עקירה כירורגית ( surgical extractions ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

כאשר לא ניתן לעקור שן בשלמותה בפעם אחת ישנו צורך לבצע "פיצול שורשים", או בשם המוכר יותר: עקירה כירורגית. עקירה שן כירורגית תתבצע במקרים שונים, כאשר השכיחים ביותר הם שן בינה עם קרבה לעצם או מקרים בהם השן נמצאת במיקום בעייתי, מה שהופך את העקירה למורכבת יותר מהרגיל.


קראו עוד:   עקירה כירורגית - כל מה שאתם צריכים לדעת


חשוב להדגיש כי למרות השם הרע, אולי אף המפחיד, שיצא לעקירה כירורגית, ההבדל בינה לבין עקירה "רגילה" חשוב, בפועל, רק לרופא השיניים, כיוון שכמעט כל פעולה המתבצעת אצל רופא השיניים היא כירורגית, שכן היא כרוכה בחיתוך של רקמות. אמנם עקירת שן כירורגית היא הליך מורכב יותר מהרגיל, אך כל עוד הוא מתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה אין לכם ממה לחשוש.


עקירת שן כירורגית

בהליך של עקירת שן מבצעים ניתוק של הרקמות התומכות בשן, שלאחריו נעשית משיכה או דחיפה של השן ממקומה.עקירת שן מתבצעת בדרך כלל במקרים של בעיות חניכיים הגורמות לחוסר תמיכה בשן ולכך שהיא מתנדנדת; הרס כותרתי; שן רקובה שלא ניתן להציל; עששת באזורים בעייתיים בשן, לרוב שורש השן (כאשר לא ניתן לבצע טיפול שורש); עקירת שן אלקטיבית, לצורך טיפול אורתודנטי או אסתטי.


עקירת שן, עקירה כירורגיתמי יכול לבצע עקירה כירורגית?

עקירת שן פשוטה יכולה להתבצע על ידי כל רופא שיניים, אך כאשר אתם זקוקים לעקירה כירורגית, שהיא פעולה מורכבת יותר, מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה שיש לו ניסיון רב בעקירה מסוג זה. במקרים בעלי מורכבות גדולה יותר ניתן אף לפנות לכירורג פה ולסת על מנת לבצע את עקירת השן.איזה בדיקות עושים לפני עקירה כירורגית?

לפני ביצוע של עקירת שן כירורגית יש לבצע צילום פנורמי. ביצוע הצילום מחייב, ולכן אם הרופא המטפל אומר לכם שאינו זקוק לכך – הדבר אמור להדליק אצלכם נורה אדומה. במקרים המורכבים יותר יהיה צורך, בנוסף לצילום הפנורמי, גם בצילום CT.מה קורה לאחר עקירה כירורגית?

לאחר עקירה כירורגית סביר להניח שיתרחש דימום, כאב ונפיחות מסוימת. כל התופעות הללו הן נורמליות, ואינן מצביעות על בעיה. בשעות שלאחר העקירה מומלץ לצמצם את הפעילות למינימום, לפחות למספר שעות, וכן להימנע משתייה, אכילה ודיבור מיותר. חשוב שלא לשטוף את הפה ולא לצחצח שיניים 24 שעות לאחר העקירה.

לאחר עקירה כירורגית ייתכנו כאבים במקום הטיפול. הרופא ימליץ לכם על משככי כאבים, אותם מומלץ ליטול עוד לפני שפגה השפעת האלחוש המקומי, שניתן לכם בניתוח. את משככי הכאבים מומלץ להמשיך ליטול לפחות עד 24 שעות אחרי ביצוע העקירה.

כדי למנוע נפיחות במקום הטיפול מומלץ להניח עליו שקית קרח. את שקית הקרח ניתן להניח מיד לאחר סיום הטיפול, כאשר הדרך הנכונה לעשות זאת היא על ידי הנחה של הקרח על האזור למשך 20 דקות, הסרה ל-20 דקות, הנחה שוב למשך 20 דקות, וכן הלאה. מומלץ להמשיך בנוהל זה למשך 24 השעות הראשונות.

