גשר בשיניים ( Braces ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

במהלך הילדות, לאחר שהשיניים הנשירות (שיני החלב) מתחלפות בשיניים קבועות, מתגלים לעתים ליקויים בסגר השיניים וכן יחסים לא תקינים בין הלסתות. במצב זה עלולים להיגרם מספר מצבים: שיניים בולטות, שיניים מסובבות וכן שיניים בהטיה או מחוץ לקשת. כאשר הדבר גורם לצפיפות או מרווחים בין השיניים וליחס לא תקין בין הלסתות יהיה בדרך כלל צורך בגשר בשיניים, כלומר בביצוע יישור שיניים.


הסיבה לבעיה


הסיבות המובילות לצורך בגשר בשיניים הן תורשה, כלומר כאשר להורים או למישהו מבני המשפחה יש יחסים לא תקינים בין הלסתות, וכן הרגלים שגרמו לצמיחת השיניים בצורה זו, כמו, למשל, מציצת מוצץ או אצבע.

סיבה נוספת שיכולה לגרום למצב זה היא מחסור של שן. המחסור יכול להיגרם בשל עקירה מוקדמת של שן חלבית בעקבות עששת או חבלה, אך גם ממצב מולד או גנטי. במקרה שלא הונח במקום השן החסרה שומר מקום ייתכן מצב של צמיחה לא נכונה של השיניים הנותרות.

הליקויים הללו עלולים לגרום, קודם כל, למראה לא אסתטי של השיניים והפנים. בנוסף ייתכנו בעיות בלעיסה, הפרעות בדיבור, חוסר יכולת לסגור את הפה, יובש ודלקות חניכיים. חשוב לדעת גם ששיניים שלא צומחות נכון רגישות יותר לעששת, כיוון שקשה יותר לצחצח אותן.


גשר בשיניים לפני ואחרי, גשר שינים, מומחה אורטודונטיהכיצד מתבצע הטיפול


ישנם סוגים שונים של טיפולים ליישור שיניים, כאשר גשר בשיניים הוא אחד הנפוצים שבהם. בטיפול זה מודבקים על השיניים ריבועים קטנים ממתכת, הנקראים סמכים, שמחוברים ביניהם בחוט ועליו קפיצים שונים. את החוט מצמידים למקומו בעזרת גומיות, כך שבזמן שמותחים אותן הוא גורם ללחץ על השיניים, שעם הזמן חוזרות למקומן הנכון.


מי מבצע את הטיפול

טיפול אורתודנטי של גשר בשיניים מתבצע במרפאת השיניים, על ידי אורתודנט מומחה. משך הטיפול והדרך הנכונה לביצועו נקבעים לאחר בדיקה של הילד או המבוגר. לצורך הבדיקה יערוך האורתודנט, ובמקרה של ילדים אורתודנט מומחה בילדים, צילומי רנטגן ויבצע אנליזה ממוחשבת של היחס בין הלסתות והשיניים. משך הטיפול ייקבע על פי חומרת הליקוי.


יישור שיניים למבוגרים


בשנים האחרונות הפך יישור שיניים למבוגרים לתופעה נפוצה יותר ויותר, יחד עם שימת דגש גדולה יותר באופן כללי על כל נושא האסתטיקה. בנוסף, בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשניות המאפשרות יישור שיניים שקוף, וכן זמן הטיפול התקצר וחוסר הנוחות מהטיפול ירדה.


יישור שיניים שקוף


בעבר הייתה רק שיטה אחת לביצוע גשר בשיניים, אך כיום ישנן שיטות רבות נוספות. אחת השיטות היא על ידי קוביות ננעלות. בשיטה זו יש בכל קובייה שמונחת על השן מערכת שתופסת את חוט המתכת. הטיפול בדרך זו מייתר את השימוש בגומיות , ולכן מקצר את זמן הטיפול. בנוסף, מדובר בטיפול נוח יותר וכן כזה שמסייע לשיפור היגיינת הפה, כיוון שהגומיות מקשות מאוד על השמירה על הניקיון.

שיטה נוספת היא באמצעות גשר פנימי לשיניים. בשיטה זו מולבש הגשר על הצד האחורי, הפנימי, של השיניים – כך שלא ניתן לראות דבר מבחוץ. את שתי השיטות יש לבצע אצל אורתודנט מומחה.


