טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים ( CBT for Adults ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג של פסיכותרפיה, אשר מכוונת להקל על מצוקה נפשית דרך שינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות. מדובר בפורמט של טיפול קצר מועד הנמשך כשלושה חודשים, ואשר מבוצע על ידי פסיכולוגים אשר עברו הכשרה מתאימה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – מסגרת הטיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל וישים במגוון רחב של מקרים. למשל, קיים טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, שמקובל להשתמש בו במקרים של פוביה ושל הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), לצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה ועוד. כמו כן, קיים טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, אשר בו טכניקות הטיפול מותאמות לקהל צעיר יותר. במקרים בהם המצוקה הנפשית חריפה יותר, מומלץ לשלב טיפול בתרופות פסיכיאטריות, הניתנות על ידי פסיכיאטרים. בתחילה, המטפל והמטופל מנסחים מטרה מוגדרת שמתארת את המצוקה עמה מבקש המטופל להתמודד. לאחר מכן, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מתנהל ברובו במסגרת שיחה בחדר הטיפולים, ובחלקו באמצעות "שיעורי בית", התנסויות ומטלות, שהמטופל מתבקש לבצע בין הפגישות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – ניסוח ושינוי דפוסי חשיבה שליליים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי רואה במצוקת האדם תוצר של מחשבות שליליות, אשר מייצרות בהתאם רגש שלילי. לכן, הטיפול מבקש להביא לשינוי ברגש באמצעות איתור והעלאה למודעות של דפוסי החשיבה אשר גורמים למצוקה. דפוסי החשיבה הללו, המכונים הטיות חשיבה, קוטלגו על ידי הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי אהרון בק למספר סוגים. לדוגמה, הטיה מסוג הכללת יתר מתארת מקרים בהם אדם מגבש דעה גורפת על בסיס התנסויות בודדות. למשל, אדם אשר חווה דחייה במסגרת אירוע חברתי עשוי להכליל ולהגיע למסקנה ש"כולם שונאים אותי". הטיה נוספת היא פרסונליזציה, במסגרתה אירועים שליליים נתפסים כאחריותו האישית של האדם, באופן מוגזם, לדוגמא, "אם משהו נהרס זה בטח באשמתי". במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המטפל מאתר ועוזר למטופל לנסח את דפוסי החשיבה השליליים שלו, במטרה לאתגר אותם. כלומר, המטפל מנסה לעזור למטופל לראות כיצד הדפוס אינו רציונאלי ואינו משרת אותו. לצד זאת, טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבקש לנסח דפוסי חשיבה חדשים, חיוביים וגמישים יותר, למשל, "אני לא תמיד מסתדר עם כולם, אבל יש לי כמה חברים שמעריכים ואוהבים אותי".

טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים – שינוי תוך התנסות בשטח

לצד שינוי מחשבתי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבסס על ההנחה כי שינוי מגיע לא רק משיחה בחדר הטיפולים, אלא גם מהתנסות חווייתית בשטח, במצבים שעד כה נתפסו מאיימים או לא נעימים. המטרה היא לעזור למטופל לתרגל טכניקות חדשות שלמד בטיפול, ולהראות לו כי ההנחות השליליות שלו לא בהכרח משקפות את המציאות או את יכולת ההתמודדות שלו בפועל. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מציע סידרה של טכניקות אשר מכינות ומעודדות את המטופל לצאת ולהתנסות במה שנתפס בעיניו עד עתה כמאיים. למשל, במסגרת חשיפה הדרגתית, המטופל עובר בהדרגה הכנה לקראת ההתנסות בשטח. במקרה של חרדה ממעליות, לדוגמא, המטופל עשוי להתחיל את הטיפול בהתבוננות בתמונות שצולמו בתוך מעליות. לאחר מכן הוא ידמיין נסיעה במעלית בטכניקה של דמיון מודרך. בהמשך, המטופל עשוי לעלות קומה אחת במעלית בליווי הפסיכולוג, ולבסוף הוא יעלה לבדו. לצד ההתנסות, יש המתרגלים טכניקות של הרפיה, אשר מסייעות להוריד את רמת החרדה, שעלולה לעלות לפני ואף תוך כדי ההתנסות. כמו כן, קיימת טכניקת חשיפה אינטנסיבית אף יותר, המכונה הצפה, ואשר במסגרתה המטופל נחשף לסיטואציה המאיימת, באופן מלא ומיידי.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים

מאמרים נוספים בתחום
קודם כל, התייעצו עם הרופאתסמונת המעי הרגיז היא הפרעה כרונית שמאובחנת לפי קריטריונים שונים ואחרי שלילה של הפרעות רפואיות אחרות שיכולות לגרום למצב. למרות שאנשים רבים נוטים לאבחן את עצמם כסובלים מהתסמונת...
טיפול במוסיקה מיועד לסייע ברוב המקרים בקשיים פיזיים, נפשיים, קוגנטיביים והתנהגותיים, אך הוא עשוי להשפיע גם על תוחלת החיים שלנו? על פי מאמר שפורסם בהוצאת הספרים של אוקספורד יותר ויותר מחקרים מצביעים ...הצטרפו לאינדקס הרופאים!