טיפול בדיכאון בילדים ( Treating depression in children ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

דיכאון הנה הפרעה השייכת לקבוצת הפרעות מצב הרוח. זוהי הפרעה שכיחה מאוד הפוקדת מבוגרים וצעירים. טיפול בדיכאון אצל ילדים מבקש לסייע להם בדרכים שונות בהתמודדות עם סימפטומים של דיכאון.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – זיהוי המצב ופניה לטיפול

לדיכאון אצל ילדים ביטויים שונים, כגון עצב והסתגרות או תסכול ועצבנות. לעיתים נערך אבחון פסיכולוגי, שנועד לאתר את הסיבות למצוקה, למשל, אם המצוקה נובעת מתופעות נלוות להפרעות קשב וריכוז או ממקור רגשי. לאחר מכן מופנה הילד לטיפול. אם הילד מתנגד לטיפול, או כשההורים מעוניינים בכך מומלץ על הדרכת הורים, במסגרתה ילמדו לתקשר עם הילד ולארגן את סביבתו באופן שיקל עליו. כאשר הסימפטומים חריפים במיוחד, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר לגבי טיפול תרופתי נגד דיכאון.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT)

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הנה גישה טיפולית המניחה כי דיכאון נובע מדפוסי חשיבה שליליים ומהתנהגויות לא אדפטיביות. טיפול  בגישה זו, מבקש לאתר את דפוסי החשיבה של הילד שמובילים לדיכאון ולהראות לו כיצד מחשבות אלו מוטות ולא בהכרח מציאותיות. למשל, מחשבות כגון "אף אחד לא אוהב אותי" נוטות להיות הכללות יתר שאינן מאפשרות לילד לראות כי כן יש לו כמה חברים, גם אם מועטים. במקביל המטפל יכול לעודד ייזום אינטראקציות עם ילדים אחרים, שר יראו לילד כי הוא לא תמיד חווה דחייה.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול בדיכאון אצל ילדים באמצעות פסיכותרפיה דינמית מבקש להכיר את עולמו הפנימי של הילד באמצעות משחק. למשל, משחק עם בובות או משחקי תפקידים, עשויים לשקף את רגשותיו של הילד בקשריו עם הוריו וחבריו. משחקי קופסא או משחקי כדור, מלמדים עד כמה הילד קשוב לחוקים, גמיש או נוקשה, פתוח או מופנם, ועוד. תוך כדי משחק ודיבור, המטפל מסייע לילד להבין ולעבד את המצוקה ובכך להביא להקלה.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – טיפול דיאדי, טיפול משפחתי וטיפול קבוצתי

ניתן לטפל בדיכאון אצל ילדים גם באמצעות התמקדות בקשרים של הילד עם הסביבה. טיפול דיאדי מתרכז בקשר בין ההורים לילד ומסייע להם להבין בזמן אמת כיצד לתקשר עמו. טיפול משפחתי מתמקד בקשר של הילד עם כל בני משפחתו, ובתפקוד הכולל שלהם כקבוצה. טיפול קבוצתי מספק לילד מרחב בטוח להתנסות ולשיתוף הדדי, עם ליווי והדרכה.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול בדיכאון בילדים

במשך שנים דיכאון קליני אצל ילדים היה בעיה שהוכחשה, או לכל היותר הועמדה בספק, על ידי אנשי מקצוע, חוקרים ומדענים. אכן, קשה לקבל את המחשבה שדיכאון קליני עלול להופיע אצל ילדים, אפילו בתקופה של הילדות המוק...
ילדים אינם מכירים את ההקשר בין אוכל לפיצוי. הם לומדים להכירו רק כאשר ההורים משתמשים בו. זה קורה בעיקר כאשר זה הופך לדגם התנהגות שחוזר על עצמו. הילדים קולטים את נקודות התורפה של ההורים - חוסר הזמן שלהם...הצטרפו לאינדקס הרופאים!