טיפול בחרדה כללית, טיפול בחרדות ( Treating generalized anxiety ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

חרדה כללית, המכונה גם הפרעת חרדה מוכללת, היאהפרעה המשתייכת לקבוצת הפרעות החרדה. טיפול בחרדה כללית מסייע לאלו המתמודדים עם חרדה כללית להוריד את עצמת החרדה ולהרגיע את הסימפטומים הנלווים.


בחורה צעירה עוברת טיפול בחרדה

Shutterstock | Tero Vesalainenטיפול בחרדה כללית – ההפרעה

חרדה כללית היא הפרעה המאופיינת בתחושה מתמשכת של דאגה או חרדה, אשר עלולה להעיק מאוד בשגרת היום יום. חרדה כללית יכולה להתבטא בתחומים מגוונים, למשל, חשש מתמיד לגבי הישגים בעבודה או בלימודים, דאגות לגבי נושאים כלכליים וחברתיים, פחד מאסונות ועוד. החרדה מתבטאת הן במחשבות והן בתגובות פיזיולוגיות כגון כאבי בטן, דופק לא סדיר, יובש בפה ומתח בשרירים. עם השנים, התפתחו טיפולים מסוגים שונים בחרדה כללית. להלן סוגי הטיפול המרכזיים.

טיפול בחרדה כללית - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול קצר מועד, אשר פופולארי במיוחד במקרים של הפרעות חרדה. טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתרכז בשני מישורים: מחשבות (קוגניציות) והתנהגויות, אשר משמרות את החרדה הכללית. במישור המחשבתי, הטיפול מבקש לנסח מחדש את הדאגות השונות שהאדם מוצף בהן ביום יום, ועוזר לו להבין את המנגנון שלהן במטרה לשנות אותו. במישור ההתנהגותי, הטיפול מסייע בשינוי הרגלים אשר עלולים להעצים את החרדה. במקביל, מלמד הטיפול טכניקות הרפיה המסייעות להפחית את רמות החרדה בסיטואציות שונות אליהם חושף המטפל את המטופל במהלך הטיפול, למשל, במסגרת חשיפה הדרגתית.

טיפול בחרדה כללית – טיפול דינאמי

טיפול בחרדה כללית באמצעות טיפול דינאמי, רואה בחרדה סימן המעיד על מצוקה נפשית ששורשיה הם בעבר - בשנות הילדות. במובן זה, הדאגות המרובות שמאפיינות חרדה כללית מכסות על מצוקה עמוקה יותר, אשר לרוב לא נגישה למודעות, ונמצאת באזור המכונה הלא מודע. מטרת הטיפול היא להתחקות אחר המצוקה שנמצאת בבסיס החרדה, כאשר הקשר הטיפולי, מהווה מפתח חשוב בדרך לשינוי. לרוב מדובר בטיפול ארוך טווח, כאשר כיום קיימות וריאציות שונות של טיפול דינאמי קצר מועד.

טיפול בחרדה כללית – טיפולים נוספים

טיפול בחרדה כללית מתאפשר גם באמצעות תרופות פסיכיאטריות נוגדות חרדה. במקרים רבים מוצע הטיפול התרופתי כאשר הסימפטומים מסבים מצוקה רבה ומקשים על התפקוד היום יומי והוא ועשוי להינתן כהכנה או במקביל לטיפולי פסיכותרפיה. טיפול אפשרי נוסף הנו טיפול קבוצתי, אשר מספק לאלו המתמודדים עם חרדה כללית מרחב בטוח לשיתוף והזדהות, בליוויו של מנחה. כאשר מדובר בילדים, מומלץ על הדרכת הורים אשר מסייעת להם ללמוד על מצבו של הילד ועל דרכים אשר יוכלו להקל עליו בסביבה הביתית. כמו כן , טיפול משפחתי מאפשר לבני המשפחה ללמוד על האופן שבו התפקוד שלהם כקבוצה משפיע על בן המשפחה המתמודד עם החרדה, כמו גם על כל אחד מהם עצמם.


מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא טיפול בחרדה כללית, טיפול בחרדות

מאמרים נוספים בתחום
דאגה, פחד וחרדה הם מצבים רגשיים מוכרים שמופיעים מדי פעם בחיים של כולנו באופן טבעי ותקין, ולעיתים קרובות הם גם עוזרים לשמור עלינו, בכך שאנו חוששים לעשות דברים שמסוכנים לנו ונמנעים מהם, מקפידים על בריאו...
בכל שנה, מספרם של ניצולי השואה הולך ופוחת, אולם ההשלכות של החוויות הטראומטית מהעבר ממשיכות להיות מורגשות. בקרב ניצולי השואה ישנה שכיחות גבוהה יותר של דיכאון והפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD: Post-Trau...הצטרפו לאינדקס הרופאים!