מומחים
ד"ר אלחנן יעקובסון
רופא שיניים. על הסמכה באישור משרד הבריאות לטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה.

פורום טיפולי שיניים בשילוב המיקרוסקופ

דר' אריאל סביון

דר' אריאל סביון
ד״ר אריאל סביון בעלים של מרפאת שיניים ״סביון קליניק״ אשר מתמקדת בטיפולי שיניים באמצעות מיקרוסקופ טיפולי תחת קונספט של רפואת שיניים מיקרוסקופית. שילוב המיקרוסקופ בטיפולי שיניים תורם לדיוק בטיפולי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילדה בת 3
 • ברכה
 • 10/02/2019 21:25
 • הי ילדתי בת 3 יש לה שחור בשינים במשפחה הכללית וגם לבעלי היה את זה בעבר לדברי הרופא זה סוג של חיידק שרק מפריע מבחינה אסתטית לא הייתי רוצה להכניס אותה בגיל כזה לטיפולי שיננית הייתי שמחה לדעת - איך אני מוודא שזה אכן החיידק ולא עששת תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה בקשר לכתר זמני
 • שירה
 • 19/10/2018 18:04
 • התחילו לי מדידות הבעיה שפתאום בצחצוח ביום רביעי המאוחרות הכתר נפל . הבעיה שהרופאה תהיה ביום ראשון האם במספר ימים זה זה ישפיע על המדידות ? ותהיה תזוזה של החניכיים והשיניים בינתיים לא שלחו למעבדה כי עושים עון שן בתור נפרד ואז שולחים. זה יוצא כמעט 4 ימים הסיכוי מה שמשהוא זז הימים אילו ונמטרך לעשות הכל מידש או אפילו חלק או סבירות קטנה לזה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כתר ומדידות
 • אורית
 • 25/09/2018 00:46
 • הולכת לעשות מדידות לכתר שנעשה קודם הארכת כותרת שאלתי היא כזאת: יש גם כתר קבוע לידו נאמר לפני הניתוח שיש סיכוי שאולי אצטרך להחליף את הכתר שלידו בגלח הניתוח בינתיים חזרתי לריפוד הכתר הזמני וזה הצליח בלי שינוי בכתר . האם אחרי המדידות וקבלת החרסינה מהמעבדה (עושה כתר זירקונה) מכיון שכתר חרסינה יותר גדול מכתר זמני ומדובר גם בשן טוחנת עליונה אם זה משנה גם זאת של המדידה וגם זאת שקיימת כרגע האם אולי יכול להיות מקרה שעדיין פתאום יראו שקצר מדי ולא מתאים הגודל 2 הכתרים בגודלם אחת ליד השניה בגלל הנחץיתוח אחת קצרה או אין מקום ואם יהיה המצב האם המדידה תצטרך להיעשות מחדש ? אשמח על תשובה , תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא גשר בשיניים

    
החופש הגדול החל, ועימו הילדים מבלים זמן רב יותר מחוץ לבית, בגינה, בקייטנות, מחנות הקיץ ומגוון פעילויות שונות. מחקר שנעשה במחלקה לרפואת שיניים קהילתית בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה עין כרם והאוניברסיטה...
במשך השנים, לא רק הפנים שלנו מזקנות, גם הפה שלנו מזדקן. הזדקנות הפה נובעת, בין היתר, משחיקת שיניים, אובדן שיניים, מחלת חניכיים ואובדן העצם. כמו כן, מצב של שיניים אחוריות חסרות גורם לאובדן התמיכה של הש...
צחצוח שיניים הוא אחד מההרגלים שחשוב להקנות לילדים בגיל צעיר, וזאת כדי לשמור על שיניים בריאות ללא עששת וחורים. אספנו עבורכם 11 טיפים שיעזרו לכם להקנות לילדים הרגלים בריאים כדי לשמור על בריאות הפה: ...
[ כתבה אינפורמטיבית] עולם הבריאות והרפואה הוא אחד מהעולמות המרתקים ביותר בשוק העבודה כיום. תואר ראשון  בסיעוד (B.S.N) באקדמית תל־אביב-יפו ייאפשר לכם להתנסות ולהשתלב בעולם הרפואה כאחים ואחיות...רופאים בתחום
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד
דר' אריאל סביון דר' אריאל סביון
אימפלנטולוג בעל תואר דיפלומט, מתמחה בטיפולי... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