ייעוץ זוגי ( Couples counseling ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


הזוגיות שלכם במשבר? לפני שנלחצים וחושבים על "לפרק את החבילה", חשוב לדעת כי כל מערכת יחסים, בייחוד זוגיות, עשויה להיתקל במשברים. ייעוץ זוגי עוזר לבני הזוג לגשר על הפערים ולהתקרב מחדש.

ייעוץ זוגי – כי משברים הם לגיטימיים

הזוגיות והתא המשפחתי עוברים לאורך החיים התמודדויות לא פשוטות, אשר מעמידות את הזוגיות במבחן. קיימים סוגים שונים של משבר זוגיות, למשל:

1. בעיות בגידול הילדים - מחלוקות לגבי אופן חינוך הילדים, קושי בחלוקת תפקידים בין ההורים ובהצגת חזית אחידה, בעיות בהצבת גבולות, מצוקות של הילדים, מריבות בין אחים ועוד.

2. התמודדות עם משברי חיים - מוות במשפחה, פיטורין, מצוקה רגשית של אחד מבני הזוג, לחץ כלכלי, מחלות וכדומה. כל אלו עשויים להכניס מתחים לזוגיות ולהקשות על התקשורת.

3. התרחקות ופגיעה באינטימיות - מקרים בהם בני הזוג מתרחקים זה מזה, למשל כאשר אחד מבני הזוג עובר שינויים שהשני אינו שותף להם, או כאשר בני הזוג שוקעים בקריירה, בהורות, או בתחביבים, ומאבדים את הקשב לבן הזוג השני. הריחוק עשוי להתבטא בשיחות מועטות והמעטה של גילויי חום וקרבה, כולל פגיעה בפעילות המינית ובמקרים מסוימים אף לבגידה.

4. קשיים מול משפחת המוצא - לחצים אשר עשויים להיות מופעלים על בני הזוג מצד הוריהם או מקורבים אחרים, שיוצרים מחלוקות.

ייעוץ זוגי - לא חייבים לבד!

לא פעם, בני זוג מצליחים לצלוח משברים בצוותא, תוך שיתוף פעולה. עם זאת, במקרים רבים, ייעוץ זוגי עשוי לזרז ולקדם את התהליך, בייחוד כאשר מגיעים למבוי סתום.

מהם דגשי הטיפול?

1. חותרים לתקשורת כנה והדדית
ייעץ זוגי מלמד את בני הזוג לנהל תקשורת ישירה, בלי מסיכות, במסגרתה כל אחד מבני הזוג משתף בפתיחות לגבי הרגשות והציפיות שלו. בני הזוג לומדים להקשיב לפני שהם מגיבים, ולהתחשב בכוונות וברגשות של בן או בת זוגם.

2. מבהירים מסרים ורמזים
יעוץ זוגי יכול לסייע לבני הזוג "לקרוא" את המסרים שכל אחד משדר לצד השני. היועץ הזוגי הנו מתווך, אשר עוזר לכל צד לפרש את רגשות הצד השני, בייחוד את אלו שעד כה בוטאו ברמיזה. לדוגמא, בן או בת זוג אשר במהלך ויכוח נעשים קרים ומרוחקים, עשויים לעשות זאת כתגובה לעלבון או תחושת חוסר בטחון, אך לא בהכרח יהיו מסוגלים להסביר לצד השני את הפגיעה שחוו.

3. מפסיקים לצבור כעסים
ייעוץ זוגי מעודד את הזוג לא לנהל "פנקס חשבונות", ובמקום זאת לשים את הקלפים על השולחן כשכועסים, המטרה היא לא להעניש, אלא לתת אמון בצד השני כשותף אהוב, שניתן לעבוד וללבן עמו מחלוקות וחיכוכים.

4. מחזירים את הניצוץ שכבה
במקרים רבים של התרחקות ופגיעה באינטימיות, ייעוץ זוגי מסייע להחיות את הרומנטיקה והאהבה שנשחקו. שיטות כגון הקצאת ערב קבוע בשבוע לבילוי רומנטי, פעילויות משותפות, ועבודה על השבת התשוקה והחום לקשר, מעודדות בזוגיות יחס רך, נעים וחומל.

5. כשצריך, מכירים במקומה של פרידה
חשוב לדעת כי באפשרותו של ייעוץ זוגי לסייע לבני זוג לבדוק האם מוצו כל האפשרויות לשיקום הזוגיות, והשעה יפה להיפרד ולהמשיך הלאה. גם פרידה היא תהליך לא פשוט, בייחוד כאשר מעורבים בו ילדים. ייעוץ זוגי יכול ללוות את בני הזוג ולסייע להגיע לתחושת השלמה ולשיתוף פעולה, גם סביב סיום הקשר.
מומחים


מאמרים לפי נושא ייעוץ זוגי

מבין הזוגות המטופלים בבעיות אי-פוריות, כשליש מטופלים בשל חסימה בחצוצרות ולהם סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר להיכנס להריון וללדת. אך האם זוגות אלו באמת מקבלים את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון במדיני...
אחרי שבועות ארוכים של שהייה בבית בסגר, השחיקה המשפחתית החלה לצוף בבתים רבים.  למרות שחזרנו לשגרה ואף בילינו שעות מחוץ לבית, כעת עם יציאת הילדים לחופשת הקיץ, העלייה בכמות החולים ומאות אלפי ישראלים...הצטרפו לאינדקס הרופאים!