שיקום תעסוקתי ( Occupational Rehabilitation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

שיקום תעסוקתי הוא גוף הפועל מטעם משרד הרווחה ואשר מטרתו היא לדאוג לשילוב אנשים הסובלים ממגבלות שונות בתוך המערכת התעסוקתית, בכדי שיוכלו לממש את יכולותיהם ולהתפרנס באופן עצמאי ככל הניתן וכך לשפר גם את התפקוד, את איכות החיים ואת הדימוי העצמי שלהם.

שיקום תעסוקתי מיועד לאנשים בגילאים שנעים בין 16 ל-65, הסובלים ממגבלות רפואיות ופיסיות, מנכויות ומקשיים נוירולוגיים, התפתחותיים, נפשיים או רגשיים שמגבילים את יכולתם להשתלב במסגרת תעסוקתית. השיקום התעסוקתי שם דגש על שילוב האדם במסגרת התעסוקתית המתאימה ביותר לצרכיו ולמגבלותיו, ולשם כך הוא מציע מספר שירותים:

• אבחון - אבחון ואיתור הקשיים והיכולות, שעל פיהם נבנית תכנית עבודה טיפולית-תעסוקתית. במסגרת האבחון אפשרי גם, לפי הצורך, לקבל חוות דעת לשם קבלת הבטחת הכנסה.

• השמה - בהתאם לתוצאות שהתקבלו באבחון, נערכות התאמה והשמה במקומות עבודה בקהילה או במסגרות תעסוקתיות מוגנות. מסגרות תעסוקתיות מוגנות הן מסגרות בהן נמצא צוות טיפולי ואשר מאפשרות לאנשים, שלא מסוגלים להשתלב במסגרת תעסוקתי רגילה, להשתלב במסגרת פרודוקטיבית ותומכת במקביל.

• סדנאות והכשרות - במסגרת השיקום התעסוקתי ניתן לקחת חלק במגוון הכשרות מקצועיות ובסדנאות העוסקות בהשתלבות בעולם התעסוקה, אשר מכילות תכנים כמו הכנה לעבודה, הקניית הרגלי עבודה ועוד. ניתן גם להיעזר בשיקום התעסוקתי להשלמת השכלה. הכשרות ייחודיות מתקיימות עבור בני נוער ועבור אנשים הסובלים ממחלות גופניות או נפשיות המגבילות את תפקודם באופן מיוחד.
מומחים


מאמרים לפי נושא שיקום תעסוקתי

לאורך ההיסטוריה, מחלות פסיכיאטריות והמתמודדים עמן סבלו - ועדיין סובלים - מתדמית רעה. לסטיגמה זו השלכות שליליות משמעותיות על הזדמנויות החיים להן זוכים המתמודדים עם בעיות נפשיות. מי פוגע בהזדמנויות אלו?...
אף על פי שחגיגות ל"ג בעומר הן מאורע שמח למדי, למרבה הצער, הן תמיד מלוות בעלייה בכמות הפציעות והכוויות, ובעיות רפואיות נוספות כגון קשיי נשימה. אמנם מגן דוד אדום נכנסים למצב של כוננות גבוהה כדי לתת מענה...הצטרפו לאינדקס הרופאים!