ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי ( Occupational therapy after stroke ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי מבקש לסייע בשיקום האדם במגוון מיומנויות אשר נפגעו כתוצאה מהאירוע, באם אלו מיומנויות קוגניטיביות, מוטוריות או אחרות. הטיפול מספק הערכה ממוקדת של תחומי התפקוד שנפגעו, וכן מציע תכנית עבודה רב-שלבית הכוללת מגוון תרגילים, שמטרתם לשפר את התפקוד ולהשיב למטופל את עצמאותו, ככל הניתן.

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי - נזקיו של אירוע מוחי

אירוע מוחי, המכונה גם שבץ מוחי, הינו מצב רפואי אשר במסגרתו חלה הפרעה בזרימת הדם במוח, כתוצאה מחסימת כלי דם, או בשל דימום. אירוע מוחי עלול לגרום לפגיעות נרחבות בתפקוד, בהתאם לאזור המוחי שספג את הפגיעה. למשל, פגיעה באזורים האחראים על התפקוד המוטורי עלולה להביא לנכות פיזית, בעוד שפגיעה באזור האחראי על הדיבור עלולה להוביל לאילמות. הנזק בגין אירוע מוחי לעיתים אינו קבוע, ויש חשיבות רבה להליך של שיקום. ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי מבקש לסייע בשיקומן של המיומנויות שנפגעו, על מנת להשיב לפרט את עצמאותו בחיי היום יום.

ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי – תהליך הטיפול

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי, התורם לשיפור התפקוד היום יומי במגוון תחומים. במסגרת זאת קיימים תחומים ספציפיים כגון ריפוי בעיסוק לליקויי למידה, ריפוי בעיסוק לגיל הרך, ריפוי בעיסוק לגיל השלישי ועוד. בתחילתו של ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, מתבצע שלב הערכה מקיף בו נעשה ניסיון להגדיר את סוגי המיומנויות שיש לשקם. בהמשך מנוסחת תכנית עבודה המשלבת מגוון תרגילים. לדוגמא, תיתכן עבודה על השבת התפקוד המוטורי, במיומנויות כגון הליכה, שכיבה וישיבה, או עבודה על מיומנויות קוגניטיביות, כגון תרגול כישורי קריאה ותרגול מיומנויות לשיפור הקשב והריכוז. חלק מהתרגילים של ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, מתבצעים בליוויו של מרפא בעיסוק, חלק מתבצעים בליווי קרובים של המטופל, או בגפו. ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי לרוב משולב כחלק ממערכת תמיכה רחבה יותר אשר כוללת מטפלים נוספים כגון פיזיותרפיסט, פסיכולוג שיקומי, קלינאי תקשורת ועוד.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
10 דברים אשר לא ידעתם על גידולי מערכת העיכול


מערכת העיכול מורכבת ממספר איברים המחוברים זה לזה ויוצרים מעין צינור ארוך שתחילתו בפה וסופו בפי הטבעת. מערכת העיכול מתחילה בוושט, דרך הקיבה, הלבלב, הכבד, המעי הדק, המעי הגס ולבסוף החלחולת...

שחזור שופכה (אורתרופלסטיה): מתי מומלץ לבחור בפתרון הניתוחי?


היצרות שופכה היא תגובה צלקתית המתפתחת בשופכה כתוצאה מגירוי, פציעה או דלקת וגורמת להפרעות בהשתנה ולסימפטומים אחרים הקשורים בהטלת השתן. 

בעבר, מקורם של רוב מקרי ההיצרות ...

פריקת כתף: באילו מצבים יהיה צורך בניתוח?


מפרק הכתף הוא נקודת המפגש בין שתי עצמות מרכזיות – עצם הזרוע ועצם השכם. מדובר במפרק כדורי אשר מחבר בין הקצה העליון של עצם הזרוע לבין הגלנויד – מעין חלל גומתי בעצם השכם. חיבור המפרק רופף י...

לא רק בסוכות: סיבות מפתיעות שבגללן מומלץ לאכול בצוותא


זה לא חייב להיות רק בסוכות וגם לא רק בארוחות ערב: לארוחה משפחתית יש מגוון יתרונות מפתיעים, גם לילדים וגם למתבגרים, ובהחלט שווה לאמץ אותן לשגרת הבית.

במשך למעלה משני עשורים ...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!