ריפוי בעיסוק לפעוטות ( Occupational therapy with toddlers ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


ריפוי בעיסוק לפעוטות הינו טיפול אשר מסייע לתינוקות המתקשים במגוון משימות ומיומנויות הרלוונטיות לגילם. הטיפול יכול לסייע בקשיים בתחום התחושתי, המוטורי, הקוגניטיבי ועוד.

ריפוי בעיסוק לפעוטות – התמודדות עם פערים התפתחותיים

בכל שלב בחיים, מצופה מהאדם לפתח מיומנויות שונות, כחלק מהתפתחותו התקינה. בשנות החיים הראשונות, תינוקות רוכשים מאסה גדולה של כישורים, המהווים אבני בסיס לצורך התפתחותן של מיומנויות מורכבות יותר בהמשך. למשל, בתחום המוטורי לומדים תינוקות להפעיל את המפרקים, על מנת שיוכלו ללכת, לזחול, לאחוז בחפצים ועוד. בתחום הבינאישי הם לומדים לתקשר את הצרכים שלהם לסביבה, לאותת שהם רעבים, מפוחדים, שמחים וכד'. לעיתים מופיעים בתקופה זו עיכובים התפתחותיים, חלקם מזעריים, חלקם כתוצאה מנכות, או מהפרעה כלשהי, כגון הפרעה על ספקטרום האוטיזם או פיגור שכלי. ריפוי בעיסוק לפעוטות מבקש לסייע במקרים אלו ולקדם את התינוק בתחומים בהם הוא מתקשה, באמצעות עבודה ישירה עם התינוק, ועבודה עם הוריו.

ריפוי בעיסוק לפעוטות – תהליך הטיפול

ריפוי בעיסוק רלוונטי למגוון קבוצות גיל. בהתאם, קיים למשל ריפוי בעיסוק לפגים, ריפוי בעיסוק לבני נוער וריפוי בעיסוק לגיל השלישי. במסגרת ריפוי בעיסוק לפעוטות מתבצע תחילה אבחון שמטרתו למקד את התחומים בהם קיים קושי. לאחר מכן, מותאמת תכנית אישית במטרה לקדם את התינוק בהתאם לקשייו. ריפוי בעיסוק לפעוטות יכול למשל לכלול תרגילים לחיזוק מיומנויות מוטוריות, או משחקים שמטרתם לשפר מיומנויות קוגניטיביות או תקשורתיות. כמו כן ריפוי בעיסוק לתינוקות מקנה כלים להורים ומלמד אותם כיצד להקל על התינוק ולהתאים את סביבת המגורים לקשייו. לדוגמא, כאשר מדובר בתינוק המתמודד עם הפרעה בוויסות החושי מסוג רגישות יתר למגע, ההורים לומדים כיצד להלביש, לחתל ולרחוץ אותו, באופן שיפחית את מצוקתו.

מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא ריפוי בעיסוק לפעוטות

מאמרים נוספים בתחום
הפכתם להיות הורים? מזל טוב. הרך הנולד מאיר את הבית ואתם נכנסים לשלב חדש בחייכם. יחד עם השמחה הגדולה מתחילים לצוץ להם פחדים, חרדות ולעיתים אף היסטריות קלות, הנוגעות לשלומו של העולל הקטן. מכיוון שלצערנו...
אם את מרגישה שקיבלת מספיק עצות בתקופת ההיריון, חכי לתקופה שלאחר הלידה. כמות העצות שתקבלי מרגע לידת התינוק תהיה אדירה, מלחיצה ובעיקר מבלבלת. אז מה חשוב לדעת? ואיך עוברים בשלום את השנה הראשונה לחיי...


פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!