כימותרפיה ( Chemotherapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום

כימותרפיה היא טיפול שמטרתו להרוג או לעכב את התפתחותם של תאים סרטניים. פעולה זו מתבצעת על ידי פגיעה ביכולת החלוקה של התאים בשלבים השונים של מחזור חיי התא. מכיוון שתאים סרטניים הם תאים שמתחלקים בקצב מהיר, הם הניזוקים העיקריים מהטיפול, אך גם תאים בריאים בגוף שמתחלקים בקצב חלוקה מהיר כמו תאי מוח העצם ותאי עור וריריות, נפגעים מהטיפול. הפגיעה בתאי הגוף הבריאים היא המובילה למרבית תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי. 

כימותרפיה מורכבת ממספר חומרים ציטוטוקסים (חומרים כימיים) ומשמשת כטיפול בעיקר נגד מחלת הסרטן, אם כי היא משמשת גם להריגת תאי דם לבנים במחלות הקשורות למערכת החיסון.

במהלך הטיפול ניתנים החומרים לחולה באמצעות הזרקה תוך ורידית במספר מחזורים, כאשר כל מחזור יכול להימשך בין מספר שעות למספר ימים.

לאחר כל מחזור ישנה תקופת החלמה של מספר שבועות על מנת לאפשר לגוף להתאושש. 

חולת סרטן מקבלת טיפול כימותרפיה באמצעות הזרקה תוך ורידית


מתי מתבצע

טיפולים כימותרפיים מתבצעים למספר מטרות: לריפוי הסרטן, גם ללא טיפולים נוספים; לאחר קבלת טיפולים אחרים לסרטן, בכדי לוודא שכל התאים הסרטניים יומתו; כהכנה לטיפולים אחרים בסרטן; או להקלה על תסמינים של מחלה ממאירה מתקדמת.

כימותרפיה יכולה לשמש גם למחלות של מוח העצם, שלטיפול בהן דרושה השתלה של מח עצם, ולכן הן דורשות טיפול מקדים בכימותרפיה. שימוש נוסף של כימותרפיה הוא טיפול במחלות של מערכת החיסון, בהן נעשה שימוש במינון נמוך של התרופה, על מנת להשיג שליטה במערכת חיסונית הפעילה יתר על המידה, כמו במצבים של זאבת ודלקת מפרקים שגרונית

הכנות לטיפול

ההכנה לטיפול תלויה בסוג הטיפול. בחלק מהמקרים יהיה צורך להכין צנתר וריד מרכזי, או משאבה דרכם יינתן הטיפול. לפני תחילת הטיפול יש צורך לבצע מספר בדיקות לבחינת תפקוד הכליות, הכבד והלב. כמו כן, לעיתים מומלץ לבקר אצל רופא השיניים על מנת לוודא שאין זיהומים קיימים בשיניים, דבר שעלול להוביל לסיבוכים בזמן הטיפול הכימותרפי.

הכנה נדרשת גם בבית ובעבודה, שכן עם הטיפול עלולות להופיע תופעות הלוואי שאליהם יש להתכונן. בנוסף, בחלק מהמקרים לא ניתן יהיה להמשיך לעבוד במשך תקופת הטיפול, אם כי במרבית המקרים הטיפול ניתן במרפאות חוץ ולא תוך אשפוז ממושך, וניתן יהיה להמשיך בשגרת החיים, ככל האפשר. 

בזמן הטיפול

טיפול כימותרפי ניתן בדרך כלל באופן מערכתי ויש לו השפעה על כל הגוף. רק במקרים נדירים הטיפול ניתן כטיפול מקומי, ובאופן מוגבל לאזור הנגוע. 

הטיפול ניתן בדרך כלל דרך הווריד, בזמן אשפוז או במסגרת אשפוז יום. מחט מוחדרת לווריד ביד, והיא תשמש לטיפול הכימותרפי למשך שלוש ימים לכל היותר. במקרים אחרים ניתן הטיפול דרך צנתר לווריד מרכזי, בחזה או דרך היד. צנתר מרכזי יכול להישאר בגוף למשך חודשים ארוכים ללא צורך בהחלפתו, ודרכו ניתן לתת מספר טיפולים בו זמנית ואף לשאוב דם לבדיקות. למרות היתרונות של הצנתר המרכזי, הוא מועד יותר לזיהומים ולהיווצרות של קרישי דם, ולכן שימוש בו מחייב נקיטת זהירות.

