אשפוז פסיכיאטרי ( Psychiatric hospitalization ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


רבים מאיתנו עלולים לחוות במהלך חיינו משבר שיוביל לפנייה לעזרה נפשית מקצועית. במקרים אלו ניתן להיעזר ברופא המשפחה, לטלפן לקו סיוע, לגשת למרפאה הקרובה לבריאות הנפש או לפנות לטיפול נפשי באופן פרטי. במקרים חריגים, בהם מציג האדם התנהגות מסוכנת, מתכנן להתאבד או חווה התקף פסיכוטי, דכאוני או מאני חריף, יש צורך באשפוז בבית חולים פסיכיאטרי.

סוגי אשפוז

ניתן לחלק את האשפוז הפסיכיאטרי לשלושה סוגים עיקריים:

• אשפוז חופשי: כאשר אדם מגיע לביה"ח הפסיכיאטרי מרצונו ומבקש להתאשפז. החולה מתבקש לחתום על הסכמה לאשפוז, וכל עוד האשפוז אינו הופך לכפוי, הוא יכול לחזור בו מהסכמתו בכל רגע נתון. 

• אשפוז כפוי: על פי החוק לטיפול בחולי נפש בישראל, רק לפסיכיאטר המחוזי או הארצי יש סמכות להורות על אשפוז בכפייה. הוראה על אשפוז בכפייה מתרחשת כאשר מהבדיקה הפסיכיאטרית עולה כי המטופל מסוכן לעצמו או לסביבה, או כאשר מצבו אינו מאפשר לו לדאוג לצרכיו הבסיסיים.

• אשפוז לפי צו בית משפט: כאשר אדם מועמד לדין פלילי, ועולה כי אינו כשיר לעמוד למשפט, רשאי בית המשפט להורות על אשפוז או על הסתכלות פסיכיאטרית לשם חוות דעת רפואית.

מגמות בטיפול הפסיכיאטרי כיום

מרבית המאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים הם סכיזופרנים. סכיזופרניה נחשבת למחלה כרונית ורק אחוזים בודדים מחלימים ממנה לחלוטין. ישנה חשיבות לאשפוז בתקופה הראשונית של המחלה, המעניק לחולה מסגרת יציבה ומאפשר התאמה של טיפול תרופתי עבורו. על אף שמרבית המאושפזים הם סכיזופרנים, המחלקות הפסיכיאטריות מותאמות גם לטיפול באנשים המתמודדים עם משברים קשים אחרים כגון דיכאון קליני, הפרעה פוסט טראומטית, התקף מאני ועוד. במקרים אלו הבחירה באשפוז נובעת לרוב מכך שהאדם אובדני, מסוכן לעצמו או לסביבתו.

בשנים האחרונות המגמה בישראל בפרט ובעולם המערבי בכלל היא קיצור האשפוז הפסיכיאטרי ושיקום ושילוב בקהילה. טיפול בקהילה לאחר אשפוז כולל מספר מרכיבים:

1. המשך טיפול ומעקב תרופתי במסגרת מרפאת חוץ או אשפוז יום.
2. שילוב משפחתו של החולה בטיפול, ועבודה על שיפור התקשורת במשפחה.
3. שילוב בטיפולים קבוצתיים תומכים, כגון מועדונים ומקומות מפגש לנפגעי נפש.
4. שילוב במסגרות תעסוקתיות שיקומיות המתאימות לכישורים וליכולות.
5. נפגעי נפש רבים היוצאים מאשפוז עוברים למסגרות של דיור מוגן, בהן הם חיים בליווי עובדים ומתנדבים התומכים בהם בפעילויות היומיום.
מומחים


מאמרים לפי נושא אשפוז פסיכיאטרי

האם פסיכולוג מטפל בבעיות נפשיות קלות יותר מפסיכיאטר? האם פסיכיאטרים רק מטפלים בתרופות והפסיכולוגים רק "מדברים" עם החולים? מתי פונים לפסיכולוג ומתי לפסיכיאטר ומה בעצם ההבדל ביניהם?בעידן הנוכחי, רבים שו...הצטרפו לאינדקס הרופאים!