ביופידבק ( Biofeedback ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

ביופידבק היא שיטת טיפול בה מלמדים את האדם לשלוט בתפקודי הגוף השונים שלו, כמו למשל בקצב הלב או הנשימה. במהלך הטיפול, המטופל מחובר לאלקטרודות שמספקות מידע בנוגע לתפקודי הגוף. הניטור של תפקודי הגוף עוזר למטופל לעשות שינויים קלים כמו הרפיית שרירים מסוימים במטרה להפחית כאב. 

השיטה מתבססת על משוב מיידי המגיע מהגוף בתגובה לשיטות הרגעה עצמית שהמטופל מבצע. מטרת השיטה היא לאפשר למטופל לשלוט בגוף כדי לשפר מצבים בריאותיים או תפקודים גופניים. 

קיימות שיטות שונות לניטור מדדי הגוף וכל אחת מהן מתאימה למצבים בריאותיים שונים ומטרות שונות.

• גלי מוח – בשיטה זו משתמשים בסנסורים שבודקים את גלי המוח על-ידי הצמדתם לקרקפת (אא"ג, EEG) .

• נשימה – בשיטה זו משתמשים בחגורות המונחות מסביב לבטן והחזה של המטופל והן מנטרות את קצב ודפוס הנשימה.

• קצב לב – בשיטה זו משתמשים בסנסורים המונחים על האצבע או האוזן ותפקידם לזהות שינויים בנפח הדם, או בסנסורים המונחים על החזה, הבטן או בחלק התחתון של היד למדידת ECG, אשר בודק את קצב הלב של המטופל והשינויים בו.

• התכווצויות שרירים – בשיטה זו משתמשים בסנסורים הנמצאים על שרירי השלד עם EMG המודד את הפעילות החשמלית שמובילה להתכווצות השרירים.

• פעילות של בלוטות זיעה – בשיטה זו משתמשים בסנסורים נמצאים מסביב לאצבעות, על כף היד או על הזרוע עם EDG המודד את הפעילות של בלוטות זיעה ואת כמות הזיעה שיש על העור.

• טמפרטורה – בשיטה זו הסנסורים מחוברים אל אצבעות או כפות הרגליים ומודדים את זרם הדם שמגיע אל העור. מכיוון שטמפ' הגוף עשויה לרדת במצבי לחץ, קריאה של חום נמוך יכולה להעיד על הצורך להתחיל לבצע שיטות להרגעה. 

מטופל עובר טיפול ביופידבק עם אלקטרודות עם ראשו, בזמן שאישה מביטה במוניטור


מתי מתבצע

טיפול ביופידבק, הנקרא גם אימון ביופידבק, יכול לטפל בבעיות גופניות ונפשיות רבות, בהן:

חרדה ומתח.

אסתמה.

הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

• תופעות לוואי של כימותרפיה.

• כאבים כרוניים.

עצירות או בריחת צואה.

פיברומיאלגיה.

כאבי ראש.

• לחץ דם גבוה.

• תסמונת המעי הרגיז.

• מחלת Raynaud's.

• טנטונים באוזניים.

• שבץ.

• מחלות במפרקי הלסת.

• בריחת שתן.

ניתן להפנות לטיפול ביופידבק ילדים מגיל 8 ומעלה לטיפול בחרדות, הפרעות לימוד, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, חרדה ממבחנים ועוד. 

מדובר בשיטה עם יתרונות מכיוון שהיא לא פולשנית, היא עשויה להפחית את הצורך בטיפול תרופתי או להגביר פעילות חיובית של תרופות, והיא עשויה לעזור למטופלים להרגיש שיש להם יותר שליטה על הבריאות שלהם. 

הכנות לטיפול

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת הטיפול. במפגש הראשון עם המטפל תישאלו שאלות בנוגע למצבכם הבריאותי, לסימפטומים המפריעים לכם ולתרופות שאתם נוטלים. במפגש זה המטפל ידון אתכם ביעילות האפשרית של הטיפול ויסביר לכם למה לצפות. 

