פסיכותרפיה בודהיסטית ( Buddhist Psychotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

פסיכותרפיה בודהיסטית היא שם כולל לסוגים של פסיכותרפיה המשלבים אלמנטים מדת הבודהיזם עם גישות טיפוליות מערביות. פסיכותרפיה בודהיסטית מתבססת על עקרונות בודהיסטים, לפיהם המצוקה של הפרט נובעת מהקושי להיות נוכח בחוויה של הרגע, ומהמשקל שהוא מייחס למחשבותיו ולרגשותיו. אחד הכלים המרכזיים בטיפול על מנת להקל על המצוקה הוא מדיטציה. כיום, פסיכולוגים ממגוון גישות טיפוליות מיישמים עקרונות של פסיכותרפיה בודהיסטית בעבודתם.

פסיכותרפיה בודהיסטית – הנחות לגבי מצוקת האדם

לפי פסיכותרפיה בודהיסטית, האדם מגיב לחוויות במציאות ברגשות שונים, אשר מתורגמים למחשבות. כך למשל אדם הנמצא במצוקה, סובל מרגש שלילי שמוביל למחשבות שליליות. תיאוריה זו דומה לזו שמציע הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, רק שלפיה מחשבה מייצרת תגובה רגשית, ולא להפך. פסיכותרפיה בודהיסטית מתמקדת הן בשינוי המחשבות השליליות, והן בהתעלות מעל למחשבות ולרגשות באשר הם, שכן אלו נתפסים כמגבלות המטשטשות את החוויה האנושית.

פסיכותרפיה בודהיסטית – כלים ועקרונות מרכזיים

פסיכותרפיה בודהיסטית מכוונת להקל על המצוקה, הן על ידי שיחה והתמקדות בחשיבה השלילית והן על ידי מדיטציה, שמטרתה להתעלות מעל הרגש והחשיבה כאחד. ההתמקדות בחשיבה השלילית בפסיכותרפיה בודהיסטית כוללת אלמנטים המשותפים לפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, שכן בשתי הגישות מנסים להקל על מצוקה רגשית באמצעות שינוי דפוסי חשיבה מעוותים. על פי הפסיכותרפיה הבודהיסטית, אחת התובנות העמוקות והמשמעותיות ביותר בחוויה האנושית האוניברסלית היא שהמציאות היא ארעית, מלאת סבל ונעדרת עצמי. חיבור לתובנה זו מתאפשר רק כאשר מצליחים להתעלות מעל לרגשות ולמחשבות ומשתחרר מתחושת המצוקה שאלה מסבות. הכלי המרכזי בדרך לתובנה זו הוא מדיטציה, העוזרת לאדם להתרחק ממחשבות ורגשות, על ידי חיבור לחוויה בהווה.

פסיכותרפיה בודהיסטית – האופן בו נתפס מנגנון החשיבה

כאמור, פסיכותרפיה בודהיסטית מתמקדת באופן בו הקוגניציה מסבה לפרט מצוקה, ושואפת לסייע לו להתעלות מעליה ומעל הרגש. פסיכותרפיה בודהיסטית עוזרת לפרט להשתחרר מכבלי הקוגניציה באמצעות מספר עקרונות. ראשית, לפי פסיכותרפיה בודהיסטית, הקוגניציה אינה אמיתית כשלעצמה. היא תמיד צבועה ברגשות ובאמונות ולכן ניתן להטיל בה ספק. שנית, הקוגניציה היא בלתי נמנעת וארעית - מדובר בפעילות מוחית שאין לנו דרך לנטרל או לשלוט בה. עלינו לקבל אותה גם אם אינה נעימה ולקבל את היותה משתנה ובת חלוף. כמו כן, לפי פסיכותרפיה בודהיסטית, אין לנסות להתעלם מהקוגניציה באופן מוחלט, שכן ביכולתה לאותת לנו על צורך בשינויים באורח חיינו ובכך לסייע לנו.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
המלצה כללית לשיפור התזונה לא בהכרח עוזרת להוריד במשקלמסיבות בריאותיות רבות, פעמים רבות רופאים מייעצים למטופלים בעלי משקל עודף לאמץ אורח חיים בריא יותר. עם זאת, ממחקר חדש של אוניברסיטת דיוק, ארה"ב, שתוצאותיו התפרסמו בכתב ה...

סוכרתי וצריך להתחיל טיפול בזריקות? כדאי שתקרא את זה


למרות שלא קיים מרפא למחלת הסוכרת, המחקר הענף אודות המחלה ופיתוחן של תרופות שונות המסייעות באיזון הסוכרת, מאפשרים למטופלים לנהל אורח חיים תקין ואף להאריך שנים באופן פשוט ויעיל.
...

תשישות חום: איך מזהים ומטפלים בתופעת הקיץ הנפוצה?


גל החום המדובר כבר כאן וסוף השבוע הזה מסתמן כחם ויבש מתמיד. למרות שהעלייה בטמפרטורות מבשרת על הקיץ שהגיע סוף סוף למחוזותינו, היא טומנת בחובה סכנות בריאותיות שונות, בהן גם תשישות ח...

האם טיפול באולטרסאונד עשוי להוות פתרון עבור חולי סוכרת סוג 2?


על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC), כ- 100 מיליון מבוגרים בארצות הברית סובלים מסוכרת סוג 2. המחלה הנפוצ...

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