מרכזי גמילה וטיפול בהתמכרויות ( Rehabilitation Centers ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


התמכרות לחומרים שונים מצריכה, לעיתים קרובות, טיפול ועזרה מקצועית כחלק מתהליך הגמילה.
כיום, אין הוכחות חד-משמעיות לעדיפותם של סוגי טיפול מסוימים על פני סוגים אחרים, אך מרבית הטיפולים מתמקדים בגמילה פיסית ובשיקום פסיכו-סוציאלי. מטרת השיקום היא לאפשר חזרה לתפקוד נורמטיבי ולצמצם את הסיכון להתמכרות חוזרת.

מרכזים לטיפול בהתמכרות מציעים מספר שירותים ומסגרות, בהתאם לסוג ההתמכרות (סמים, אלכוהול וכד'), חומרתה, גיל המטופל וניסיונות טיפוליים קודמים:

• תחנות ייעוץ וטיפול: ברחבי הארץ ישנן תחנות רבות המציעות ייעוץ וטיפול לאנשים המשתמשים בסמים ואלכוהול. בתחנות אלו ניתן לקבל טיפולים פרטניים, משפחתיים או קבוצתיים, המלווים את ההתמודדות עם השימוש בחומרים ממכרים. חלק מהתחנות (אל סם, למשל) מאפשרות חיסיון ושמירה על אנונימיות.

• מוסדות גמילה גופנית: לעיתים, חומרת ההתמכרות יוצרת צורך בגמילה במסגרת אשפוזית. מוסדות אלו מאפשרים לנגמל לעבור את תהליך הגמילה תוך קבלת ליווי נפשי ורפואי מוסדר, ותוך הכנה לתקופת ההתאוששות מהגמילה.

• מסגרות שיקום: גמילה פיסית היא רק החלק הראשון של תהליך הגמילה. מסגרות שיקומיות מלוות את תהליך ההתאוששות של הנגמלים תוך הדגשת חשיבות החזרה לתפקוד התקין. זאת באמצעות טיפולים פסיכולוגיים פרטניים, קבוצתיים ו/או משפחתיים, ובאמצעות סיוע בהשתלבות במערך תעסוקתי/לימודי. חלק ממסגרות השיקום פועלות במתכונת של טיפול יום, וחלקן במתכונת של קהילות טיפוליות סגורות המונעות חזרה לשימוש בחומרים ממכרים.

• קבוצות תמיכה ועזרה עצמית: ברחבי הארץ מתקיימות קבוצות תמיכה ועזרה עצמית המציעות תמיכה וייעוץ למכורים, לנגמלים ולבני משפחותיהם. מסגרות אלו מאפשרות, בדרך כלל, לשמור על אנונימיות החברים בקבוצה (למשל, במסגרת אלכוהוליסטים אנונימיים).
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
וירוס קורונה: מה שחשוב לדעת על הנגיף המלחיץ


זוכרים את הסערה שפרצה סביב החצבת  באביב האחרון? אחריה הגיעה השפעת הקטלנית, שעדיין ממשיכה ללוות אותנו לתוך הח...

דלקת אוזן תיכונה כרונית: הסוגים, ההשלכות וטיפולים שעשויים לעזור


קיימות שתי צורות של דלקת אוזן תיכונה

דלקת אוזן תיכונה חריפה

מומי מוח ומערכת העצבים: אילו בדיקות חשוב לבצע?


בשונה משאר מערכות ואיברי הגוף, מערכת העצבים והמוח מתפתחים ומשתנים לאורך כל שבועות ההיריון ועד לגיל שנתיים לאחר הלידה. מומים שונים במערכות אלה עלולים להתפתח בכל שלב בהריון, גם במקרים בהם ...

העתיד של שוק הקנאביס הרפואי ירוק מתמיד


אין ספק שזה היה העשור של הקנאביס הרפואי. כיום ניתן להבין טוב יותר איך הצמח עובד, להביא את התועלות שבו לקהלים גדולים...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!