כאמור, ב-24 השעות הראשונות אחרי עקירה כירורגית יש להימנע מצחצוח שיניים. לאחר מכן יש לשטוף את הפה בעדינות במי פה ולחזור על כך לאחר כל ארוחה, או לפחות ארבע פעמים ביממה, לתקופה של שבוע ימים. הדבר חשוב ביותר כיוון שהוא מסיר שאריות של מזון וחיידקים מאזור הניתוח, מונע זיהום ומסייע בתהליך הריפוי. מומלץ גם להבריש את הלשון עם מברשת שיניים יבשה, גם כן במטרה להקטין את כמות החיידקים בפה ולמנוע זיהום. חשוב להיזהר ממגע עם אזור הניתוח.


מומחים
ד"ר אלחנן יעקובסון
רופא שיניים. על הסמכה באישור משרד הבריאות לטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה.

פורום טיפולי שיניים בשילוב המיקרוסקופ

דר' אריאל סביון

דר' אריאל סביון
ד״ר אריאל סביון בעלים של מרפאת שיניים ״סביון קליניק״ אשר מתמקדת בטיפולי שיניים באמצעות מיקרוסקופ טיפולי תחת קונספט של רפואת שיניים מיקרוסקופית. שילוב המיקרוסקופ בטיפולי שיניים תורם לדיוק בטיפולי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילדה בת 3
 • ברכה
 • 10/02/2019 21:25
 • הי ילדתי בת 3 יש לה שחור בשינים במשפחה הכללית וגם לבעלי היה את זה בעבר לדברי הרופא זה סוג של חיידק שרק מפריע מבחינה אסתטית לא הייתי רוצה להכניס אותה בגיל כזה לטיפולי שיננית הייתי שמחה לדעת - איך אני מוודא שזה אכן החיידק ולא עששת תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה בקשר לכתר זמני
 • שירה
 • 19/10/2018 18:04
 • התחילו לי מדידות הבעיה שפתאום בצחצוח ביום רביעי המאוחרות הכתר נפל . הבעיה שהרופאה תהיה ביום ראשון האם במספר ימים זה זה ישפיע על המדידות ? ותהיה תזוזה של החניכיים והשיניים בינתיים לא שלחו למעבדה כי עושים עון שן בתור נפרד ואז שולחים. זה יוצא כמעט 4 ימים הסיכוי מה שמשהוא זז הימים אילו ונמטרך לעשות הכל מידש או אפילו חלק או סבירות קטנה לזה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כתר ומדידות
 • אורית
 • 25/09/2018 00:46
 • הולכת לעשות מדידות לכתר שנעשה קודם הארכת כותרת שאלתי היא כזאת: יש גם כתר קבוע לידו נאמר לפני הניתוח שיש סיכוי שאולי אצטרך להחליף את הכתר שלידו בגלח הניתוח בינתיים חזרתי לריפוד הכתר הזמני וזה הצליח בלי שינוי בכתר . האם אחרי המדידות וקבלת החרסינה מהמעבדה (עושה כתר זירקונה) מכיון שכתר חרסינה יותר גדול מכתר זמני ומדובר גם בשן טוחנת עליונה אם זה משנה גם זאת של המדידה וגם זאת שקיימת כרגע האם אולי יכול להיות מקרה שעדיין פתאום יראו שקצר מדי ולא מתאים הגודל 2 הכתרים בגודלם אחת ליד השניה בגלל הנחץיתוח אחת קצרה או אין מקום ואם יהיה המצב האם המדידה תצטרך להיעשות מחדש ? אשמח על תשובה , תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא עקירה כירורגית

    
מהי עקירת שן? עקירת שן היא הליך שבסופו מוצאת השן מהפה. ראשית, מבצעים ניתוק הרקמות התומכות בשן ואז מושכים או דוחפים את השן החוצה ממקומה.מתי מבצעים עקירת שן?בדרך כלל, עקירת שן מתבצעת במקרים הבאים:...
שילוב בין טיפול דנטלי לא נעים וחרדה קיומית מרופאי שיניים הוליד פתרון "קסם": טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, כך שהמטופל ישן לאורך כל הטיפול ולא חש דבר, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. במידה והמטופל הוא ילד,...
אחד החששות של אדם בוגר הוא הצורך בעקירת שיני בינה בכלל ובעיקר אם הן כלואות. בחלל הפה של אדם בוגר יש 32 שיניים הנחלקות ל-4 סוגים: חותכות, ניבים, מלתעות ושיניים טוחנות. לכל סוג תפקיד ייעודי, צורה ו...רופאים בתחום
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד
דר' אריאל סביון דר' אריאל סביון
אימפלנטולוג בעל תואר דיפלומט, מתמחה בטיפולי... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