טיפול בהפרעות אכילה ( Psychotherapy for Eating Disorders ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


הפרעות אכילה הן הפרעות הבאות לידי ביטוי בפגיעה חמורה בדפוסי האכילה של אדם. כיום ישנה חלוקה לארבעה סוגים מרכזיים של הפרעות אכילה: אנורקסיה נרבוזה, בולימיה, הפרעת התקפי זלילה והשמנת יתר.

סוגי הטיפול המרכזיים שניתנים לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה הינם טיפול תרופתי, באמצעות תרופות נגד דיכאון, ופסיכותרפיה. פסיכותרפיה להפרעות אכילה הנה חיונית לתהליך ההחלמה, וסוגים שונים של פסיכותרפיה מתמקדים בהיבטים שונים של ההפרעה. להלן סוגי הטיפול המרכזיים.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבקשת להתמקד בשינוי הרגלי האכילה של האדם, על ידי התמקדות בהתנהגות ובדפוסי החשיבה שמאחוריי הרגלי האכילה. השינוי ההתנהגותי מכוון לשינוי הרגלי האכילה המזיקים והחלפתם בהרגלי אכילה חדשים. השינוי בדפוסי החשיבה מתמקד בניסוח ואיתגור דפוסי חשיבה מעוותים. אנשים רבים הסובלים מפרעות אכילה, מאפיינים בדפוסי חשיבה מעוותים הכוללים עיוותים הקשורים לדימוי הגוף, לדוגמא "יאהבו אותי רק אם אהיה רזה". המטפל מבקש לאתגר את אותם דפוסים, וכחלק מכך להראות למטופל מדוע הם אינם הגיוניים או מזיקים, תוך הצעה של דפוסי חשיבה אחרים, חיוביים יותר.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול דינאמי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול דינאמי, רואה בדפוסי האכילה הבעייתיים ביטוי למצוקה רגשית עמוקה יותר. מטרת הטיפול הינה לאתר ולנסח את המצוקה הרגשית ולהבין את האופן בו נוצרה, מתוך רצון לאפשר לאדם לבטא את המצוקה שלו במילים, במקום במעשים. המטפלים באמצעות פסיכותרפיה דינאמית מאמינים כי ככל שמקלים על המצוקה הרגשית שבבסיס ההפרעה, כך יהיה קל יותר "לוותר" על הדפוסים של הפרעת האכילה. אחד התנאים הבסיסיים של טיפול דינאמי הינו יצירת קשר המתבסס על אמון וקרבה בין המטפל למטופל. היבט זה הנו אחד מהאתגרים המרכזיים של פסיכותרפיה להפרעות אכילה בגישה דינאמית, שכן במקרים רבים של אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, קיימת היסטוריה של פגיעה או אכזבה ביחסים קרובים.

פסיכותרפיה להפרעות אכילה – טיפול משפחתי

נמצא כי הפרעות אכילה קשורות לדפוסים בעיתיים בתקשורת בין בני המשפחה כגון יחסים של תלות, חודרנות או הזנחה. טיפול משפחתי הנו צורת פסיכותרפיה המבקשת להתמקד בתקשורת בין בני המשפחה, תחת ההנחה שכאשר האדם הלוקה בהפרעה ובני משפחתו יתקשרו באופן חיובי יותר, למשל יגלו אחד כלפיי השני יחס תומך וחם, ויאפשרו לכל בן משפחה מרחב להיות עצמו יפחתו גורמי הלחץ והמצוקה שבבסיס ההפרעה. מחקרים מראים כי פסיכותרפיה להפרעות אכילה בפורמט של טיפול משפחתי, אפקטיבית בעיקר כאשר האדם הסובל מההפרעה עדיין מתגורר בבית ההורים, ונמצא מתחת לגיל 18.

מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול בהפרעות אכילה

מאמרים נוספים בתחום
דווקא עכשיו, לקראת ארוחות החג, יש דרך גם ליהנות מארוחות וגם לרדת במשקל, לא יאומן ככל שזה נשמע. הנה 9 טיפים שיעזרו לכם לעשות את זה בקלות, בחג - והרבה אחריו. ארוחת חג, קלוריות, עלייה במשקל – אלו הדברים...
הבעיה: צרבת אם אתם סובלים לפעמים מצרבות לאחר האוכל, יש סיכוי שגם ארוחות החג יגרמו לכך. לכן, השתדלו להימנע ממאכלים חריפים ושמנים שבדרך כלל גורמים לצרבת, העדיפו מאפים על פני מטוגנים ובעיקר הימנעו מכמ...הצטרפו לאינדקס הרופאים!