מרכזי גמילה וטיפול בהתמכרויות ( Rehabilitation Centers ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


התמכרות לחומרים שונים מצריכה, לעיתים קרובות, טיפול ועזרה מקצועית כחלק מתהליך הגמילה.
כיום, אין הוכחות חד-משמעיות לעדיפותם של סוגי טיפול מסוימים על פני סוגים אחרים, אך מרבית הטיפולים מתמקדים בגמילה פיסית ובשיקום פסיכו-סוציאלי. מטרת השיקום היא לאפשר חזרה לתפקוד נורמטיבי ולצמצם את הסיכון להתמכרות חוזרת.

מרכזים לטיפול בהתמכרות מציעים מספר שירותים ומסגרות, בהתאם לסוג ההתמכרות (סמים, אלכוהול וכד'), חומרתה, גיל המטופל וניסיונות טיפוליים קודמים:

• תחנות ייעוץ וטיפול: ברחבי הארץ ישנן תחנות רבות המציעות ייעוץ וטיפול לאנשים המשתמשים בסמים ואלכוהול. בתחנות אלו ניתן לקבל טיפולים פרטניים, משפחתיים או קבוצתיים, המלווים את ההתמודדות עם השימוש בחומרים ממכרים. חלק מהתחנות (אל סם, למשל) מאפשרות חיסיון ושמירה על אנונימיות.

• מוסדות גמילה גופנית: לעיתים, חומרת ההתמכרות יוצרת צורך בגמילה במסגרת אשפוזית. מוסדות אלו מאפשרים לנגמל לעבור את תהליך הגמילה תוך קבלת ליווי נפשי ורפואי מוסדר, ותוך הכנה לתקופת ההתאוששות מהגמילה.

• מסגרות שיקום: גמילה פיסית היא רק החלק הראשון של תהליך הגמילה. מסגרות שיקומיות מלוות את תהליך ההתאוששות של הנגמלים תוך הדגשת חשיבות החזרה לתפקוד התקין. זאת באמצעות טיפולים פסיכולוגיים פרטניים, קבוצתיים ו/או משפחתיים, ובאמצעות סיוע בהשתלבות במערך תעסוקתי/לימודי. חלק ממסגרות השיקום פועלות במתכונת של טיפול יום, וחלקן במתכונת של קהילות טיפוליות סגורות המונעות חזרה לשימוש בחומרים ממכרים.

• קבוצות תמיכה ועזרה עצמית: ברחבי הארץ מתקיימות קבוצות תמיכה ועזרה עצמית המציעות תמיכה וייעוץ למכורים, לנגמלים ולבני משפחותיהם. מסגרות אלו מאפשרות, בדרך כלל, לשמור על אנונימיות החברים בקבוצה (למשל, במסגרת אלכוהוליסטים אנונימיים).
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
התקף חרדה בזמן אזעקות: 5 פעולות שיעזרו לכם להתמודד


ישראל קמה לבוקר לא שגרתי ומתוח במיוחד. האזעקות שנשמעו באזורים שונים ברחבי...

מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?


גידול סרטני מתפתח בשל חלוקה בלתי מבוקרת של תאים, המובילה ליצירת גוש הגידול. במקרים בהם התאים הממאירים נודדים לאיברים נוספים בגוף, נוצרות גרורות וישנה החמרה במחלה. בעבר, כל הגידולים מאותו...

מחלת פרקינסון: התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים שעשויים להקל


כ-25,000 ישראלים סובלים ממחלת פרקינסון – מחלת מוח ניוונית שבמהלכה מתרחש מוות תאי מואץ, ביחס להזדקנות רגילה, במספר אזור...

חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?


הדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!