דרכים נוספות לקבלת הטיפול הכימותרפי הם כדור לבליעה, אם כי מדובר במספר מצומצם של טיפולים, או זריקה תת עורית - גם כאן מדובר במספר מצומצם מאוד של תרופות.

טיפולים כימותרפיים מקומיים ניתנים על ידי הזרקה בין חוליות הגב לתוך נוזל השדרה, בדומה לזריקת אפידורל, באמצעות משחה לשימוש בגידולי עור, בהזרקה ישירה לתוך עורק מסוים בכבד, ובהזרקה לשלפוחית השתן. 

אחרי הטיפול

לאחר הטיפול הכימותרפי צפויות מגוון של תופעות לוואי, שתלויות בסוג הטיפול והמאפיינים של החולה. לעיתים צפויות תופעות לוואי מרובות, אך במרבית המקרים הטיפולים עוברים בשלום. 

תופעות הלוואי כוללות פגיעה במח העצם שמוביל לירידה בספירת כדוריות הדם הלבנות, האדומות וטסיות הדם שאחראיות על קרישת הדם. כמו כן, פגיעה בתאים המרפדים את מערכת העיכול, דבר שעלול להוביל לבחילות והקאות, אם כי בימינו התופעה אינה שכיחה כל-כך. שלשולים צפויים להופיע כאשר נעשה שימוש בכימותרפיה מסוג FU 5 לדוגמא, שנועדה לטיפול בסרטן המעי הגס. שלשול יכול להיגרם גם כתוצאה מזיהום או מדימום במערכת העיכול, ולכן אין להניח כי מדובר בתופעת לוואי באופן אוטומטי ויש להיוועץ ברופא המטפל. אובדן תיאבון ודלקת בריריות הפה גם הן תופעות שיכולות להופיע. פגיעה בתאי העור יכולה לגרום להתקרחות תוך כשבועיים מהטיפול הראשון, והנשירה עשויה להיות מלווה בגרד קל. דילול בשיער הגוף צפוי גם הוא. בנוסף לאובדן השיער, תופעה נדירה של התכהות העור עלולה להופיע, והיא חולפת בדרך כלל בתום הטיפול ומוחמרת עם החשיפה לשמש. דלקות עשויות להתפתח בווריד דרכו ניתנת התרופה, תופעה שדורשת תשומת לב של הרופא המטפל.

תופעות נוספות שיכולות לעלות לאחר הטיפול הן תשישות, תחושת עייפות שאינה חולפת לאחר שינה, ולעיתים כרוכה גם בירידה באנרגיה בזמן הערות, ירידה בכושר המנטלי ותחושת דכדוך. כמו כן, הרגשה של נימול בגפיים תופיע עם סוגי כימותרפיה מסוימים, התחושה לא תמיד חולפת עם תום הטיפול, ויש לבצע בירור רפואי ולשקול הוספה של ויטמין B12 שעשוי לעזור.

סיכונים 

הטיפול הכימותרפי פוגע בעיקר בתאים המתחלקים מהר, ולכן ישנו סיכון של פגיעה במח העצם, אשר אחראי על ייצור כדוריות דם אדומות, כדוריות דם לבנות וטסיות דם. פגיעה בייצור הכדוריות האדומות מוביל לאנמיה, שיכולה להתבטא בעייפות, חולשה, ואף לתעוקת חזה במקרה שסובלים ממחלות לב. פגיעה בייצור הכדוריות הלבנות גורם ללויקופניה, מצב שמעמיד את המטופלים לפגיעים יותר לזיהומים, ולכן המינון בו ניתן הטיפול הכימותרפי תלוי בין השאר ביכולת של החולה לייצר נויטרופילים (סוג של כדוריות דם לבנות). הפגיעה בייצור טסיות הדם מביא למצב שנקרה טרומבוציטופיה, מצב של פגיעה ביכולת הקרישה של המטופל, דבר המתבטא בנטייה לדמם מהחניכיים ומהאף, בהופעת שטפי דם גדולים על פני הגפיים, או בנקודות אדומות קטנות על פני העור וריריות הפה. מרבית מקרי הטרומבוציטופניה אינם מסכני חיים, אך במקרים קשים צפויים דימומים שדורשים עירוי טסיות וטיפולים נוספים.

