פסיכותרפיה חיובית ( Positive Psychotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


פסיכותרפיה חיובית היא גישה טיפולית לפיה ניתן להקל על מצוקתו של הפרט באמצעות התמקדות בכוחות שלו. פסיכותרפיה חיובית צמחה באמצע המאה ה-19, ובשנים האחרונות קיבלה תנופה מחודשת בקרב חוקרים ופסיכולוגים רבים ברחבי העולם.

פסיכותרפיה חיובית – רקע ועקרונות הגישה

פסיכותרפיה חיובית צמחה במקור מתוך גישה המכונה פסיכולוגיה הומניסטית, אשר התהוותה לאחר מלחמת העולם השנייה וביקשה לראות את האדם כיצור טוב מיסודו, השואף לממש את עצמו בעולם. בין החוקרים הבולטים של הגישה היו אברהם מאסלו, קרל רוג'רס, ואריך פרום. חוקרים אלו חיפשו דרך בה ניתן לטפח את האדם ולענות על צרכיו, כדי לאפשר לו לצמוח ולהיטיב עם עצמו ועם הסביבה. תפיסה זו הייתה מנוגדת לתפיסה הרווחת אז וגם היום בקרב פסיכולוגים ופסיכיאטרים רבים, לפיה בריאות נפשית מוגדרת לפי שיח רפואי באמצעות אבחון ושלילה של פתולוגיה. פסיכותרפיה חיובית מבקשת לשנות את המוקד מחיפוש אחר סימפטומים של חולי, לניסוח והרחבה של אלמנטים של בריאות וחוסן.

פסיכותרפיה חיובית – מגמות חדשות

אחד המפתחים המרכזיים של פסיכותרפיה חיובית בעשורים האחרונים הוא החוקר והפסיכולוג מרטין סליגמן, מאוניברסיטת פנסילבניה שבארה"ב. סליגמן וחוקרים נוספים ביקשו לאזן את השיח הרפואי ההגמוני שמתמקד בסיווג הפרעות נפשיות, באמצעות שיח חדש, המרחיב את היריעה בנוגע לכוחות וליכולות החיוביות של האדם. הפסיכותרפיה החיובית של סליגמן מציעה חלופה לספר הסיווג של הפרעות נפשיות, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) DSM) באמצעות ספר משלה, המכונה ספר הכוחות והמעלות (Character Strengths and Virtues handbook -CSV).

הספר מציג שש קטגוריות מרכזיות של אלמנטים אנושיים חיוביים:

1. חכמה ותבונה - סקרנות, יצירתיות, פתיחות וצמא לידע.
2. אומץ – התמדה יושר וחיות.
3. אנושיות – אהבה, טוב לב ואינטליגנציה חברתית.
4. צדק – הגינות, מנהיגות ומודעות אזרחית.
5. מתינות – היכולת לסלוח, להראות רחמנות, זהירות וויסות עצמי.
6. התעלות – היכולת להעריך יופי ומצוינות, תקווה, הומור ורוחניות.

פסיכותרפיה חיובית – הטיפול בשטח

פסיכותרפיה חיובית הופכת בשנים האחרונות ליותר ויותר פופולארית, במסגרת פסיכותרפיה ארוכת טווח ובמסגרת טיפול קצר מועד. כיום פסיכולוגים רבים משלבים אלמנטים של פסיכותרפיה חיובית בטיפוליהם, במסגרת פסיכותרפיה אינטגרטיבית המשלבת מספר תיאוריות ופרקטיקות טיפוליות. שילוב בין פסיכותרפיה חיובית לבין גישות אחרות כגון פסיכותרפיה דינמית או פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מאפשר טיפול המסתכל על נפש האדם באופן פנורמי יותר. טיפול כזה מעמיק במצוקה ובקושי, מבלי לזנוח את חשיבות החלקים הבריאים והמעצימים של הפרט, החיוניים חיזוק הביטחון והאמונה שלו ביכולתו להביא לשיפור במצבו הנפשי.
מומחים


מאמרים לפי נושא פסיכותרפיה חיובית

מאמרים נוספים בתחום
משרד הבריאות מתייחס לראשונה באופן רשמי ל"טיפולי המרה" לשינוי נטייה מינית ומזהיר את הציבור מפני מטפלים הטוענים כי ביכולתם לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית להטרוסקסואלית המשרד, שאימץ את נייר העמדה של מ...
החשיכה שיורדת מוקדם, הקור, השלכת והשמיים המעוננים –  כל אלו מעוררים אסוציאטיבית תחושה מסוגרת ומדוכדכת. אך מתי מדובר ב"דיכאון חורף" והאם יש לזה קשר אבולוציוני?אצל רבים מאתנו צרוף המילים "דיכאון חו...הצטרפו לאינדקס הרופאים!