל לאזן בין המינונים והזנים, היעילות ותופעות הלוואי. זו הסיבה שמטופלים שחוו התנסות ראשונית שלילית עם קנאביס ל...

מחקרים קליניים בקנאביס רפואי: תורמים למדע, ולכם


״ישראל היא בירת מחקר הקנאביס של העולם", כך הכריז כתב הבריאות הראשי של ה-CNN, ד״ר סנג'אי גופטה, ביוני השנה. ההישג הזה נזקף במידה רבה לזכותו של פרופ׳ רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית, שהיה ה...

האם אפשר לרדת במשקל רק באמצעות ספורט?


פעילות גופנית מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הירידה במשקל ושילובה בו מסייע בהקטנת התלות בדיאטה כאמצעי העיקרי להרזיה. פעילות גופנית מסייעת לנו להרגיל את הגוף להשתמש במסת השומן כמקור אנרגיה לתא...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!