לטיפולים כימותרפיים מסוימים קיים סיכון של פגיעה בפוריות, והם עשויים לגרום להפסקת הווסת לתקופת הטיפול, ובמקרה של נשים הנמצאות לקראת סוף תקופת הפוריות, אף לצמיתות.

טיפולים כימותרפיים שונים עשויים להוביל לפגיעה בכליות, פגיעה זו ניתנת למניעה במרבית המקרים על ידי טיפול מקדים, ולכן יש לקיים מעקב צמוד אחר תפקודי הכליה באמצעות בדיקות דם ובדיקות שתן.

כימותרפיה בהריון היא מצב לא פשוט, שמעמיד את המטופלת והעובר בסיכון. ישנם סוגים מסוימים של תרופות כימותרפיה בהן ניתן להשתמש בשליש השני והשלישי להריון, אך לעיתים יוחלט לדחות את הטיפול עד לאחר הלידה. בשליש הראשון להריון, לא ניתן לקבל טיפולים כימותרפיים, ובמרבית המקרים הגישה תהיה הקרבת ההיריון לטובת מתן טיפול הולם.

השפעת הכימותרפיה לטווח הארוך עשויה להתבטא בפגיעה בלב או בריאות, בהתפתחות של גידולים ממאירים אחרים ועוד. לפני מתן הטיפול ולאחריו ננקטים אמצעי זהירות ומעקב. 

תוצאות הטיפול

בהתאם לסוג הטיפול והמצב, בזמן קבלת הטיפולים, יתבצעו בדיקות נוספות לשם בקרה על הסרטן, על מנת לראות את התגובה לטיפול, כמו גם כדי לבחון את תופעות הלוואי ושינוי הטיפול בהתאם. 

מומחים


מאמרים לפי נושא כימותרפיה

מאמרים נוספים בתחום
רפואה אלטרנטיבית, או רפואה אינטגרטיבית משולבת, כוללת מגוון טכניקות ותוספים מתחום הרפואה המשלימה אשר משולבים בטיפול הרפואי הקונבנציונלי. בהגדרתה ההיסטורית, הרפואה המשלימה איגדה מגוון רחב של תחומים...
בשיתוף עם חברת נוברטיס ישראלמדי שנה, לקראת הקיץ, שבים ומזהירים אותנו מפני חשיפה לשמש, מפני נזקי הקרינה ומפני כוויות מקרני השמש. מדי שנה חוזר ועולה שמה של מלנומה כמחלה שמאיימת לא רק על בריאות העור, אלא...


פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורבופלטין - פגיעה בפוריות טוב 28/10/2020 16:29
  • האם קורבופלטין נחשב כפוגע בפוריות יותר מטקסול או מAC. האם תוספת קורבופלטין לטקסול מגדילה את הסיכוי לפגיעה בפוריות? תודה!

  • + הוסף תגובה
טיפול משולב של אברקסן והרצפטין אריאל 25/10/2020 16:03
  • שלום רב, האם ניתן לעשות טיפול בשילוב של אברקסן והרצפטין [כרגע הטיפול הוא של טקסול והרצפטין], אך רוצים להפחית את תופעות הלוואי תודה אריאל

  • + הוסף תגובה
קריש דם יוצא מהשד שרית 25/10/2020 08:18
  • שלום, (סליחה שאני שואלת פה, לא מצאתי פורום שד פעיל שהוא לא סרטן) אני בת 31, בריאה, מניקה תינוק בן שנה ו5 חודשים. לפני למעלה מחצי שנה שאבתי דם פעמיים, עשיתי אז בדיקת כירורגית שד שיצאה תקינה. היא הפנתה לUS, עשיתי אותו רק לאחר חודשיים כשיצא לי קריש דם קטן באמצעות הנקה, וגם הוא יצא תקין. באותו זמן גרד לי הפטמה וחשבתי שזו פטריה פנימית אז מרחתי למשך מספר ימים דרמקומבין. היום, 5 חודשים לאחר הUS, שוב הבן שלי ינק מהשד קריש דם בגודל של גרעין שעועית קטן, הוא הוציא את זה מהפה והביא לי ביד! לא כואב לי, לא מגרד, הכל נראה ומרגיש רגיל. קבעתי כעת תור לכירורגית לעוד שבועיים ויש לי תור לUS עוד חודש. האם עלי למהר אותם? מה עלי לעשות? האם זה מלחיץ או מסוכן? מנסה לגגל ולא רואה שום תוצאה על קריש דם שיוצא ככה עם החלב. תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!