ייעוץ זוגי פסיכולוגי ( Couples psychotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


למרות הציפייה של רבים מאתנו "לחיות באושר ועושר" עם בחיר לבנו, חשוב לדעת כי כל מערכת יחסים אינטימית, כולל זוגיות, לעיתים נתונה לקשיים ומשברים. ברוב המקרים הנכונות ההדדית להתמודד עם המשבר, מספקת לזוג את הבסיס הנחוץ בכדי להתגבר על הקושי, ללמוד ממנו ולהמשיך הלאה. ייעוץ זוגי פסיכולוגי, המכונה גם טיפול זוגי, מאפשר לזרז את התהליך ולהקל על הזוג, בייחוד כאשר מגיעים למבוי סתום.

ייעוץ זוגי פסיכולוגי – במה מתמקד הטיפול?

ייעוץ פסיכולוגי זוגי מותאם לצרכים הספציפיים של כל זוג. להלן מספר תמות נפוצות אשר מקבלות התייחסות בטיפול:

1. לומדים לכעוס אחרת - מריבות עלולות לצאת משליטה כאשר בני הזוג נותנים לכעסים שלהם לנהל את המערכה. הרצון להיות צודק או להעניש את בן הזוג השני, מקשה על הראייה שלו כשותף שווה ויקר, ובפועל עלול להרחיק ולהקטין את הסיכוי להידברות בונה. במסגרת ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייעים לבני הזוג להבין מדוע השותפות הופכת לשדה קרב, ולהתנהל ממקום סבלני וקשוב לצד השני.

2. מנהלים הורות כשותפות - לא פעם גידול הילדים משמש רקע למתחים בזוגיות. חלוקת תפקידים לא מאוזנת, קושי בהצבת גבולות, התמודדות עם קשיי הילדים, מריבות בין האחים, אלו ואחרים עשויים להכניס לזוגיות מתחים וויכוחים שקשה להגיע בהקשר שלהם להסכמה. ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייע לבני הזוג להבין לעומק את העמדה ההורית שלהם והאופן בו הם יכולים להיפגש ולהתפשר לגבי חילוקי דעות וקשיים מול הילדים.

3. נלחמים בשחיקה - התשוקה והרומנטיקה שלרוב מאפיינות את שנות הזוגיות הראשונות, דועכות במקרים רבים, ככל שבני הזוג "מתרגלים" זה לזה, וככל שהחיים מספקים להם התעסקויות נוספות. גורמים כגון קריירה, טיפול במשפחה ותהליכי שינוי אינדיבידואליים, עשויים להוביל לזניחת זמן האיכות המשותף והיחס האישי שכל אחד כמהה לו. ייעוץ פסיכולוגי זוגי מסייע לבני הזוג להכיר בצורך להשקיע אחד בשני, ולהפגין חום פיזי ומילולי.

4. במידת הצורך, מחליטים על פרידה - לפעמים בני הזוג מתקשים לגשר על הפערים ולהתקרב מחדש. כשהעבודה על הזוגיות הופכת למאבק מתיש אשר לא נושא פרי, ובייחוד כאשר לפחות אחד מבני הזוג החליט להמשיך קדימה, ייעוץ זוגי פסיכולוגי מסייע לבני הזוג לעבד את הפרידה. כאשר מדובר בקשר של שנים רבות, בייחוד כשלזוג ילדים משותפים, ייעוץ זוגי פסיכולוגי מלווה את הזוג לאורך התהליך, באופן שיסב כמה שפחות מצוקה לתא המשפחתי.

ייעוץ זוגי פסיכולוגי – מסגרת הטיפול

ייעוץ זוגי פסיכולוגי הנו סוג של פסיכותרפיה אשר ניתנת על ידי פסיכולוג, לרוב בעל הכשרה ספציפית בטיפול זוגי. הטיפול עשוי להתקיים בתור טיפול ארוך טווח או כחלק ממסגרת של טיפול קצר מועד. ייעוץ זוגי פסיכולוגי עשוי להתקיים במספר מתכונות:

1. פגישות משותפות - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו נפגשים שני בני הזוג יחד, עם המטפל.

2. פגישות נפרדות לבני הזוג - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו כל אחד מבני הזוג נפגש בנפרד עם אותו המטפל, או כל אחד עם מטפל אחר.

3. מתכונת משולבת - ייעוץ זוגי פסיכולוגי אשר משלב הן פגישות משותפות של המטפל עם שני בני הזוג יחד, והן פגישות נפרדות עם כל אחד מהם, עם המטפל או עם שני מטפלים נפרדים.

4. ייעוץ קבוצתי - ייעוץ זוגי פסיכולוגי במסגרתו מספר זוגות נפגשים יחד עם המטפל. המסגרת הקבוצתית מספקת לזוגות מרחב בטוח להזדהות, שיתוף ולמידה הדדית, בליוויו של המטפל.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא פסיכולוגיה
תופעות הלוואי של קנאביס רפואי


אנחנו נוטים להסתכל על קנאביס רפואי כתרופה מבטיחה או כסם מסוכן, עם מעט מאד תחום אפור ביניהם. האמת, כמו הרבה דברים בר...

אידוי, עישון או בליעה?

עולם הקנאביס הרפואי מורכב וסבוך גם למומחים ותיקים ומנוסים. למשתמש המתחיל לא תמיד קל לאזן בין המינונים והזנים, היעילות ותופעות הלוואי. זו הסיבה שמטופלים שחוו התנסות ראשונית שלילית עם קנאביס ל...

מחקרים קליניים בקנאביס רפואי: תורמים למדע, ולכם


״ישראל היא בירת מחקר הקנאביס של העולם", כך הכריז כתב הבריאות הראשי של ה-CNN, ד״ר סנג'אי גופטה, ביוני השנה. ההישג הזה נזקף במידה רבה לזכותו של פרופ׳ רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית, שהיה ה...

האם אפשר לרדת במשקל רק באמצעות ספורט?


פעילות גופנית מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הירידה במשקל ושילובה בו מסייע בהקטנת התלות בדיאטה כאמצעי העיקרי להרזיה. פעילות גופנית מסייעת לנו להרגיל את הגוף להשתמש במסת השומן כמקור אנרגיה לתא...

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!