בזמן הטיפול

במהלך הטיפול יחוברו לאזורים שונים בגופכם אלקטרודות וסנסורים במטרה לנטר תפקודים שונים של הגוף. מדדי הגוף המנוטרים מתורגמים למידע ולשינויים המופיעים במוניטור כמו צפצופים או הבזקי אור. בעזרת השינויים שתראו במדדי הגוף תוכלו לשלוט בתגובות הגופניות שלכם ע"י שינוי המחשבות, הרגשות או ההתנהגות ולצפות במוניטור בשינויים המתרחשים בגופכם.

לדוגמא, הביופידבק יכול להצביע על שרירים בהם יש מתח שגורם לכאבי ראש. בהמשך, המטרה היא ללמד את המטופל כיצד להרפות את אותם שרירים גם בבית.

טיפולי ביופידבק נמשכים בדרך כלל 30-60 דקות. מספר הטיפולים נקבע לפי הסיבה לטיפול ולפי מהירות הלמידה של המטופל. הטיפול אינו כואב. 

אחרי הטיפול

בסוף כל טיפול המטפל יבדוק את ההתקדמות שלכם וייתן לכם תרגולים שניתן לבצע בבית. לאחר סיום מספר הטיפולים שנקבעו, ניתן לחזור לטיפול לפי הצורך. חשוב להמשיך להיות במעקב של הרופא על מנת לעזור בתכנון המשך הטיפול. 

סיכונים 

מדובר בטיפול בטוח מאוד יחסית, אך ישנם אנשים שהטיפול לא מתאים עבורם. המכשירים המשמשים לניטור במהלך הטיפול עשויים לא להתאים למטופלים עם מחלות עור או מחלות לב מסוימות ולכן חשוב להיוועץ עם רופא לפני הפניה לטיפול. בנוסף, הטיפול לא מתאים לאנשים עם בעיות שמיעה או קשיי תקשורת ולמטופלים הסובלים ממחלות נפשיות עם פסיכוזה פעילה. 

תוצאות הטיפול

חלק מהאנשים עשויים להרגיש שיפור כבר לאחר הטיפול הראשון בזמן שמטופלים אחרים עשויים להרגיש שינוי רק לאחר מספר טיפולים. ההצלחה של הטיפול יכולה להתבטא בהרגשה טובה יותר, הפחתת כאבים או ירידה בצורך להשתמש בתרופות. המטרה בסופו של דבר היא לאפשר למטופל לבצע את הטכניקות שלמד באופן עצמאי. בכל אופן, במידה ואתם נוטלים תרופות, גם אם אתם חשים שיפור במצבכם הרפואי, יש להתייעץ עם הרופא לפני הפסקת הטיפול התרופתי שלכם. 

מומחים
מאמרים בנושא בדיקה
האם הגבלת כמות המשתתפים באירועים בהכרח תפחית את מקרי ההידבקות?

העלייה במספר הנדבקים בארץ הובילה לשורה של הגבלות חדשות, העיקריות שבהן אוסרות על התקהלויות ...

4 שימושים מפתיעים בחומרי מילוי


אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר בתחום הרפואה האסתטית הוא הזרקה של חומרי מילוי. מטרתו היא ליצור נפח באזורים שונים בפנים, זאת כדי לטשטש קמטים, לשחזר נפחים במרכז הפנים ולעצב איברים שונים, כמ...

האם החיסון השגרתי הזה עשוי לטפל בקורונה?


ישנן יותר ויותר עדויות לכך ששימוש בחיסונים קיימים עשויים להועיל גם ל-Covid-19 למרות שאינם מיועדים במקור לוויר...

האם הטלרפואה היא המהפכה הרפואית הבאה?

טלרפואה היא שיטה המספקת טיפול רפואי מרחוק, לרוב באמצעות וידאו צ...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!