ריפוי בעיסוק לאוטיסטים ( Occupational therapy for autism ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

אוטיזם הנה הפרעה השייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות התפתחות נרחבות, המאופיינת בקשיים שונים בתחומים הרגשי, החברתי, הקוגניטיבי ועוד. מטרת הריפוי בעיסוק לאוטיסטים הינה לשפר את איכות התפקוד של אלו המתמודדים עם אוטיזם במגוון מיומנויות יום יומיות.

ריפוי בעיסוק לאוטיסטים – היכן משתלב הטיפול?

ריפוי בעיסוק הנו תחום טיפולי-שיקומי-חינוכי, המסייע לפרט לשפר את התפקוד שלו במישורים רבים בחיי היום יום. כך למשל ישנו ריפוי בעיסוק ללקויי למידה, ריפוי בעיסוק לגיל הרך ואף ריפוי בעיסוק לקשיים מוטוריים. ריפוי בעיסוק לאוטיסטים חשוב במיוחד, היות ולרוב אוטיזם מציב קשיים רבים בתפקוד האישי והחברתי. תסמינים נפוצים של אוטיזם הינם גילויי אדישות וניתוק ביחסים בינאישיים, שימוש דל בשפה, העדר קשר עין, צמצום יכולת המשחק, נוקשות, חרדה נוכח שינויים בסביבה המוכרת והתנהגות טקסית חזרתית.

ריפוי בעיסוק לאוטיסטים – מהלך הטיפול

לרוב, ריפוי בעיסוק לאוטיסטים מורכב משני שלבים מרכזיים. בשלב הראשון מתקיימת הערכה מקיפה של תפקודו של המטופל במישורים שונים. במסגרת זאת מרפא בעיסוק עשוי לראיין דמויות מפתח שבסביבת המטופל, להתלוות אליו למסגרות שונות, כגון למעון יום, לבית הספר, או למסגרות פנאי, ואף לצלם אותו במגוון סיטואציות - לדוגמא בזמן משחק או באינטראקציה עם המשפחה. בשלב השני של ריפוי בעיסוק לאוטיסטים מורכבת תכנית עבודה מקיפה אשר מטרתה לקדם את המטופל במיומנויות בהן הוא מתקשה. התוכנית עשויה לכלול תרגילים מגוונים מאוד - כגון משחקים, ציור וכתיבה, תרגילים פיזיים ועוד. חלקם יבוצעו עם המרפא בעיסוק, חלקם יחד עם מקורבים כגון הורים, אחים, מורים ועוד. ריפוי בעיסוק לאוטיסטים שם לעצמו למטרה לקדם את המטופל אך יחד עם זאת להכיר בשוני ובקושי שלו, וכחלק מכך ללמד את מקורביו על מצבו ועל הדרכים להקל עליו. לרוב, כאשר מדובר בילדים, ריפוי בעיסוק לאוטיסטים משולב כחלק ממערכת תמיכה רחבה המלווה את הילד באופן מקצועי, לדוגמא באמצעות טיפול באומנות, טיפול משפחתי או קלינאות תקשורת.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
שבוע 6 להיריון


האם

הרחם שלך מתחיל לגד...

שבוע 7 להיריון


האם

זה ...

שבוע 8 להיריון


האם

נפח...

הסרטן הקטלני והטיפול הביולוגי החדשני שיכול לעצור את התקדמותו


סרטן השחלה פוגע באחת מתוך 70 נשים, ולמרות ההתקדמות הדרמטית שנעשתה בשנים האחרונות במאבק בסרטן, רוב החולות לא יצ...

רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