טיפול בחרדה מכלבים ( Treating dog phobia ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


חרדה מכלבים (בלעז: סינופוביה) היא פוביה מקבוצת הפרעות החרדה. טיפול בחרדה מכלבים מטרתו לעזור לאלו המתמודדים עם החרדה להרגיש ביטחון ולהפחית את עצמת הסימפטומים.

טיפול בחרדה מכלבים – רקע

חרדה מכלבים מתייחסת למצב בו חשיפה לכלב, או עצם המחשבה על כלב, מולידה תגובת פחד מוגזמת (לדוגמה דופק מהיר, הזעה או רעד בשרירים). לרוב במקרים רבים הפוביה פורצת בשנות הילדות, בעקבות חשיפה לא נעימה לכלב, או כתגובה נרכשת מהסביבה, לדוגמה כאשר אחד ההורים חרד מכלבים. כשהחרדה לא עוברת בעצמה, ובייחוד כאשר היא מקשה על ההתנהלות השגרתית, מומלץ על טיפול בחרדה מכלבים.

טיפול בחרדה מכלבים – הטיפול הנפוץ

אחד הטיפולים המקובלים ביותר בימינו בהפרעות חרדה בכלל ובפוביות בפרט הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). הטיפול עוסק בשני מישורים - מחשבות (קוגניציה) והתנהגויות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מכלבים נעשה בפורמט של טיפול אישי או במסגרת של טיפול קבוצתי. בנוסף, הטיפול מוצע במסגרת מפסיכותרפיה למבוגרים או לילדים.

טיפול בחרדה מכלבים – CBT ושינוי דפוסי חשיבה

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי להפחתת חרדה מכלבים נשען על ההנחה שמצוקה נפשית נגרמת מדפוסי חשיבה מעוותים, אשר אינם תואמים את המצב בשטח. הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקאי אהרון בק קרא לדפוסי החשיבה הללו הטיות חשיבה, וסיווג אותן למספר סוגים קטגוריות, ביניהן הטיית חשיבה המכונה הכללת יתר ("כל הכלבים מסוכנים"), או הטיה מסוג פרסונליזציה ("כלבים תוקפניים דווקא כלפיי"). בשיטה זו המטפל מבקש לנסח יחד עם המטופל את דפוסי החשיבה השליליים שפיתח בקשר לכלבים ולשנות אותם, דהיינו להוכיח למטופל שהחשיבה אינה משקפת את מידת הסכנה שבמציאות. השינוי מתחולל הן באמצעות שיחה עם המטפל, והן באמצעות התנסות בהיבט ההתנהגותי, כפי שיתואר.

טיפול בחרדה מכלבים – CBT ושינוי התנהגותי

טיפול CBT בחרדה מכלבים ינסה לחשוף את המטופל מחדש לכלבים, בצורה שתעורר פחות ופחות חרדה. תהליך זה קרוי חשיפה הדרגתית. ראשית המטופל מתבקש לדמיין כלב, או להתבונן בתמונות של כלבים, ובהמשך ייחשף לכלבים קטנים ובהדרגה לכלבים יותר ויותר גדולים. בנוסף, במסגרת טיפול בחרדה מכלבים רוכש המטופל טכניקות הרגעה עצמית, לדוגמה תרגילי נשימה, הרפיית שרירים או דמיון מודרך, אשר מטרתם הורדת רמת החרדה שעולה בסיטואציה. במהלך השנים השתכללו טכניקות החשיפה, וכיום אפשר להשתמש גם בסוגים של ביופידבק (משוב ביולוגי) המציע הדמיה ממוחשבת של עוצמת התגובות הגופניות בעת חרדה, במטרה לסייע עזור למטופל לשלוט בהן.
.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
תופעות הלוואי של קנאביס רפואי


אנחנו נוטים להסתכל על קנאביס רפואי כתרופה מבטיחה או כסם מסוכן, עם מעט מאד תחום אפור ביניהם. האמת, כמו הרבה דברים בר...

אידוי, עישון או בליעה?

עולם הקנאביס הרפואי מורכב וסבוך גם למומחים ותיקים ומנוסים. למשתמש המתחיל לא תמיד קל לאזן בין המינונים והזנים, היעילות ותופעות הלוואי. זו הסיבה שמטופלים שחוו התנסות ראשונית שלילית עם קנאביס ל...

מחקרים קליניים בקנאביס רפואי: תורמים למדע, ולכם


״ישראל היא בירת מחקר הקנאביס של העולם", כך הכריז כתב הבריאות הראשי של ה-CNN, ד״ר סנג'אי גופטה, ביוני השנה. ההישג הזה נזקף במידה רבה לזכותו של פרופ׳ רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית, שהיה ה...

האם אפשר לרדת במשקל רק באמצעות ספורט?


פעילות גופנית מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הירידה במשקל ושילובה בו מסייע בהקטנת התלות בדיאטה כאמצעי העיקרי להרזיה. פעילות גופנית מסייעת לנו להרגיל את הגוף להשתמש במסת השומן כמקור אנרגיה לתא...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!