הדרכה הורית ( Parent Training ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


הדרכה הורית הנה שיטה שמטרתה לסייע להורים להתמודד עם קשיים של ילדיהם, כדוגמת הפרעות התנהגות, הפרעות תקשורת, דיכאון, חרדה, בעיות גיל ההתבגרות, הפרעות קשב וריכוז ועוד. הדרכה הורית פעמים רבות מתבצעת במקביל לטיפול בילד, כאשר ישנם מקרים שבהם הדרכה הורית מהווה אמצעי הטיפול המרכזי.

הדרכה הורית – מהלך הטיפול

לאורך שנות התפתחותם של ילדים באופן טבעי הן הילד והן ההורים יתקלו בקשיים. אלה יכולים לצוץ סביב קושי מסוים של הילד או סביב רצון של ההורה לקבל כלים נוספים בהתמודדות עמו. הדרכה הורית שואפת להקנות כלים אשר יעזרו להורים לשפר את התקשורת שלהם עם ילדם. לרוב, הדרכה הורית משלבת שני היבטים. ההיבט הראשון קשור ללימוד ההורים מיומנויות הנוגעות לאופני התמודדות עם ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד הסובל מבעיות התנהגות ההורים לומדים כיצד לעודד התנהגויות חיוביות ולהפחית התנהגויות שליליות, וכיצד להציב גבולות באופן שיהיה אסרטיבי ואמפתי בו זמנית. ההיבט השני קשור ללימוד ההורים מידע אודות הקושי של ילדם ואודות האופן שבו הוא חווה את העולם. למשל, כאשר מדובר בילד הלוקה ב-ADHD, המטפל מעביר להורים מידע אודות ההפרעה ומסייע להם להעמיק את הבנתם את פשר התגובות של הילד. לדוגמא, להבין כי השכחנות שלעיתים מאפיינת את הילדים הללו איננה ביטוי של התרסה או של חוסר אחריות, אלא של קשיי ארגון.

הדרכה הורית – מסגרת הטיפול

הדרכה הורית ניתנת ע"י פסיכולוגים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הטיפולי אשר עברו הכשרה רלוונטית. ישנן וריאציות שונות להדרכה הורית המתאימות לילדים במגוון גילאים, כמו הדרכה הורית להתמודדות עם ילדים קטנים או הדרכת הורים למתבגרים. באופן אידיאלי, הדרכה הורית כוללת את שני ההורים בנוסף למטפל. במידה והדבר לא מתאפשר, הטיפול מתבצע מול הורה אחד. פעמים רבות גם הילד נמצא בטיפול במסגרת פסיכותרפיה לילדים. עם זאת, כאשר דבר זה לא מתאפשר, למשל בשל גילו הצעיר של הילד או עקב חוסר רצונו בטיפול, התהליך מתבסס באופן בלעדי על הדרכה הורית. הדרכה הורית מתמקדת תחילה בניסוח מטרות המתייחסות לקושי של הילד או לקושי של ההורים בהתמודדות עמו. בשלב הבא מוגדר התהליך שנועד לקדם את המטרות. במהלך הטיפול ההורים רוכשים מיומנויות וכלים אותם הם בודקים בשטח, מול הילד. לאורך ההתנסויות מדווחים ההורים בהדרכה על האינטראקציה שחוו ומנתחים אותה יחד עם המטפל, במטרה להסיק מסקנות להמשך.
מומחים


מאמרים לפי נושא הדרכה הורית

מאמרים נוספים בתחום
אין שלב בחייך שיהווה אתגר עצמתי כל כך לגופך כמו תקופת ההריון וההנקה. בתקופה רגישה זו מגויסות כל מערכות הגוף ליצירת חיים חדשים ומושקעים משאבים אדירים בשמירה על תקינות התהליך, בריאותך ובריאות העובר שאת ...
שילוב בין טיפול דנטלי לא נעים וחרדה קיומית מרופאי שיניים הוליד פתרון "קסם": טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, כך שהמטופל ישן לאורך כל הטיפול ולא חש דבר, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. במידה והמטופל הוא ילד,...הצטרפו לאינדקס הרופאים!