טיפול EMDR ( Eye Movement Desensitization and Reprocessing ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

EMDR הוא עיבוד מחדש והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים. זהו טיפול התנהגותי קצר מועד להפרעות חרדה ולהפרעה פוסט טראומטית בפרט. הטיפול מבוסס על שימוש בתנועות עין סקדיות (Saccadic eye movements) - תנודות מהירות של העין, המתרחשות תוך מעקב ויזואלי אחרי אובייקט הנע קדימה ואחורה בשדה הראייה. ביצוע תנודות אלו תוך כדי חשיבה על הסיטואציה מעוררת החרדה מפחיתה את רמת החרדה.

הטיפול באמצעות EMDR פותח על ידי פרנסין שפירו, ד"ר לפסיכולוגיה, אשר זיהתה כי תנודות עיניים קשורות להפחתת חרדה. שפירו הניחה כי טיפול דרך תנודות עיניים אינו יעיל דיו ולכן הוסיפה לו טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות. תחילה התמקדה שפירו בפיתוח שיטה טיפולית אשר תקל על אנשים הסובלים מזיכרונות טראומטיים או מהפרעה פוסט טראומטית, אך בהמשך נמצא כי הטיפול ב-EMDR יעיל לטיפול בפוביות, חרדה חברתית, הפרעות פאניקה והפרעה דיסמורפית. הטיפול נבדק מחקרית אך הדעות לגבי יעילותו שנויות במחלוקת: חלק מן המחקרים תומכים ביעילותו, אך יש הטוענים כי לתנועות העיניים אין השפעה ממשית, וכי יעילותו נובעת מהשימוש בטכניקות הקוגניטיביות-התנהגותיות הקלאסיות.

מהלך הטיפול

EMDR מורכב משמונה שלבים מרכזיים, שיכולים לארוך מפגשים ספורים ועד למספר חודשים, בהתאם למצבו של המטופל:

• שלב ראשון - הצבת מטרות ולמידת טכניקות הרגעה עצמית: בשלב זה מתאר המטופל אירועים מאיימים בעברו ואת הסיטואציות שמעוררות בו חרדה בהווה. מטרות הטיפול מוגדרות ונבחנת התאמת המטופל לטיפול. כמו כן, המטופל לומד טכניקות בסיסיות להרגעה עצמית.

• שלב שני - בחינת טכניקות ההרגעה: בשלב זה בודקים המטפל והמטופל אם המטופל שולט בטכניקות ההרגעה העצמית וחש עמן בנוח ונלמדות טכניקות נוספות במידת הצורך.

• שלב שלישי - הכנה ל- EMDR: שלבים אלו מכינים את המטופל ל-EMDR. המטופל מתבקש לזהות דימוי ויזואלי (למשל, מראה האוטובוס לאחר הפיגוע), מחשבה עצמית שלילית המקושרת לאירוע ("אין לי סיכוי להתגבר ולהצליח"), תחושות גופניות או רגשות הקשורים באירוע. כמו כן, המטופל מתבקש לחשוב על תחושה עצמית חיובית חלופית בה היה רוצה ("אני אדם חזק ויש לי סיכוי להצליח"). לאחר מכן מדרג המטופל את מידת אמונתו בתקפותן של התחושות השליליות והחיוביות. בנוסף, בשלב זה לומד המטופל לזהות ולהפריד בין תחושות שליליות (מחנק, קוצר נשימה) לבין אמונות קוגניטיביות ("יקרה משהו רע", אני חסר אונים").

• שלבים רביעי עד שישי - EMDR: בשלב זה מתבקש המטופל להתמקד ברגשות והזיכרונות השליליים תוך ביצוע מעקב ויזואלי אחרי אצבעותיו של המטפל. התהליך חוזר על עצמו תוך כדי שהמטופל מתבקש "לרוקן את מחשבותיו" ולהתמקד בתחושות העולות בו. לאחר מספר חזרות על כל אחד מן הסטים, יורדת לרוב השפעתם הרגשית העזה של הזיכרונות והתחושות השליליים. השלב מסתיים כאשר רמת החרדה ואי הנוחות בתגובה לייצוגים השליליים הופכת לאפסית. בהמשך התרגול, הופכים ההיבטים והתחושות החיוביים לדומיננטיים יותר והשלב החמישי ממוקד בחיזוק אמונתו של המטופל בתקפותם. בשלב השישי מתאמן המטופל בהעלאה של הזיכרונות הטראומטיים למודעות מבלי לחוות את הרגשות השליליים החזקים.

• שלב שביעי - סגירה: בשלב זה בודקים המטופל והמטפל את השפעתם הרגשית של הזיכרונות הטראומטיים על המטופל ומחזקים את טכניקות השליטה וההרגעה העצמית שנלמדו בשלב השני. כמו כן, המטופל מונחה לתעד זיכרונות, חלומות ותחושות שליליות שיכולים לעלות עד למפגש הטיפולי הבא.

• שלב שמיני - הערכה מחדש: שלב זה פותח כל מפגש, וכולל בחינה משותפת של התיעוד שערך המטופל, של מצבו הרגשי ושל הסיטואציות בהן עדיין מתעוררים קשיים וחרדה. בהתאם להערכה זו מחליטים המטפל והמטופל במה תתמקד הפגישה.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
התקף חרדה בזמן אזעקות: 5 פעולות שיעזרו לכם להתמודד


ישראל קמה לבוקר לא שגרתי ומתוח במיוחד. האזעקות שנשמעו באזורים שונים ברחבי...

מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?


גידול סרטני מתפתח בשל חלוקה בלתי מבוקרת של תאים, המובילה ליצירת גוש הגידול. במקרים בהם התאים הממאירים נודדים לאיברים נוספים בגוף, נוצרות גרורות וישנה החמרה במחלה. בעבר, כל הגידולים מאותו...

מחלת פרקינסון: התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים שעשויים להקל


כ-25,000 ישראלים סובלים ממחלת פרקינסון – מחלת מוח ניוונית שבמהלכה מתרחש מוות תאי מואץ, ביחס להזדקנות רגילה, במספר אזור...

חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?


הדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!