טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה ( CBT for Schizophrenia ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


סכיזופרניה הנה הפרעה אשר משתייכת לקבוצת ההפרעות הפסיכוטיות. ההפרעה מאופיינת בפגיעה רחבה בהיבטים רגשיים, קוגניטיביים ותפקודיים. נהוג לחלק את הסימפטומים של סכיזופרניה לשני סוגים:

סימפטומים חיוביים – אלו סימפטומים המאפיינים פסיכוזה. למשל דלוזיה (מחשבות ללא בסיס מציאותי), או הלוצינציה (תפיסת גירוי חושי בהעדרו, למשל קולות או ריחות).

סימפטומים שליליים - סימפטומים המתארים היחלשות ופגיעה ביכולות. למשל קהות רגשית, פגיעה ביוזמה, נסיגה חברתית ועוד.

טיפול בסכיזופרניה לרוב מתבצע באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות, הניתנות על ידי פסיכיאטרים. לעיתים יש צורך בטיפול אינטנסיבי, שניתנן במסגרת אשפוז פסיכיאטרי.

עם זאת, נמצא שברבע עד חצי מהמקרים הטיפול התרופתי אינו מספק. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מאפשר חיזוק של המטופל והשלמת הטיפול התרופתי. הטיפול הקוגניטיבי נמשך כ 9 חודשים, וניתן על ידי פסיכולוג, או איש טיפול אחר שעבר הכשרה רלוונטית. להלן עקרונות הטיפול המרכזיים:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - שינוי אופן המשגת הדלוזיות

סכיזופרניה מאופיינת לרוב על ידי הופעה של סוגים שונים של דלוזיות, מחשבות ללא בסיס מציאותי. למשל, מחשבות רדיפה, מחשבות גדלות או מחשבות שליטה. למרות שנראה כי הסימפטומים הללו מופיעים כחלק מבעיה נוירולוגית, יש הסבורים כי הדלוזיות מהוות הקצנה של דפוסי חשיבה שהיו אופייניים לאדם, טרם פרצה אצלו ההפרעה. לדוגמא, נטייה לקפוץ למסקנות על בסיס ידע מועט. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש לשנות את עוצמת הדלוזיות על ידי אתגור המחשבות הללו, למשל על ידי סיוע בהבנת אי רציונאליות המחשבות וכן הבנה שהן לא משקפות את המציאות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - לימוד אודות ההפרעה וההקשר האישי שלה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מתבסס על ההנחה כי לכל אדם יש צורך להבין את מצבו, בייחוד בזמני מצוקה. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מלמדים את המטופל אודות ההפרעה שלו. מדובר לא רק בהסברים דידקטיים על הפרעת הסכיזופרניה, כי אם בהבנת האופן בו ההפרעה התפתחה והשפיעה על המטופל הספציפי. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש לעזור למטופל לנסח ולהבין את החוויה האישית שלו בתוך ההפרעה, ואת העתיד שישאף לבנות לעצמו, ייחד עם ההתמודדות איתה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - ניסוח אסטרטגיות התמודדות

במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מתאימים מגוון אסטרטגיות התמודדות שמטרתן להקל על הסימפטומים של ההפרעה. אסטרטגיות אלו כוללות טכניקות הרגעה עצמית, אשר יכולות להקל בין היתר על דלוזיות והלוצינציות, או טכניקות של ניטור מחשבות, טכניקות אשר מסייעות להגביר את המודעות להופעתן של דלוזיות. לעיתים יקבל המטופל "שיעורי בית", למשל לנהל יומן בו הוא מתעד את הדלוזיות שלו ואת קצב הופעתן. אסטרטגיות נוספות אשר נלמדות במסגרת הטיפול קשורות להתנסות בשטח, כגון התנסות בסיטואציות חברתיות, הצטרפות למעגלי תעסוקה וכדומה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - טיפול בדיכאון וחרדה הנלווים להפרעה

אנשים המתמודדים עם סכיזופרניה לרוב חווים ירידה נרחבת באיכות התפקוד שלהם. האדם מוצא עצמו מתקשה במשימות שעד כה הצליח בהן, בתחום הלימודי, בעבודה, במשפחה ועוד. המצוקות הבולטות שנגרמות כתוצאה של הקשיים הללו הן פגיעה בערך העצמי, דיכאון, והופעת סימפטומים של חרדה. למשל, אדם אשר מתמודד עם הלוצינציות, שומע קול שאומר לו שהוא לא שווה, מתחיל להזדהות עם הקול ולהאמין בכך. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש להקל על הדיכאון והחרדה באמצעות איתור ושינוי דפוסי חשיבה שליליים אשר מלבים אותם.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
האם קנאביס הוא טיפול יעיל לכאב נוירופתי?

כאבים נוירופתיים יכולים לשנות לחלוטין את שגרת החיים של האדם הסובל מהם, ולשבש את יכולתו לאכול, לישון ולתפקד. המקור לכאבים ...

רטינופטיה נסיובית מרכזית (CSCR): מה הטיפול שיכול למנוע נזק לראייה?


רשתית העין היא רקמה עצבית דקה אשר עוטפת את גלגל העין בחלקו האחורי. ברשתית, נמצאים קולטני אור אשר קולטים את התמונה החיצונית, מעבדים אותה ומעבירים את המידע, דרך עצב הראיה, אל האזור ...

לא רק תרופות: אלה הן השיטות לטיפול באפילפסיה


אפילפסיה היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית אשר גורמת להפרעה בפעילות החשמלית של המוח. אפילפסיה מתבטאת לרוב בפרכוסים מסוג...

דיאטה לפיברומיאלגיה: מה לאכול וממה להימנע?


פיברומיאלגיה, אינה מוגדרת כמחלה אלא כתסמונת המתבטאת בכאבים מפושטים וכרוניים המופיעים ללא כל הסבר פיזיולוגי ברור. התסמו...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!