הדרכת הורים לילדים ( Parent Training ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


הדרכת הורים הינה שיטה טיפולית המסייעת להורים בהתמודדות עם ילדיהם. הדרכת הורים קיימת במגוון וריאציות, אשר מותאמות גם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד, לדוגמא, ישנה הדרכת הורים לילדים קטנים, כמו גם הדרכת הורים למתבגרים.

אני צריך הדרכת הורים?

האם את/ה חש/ה דאגה סביב קושי עמו ילדך מתמודד? לדוגמא:

1. קושי נפשי. ילדים מתמודדים עם קשיים שונים במהלך התפתחותם. לדוגמא, חרדות המופיעות בילדות, כגון פחד מהחושך ופחד מחיות מחמד, או מקרים של דיכאון, באם זאת בגיל צעיר או במסגרת התמודדות עם בעיות גיל ההתבגרות.

2. קשיים חברתיים ולימודיים. ישנם ילדים אשר מתקשים לתפקד במסגרת בית הספר או בקרב חוג חבריהם, ומפגינים בעיות התנהגות, היפר אקטיביות, קשיי ריכוז ועוד. בחלק מהמקרים נערך אבחון פסיכולוגי, המסייע לקבוע האם הילד סובל מהפרעה ספציפית, לדוגמא סוג של הפרעת קשב וריכוז.

3. שינויים ומשברים. לא פעם ילדים חווים קשיים נפשיים ותפקודיים סביב שינויים מהותיים בשגרת חייהם. לדוגמא, מקרים של גירושין, מעבר לעיר אחרת, אובדן קרוב משפחה או משבר משפחתי אחר.

4. מצוקה של ההורים. מצבים בהם ההורים מרגישים חסרי אונים מול ילדיהם. לדוגמא, קושי בהצבת גבולות, חרדות לשלום הילד, או קשיים הקשורים לאיכות התקשורת בין שני ההורים סביב חינוך הילד.

מה עושים בהדרכת הורים?

במקרים רבים הדרכת הורים לילדים נערכת במקביל להימצאותו של הילד במסגרת טיפולית כלשהי . יחד עם זאת, כאשר הילד צעיר מדי, או מתנגד לטיפול, עיקר התהליך מתמקד בהורים. אידיאלית הטיפול מתבצע מול שני ההורים, אולם כאשר נבצר מאחד מהם להגיע, הטיפול מתרכז בהורה יחיד. ראשית, מנוסחות מטרות, אשר מותאמות לקושי עמו ההורים מתמודדים. במהלך הטיפול רוכשים ההורים טכניקות, אותן הם מתבקשים לנסות בהתמודדויות מול הילד. לאורך ההדרכה מדווחים ההורים על האינטראקציה עם ילדם, ומנוסחות מסקנות להמשך הדרך.

כמו כן, לומדים ההורים להבין יותר לעומק את עולמו של ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד אשר סובל מבעיות התנהגות, ההדרכה מסייעת להורים להבין את הצורך והקושי שנמצאים מאחוריי האגרסיות של הילד. לצד העמקת ההבנה, ההדרכה מתרכזת בהקניית טכניקות אשר משפרות את איכות התקשורת עם הילד, לדוגמא כיצד לעודד התנהגויות רצויות ולצמצם התנהגויות לא רצויות, וכיצד להציב גבולות באופן אסרטיבי אך גם אמפתי.
בנוסף, הדרכת הורים לילדים מתמקדת גם באיכות התקשורת בין ההורים עצמם, וכחלק מכך בחלוקת התפקידים שהתפתחה ביניהם, מול הילד. במקרים רבים יש חשיבות לשיפור התיאום בין ההורים או באיזון מחודש של חלוקת התפקידים. לדוגמא, כאשר הורה אחד נוהג להיות רך ורחום, לעומת ההורה השני שמבצע את תפקיד המעניש, הדרכת הורים לילדים עשויה להקנות להורה המתקשה יותר, כלים אשר יאפשרו לו להתנהל מול הילד באסרטיביות. כמו כן, ישנם מקרים בהם ההורים סובלים מחוסר תיאום המתבטא בסתירות ביניהם. הדרכת הורים לילדים מסייעת להם ללמוד כיצד ליישב מחלוקות ביניהם, באופן יגרום לילד כמה שפחות בלבול.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא הדרכת הורים לילדים

מאמרים נוספים בתחום
כולנו יודעים שאוכל הוא מרכיב בסיסי לחיים טובים, בעל השפעה מיידית על התפקוד של הילד והשפעות משמעותיות על הבריאות שלו בעתיד. מזון בריא מאפש גדילה והתפתחות תקינים וכן מחנכת לאכילה בריאה בהמשך החיים. יותר...
כל ילד מגיב בדרכו לחדשות בדבר מחלת סרטן של ההורה. גילו, אישיותו, הקשר שלו עם ההורה והאופן שבו המידע מוצג בפניו, הם רק חלק מהגורמים שיקבעו איך יגיב הילד. בדרך כלל הורים מכירים את ילדם טוב יותר מכל אחד ...


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!