טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים ( CBT for children ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים הוא סוג של פסיכותרפיה לילדים, המוכוונת להקל על מגוון מצוקות נפשיות, אשר עלולות להופיע בגילאי הילדות המוקדמת והמאוחרת. לפי עקרונות הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי, קושי רגשי הוא תוצר של דפוסי חשיבה והתנהגויות בעייתיים, שיש לאתגר ולשנות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים – מתי פונים?

לרוב, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מתחיל לאחר שגורמים בסביבת הילד, למשל הורים או מורים, מבחינים בסימני מצוקה ומפנים אותו לטיפול. לדוגמא, ישנם ילדים אשר חווים קשיים חברתיים או מפגינים סימנים של חרדה או דיכאון, מה שעשוי להתבטא בפחדים, בהתפרצויות זעם, בהתנהגות מכונסת וביישנית ועוד. טרם הטיפול, יתכן שיתקיים תהליך של אבחון פסיכולוגי, אשר יסייע למקד את הקושי ממנו סובל הילד. למשל, ישנם ילדים אשר המצוקה שלהם נובעת מסוגים של הפרעות קשב וריכוז, בעוד אצל אחרים, מקור המצוקה עשוי להיות רגשי יותר. כאשר המצוקה של הילד חריפה יותר, למשל, במקרים מסוימים של הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), תיתכן הפנייה לפגישה עם פסיכיאטר. הפסיכיאטר ישקול שילוב של תרופות פסיכיאטריות בטיפול, בכדי להביא להקלה מהירה ויעילה ככל הניתן.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים – מסגרת הטיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים דומה במידה רבה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים. הטיפול מוגדר בתור טיפול קצר מועד, ולרוב משך הטיפול מוגדר מראש. כאשר ההורים מבקשים לרכוש כלים אשר יסייעו להם לעזור לילדם, או במקרים שהילד מסרב להשתתף בטיפול, הם מופנים לרוב לטיפול מסוג הדרכת הורים. בתחילתו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מנוסחת מטרת הטיפול, ולאחר מכן, הטיפול מתמקד בדפוסי החשיבה של הילד, ובחשיפה מחודשת לסיטואציות שהוא מקשר למצוקה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים - ניסוח ואתגור דפוסי חשיבה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים רואה במצוקת הילד תוצר של דפוסי חשיבה בעייתיים, אשר מכונים הטיות קוגניטיביות. המטפל מנסה לאתר ולנסח ביחד עם הילד את דפוסי החשיבה הללו, במטרה לאתגר ולשנות אותם. לדוגמא, אם הילד סובל מחרדה חברתית, יתכן כי ישנה הטיה מסוג הכללת יתר, למשל, מחשבות כמו "אף אחד בכיתה לא אוהב אותי", או הטיה מסוג פרסונליזציה, למשל, מחשבות כמו "כל פעם שהילדים צוחקים, הם כנראה צוחקים עליי". המטפל מנסה להראות לילד כיצד המחשבות שלו לא בהכרח משקפות את המציאות האובייקטיבית, ובהמשך לנסח עמו דפוסים חדשים, יותר גמישים וחיוביים, כמו למשל "אולי לא כולם חברים שלי, אבל יש כמה שכן, ואני יכול ליהנות איתם".

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים – התנסות מחודשת בשטח

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים מניח כי לצד דפוסי החשיבה הבעייתיים, המצוקה נובעת גם מהתנהגות שנלמדה בהתנסויות בעבר. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, השאיפה היא לחשוף את הילד למצבים אשר נחוו כשליליים בעבר, כדי לאפשר לו הפעם חוויה חיובית ובטוחה יותר. תהליך זה מכונה חשיפה הדרגתית. לדוגמא, ייתכן כי ילד אשר סובל מפחד מכלבים, פיתח פחד זה בגלל היתקלות לא נעימה עם כלב בעברו. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יוכל לחשוף את הילד בהדרגה לכלבים, באופן שיאפשר לו להגיב כלפיי הכלב בחרדה מופחתת, בעזרת שימוש בטכניקות של הרפיה. בתחילה ניתן לחשוף את הילד לתמונות של כלבים, לאחר מכן יוכל לדמיין מפגש עם כלב במסגרת דמיון מודרך, בהמשך ייפגש עם גור כלבים בתוך חדר הטיפולים, ולבסוף ייחשף לכלב גדול, ברחוב, כשהמטפל לצדו.
מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים

מאמרים נוספים בתחום
הילד שרב עם החבר הכי טוב שלו, הקושי לקבל אח חדש במשפחה ואיך להכין אותו לקראת מעבר דירה? כך תוכלו להקל על ילדים להתמודד רגשית עם שינוייםשני גורמים יקבעו את אופן ההתמודדות הרגשית של הילד: גילו והתפתחותו...
כשילד מביא תעודה הביתה, לא מספיק עיון זריז, אלא נחוצה התייחסות מפורטת לציונים שעולים ממנה, על מנת לקבל מידע לגבי קשיים בלימודים, בעיות חברתיות או אפילו מוטיבציה ירודהילדים והורים לעתים מגיעים לשלב קבל...הצטרפו לאינדקס הרופאים!